,,A NB III utolsó fordulójában az ezüstérmes Credobus Mosonmagyaróvár a bronzért hajtó Veszprém otthonába látogatott. Varga László dolgát nehezítette, hogy több játékosára sem számíthatott sérülés vagy eltiltás miatt, néhányan pedig úgy vállalják a játékot, hogy nem voltak teljesen egészségesek. Bokor Bence és Jasarevic Mahir a Szabadkikötő ellen összeszedte az ötödik sárga lapját, így eltiltás miatt hiányzott. Balogh Ferenc, Debreceni András és Tóth Martin pedig sérülés miatt hagyta ki az idényzárót. A 28. percben egy ívelés után a hosszún érkező Kovács Dániel megpattanó lövése talált utat a mosonmagyaróvári kapuba.1-0. A 69. percben egy bal oldali beadás után Csorba fejelte be a labdát Heinrich kapujába. 2-0. A Veszprém győzelmével bebiztosította a harmadik helyet a tabellán.
VLS Veszprém – Credobus Mosonmagyaróvár 2-0 (1-0)
Veszprém, 300 néző
Vezette: Takács Ryan Lee
Veszprém: Deczki – Rédling, Gulyás, Dobsa, Kovács D., Somogyi, Vass Sz., Major (Bakó, 91.), Rápó (Csorba, 66.), Nagy R. (Burdi, 91.), Gálfi (Keresztes, 43.). Vezetőedző: Pető Zoltán
Credobus Mosonmagyaróvár: Heinrich – Czingráber, Bohner, Takács M., D’Urso, Bakos (Gáncs, 71.), Horváth K., Illés, Szalka, Nagy K., Oláh L. Vezetőedző: Varga László
Gólszerzők: Kovács D. (28.), Csorba (69.)
Varga László (Mosonmagyaróvár): – Gratulálok a csapatomnak ez ezüstéremhez és az egész éves teljesítményhez! Az elmúlt 17 év legjobb eredményt produkáltuk, holtversenyben a 2016-os második hellyel. Erre az eredményre és erre a teljesítményre mindenki büszke lehet."
Hétvégén indul az I. Országos Tizenegyesrúgó Bajnokság, fogynak a helyek, néhány napig lehet még nevezni. Legyél te a legenda! (x)
Szerda éjfélig van lehetőségünk nevezni az I. Országos 11-es Rúgó Bajnokságra, így aki szeretné megméretni magát a versenyen, érdemes mielőbb regisztrálnia, hiszen a nevezések száma korlátozott.
A legjobb 11-es rúgó a dicsőség mellett akár 10 millió Ft-tal lehet gazdagabb és lehetősége nyílik Király Gáborral is találkozni.
A 11-es rúgó bajnokság fővédnöke: Király Gábor
A bajnokság első helyszínei június 5-én, 6-án és 12-én rendezik meg az eseményeket. A kedvező járványügyi helyzetnek köszönhetően a szabadtéri rendezvényen maszk nélkül is részt vehetünk és oltási igazolványra sem lesz szükségünk.
Minden adott ahhoz, hogy kihozd magadból a maximumot és bejuss az országos döntőbe, ahol ország-világ előtt megmutathatod mire vagy képes. Ne habozz nevezz szerda éjfélig, válassz helyszínt és találkozzunk a hamarosan rajtoló selejtezőben!
Meg kell tartani a mi kis Messinket, illetve kell egy új lelátó is!
1999 örökké emlékezetes év marad a számomra!
De cseppet sem azért, mert azzal zárult, hogy december 31-én Borisz Jelcin orosz elnök lemondott hivataláról, utódjául meg ügyvezető elnökként egy bizonyos Vlagyimir Putyint nevezett ki.
Még csak nem is azért, annak ellenére, hogy elindulunk a végső megoldás felé, hogy megjelent az Eifel 65 Europop című albuma, akkora parádékkal rajta, mint a Too Much of Heaven, a Blue vagy a Move Your Body.
Viszont már majdnem azért, mert szerintem 1999 volt a film éve, hiszen ekkor került bemutatásra két tökéletes, mindennél fontosabb alkotás, a Harcosok klubja és a Hatodik érzék, valamint minden idők legjobb filmje, a Mátrix, ami bebizonyította azt, amit kisdrazsé korom óta vallok, hogy a valóság egész egyszerűen nem létezik. Nem is létezett és nem is fog soha!
Az előbb felsoroltaknál ugyanis sokkal, de sokkal fontosabb dolog történt. 1999 ugyanis az az év, amikor ezidáig utoljára, de kiesett a III. Kerületi TVE az élvonalból, és ezt a traumát egész egyszerűen azóta sem tudtam kiheverni, pedig próbálkoztam vele egész rendesen (egyébként az nb1.hu is ebben az évben alakult meg és én azóta itt dolgozom, de tényleg a Kerület nem megérdemelt tragédiája jutott először az eszembe…)
Azt, hogy mit jelent számomra a Kerület (ha még nem lenne esetleg egyértelmű), úgy tudom szemléltetni, hogy bevallom, hogy bizony szokásom megcsalni az örök szerelmemet, akit soha, se soha nem fogok végleg elhagyni, még akkor sem, ha konkrétan semmi örömöt nem kaptam még tőle cserébe.
Ide tartozóan fontos tudni, hogy sportújságíróból két típus létezik. Az egyik bevallja és felvállalja mindenhol, hogy melyik csapatnak szurkol, a másik meg nem.
Én az előbbi halmaznak vagyok a tagja, de tisztelem azokat, akik nem árulják el, mert így érzik korrektnek a többi csapattal és a szurkolójával szemben.
Én Vasas-szurkoló vagyok, mindig is az voltam, mindig is az maradok, és pont nem érdekel, hogy ez az egyébként egyirányú szerelem mivel jár.
Eddig nagyjából 20-szor voltam kitiltva az Illovszky Rudolf Stadionból az igazság mániám miatt (értsd: nem voltam hajlandó hazudni a munkám során sem a legjobb barátaimnak) és ha fel kellene sorolnom a rám 100 legnagyobb érzelmi töltetet gyakorló meccsünket, akkor 100 zakó jutna az eszembe, de még 101. meccsnek is….
Nem csak átjárta, de szét is tépte őket a világfájdalom. Egytől egyik mindannyiukat! Nem is csak úgy ketté vagy hárommá, esetleg néggyé, hanem olyan apró darabokra, mint egy-egy örökké tartó tűszúrás. Fájt minden levegővétel, minden kimondott szó, minden korty sör. Elárulva, becsapva érezték megint magukat.
A Kerület viszont úgy jön képbe, hogy a pálya mellett nőttem fel a világ legszebb és legnagyobb lakótelepén, a kaszásdűlőin, így abban a szerencsés helyzetben voltam, hogy láthattam élőben futballozni Márton Zoltánt, Tóth Gábort, Pálvölgyi Lászlót, Tordai Balázst, Gyura Istvánt vagy a valaha volt legjobb csatárt a világon, Muraközy Lajost.
És hát ugye arról sem szabad elfeledkezni, hogy Nick Hornby, az egyetlen létező Biblia írója, akinél átszellemültebben, nagyobb szívből és romantikából senki nem képes fogalmazni a magánál a labdarúgásnál is sokkal fontosabb szurkolásról, azt állítja, hogy minden ember életében kell lennie egy kis csapatnak. Van az egyetlen szerelem, az első számú, és van a második a kicsi, aki a szerető.
Az elsővel leéljük az életünket, akármennyi bajjal és fájdalommal IS jár ez, míg a szeretőre meg vágyakozunk minden pillanatban.
És ez, 2021-ben is beigazolódott, mert akkor, amikor végleg eldőlt a Vasas-ETO-n, hogy nem jutunk fel az NB I-be (azon a meccsen voltam) Óbudán éppen az dőlt el, hogy a Kerület feljutott az NB II-be! KÖSZI!
Tegnap, a Nyugati csoport utolsó fordulójában a Bicske ellen játszottunk, nyertünk 5-1-re, és megüzentük az egész világnak, hogy a Vasas mögött a második helyen jutunk majd fel az NB I-be.
A Kerület meccsekre járni egyébként felülmúlhatatlan gasztronómiai élmény is, mert annyira finom rántott húsos szendvics van mindig, hogy azt majszolgatva mindig megfogadom, hogy soha többet nem eszem máshol semmit, csak azt és csak ott.
Miközben elkezdtem hamizgatni, egyből a torkomon akadt a falat, mert megláttam a világ legszebb szurkolólányát, viszont mivel Bicske-szurkoló volt, egyből megsértődtem rá és ettem tovább.
Majd érkeztek a többiek is a büfébe, és szerintem a brigád nagy részéről elmondhatom, hogy csak azért oltották be magukat, hogy ott lehessenek a Kerület meccsein.
Elsőként Sasit, a Kerület általam legnagyobbnak gondolt szurkolóját üdvözölhettem, aki be is szólt azért, hogy miért kólát iszok, amikor sört is lehet kapni. Szerencsére megnyugodott és hitt nekem, amikor biztosítottam afelől, hogy előtte este megvolt a szénsav, csak éppen nem üdítő formájában.
