Új klubjánál már beszédtéma, hogy ki nyeri majd meg a svájci-magyar Eb-csoportmeccset. Interjú Szalai Gáborral.
Szalai Gábor az utóbbi időben rendre tagja volt Marco Rossi válogatott keretének, a bemutatkozásra azonban még nem kapott esélyt. A 23 éves hátvéd természetesen szeretne debütálni, majd bekerülni a nyári Eb-csapatba, és hogy erre az eddiginél is több esélye legyen, elfogadta a svájci élvonalban szereplő FC Lausanne-Sport ajánlatát. A kecskeméti társaktól könnyes búcsút vett, az új klubjában pedig – kezdőként – már be is mutatkozott, és alig várja, hogy jó játékkal, a védelem irányításával és a rá jellemző gólokkal meghódítsa Svájcot.
Hogy sikerült számodra a spanyol másodosztályú FC Andorra elleni – 1-0-ra elveszített – mérkőzés a barcelonai edzőtáborban?
Ez volt a második napom a csapattal, és nagyon örültem, hogy kezdőként számított rám az edző. Úgy éreztem, hogy a társaim elfogadják az instrukcióimat, bíznak bennem és elhiszik, hogy segíteni tudom a csapatot. Az edzővel a taktikába és egyéb részletekbe még nem tudtunk belemenni, de egyértelműen olyan szándékkal küldött pályára, hogy lássa, hogyan irányítom a csapatot, és hogyan tudok beilleszkedni. Szerintem ez sikerült is.
Ezek szerint kulcsembernek igazoltak?
Ezt nem tudom megmondani, persze nagyon remélem, hogy kulcsember leszek.
Amikor megkeresett a Lausanne, azt éreztem, hogy nagyon szeretnének leigazolni.
Méghozzá arra a posztra – bal oldali középső hátvéd -, amely számukra nagyon fontos. Hiszen több olyan mérkőzésük is volt, amely azon ment el, hogy hátul hibázott a csapat.
Fiatalon Angliában töltöttél két évet, jól sejtem, hogy angolul irányítottad most a védelmet? Bár Svájcban jól tudjuk, sok nyelven beszélnek, és nem éppen angolul.
Az alapnyelv a francia, ezt is használják a csapaton belül, de mindenki beszél angolul is. Angolul tudtam irányítani, és értették is a mondanivalómat. Az angliai éveim a nyelv szempontjából is hasznosak voltak, de az emberekhez való hozzáállásom is megváltozott, sokkal elfogadóbb lettem. Most egy másik közegben vagyok, mindenki játszani szeretne, valakinek a helyén fogok futballozni remélhetőleg, emiatt nehezebb lesz a dolgom, de az angliai tapasztalat valóban most is sokat segít.
Tényleg megkönnyezted az átigazolásodat?
A búcsút könnyeztem meg. Azt a pillanatot, amikor a a társaktól elköszöntem, hiszen felnőtt szinten négy és fél évet töltöttem a klubnál. Ráadásul 12 évet a kecskeméti utánpótlásban töltöttem el, avagy ez egy nagyon hosszú időszak volt. Ezért természetesen nehéz volt a búcsú a társaktól és a szakmai stábtól, a vezetőedző Szabó Istvántól.
Kecskemétről ki fog a legjobban hiányozni?
A családom és a barátaim is kecskemétiek, majdhogynem mindenki odavalósi, így nem tudnék kiemelni egy személyt. A klubtól is sok ember nevét említhetném, akik segítettek eljutni a mostani szintre. De igyekszem majd tartani a kapcsolatot velük a jövőben is.
A Kecskeméttől Szuhodovszki Somával és veled két válogatott kerettag játékos is távozott. Nem félted a csapatot a visszaeséstől?
Nem igazán. Alapból is voltak olyan játékosok, akik tudnak a mi posztunkon megfelelően játszani. Ráadásul, szerintem még érkezők is lesznek.
Szabó István kezei alatt biztonságban van a Kecskemét.
Gondolom, utánanéztél, hogy mi lehet majd vonzó Svájcban. Mire jutottál, mit vársz a leginkább?
Nem az ország, hanem a bajnokság és a csapat minősége volt a döntő. Nem azt néztem, hogy szép vagy modern helyre igazolok-e, sokkal inkább az volt a fontos, hogy az NB I-hez képest egy lépcsővel feljebb lépjek.
Kinek köszönheted a legtöbbet, hogy négy év alatt egy NB III-as csapatból egy svájci klub légiósa lehettél?
Nehéz egy személyt kiemelni, de Szabó István volt az, akinek a kezei alatt NB II-es, NB I-es játékos, majd válogatott kerettag lettem. De nagyon sok ember van még, aki ehhez hozzátett a klubtól.
Amerikából is érdeklődtek irántad, miért nem volt vonzó Messivel egy ligába igazolni?
Volt szó az MLS-ről, de kevesebbet beszéltünk róla, mert a lausanne-i klub egyedülálló érdeklődést mutatott. És ahogy mondtam, a svájci bajnokság erősebb a magyarnál, így a mostani klubomba igazolásom volt a prioritás.
Magyarországon védő létedre kifejezetten gólérzékeny voltál, hiszen a 127 kecskeméti tétmérkőzéseden 22 gólt szereztél. Készülsz arra, hogy Svájcban is gyakran feltűnj majd az ellenfél kapuja előtt?
Könnyen előfordulhat, de tényleg nem a gólszerzés az elsődleges célom. Mindig azt vallottam, hogy hátvédként a védekezés és a játék felépítése a legfontosabb feladatom.
A gól csak extra, de azért bízom abban, hogy gólokkal is tudom majd segíteni a csapatot.
Bolla Bendegúz a Servette-et erősíti, téged mennyire erősített meg abban, hogy Svájc jó választás?
Beszéltem vele, miután komolyabbra fordult a Lausanne érdeklődése. Azt mondta ő is, hogy egy ez jó lépcső nekem, és szerinte itt tényleg tudok fejlődni. Az ország és a liga is teljesen rendben van.
Kerettag már voltál, de szerinted – Ádám és Attila után – mikor küldenek a pályára egy újabb Szalait a válogatottban?
Nem tudom, nem én vagyok a szövetségi kapitány, de nagyon bízom abban, hogy ez is sikerülni fog hamarosan.
Hogy látod, Svájcból egyértelműen könnyebb lesz bekerülnöd a válogatottba?
Egyértelműen nem, de én úgy gondolom, hogy növeli az esélyeimet.
Érdeklődtek már az új helyeden a foci-Eb-ről, hiszen Svájc és Magyarország egy csoportban lesz?
Először Lausanne-ba vezetett az utam az orvosi vizsgálatok miatt, illetve azért