A következő pillanatban Sör Robit vettem észre, aki annyira szereti a Kerületet is, hogy a Kerület meccsei az egyetlenek a világon, amikor nem ismer fel és minden egyes alkalommal elsétál mellettem, én meg direkt nem szólok neki soha, mert sokkal fontosabb nálam az, hogy a lehető legátszellemültebben tudjon ultráskodni a Kerületért.
Utána a két Vasas-szurkoló, Kiri és Nyúl állt be a sorba, és ahogy megláttam őket egyből tudtam, hogy nekik is csak és kizárólag a Kerület tartja csak életben a lelkeiket.
Egyébként kezdés előtt még találkoztam két igazi fradista legendával, a kis Flórival (a Kerületnél edző) és Bánki Dodival is, a meccs közben meg a Szűcs Lali pöckölt akkorát a fülembe (örömmel hallottam tőle, hogy jól megy az egyéni képzés programjuk a Szanyó Karesszel Dunakeszin), hogy azt hittem soha többet nem hallom a spanyol labdarúgás magyar hangjától, Farkas Norbitól azt, hogy „Hajrá, Kerület!”.
Az óbudaiak, legyen szó fradistáról, újpestiről, kispestiről, csak kerületesről, kaszásdűlőiről, békásmegyeriről és a többiekről, mind a világ legboldogabb emberei voltak a tömött a lelátókon, egyedül nekünk, Vasas-szurkoló kerületeseknek kellett néhány perc a kezdés után, hogy feloldódjunk.
Igazi örömfocit mutattunk be, szerintem még az én kis Atlético Madridomat is megzúztuk volna vagy 4-gyel, a meccsen végig remek volt a szurkolás, és egyébként a bicskei srácok és lányok is nagyon jól nyomták, esküszöm, hogy megérdemelték volna, hogy velünk együtt jussanak fel az NB II-be.
Abba az NB II-be, mely bajnokságban kicsi lesz a stadionunk (az északi oldalon a kapu mögé minimum kellene egy mobil lelátó még) és mely bajnokságban sokkal, de sokkal nagyobb lesz az iram és mindegyik találkozón.
Ezt csak azért jelzem, mert bár a kupában Kemenes Szabi vezetőedzőnek történt kinevezése óta értünk el szép eredményeket a nagyok ellen, de ahogyan Szűcs Lali is mondta (féltésből és nem támadásból), az egyelőre erősebbnek, gyorsabbnak és fiatalabbaknak tűnő NB II-es csapatok miatt vagy 6-8 játékost kellene igazolnunk, miközben az óbudai Messivel, a 17 éves Angyal-Tóth Ákossal végtelen évnyi szerződést íratunk alá és soha nem adjuk el senkinek!
És ezt remélem tudja a kiváló és remek munkát végző Szabó Bence sportigazgató, illetve az elnök, Scheer Sándor is. De egyébként nemcsak remélem, hanem biztos is vagyok benne (mint ahogyan az egyik újpesti informátorom is valamiben…)!
A Kerület 1999 őszén játszott utoljára az NB II-ben, ősszel visszatérünk a másodosztályba, miközben vasárnap este ismét bebizonyosodott a könnyek hatalma.
A szurkolásban az a legjobb, hogy a világ legnemesebb tulajdonságát ülteti el benned, majd még jobban megerősíti azt.
EZ A HŰSÉG!
A Kerület 1999 nyarán esett ki az NB I-ből, 2000-ben elköltöztették Csepelre, majd ott megszűnt az a csapat 2 évvel később! 2003-ban a jogutód a Budapest bajnokság I. osztályába kapott besorolást, azt a bajnokságot veretlenül megnyerve 2004-ben jutott fel az NB III-ba.
A sors akarhatta, hogy tegnap vigyáznom kellett a nővérem kutyájára, így az ablakon kinézve láttam a pályát a gyerekkori kis szobámból elalvás előtt, miközben gyengén muzsikáló eső tisztította a levegőt.
A csapadéktevékenység nem az NB III-ban vagy a még lejjebb töltött éveket siratta, hanem a csepelieket.
Egy klubnál a telephely, a címer és a színösszeállítás az, ami mindennél többet ér (a szurkolók után). A munkám miatt nem tudtam ott lenni fizikailag mindegyik meccsen, de lélekben mindig ott voltam.
Lefújás után a pályán és a klubház előtt is volt buli. A Vasas a szerelem, de a Kerület a szerető.
Dolgoztam a Kerületnél is, voltam NB I-es meccsen technikai vezetője (18 évesen), a magyar futball (és szerintem csapatsportok) első sajtóosztályát ott csináltuk meg.
A Kerület NB II-es lett ismét, kétszer játszik majd a Vasassal, mindkétszer örökre belehalok majd, de nem is ez a lényeg, hiába kell majd választanom aközött, akivel leélem az életem és soha, de soha nem hagyom el, illetve aközött, akiről álmodozom közben!
Hanem az, hogy olyan srácokat láttam ma ismét könnyezni (volt, akit gyerekkel), akik nem akkor sírtak utoljára, amikor a Kerület kiesett az NB I-ből, hanem amikor elvitték a csapatot Csepelre!
Mert a szurkolás hűségre nevel, de az általa okozott könnyek azok, amik igazán edzetté tesznek!
Jaaaaa: akik elvitték a Kerületet Csepelre, 15 éve nincsenek a labdarúgás közelében sem!
Jaaaaa/2: biztos vagyok benne, hogy az MLSZ-nek sikerül majd kisorsolnia, hogy már az első fordulóban Kerület-Vasas legyen!
A török élvonalban szereplő Yeni Malatyasport nézte ki magának a magyar válogatott játékost, mely csapat a 15. helyen végzett az előző szezonban. Holender játékjogát jelenleg a svájci Lugano birtokolja, azonban korábbi hírek szerint mostani csapata, a Partizan Beograd kifizeti a svájciak által kért 450 ezer eurót a futballistáért. A Transfermarkt 1 millió euróra becsüli a piaci értékét.
Már februárban elsőként jeleztük, hogy Szappanos Péter távozik Mezőkövesdről és Kispesten folytatja a pályafutását. A Honvéd most hivatalosan is bejelentette a kapus szerződtetését:
Ahogy egy futballcsapat összeállítása, úgy a Budapest Honvéd nyári igazolásai is kapussal kezdődnek, klubunk ugyanis hároméves szerződést kötött Szappanos Péterrel.
„Mindenképpen magyar kapust szerettünk volna igazolni. Péter személyében pedig egy nagyon jó felépítésű és mentalitású kapus érkezett hozzánk aki stabilan jó teljesítményre képes” – mondta Kun Gábor, a Budapest Honvéd FC ügyvezetője.
Szappanos Péter a Ferencvárosban nevelkedett, majd a Dunaharaszti, a Tatabánya és a Zalaegerszeg labdarúgója is volt, az NB I-ben pedig a Mezőkövesd színeiben mutatkozott be, az elmúlt három idényben 86 első osztályú mérkőzésen védett, míg a 2019/2020-as idényben Magyar Kupa-ezüstérmet szerzett a kövesdiekkel.
„Azt gondolom, hogy senkit se bántok meg azzal, ha azt mondom, hogy óriási előrelépés a karrierem a kispesti szerződés – kezdte a 30 esztendős kapus. – Sose fogom elfelejteni, honnan indultam, hogy 24 évesen még az NB III-ban védtem, hat év elteltével pedig egy ilyen nagy múltú klubnál kaptam lehetőséget. Megdolgoztam ezért a lehetőségért, de a továbbiakban is bizonyítanom kell, meg akarom mutatni, hogy okkal bízik bennem a Honvéd.”
Szappanos Pétert szeretettel köszöntjük Kispesten és sok sikert kívánunk neki a Honvédnál!"
SZAPPANOS Péter
Született: 1990. november 14.
Magasság/súly: 194 cm/93 kg
Poszt: kapus
Korábbi klubjai: Ferencváros, Dunaharaszti, Tatabánya, Zalaegerszeg, Mezőkövesd
,,Miután Szabó Tibor megbízott vezetőedzői státusza a bajnokság végeztével lejárt, június 1-től Szabó István veszi át a KTE HUFBAU NBII-es csapatának irányítását. Új trénerünket nem nagyon kell bemutatni a kecskeméti drukkereknek, hiszen ezer szállal kötődik a klubhoz.
Szabó István több mint húsz éve dolgozik edzőként, pályafutását a KTE utánpótlásában kezdte, ahol több olyan játékos nevelésében is elévülhetetlen érdemeket szerzett, akik később az NBI-ben is bemutatkozhattak. A következő lépcsőfok a felnőtt futballban az NBI-es együttes pályaedzői pozíciója volt számára, Tomiszlav Szivics segítőjeként 2011-ben Magyar Kupát nyert. 2012-től a KTE vezetőedzője lett, az NBI-ben Ligakupa ezüstéremig és ötödik helyig vezette a csapatot, az utolsó körben még az Európa Liga indulásért harcolva.
Kecskemétről távozva Pakson dolgozott ismét Tomiszlav Szivics oldalán, majd Cegléden az NBII-ben ismét vezetőedző lett. A megyei futballban is letette névjegyét, hiszen Kiskunfélegyházán egy nagyon nehéz megye I-es bajnokságot tudott megnyerni a KHTK-val 2016-ban. A 2017/2018-as szezonban már Tiszakécskén ért el hatalmas bravúrt, hiszen újoncként megnyerte az NBIII. közép csoportot csapatával, feljutva a másodosztályba. 2019-ben ismét pályaedzőként tért vissza Paksra, majd 2020 januárjában az FC Dabas vezetőedzője lett. A dabasi együttes szenzációsan teljesített a mögöttünk hagyott szezonban, hiszen 20 győzelemmel, 14 döntetlennel és mindösszesen 4 vereséggel bronzérmes lett az NBIII-ban.
Szabó István nem egyedül érkezik Dabasról, hiszen Kerekes Barna is követi őt, aki pályaedzőként csatlakozik a szakmai stábhoz.
– Itt élek Kecskeméten, de most tértem haza, így tudnám kifejezni most magam – mondta Szabó István. -Kilenc év telt el azóta, hogy elhagytam a klubot. Nagyon szép éveket töltöttem el más városokban, más csapatoknál, rengeteg élménnyel és sportsikerrel lettem gazdagabb, de a szívem ettől függetlenül mindig a KTE-é volt, ez már sosem fog változni, akárhova is sodor az élet. Egy percet sem gondolkodtam, miután megkeresett a klubvezetés, nagyon örülök, hogy itt lehetek!
,,Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat az UEFA új versenysorozatáról.
Az UEFA már korábban közzétette, hogy a Bajnokok Ligája és az Európa Liga mellett egy új versenysorozatot indít útjára 2021 nyarán, Európa Konferencia Liga (EKL) néven.
Szurkolóink szempontjából a legfontosabb és legjobb hír, hogy – a tavalyi szezontól eltérően – idén nyártól az UEFA már nem írja elő kötelezően a zárt kapus rendezést, a rendező ország mindenkori hatósági szabályozása alapján lehet beengedni a szurkolókat! Mivel a hatályos magyar jogszabályok nem korlátozzák a nézőszámot, jelen állás szerint akár telt házas meccset is rendezhetünk a MOL Aréna Sóstóban!
A versenysorozatról
Magyarországról az OTP Bank Liga 2. és 3. helyezettje, valamint a MOL Magyar Kupa győztese szerez jogot az indulásra. Bronzérmesként az 1. selejtezőkörben csatlakozunk a küzdelmekhez az idei szezonban. A 32 csapatos főtáblásra jutásért 4 selejtezőkört kell sikerrel vennünk, minden kör oda-visszavágós lesz újra, a fő játéknap a csütörtök lesz.
Fontosabb dátumok
• Június 15.: Sorsolás – 1. selejtezőkör párosításai
• Június 16.: Sorsolás – 2. selejtezőkör párosításai
• Július 8. és 15.: Mérkőzésnap – 1. selejtezőkör oda- illetve visszavágó
• Július 19.: Sorsolás – 3. selejtezőkör párosításai
• Július 22. és 29.: Mérkőzésnap – 2. selejtezőkör oda- illetve visszavágó
• Augusztus 2.: Sorsolás – 4. selejtezőkör (playoff) párosításai
• Augusztus 5. és 12.: Mérkőzésnap – 3. selejtezőkör oda- illetve visszavágó
• Augusztus 19. és 26.: Mérkőzésnap – 4. selejtezőkör (playoff) oda- illetve visszavágó
A döntő
Az első EKL döntőjét 2022. május 25-én rendezik Tiranában, a Nemzeti Arénában.
Kiemelések
A Vidi 11.5 koefficienssel fut neki az új versenysorozatnak, így az 1., a 2. és a 3. selejtezőkör sorsolásakor kiemeltek leszünk, azaz alacsonyabb koefficienssel rendelkező ellenfelet párosítanak majd a nevünk mellé.
További részletek a versenysorozatról az EKL hivatalos honlapján olvashatók, angol nyelven.
Legközelebbi és legtávolabbi ellenfelek
Kópavogur csapatához, a Breidablikhoz kellene a legtöbbet utaznunk, 3855 km-re van az izlandi együttes székhelye, legközelebb pedig Mostar található, 820 km a bosnyák FK Velez stadionja a MOL Aréna Sóstótól.
Nem kiemelt csapatok – lehetséges ellenfeleink az első selejtezőkörben
A június 15-ei sorsolás előtt – a korábbi évekhez hasonlóan – az UEFA szűkíteni fogja a lehetséges ellenfelek listáját.
Breidablik (Izland, távolság a MOL Aréna Sóstótól – 3855 km)
Izland második legnagyobb városának, Kópavogurnak zöld-fehér együttesét 1950-ben alapították. 71 év alatt egy bajnoki cím (2010), egy kupagyőzelem (2009) és két Ligakupa-győzelem (2013, 2015) került a nevük mellé, a legutóbbi pontvadászatban a negyedik helyen végeztek, így szereztek jogot az EKL-indulásra. A jelenleg is zajló bajnokságban (Izlandon tavasszal kezdődik és ősszel ér véget a szezon – a szerk.) egyelőre a hatodik helyen állnak. A keret összértékét 2,73 millió euróra becsüli a transfermarkt.com, legtöbbre taksált játékosuk a 27 éve balszélső, Árni Vilhjálmsson 500 ezer euróval.
St Joseph's FC (Gibraltár, 2961 km)
Több mint száz éve, 1912-ben alapították a brit fennhatóság alá tartozó, de teljes jogú UEFA- és FIFA-tag Gibraltár egyik meghatározó csapatát, a St Joseph's FC-t. A kék-fehérek a 2020/2021-es kiírásban az alapszakaszban és a rájátszásban is a harmadik helyen végeztek, így vívták ki a nemzetközi szereplés jogát. A bajnokságot ugyan csak egyszer, 1996-ban nyerték meg a "Szentek", azonban a kupában tízszer is felértek a csúcsra. Az elmúlt négy szezonban rendszeresen ott voltak az Európa Liga selejtezőjében, továbbjutniuk egyszer sikerült, akkor a koszovói FK Pristinát ejtették ki. Legismertebb játékosuk a spanyol balhátvéd, Nono, a 34 esztendős védő a Panathinaikosz tagjaként az Európa Liga csoportkörében is pályára lépett korábban.
Milsami Orhei (Moldova, 1030 km)
2005-ben alapították meg a Kelet-Moldovában fekvő Orhei városának futballcsapatát, a Milsamit. A "Vörös Sasok" becenév alatt ismert gárda volt az első moldovai együttes, amely 2015-ben Kisinyovon kívülre vitte a bajnoki trófeát. A bajnoki cím mellett kétszeres kupagyőztesek, rendszeres résztvevői a nemzetközi porondnak, legnagyobb skalpjuk 2015-ben a Ludogorets volt, ráadásul kettős győzelemmel ejtették ki a bolgárokat. A csapat egyik legjobb labdarúgója a 45-szörös moldáv válogatott Alexandru Antoniuc, aki a mögöttünk hagyott idényben egészen elképesztő statisztikát hozott össze – a 32 éves jobbszélső 15 gólt szerzett, emellé pedig 19 gólpasszt is kiosztott.
Urartu FC (Örményország, 3136 km)
A legutóbbi szezont bronzérmesként záró örmény együttest 1992-ben alapították egy Kotayk nevű településen. Rögtön első idényében megnyerte az Örmény Kupát, a bajnokságban pedig harmadikként végzett. A '90-es évek végén pénzügyi gondokkal küzdő klub az elmúlt években még kétszer lett kupagyőztes, nevüket FC Banants-ról 2019-ben változtatták FC Urartu-ra. A 2001 óta a fővárosban, Jerevánban működő egyesület a legnagyobb eredményét a jelenleg a Puskás Akadémia FC-t irányító Hornyák Zsolttal érte el 2014-ben, amikor megnyerte a bajnokságot. A keret értéke 4,33 millió euró a transfermarkt.com szerint.
Kauno Zalgiris (Litvánia, 1249 km)
A világhírű kosárlabda klub, a Zalgiris Kaunas szakosztályaként 2006-ban jött létre a Kauno, amely 2015 óta szerepel a legmagasabb litván osztályban. Litvánia második legnagyobb városának futballcsapata harmadik helyen végzett a bajnokság 2020-as kiírásában (a litván bajnokság is tavaszi-őszi rendszerű – a szerk.), csapatkapitánya pedig az a Linas Pilibatis, aki korábban a Győri ETO játékosaként 11 meccsen is pályára lépett a Vidi ellen. Rajta kívül tapasztalt játékosnak számít még a keretből a brazil balhátvéd, Choco, aki a Ludogorets játékosaként három győztes csoportmeccsen szerepelt az Európa Liga csoportkörében.
RFS Riga (Lettország, 1498 km)
Az RFS alapjául szolgáló akadémiát 1962-ben hozták létre, de felnőtt csapatot csak 2011-ben indítottak a kék-fehérek. A Virsligába (lett élvonal) 2016-ba került fel a fővárosi alakulat, a 2020-as kiírásban (a bajnokságok Lettországban is tavaszi-őszi rendszerűek – a szerk.) alig három ponttal maradt le az RFS az aranyéremről. A csapat kapitánya az osztrák középpályás, Tomas Simkovic, aki az Austria Wien színeiben a Bajnokok Ligája csoportkörében is játszott, de a küldöttség legismertebb tagja Magyarországon minden bizonnyal a sportigazgató, a magyar válogatottnak korábban háromszor is betaláló 2004-es Eb-hős, Maris Verpakovkis.
Inter Turku (Finnország, 2056 km)
A finn csapat 2020-ban már ellátogatott Magyarországra, és hosszabbításra kényszerítették a Budapest Honvédot, igaz végül 2-1-re kikaptak és búcsúztak az EL-től. Az 1990-ben alapított klub egyszer, 2008-ban volt bajnok, a 2019-es és a 2020-as kiírásban a második helyen végzett (a finn élvonal szintén tavaszi-őszi rendszerű – a szerk.). A csapatnak korábban volt magyar játékosa is Gruborovics Tamás személyében, igaz, ő már Finnországban nőtt fel, hiszen édesapja is északon focizott. A csapat kapitánya a 10-szeres finn válogatott támadó, a 33 esztendős Timo Furuholm – a korábban Bundesliga 2-ben is megforduló csatár idén a helyi választásokon is megméretette magát. A cikk írásakor az Inter a már "megszokott", második helyet foglalja el a Veikkausliiga tabelláján. Az együttes vezetőedzője, a spanyol Jose Riveiro a korábbi Premier League-játékos és finn válogatott Shefki Kuqi mellett kezdte az edzősködést az FC Honkánál, majd a szintén az egykori finn válogatott, Mika Lehkosuo segítője volt a HJK Helsinkinél, ahol két bajnoki címnél és két kupagyőzelemnél is asszisztált.
Sileks Kratovo (Észak-Macedónia, 872 km)
Emlékezetes szezont zárt a 90-es években három bajnoki címet és két kupagyőzelmet ünneplő FK Sileks, ám gyanítjuk, szurkolóik jobban örültek volna egy unalmas 2019/2020-as idénynek. A kratovói együttes a Macedón Kupát megnyerte ugyan, azonban kiesett az élvonalból, így technikailag előfordulhat, hogy egy észak-macedón másodosztályú együttes ellen kezdünk majd az Európai Konferencia Ligában. A Sileks okozott már meglepetést magyar csapat ellen, hogy a Nemzeti Sport 1995. augusztus 26-ai számát idézzük "Kratovo a mennybe ment" – az észak-macedónok a Vácot verték ki a magyarországi 1-1 után hazai pályán három gólt szerezve, igaz Borgulya István kiállítása miatt emberelőnyben játszva. Bízunk benne, hogy a hasonló szalagcímek elkerülnek majd minket, ha a sorsolás után a közel hétezer fős, egy – szerencsére kihalt – vulkán mellett fekvő város felé vesszük az irányt.
Swift Hesperange (Luxemburg, 1140 km)
Az 1916-ban alapított piros-fehér klub az utolsó pillanatban maradt le az ezüstéremről az előző szezonban, de a bajnoki címhez sem kellett volna sok a nagyjából 2,5 millió euró összértékű gárdának. A francia-olasz kettős állampolgárságó Pascal Carzaniga által edzett csapat így is története legjobb eredményét érte el a bajnokságban. Az európai porondra eddig mindössze egyszer, 1990-ben kilépő együttes egy 4000 fős létesítményben, a Stade Alphonse Theis-ben fogadja ellenfeleit az amúgy 15 ezer fős Hesperingen városkában.
Racing Union (Luxemburg, 1150 km)
Az első hivatalos luxemburgi bajnokcsapatot 1907-ben alapították, majdnem 100 évvel később, 2005-ben pedig újjáalakult. Az előző szezonban a negyedik helyen végeztek a kék-fehérek, egyetlen ponttal megelőzve a Niedercorn együttesét. Legutóbb a 2018-2019-es szezonban léptek ki az európai kupaporondra, akkor a román Viitorul 2-0-ás összesítéssel búcsúztatta őket. A párharc visszavágóján csereként pályára lépett a Viitorul csapatában középpályásunk, Lyes Houri is.
FK Velez Mostar (Bosznia-Hercegovina, 820 km)
A bosnyák bajnokság legutóbbi bronzérmese a legnagyobb sikereit még a '80-as években érte el, amikor kétszer is megnyerte a Jugoszláv Kupát (1981, 1986), az önálló Boszniában eddig kétszer lett aranyérmes a másodosztályban (2006, 2019). A 4,3 millió euróra értékelt keret legértékesebb tagja Obren Cvijanovic, aki tavasszal a válogatottban is debütált, az előző pontvadászatban pedig 11 találatig jutott. A nemzetközi kupákban több mint 30 éve nem szerepeltek, legutóbb az 1988-1989-es UEFA-kupában indultak és 3 kört is mentek, kiejtették a ciprusi APOEL-t és a portugál Belenenses-t, végül a skót Hearts állította meg őket. A mostari együttes klubhimnuszának szerzője az egész volt Jugoszlávia területén népszerű Zeljko Samardzic csak névrokona a '80-as években Magyarországon is nagy sikerrel futó Forró szél (ismertebb nevén Surda) című sorozat főszereplőjének, Ljubisa Samardzicnak.
Bohemians Dublin (Írország, 2306 km)
Egészen friss emlékeink vannak az ír bohémekről, akiket tavaly 11-esekkel búcsúztattunk a Európa Liga selejtezőjében. Az akkori ellenfél-lesünket itt olvashatjátok. A 11-szeres bajnokcsapattal túl sok érdekesség nem történt azóta, a tabellán maradtak a második helyen, ugyanúgy Keith Long vezeti a csapatot, az ellenünk betaláló Keith Ward is náluk játszik, távozott ugyanakkor két meghatározó támadó, Andre Wright és Danny Grant, akik mindketten tagjai voltak az ír élvonal álomcsapatának.
Sligo Rovers (Írország, 2516 km)
A Dundalk kupagyőzelme miatt a Rovers a negyedik helyről, negatív eredménysorral (8 győzelem, 1 döntetlen, 9 vereség) ért oda az Európai Konferencia Liga selejtezőkörébe. A háromszoros bajnokcsapat a 2014/2015-ös szezon után tér vissza a nemzetközi porondra, Ryan de Vries személyében egyszeres új-zélandi, Romeo Parkes személyében négyszeres jamaikai válogatott játékos is segíteti a pályán Liam Buckley menedzsert, azonban itthon talán a Sligo U13-as csapatának edzője, Anthony Elding neve lehet ismerős, hiszen ő korábban a Ferencváros csatára volt. A Vidi ifjúsági kabalája, Stopli akár Benny Bikával is összefuthat, ír kollégája azonban információnk szerint nem vérszerinti, mindössze névrokona a Chicago Bulls világhíres mascotjának, az amerikai Benny Bikának.
Struga (Észak-Macedónia, 1041 km)
Srgjan Zaharievski mester 17 évesen eljutott a VfB Stuttgart első csapatáig, sőt, többek között Lisztes Krisztián mögött a kispadon is ült, de bemutatkozni végül nem tudott a legjobbak között. Így is szép karrierje volt játékosként a 23-szoros észak-macedón válogatottnak, aki vezetőedzőként legnagyobb sikerét a Struga bronzérmével aratta eddig. A klubot hat éve, 2015-ben alapították, klasszikus értelemben vett légióst nem is foglalkoztatnak (kizárólag a volt Jugoszlávia területéről származnak a játékosok). Az együttes legeredményesebb labdarúgója a mögöttünk hagyott szezonban Marjan Altiparmakovski volt hét góllal. Érdekesség, hogy a korábbi észak-macedóni U21-es válogatott támadó korábban a bajnokságban hatszor is farkasszemet nézhetett Visar Musliuval, de mindössze egyszer hagyta el győztesen a pályát.
Sfântul Gheorghe (Moldova, 1149 km)
Bár nincs mögöttük nagy történelem, kár lenne lebecsülni a moldovai negyedik és kupagyőztes Sfântul Gheorghe csapatát, hiszen tavaly a belgrádi Partizan is csak hosszabbításban ment tovább ellenük. Az ország közepén fekvő, háromezer főt számláló település, Suruceni együttesének ügyvezető igazgatója egyben a csapat jobbhátvédje, Petru Ojug, aki 28 bajnokin három gólt szerzett és kiosztott négy gólpasszt is amellett, hogy a jelek szerint a klub adminisztratív ügyeit is kiválóan intézi. A magyar bajnokságot és a Vidit viszont minden bizonnyal jobban ismeri a csapat hátvédje, Artur Craicun, aki két NB I-es meccsen is pályára lépett a Budapest Honvédban a 2020/2021-es szezonban, majd kölcsönbe került Surucenibe – kérdés persze, hogy a következő szezonban is nélkülözik-e a kispestiek, vagy korábbi csatárunk és vezetőedzőnk, Horváth Ferenc esetleg számít a négyszeres moldáv válogatott védőre.
Birkirkara (Málta, 2179 km)
A dél-európai szigetország második legnagyobb városának klubja gyakori résztvevője az európai küzdelmeknek, 2003-ban például a Ferencváros, 2014-ben pedig a DVTK ütötte el őket a továbbjutástól, ennél azonban jóval nagyobb médiaérdeklődést generáltak maguknak a sárga-pirosak, amikor egy évvel később csak tizenegyesekkel estek ki a West Ham United ellen. A négyszeres bajnok-, ötszörös kupagyőztes csapat nem szűkölködik a légiósokban, hiszen cikkünk megírásakor kilenc külföldit foglalkoztathat a holland André Paus mester, de a csapat legeredményesebb spílere nem közülük kerül ki, hiszen az nem más, mint a tízszeres máltai válogatott, Luke Montebello. A Vidi és a Birkirkara között egyébként volt játékosmozgás, nem is akárki, hanem a nigériai válogatott Onyeabor Monye igazolt 2003-ban Fehérvárról Máltára. Onyeabor szerencsére jól van, klubunk posztjait folyamatosan követi a Facebookon, legutóbb például a kiváló fehérvári doktort, klubunk korábbi csapatorvosát, Dr. Kovács Ignácot köszöntötte születésnapja alkalmából, így biztosan nem bánna, ha a MOL Fehérvár FC jutna tovább a két csapat esetleges párharca után.
Valmieras FK (Lettország, 1609 km)
A harmadik helyen fejezte be az előző lett bajnokságot a Valmieras és a most folyó szezonban is ezt a pozíciót foglalja el 12 kör után. A keret értéke 2,73 millió euró, a kameruni-francia középső védő, Joyskim Dawa éri a legtöbbet a játékosok közül. Tavaly a lengyel Lech Poznan búcsúztatta őket az Európa Liga első selejtezőkörében, legjobb eredményük a lett első osztályban a tavalyi bronzérem.
Ararat Yerevan (Örményország, 3137 km)
Az egyik legsikeresebb örmény klub 1973-ban szovjet bajnok volt, a szovjet kupát pedig két alkalommal is elhódította (1973, 1975). Az önálló örmény bajnokságot 1993-ban nyerte meg, de ezüstérmes volt négyszer is, illetve hatszor kupagyőztes, legutóbb az előző kiírásban. A 4 millió euró összértékű keret a 14 ezres, jereváni Vazgen Sargsyan Stadionban játssza a hazai meccseit. A most futó szezonban egyelőre a negyedik helyen állnak, hátrányuk 6 pont az éllovas Alashkert-tel szemben. Tavaly nyár óta a 43 éves Vardan Bichakhchyan irányítja az együttest.
FC Noah (Örményország, 3140 km)
A mindössze 4 éves múltra visszatekintő, az Ararathoz és az Urartuhoz hasonlóan jereváni klub tavalyelőtt kupagyőztes lett, ez eddig a legnagyobb eredményük. A 5 millió eurós – kétharmadrészben légiósokból álló – keretet az orosz Dmitri Gunko irányítja november óta. Az előző szezonban ezüstérmesként zártak, így indulhatnak az EKL-ben. Tavaly nyáron az Európa Liga első selejtezőkörében a kazah Kairat 4-1-gyel búcsúztatta őket.
Vllaznia Shkoder (Albánia, 928 km)
Csak rosszabb gólaránya miatt maradt le az albán bajnoki címről a Vllaznia, így a BL-selejtező helyett az EKL-ben indul nyáron. A volt német válogatott Thomas Brdaric remek gárdát rakott össze az elmúlt egy évben, a közel 5 millió eurós keret számunkra legismerősebb tagja Albion Avdijaj, aki a 2018-2019-es szezonban Debrecenben futballozott. Az albán bajnokságot 9-szer, a kupát 6-szor nyerte meg a klub korábban. Pontosan 10 éve szerepeltek utoljára Európában, az EL-ben két kört mentek, a máltai Birkirkara ellen 2-1-re nyertek összesítésben, majd a svájci Thun ellen 2-1-re kikaptak.
Glentoran F.C. (Észak-Írország, 2519 km)
A maga nemében igazi nagyágyú az északír együttes, hiszen 23 alkalommal nyerte meg hazája bajnokságát és ugyanennyiszer a kupát is sikerült elhódítania. A kupát legutóbb tavaly, bajnokságot viszont 12 éve, 2009-ben tudott nyerni. Érdekesség, hogy a Glentoran 1914-ben megnyerte a bécsi kupát, ezzel az első ír csapat lett, mely európai kupát nyert. Az aranylabdás, BEK-győztes, kétszeres angol bajnok északír sztár, George Best gyerekkorában gyakran látogatta a klub mérkőzéseit, a játékkal is megpróbálkozott, de az edzők elküldték, mivel túl kicsinek és gyengének tartották. Eddig összesen 100 alkalommal játszott nemzetközi kupameccset a Glentoran, 11 győzelem és 23 döntetlen mellett 66 alkalommal vereséget szenvedett. Az európai kupaporondon az évek során olyan ellenfelekkel is találkozott, mint a Benfica, Anderlecht, Arsenal, Ajax, Juventus vagy a PSG. A legutóbbi szezonban a csapat a harmadik helyen végzett a bajnokságban, keretének összértéke 1,1 millió euró.
FC Gagra Tbilisi (Grúzia, 3002 km)
Az FC Gagra egy fiatal, mindössze 17 évvel ezelőtt megalapított futballklub. A klub székhelye eredetileg Gagra városában lenne, azonban a grúz és az abház kormány közötti politikai feszültség miatt a csapat Tbilisiben játssza a hazai mérkőzéseit. 2012 óta folyamatosan a grúz másodosztályban szerepel a csapat, tavaly azonban meglepetésre megnyerte a Grúz Kupát, így indulási jogot nyert idén az Európa Konferencia Liga selejtezőjében. Korábban még egy alkalommal sikerült elhódítania a kupát, és 2011-ben a másodosztály bajnoki címét is megszerezte az FC Gagra, azonban a következő idényben ismét kiesett, azóta pedig nem sikerült visszajutnia az élvonalba. A keretben – melynek értéke 1,6 millió euró – csak grúz játékosok szerepelnek.
Dinamo Batumi (Grúzia, 2646 km)
98 évvel ezelőtt, 1923-ban alapították a klubot Batumiban, amely a második legnagyobb grúz város, népessége 170.000 fő. 1990 óta csak 6 szezont töltött a másodosztályban, vagyis stabil tagja a grúz élvonalnak, ahol összesen négy alkalommal végzett a második helyen (1998, 2015, 2019 és 2020). A csapat legsikeresebb éve 1998 volt, amikor a bajnoki ezüst mellé megnyerték a Grúz Kupát és a Grúz Szuperkupát is. Az előző idényben a második helyen végzett a csapat, melynek becsült összértéke több mint 5 millió euró.
FC Honka (Finnország, 1911 km)
A finn csapatot 1957-ben alapították, székhelye a második legnagyobb finn város, a közel 300 ezer lakosú Espoo. 2005-ben sikerült történetében először kiharcolnia az élvonalba való feljutást, ahol azóta háromszor szerzett második helyet a csapat (2008, 2009 és 2013). Finn Kupa-döntőben összesen négy alkalommal szerepelt az FC Honka, 1969-ben, 2007-ben és 2008-ban elveszítették a finálét, 2012-ben azonban megnyerték azt – ez történetük eddigi legnagyobb sikere. A Finn Ligakupát kétszer nyerte meg az espooi csapat, 2010-ben és 2011-ben. A legutóbbi szezonban a 4. helyen végzett a finn bajnokságban az FC Honka. A csapat játékoskeretének becsült értéke meghaladja a 2,5 millió eurót.
FC Dila Gori (Grúzia, 2939 km)
72 évvel ezelőtt, 1949-ben alapították a grúz együttest. Egy alkalommal nyert bajnoki címet a csapat 2015-ben, egyszer pedig a kupát hódította el 2012-ben. Összesen 16 nemzetközi kupameccset játszott eddig az FC Dila Gori, kétszer az Intertotó-Kupában és szintén kétszer a BL-selejtezőben, 12-szer pedig az EL-selejtezőben. Érdekesség, hogy az EL-selejtezős mérlege pozitív a csapatnak, 6 győzelem és 1 döntetlen mellett 5 vereséget szenvedett az együttes, a gólkülönbsége pedig 13-10. Kétszer is eljutott az EL-rájátszásig az együttes, 2012-ben például a Marko Andicot is a soraiban tudó ciprusi Famagusztát is kiejtette a selejtezőből. Egy alkalommal a portugál Marítimo, egyszer pedig az osztrák Rapid Wien állította meg a grúz csapat menetelését az EL-rájátszásban. A legutóbbi szezonban a tervezett 36 bajnoki fordulóból csupán 18-at tudtak megrendezni a COVID-járvány miatt, az FC Dila Gori ekkor a harmadik helyen állt, így kvalifikálta magát az idén induló Európa Konferencia Liga selejtezőjébe. A februártól decemberig tartó grúz bajnokság idei kiírásában 15 fordulót követően a 3. helyen áll az együttes, melynek a becsült értéke körülbelül 4 millió euró.
UE Sant Julià (Andorra, 1837 km)
A kétszeres andorrai bajnokcsapatot 1982-ben alapították, öt alkalommal hazája kupáját és hatszor az andorrai szuperkupát is elhódította. A legutóbbi szezonban a második helyen végzett az együttes. Rutinos nemzetközi kupaszereplőről van szó, 2001 óta az Intertotó Kupa mellett az Európa Liga selejtezőiben és a BL selejtezőjében is szerepelt a miniállam csapata. 15 szezonban játszott nemzetközi porondon a Sajnu becenevű csapat, de csupán egy alkalommal sikerült párharcot nyernie, a 2009/2010-es idényben a san marino-i Tre Fiori-t ejtette ki, miután hazai pályán és idegenben is 1-1-es döntetlent játszott, büntetőkkel azonban 5-4-re nyert. Az összes többi nemzetközi párharcát elveszítette, nem ritkán összesítésben 5-6 góllal maradt alul az andorrai együttes. A 2017/2018-as EL-selejtező első körében az albán Skënderbeu ütötte ki két meccsen 6-0-s összesítéssel a Sanju-t, az albánok egyik gólját a Vidi első bajnokcsapatának támadója, Goran Vujovic szerezte. Az UE Sant Julià keretének becsült értéke valamivel több, mint egy millió euró.
KF Llapi (Koszovó, 981 km)
A klubot – mely a jugoszláv időkben FK Lab néven versenyzett – 1932-ben alapították. Székhelye a közel 90.000 lakosú Podujevo. Az előző szezonban a 10 csapatos koszovói bajnokságban csupán az 5. helyen végzett a KL Llpai, azonban mivel megnyerte a Koszovói Kupát, így története során első alkalommal kvalifikálta magát a nemzetközi színtérre. A kupát egyébként a másodosztályú Dukagjini ellen nyerte meg a KF Llapi, méghozzá úgy, hogy a vezetést az alacsonyabb osztályú együttes szerezte meg a 113. percben, Elvis Prenci azonban a 120. percben egyenlített, a 11-es párbajt pedig az élvonalbeli gárda bírta jobban. A csapat keretének becsült összértéke 2,5 millió euró.
Mons Calpe S.C. (Gibraltár, 2961 km)
A 2013-ban alapított klub 2016 óta tagja a gibraltári élvonalnak. A legutóbbi szezonban a 4. helyen végzett az együttes, ezzel pedig első alkalommal szerzett indulási jogot egy nemzetközi kupasorozatban. Soknemzetiségű csapatról van szó, hiszen a keretben többek közt argentin, spanyol, brazil, uruguay-i, belga/kongói és természetesen gibraltári játékosok is szerepelnek.
Paide Linnameeskond (Észtország, 1765 km)
Meseszerűen indult a 2004-ben alapított észt klub történelme, hiszen négy év alatt feljutott a negyedik ligából az élvonalba. Észtországban az „észt Barcelona” becenévvel illetik a csapatot, amely legjobb eredményét 2015-ben érte el, ekkor Észt Kupa-döntőt játszott a csapat, azonban azt a Nõmme Kalju ellen 2-0-ra elvesztette. 2019-ben a bajnokságban a 4. helyen végeztek és történetük során első alkalommal nemzetközi kupameccset játszhattak az Európa Liga selejtezőjében, ott azonban a litván Zalgiristől vereséget szenvedtek. A legutóbbi bajnokságban az előkelő második helyen végzett a csapat, így idén az Európa Konferencia Liga selejtezőjében léphetnek pályára. A Paide Linnameeskond becsült értéke 3,5 millió euró.
FK Dečić (Montenegró, 884 km)
95 évvel ezelőtt, 1926-ban alapították a klubot, azonban csak évtizedekkel később szerepelt először hivatalos bajnokságban. Első komolyabb sikerét az 1972/73-as idényben érte el az együttes, ekkor a jugoszláv negyedosztályt nyerte meg az FK Dečić. Azt követően, hogy 2006-ban Montenegró elnyerte függetlenségét, a 2006/2007-es idényben már a montenegrói élvonalban szerepeltek, eddig összesen 11 alkalommal vettek részt a montenegrói első osztály pontvadászatában. Legjobb eredményüket az előző szezonban érték el, ekkor a harmadik helyen végeztek, így először vehetnek részt nemzetközi versenysorozatban. Az FK Dečić-ben nevelkedett a későbbi BEK-győztes védő, Refik Šabanadžović, aki az 1984/1985-ös szezonban kétszer is játszott a Videoton ellen, hiszen akkoriban az FK Željezničar játékosa volt, csapatunk pedig az UEFA-Kupa elődöntőjében találkozott a jugoszlávokkal. A montenegrói együttes jelenlegi keretének becsült összértéke 3 millió euró, legértékesebb játékosa pedig a 275.000 euró értékű Jovan Nikolic – aki a mi Nikolicsunkhoz hasonlóan ugyancsak a 17-es mezben futballozik.
FK Podgorica (Montenegró, 878 km)
A klubot 1970-ben alapították, nem volt azonban elsőre hosszú életű, ugyanis a 70-es évek végén már fel is oszlott az akkor még OFK Mladost néven szereplő együttes. 2014-ben aztán FK Podgorica néven „feltámadtak”, és bár a 2015/2016-os szezont még a harmadosztályban kezdték, négy év alatt feljutottak a montenegrói élvonalba, ahol az első szezonban az 5., az előző idényben pedig már a 4. helyen végeztek. A montenegrói futballklub keretének becsült értéke 3,2 millió euró, legértékesebb játékosa pedig a 250.000 eurót érő 25 esztendős középpályás, Jovan Vujovic.
Newtown (Wales, 2011 km)
A walesi Konferencia Liga-play-off döntőjét 5-3-ra megnyerte a Newtown a Caernarfon ellen szombaton, így 5 év után újra Európában szerepelhet. A legutóbbi próbálkozás két körig tartott, a máltai Vallettát még kiverték két 2-1-es győzelemmel, a dán Copenhagen viszont 5-1-gyel ütötte ki őket. A 11 ezer lakosú, Wales középső részén található Newtown csapata legnagyobb sikerét még a 19. században (!) érte el, 1895-ben kupagyőztes lett. Keretük értéke 1,15 millió euró.
Kérdőjelek
Észak-Írországban az élvonal 4., 5., 6. és 7. helyezett csapatok rájátszást játszanak az Európai Konferencia Ligáért, így az is lehet, hogy a Larne (2408 km), Glenavon (2469 km), Cliftonville (2461 km) és Crusaders (2462 km) négyesből kerül ki Szabics Imre együttesének ellenfele. Az elődöntőkre június elsején kerül sor, a Larne a Glenavonnal, a Cliftonville a Crusaders-szel játszik, majd június 5-én estére kiderül, hogy ki indul képviselheti majd Európában Észak-Írországot.
A bajnokságban a Ciftonville végzett a negyedik helyen, ahol a középpályás Danny Kearnst taksálja a legtöbbre a transermarkt.de, köszönhetően leginkább annak, hogy a West Ham nevelésű 30 esztendős futballista tíz éve az angol másodosztályban is pályára lépett. Mögöttük egy ponttal ötödikként a Larne FC végzett, ahol a csapatkapitány Jeff Hughes mögött van veretesebb profi karrier – a kétszeres észak-ír válogatott 36 éves középpályás 2018-ban tért vissza szülővárosába. A hatodik Crusadersnél legnagyobb érdekességként talán azt lehet megjegyezni, hogy 2005 óta Stephen Baxter ül a kispadon, aki 16 év alatt három bajnoki címet és két kupagyőzelmet ünnepelhetett, míg a hetedik helyezett, 1889-ben alapított Glenavon negatív gólkülönbséggel is sanszot kap arra a play-offban, hogy ott lehessen Európában.
Fontos megjegyezni, hogy amennyiben a Crusaders, vagy a Cliftonville nyeri a rájátszást, elképzelhető, hogy ők kiemeltek lesznek, akárcsak a MOL Fehérvár FC, ebben az esetben a máltai Gzira United (2181 km) kerül át a nem kiemeltek kalapjába. A szigetország 11 000 lakosú településnek csapata harmadik helyen végzett a máltai élvonalban, 2019-ben általános meglepetést keltve kiütötték az Európa Liga selejtezőjéből a Hajduk Splitet. A United kapusa az a Justin Haber, aki két évig a Ferencváros kapuját is védte, 54-szer a válogatott kapuját is védte, 2020-ban pedig azzal került be a nemzetközi hírekbe, hogy az általa vezetett Haber 16 nevű étterem bekerült a Netflix Restaurants on the edge című sorozatába."
Az európai szövetség (UEFA) újabb belépőket tett elérhetővé a jövő hét pénteken rajtoló labdarúgó Európa-bajnokság mérkőzéseire, így a budapesti találkozókra is.
A magyar szövetség (MLSZ) honlapjának hétfői beszámolója szerint szerdától lehet ismét jegyeket venni az UEFA felületén a kontinensviadalra. A jegyeket ezúttal a jelentkezés sorrendjében értékesíti az UEFA. Pénteken pedig azok a szurkolók kapnak lehetőséget belépők vásárlására, akik idén májusban visszaváltották jegyeiket. Mivel csak korlátozott számban érhetők el a belépők, nem garantált, hogy minden igénylő jegyhez jut.
A Puskás Arénában június 15-én 18 órától Portugáliával, 19-én pedig 15 órától Franciaországgal játszik a magyar válogatott. Június 23-án Budapesten rendezik a címvédő portugál és a világbajnok francia csapat találkozóját 21 órától, majd a csoportkör befejezése után június 27-én egy nyolcaddöntőnek is a Puskás Aréna ad otthont. A budapesti meccsek mellett az Eb más mérkőzéseire is kaphatók lesznek még belépők.
Az MLSZ egyúttal arra is felhívta a figyelmet, hogy a Puskás Arénában a belépéshez az érvényes jegy mellett védettségi igazolványra is szükség van.
"Fontos, hogy a plasztikkártyát és a mobil applikáción bemutatott igazolásokat is elfogadják a szervezők, ezek meglétét azonban nem a stadionnál, a közvetlen belépés előtt ellenőrzik. A meccsekre kilátogató szurkolók a találkozókat megelőző nap reggelétől kezdődően három különböző ponton mutathatják be papírjaikat. A védettségi igazolás mellett érvényes személyi igazolványt vagy útlevelet kell felmutatni. Itt karszalagot kapnak, amellyel az adott mérkőzésen részt vehetnek" – mondta az MTI-nek Sipos Jenő, az MLSZ szóvivője, aki kiemelte, mindenki kizárólag a saját karszalagját veheti át.
A tájékoztatás szerint a Groupama Arénánál a Sas-szobor mellett, a Városligetben a Dózsa György úton és a Papp László Budapest Sportarénánál lehet hozzájutni a karszalagokhoz, amelyek elengedhetetlenek a belépéshez a Puskás Arénába. Ezek a pontok a mérkőzések előtti napokon 8 órától 20 óráig tartanak nyitva, míg a meccsnapokon 7 órakor nyitnak és a második félidő kezdetekor zárnak. Minden mérkőzésre különböző színű karszalaggal lehet belépni, azaz aki több mérkőzésre is váltott jegyet, annak újra be kell mutatnia a védettségi igazolását.
"A legnagyobb sorok várhatóan az Aréna közelében lesznek, javasoljuk mindenkinek a másik két helyszín igénybevételét, lehetőleg már a mérkőzések napja előtt! A meccsek kezdése előtt nagy sor várható!" – fogalmazott Sipos, aki hozzátette, a külföldről érkező szurkolók a repülőtéren is átvehetik a karszalagjaikat. "A kiskorú drukkerek igazolvánnyal rendelkező felnőtt kíséretében vehetnek részt a találkozókon, nekik nem szükséges a karszalag kiváltása kivéve azon 16-18 évesek számára, akik már rendelkeznek védettségi igazolvánnyal és kísérő nélkül kívánják megtekinteni az Eb-mérkőzéseket".
"A Magyar Kormány döntése és az MLSZ vállalása értelmében nézők is részt vehetnek az Európa-bajnokság budapesti mérkőzésein. A belépéshez az érvényes jegy mellett védettségi igazolványra is szükség van.
Fontos, hogy a plasztikkártyát és a mobil applikáción bemutatott igazolásokat is elfogadják a szervezők, ezek meglétét azonban nem a stadionnál, a közvetlen belépés előtt ellenőrzik. A meccsekre kilátogató szurkolók a találkozókat megelőző nap reggelétől kezdődően három különböző ponton mutathatják be papírjaikat (a védettségi igazolás mellett érvényes személyi igazolványt vagy útlevelet kell felmutatni). Itt karszalagot kapnak, amellyel az adott mérkőzésen részt vehetnek.
A helyszínek: Groupama Aréna (B-lelátó, a Sas-szobor mellett), Dózsa György út (Városliget) és Papp László Budapest Sportaréna. A legnagyobb sorok várhatóan az Aréna közelében lesznek, javasoljuk mindenkinek a másik két helyszín igénybevételét, lehetőleg már a mérkőzések napja előtt! A meccsek kezdése előtt nagy sor várható!
A külföldről érkező szurkolók a repülőtéren is átvehetik a karszalagjaikat.
Kiskorú szurkolók igazolvánnyal rendelkező felnőtt kíséretében vehetnek részt a találkozókon, nekik nem szükséges a karszalag kiváltása; kivéve azon 16-18 évesek számára, akik már rendelkeznek védettségi igazolvánnyal és kísérő nélkül kívánják megtekinteni az Eb-mérkőzéseket.
Ezek a pontok a mérkőzések előtti napokon 8.00 órától 20.00 óráig tartanak nyitva, míg a meccsnapokon 7.00 órakor nyitnak és a második félidő kezdetekor zárnak.
Minden mérkőzésre különböző színű karszalaggal lehet belépni, tehát, aki több mérkőzésre is váltott jegyet, annak újra be kell mutatnia a védettségi igazolását.
Nagyon fontos, hogy mindenki kizárólag a saját karszalagját veheti át!
A Puskás Aréna kiválóan megközelíthető tömegközlekedéssel. Mindenkinek javasoljuk, vegye igénybe a BKK járatait, figyelje a közlekedéssel kapcsolatos információkat!"
„Az ilyenkor szokásos állapotfelméréssel megkezdődött NB I-es csapatunk felkészülése a 2021/22-es szezonra.
Első osztályú együttesünk számára véget ért a jócskán megérdemelt pihenés. A történelmi ezüstéremmel végződő szezon után fiaink háromhetes szabadságot kaptak, amelynek utolsó hetében már egyéni edzésterv alapján készültek a visszatérésre.
Szolnoki Rolandék számára hétfőn és kedden állapotfelmérő egészségügyi vizsgálat a program, szerda délelőttől pedig már az edzőpályán szorgoskodnak. Csapatunk a bajnoki szezon előtt előbb itthon, majd június közepétől az ausztriai edzőtáborban készül az előtte álló kihívásokra. Az első megmérettetés július 8-án és 15-én az Európa-konferencialiga selejtezőjében vár a mieinkre, a bajnokság július utolsó hétvégéjén kezdődik.”
A 2014-ben világbajnok Mats Hummels az elmúlt években azért dolgozott, hogy visszakerülhessen a német válogatottba, amely a magyar csapattal szerepel azonos csoportban a részben budapesti rendezésű labdarúgó Európa-bajnokságon.
A Borussia Dortmund védője Thomas Müllerrel, a Bayern München támadójával, valamint a szintén Münchenben futballozó Jerome Boatenggel együtt került ki a Nationalelfből Joachim Löw szövetségi kapitány 2019 márciusi döntésének értelmében.
A tavalyról idénre halasztott kontinenstorna után távozó Löw azonban most behívta Müllert és Hummelst a válogatottba, amely szerdán a dánok ellen játszik felkészülési mérkőzést.
"Fájt, de minden erőmmel azon voltam, hogy visszakerüljek, mert számomra büszkeség Németországért játszani" – jelentette ki Hummels, aki bevallotta, múlt pénteken "kissé izgatott és feszült" volt, amikor újra csatlakozott a válogatott kerethez, mostanra azonban készen áll arra, hogy segítse az együttest a dánok, valamint jövő hétfőn a lettek elleni meccsen.
"Már ezeken a találkozókon is úgy akarunk játszani, mintha az Eb-n lennénk. Ugyanazt a tempót, intenzitást és minőséget akarjuk pályára vinni, amit majd a torna ideje alatt láthatnak tőlünk" – nyilatkozta Hummels.
A németek mindhárom csoportmeccsüket Münchenben játsszák, először június 15-én a világbajnok franciákat fogadják, majd 19-én az Eb-címvédő portugálok, aztán 23-án a magyarok következnek.
A helyi sajtó információja szerint a 23 éves Keanu Baccus érkezhet Sydneyből – jelentette az ulloi129.hu.
Pronto tendremos a un nuevo australiano en Europa. Keanu Baccus tiene una buena oferta del Ferencváros, todo un histórico del fútbol húngaro. Llegaría a una liga donde a priori tendría muchos minutos y que puede ser un escaparate para un equipo mejor. pic.twitter.com/A5Z3C4fFm8
A Western Sydney Wanderers középpályása az olimpiai válogatott, az Olyroos tagja, tavaly januárban a dán Aarhus megpróbálta megszerezni a dél-afrikai születésű játékost, azonban ekkor klubja még nem engedte el. Most az ausztrál hírek szerint “hatszámjegyű összegért” kerülhet Baccus a Ferencvároshoz.
Az nb1.hu úgy tudja, hogy a játékossal és az ausztrál klubbal is kapcsolatban van a Ferencváros.
Margret Kratz csapata június 7. és 14. között kétszer is megmérkőzik a szerb válogatottal a Szent Gellért Fórumban. A szövetségi kapitány hétfőn kihirdette az összetartás keretét, a 23 fős névsorban egy szegedi játékos is szerepel. A felkészülési találkozókra szerdán indul a jegyértékesítés, 1000 forintért lehet belépőt váltani – jelentette be az MLSZ.
A női A-válogatott ősszel lép először pályára tétmérkőzésen az új szövetségi kapitány, Margret Kratz irányításával. A világbajnoki selejtezőben Spanyolországgal, Skóciával, Ukrajnával és a Feröer-szigetek küzd majd meg.
A magyar csapat programja így alakul:
2021 szeptember 17.: Magyarország–Skócia
2021. szeptember 21.: Magyarország–Spanyolország
2021. október 22.: Skócia–Magyarország
2021. október 26.: Feröer-szigetek–Magyarország
2021. november 30.: Magyarország–Ukrajna
2022. április 8.: Magyarország–Feröer-szigetek
2022. április 12.: Ukrajna–Magyarország
2022. szeptember 2.: Spanyolország–Magyarország
Ezek előtt, júniusban a német szakember nyolcnapos edzőtáborba hívta össze a csapatot, Szegedre, illetve Mórahalomra. A Szent Gellért Fórumban két felkészülési mérkőzést is játszik majd az együttes, június 10-én, 19.05-től és 14-én, 17.00-kor Szerbia ellen.
Margret Kratz másodszor hívja össze csapatát júniusban. A nyolc napos, mórahalmi edzőtábor programjában két felkészülési találkozó is szerepel Szerbia ellen, a Szent Gellért Fórumban.
Tovább
Margret Kratz hétfőn kihirdette 23 fős keretét, akikkel június 7-től együtt dolgozik majd az edzőtáborban. A szövetségi kapitány több helyen is változtatott áprilisi, Bosznia-Hercegovina elleni keretén. Kapusposzton bekerült a csapatba Farkas Katalin Kitti (a sérült Szőcs Réka és Bíró Barbara helyett). A védők között ezúttal ott van a felépülő Szabó Viktória, és hazautazik Amerikából Németh Hanna is (de nem kapott meghívót Szemán-Tóth Barbara, Pinczi Anita, Fördős Beatrix és a térdsérüléssel küzdő Kovács Laura sem). A középpályán ezúttal Puszati Sára kap lehetőséget (Magyarics Zoé szintén sérülés miatt maradt ki a keretből). A támadók között nincs változás.
– Az edzőtábor alatt három célt tartok szem előtt. Először is pontos és részletes képet szeretnék kapni minden egyes játékos fizikai állapotáról, sebességéről, dinamizmusáról, mozgékonyságáról; hogy mindezeket kiértékelhessük és összehasonlíthassuk a nemzetközi szinttel. Másodszor a már eddig is sokat gyakorolt támadó játékot szeretném tovább fejleszteni. Harmadszor még többet akarok beszélgetni a játékosokkal, hogy minél jobban megismerhessük egymást – fogalmazott korábban az mlsz.hu-nak Margret Kratz.
A VÁLOGATOTT KERETE:
Kapusok:
Schildkraut Fruzsina (DVTK)
Samu Anna (MTK Hungária FC)
Farkas Katalin Kitti (Astra-ALEF HFC-Üllő)
Védők:
Szabó Viktória (FTC-Telekom)
Turányi Lilla (FC Bayer 04 Leverkusen)
Mosdóczi Evelin (FTC-Telekom)
Csiki Anna (BK Hacken)
Savanya Csilla (Szent Mihály SE)
Papp Luca (FTC-Telekom)
Németh Hanna (Indiana University Athletics)
Középpályások:
Kocsán Petra (MTK Hungária FC)
Nagy Fanni (ETO FC Győr)
Fenyvesi Evelin (FTC-Telekom)
Csiszár Henrietta (FC Bayer 04 Leverkusen)
Pusztai Sára (FTC-Telekom)
Csányi Diána (MTK Hungária FC)
Nagy Virág (FTC-Telekom)
Bokor Blanka (MTK Hungária FC)
A felkészülési találkozókra az online jegyértékesítést a meccsjegy.mlsz.hu oldalon, június 2-n indul; a mérkőzésnapon pedig egy pénztár tart majd nyitva a stadionnál. A jegyek egységesen 1000 forintba kerülnek, és a C szektorba szólnak.
A találkozókra kizárólag védettségi igazolvány és személyazonosító okmány felmutatásával lehet belépni, a kiskorú szurkolók az ilyen igazolvánnyal rendelkező felnőttek kíséretében vehetnek részt a mérkőzéseken.
Cristi Bărbuț személyében új középpályással erősítette meg játékoskeretét a Sepsi OSK. A 26 éves Bărbuț, aki legutóbb az Universitatea Craiova játékosa volt, két évre szóló szerződést írt alá klubunkkal, hosszabbítási opcióval.
Sok sikert kívánunk neki a piros-fehér színekben!"
Frenkie de Jong, az Európa-bajnokságra készülő holland labdarúgó-válogatott kulcsembere szerint a franciák a torna favoritjai.
A Barcelona 24 éves középpályása – aki a válogatottal jelenleg portugáliai edzőtáborban van – a NOS holland televíziónak kiemelte: a franciákat egyrészt keretük erőssége miatt tartja a legesélyesebbnek a végső győzelemre, másrészt meg azért, mert a legutóbbi nagy tornát, a 2018-as világbajnokságot is ők nyerték meg.
"Mi nem számítunk fő favoritnak, de egyike vagyunk azoknak, akiknek azért lehet erre esélye, ha minden jól alakul" – utalt De Jong a holland válogatottra, amely a 2016-os kontinensviadalon és a 2018-as vb-n sem lehetett ott.
Hollandia szerdán Skóciával, vasárnap Georgiával játszik felkészülési mérkőzést, majd az Eb-n első csoportmeccsén Ukrajnát fogadja jövő vasárnap Amszterdamban, ahol a folytatásban Ausztriával (június 17.) és Észak-Macedóniával (június 21.) is megmérkőzik. A franciák az F-csoportban az Eb-címvédő portugálokkal, a németekkel, valamint a magyarokkal találkoznak.
De Jong szerint a csoportjuk nehéz és kiegyensúlyozott, saját magukat viszont erős csapatnak tartja, amelynek a rajtig még sok ideje van a felkészülésre. Kiemelte: a portugáliai edzőtábor arra szolgál, hogy teljesen az Eb-re koncentráljanak, folyamatosan együtt készülnek, amellett pedig sok időt töltenek videós elemzésekkel és rengeteget beszélgetnek egymással.
A spanyol bajnokságban végül bronzérmes FC Barcelona középpályájának motorja kiemelte: annak ellenére nem érzi magát fáradtnak, hogy 51 mérkőzésen lépett pályára a klubszezonban.
"Jól érzem magam, kellően frissnek. Próbálom megőrizni a fizikai állapotomat, sok jó ember vesz körül" – mondta, majd kifejezte csalódottságát, amiért a Barcelonával nem sikerült megnyerniük a bajnokságot. Kiemelte: április végén, a Granadától elszenvedett 2-1-es hazai vereség volt a fordulópont, mert győzelemmel a szezon során először kerültek volna a tabella élére, és akkor képesek lettek volna megtartani a pozíciójukat.
,,Egy ilyen sikeres szezon után nyilván nem kelt szenzációt a hír: továbbra is Marián Sluka irányítja majd NB II-es felnőtt csapatunkat. A szakemberrel két éves szerződést kötöttünk.
A Szentlőrinc labdarúgócsapata először szerepelt a második vonalban, s bár újoncként, ráadásul rendkívül fiatal kerettel vágtunk neki az NB II-nek, mégis sikerült kivívnunk a bentmaradást. Bravúr volt ez a javából!
Miután a szakmai stáb és a játékosok abszolút megértették egymást, kiválóan tudtak együtt dolgozni, nem mellesleg az eredmények is jöttek, klubunk vezetősége úgy döntött, hogy továbbra is Marián Sluka vezetőedzővel képzeli el a folytatást: a szakvezetővel 2023-is szerződést hosszabbítottunk.
– Szentlőrincen olyan közegbe kerültem, ahol nagyon pozitív emberek vesznek körül – fogalmazott Marián Sluka. – Érzem a bizalmat, így pedig lehet dolgozni! Szabadon dönthetek, kiválaszthatom az irányt, a klub által megfogalmazott stratégia pedig nem változik menet közben. Nem tagadom, voltak megkereséseim, két NB II-es csapat is hívott magához, de nemet mondtam: én inkább most ezen az úton szeretnék továbbmenni. Tisztában vagyok vele, hogy a lehetőségeink behatároltak, de ami adott, abból a maximumot akarjuk kihozni! Bízom benne, hogy az elmúlt szezonban mutatott kemény szakmai munkával a következő idényben is sikeresek lehetünk, meg tudjuk ismételni azt, amit most véghezvittünk.
– Marián Sluka teljesítette azt, amit a szezon előtt elvállalt, a csapatunk bentmaradt az NB II-ben! – mondta tulajdonosunk, Kovácsevics Csaba. – Fiatal, ambiciózus edző, akivel mind emberileg, mind szakmailag elégedett voltam. Látszott, hogy remekül együtt tud dolgozni a stáb többi tagjával, a játékosokkal és a vezetőséggel is. Olyan szakember, aki fejlődni akar, ahogy a csapatunk, ő is előrébb akar lépni!
Az újonc Szentlőrinc 42 ponttal a 16. helyen zárta a szezont, így a következő idényben is ott lesz az NB II. rajtján!
Sok sikert kívánunk Marián Slukának a 2021/2022-es szezonra is!"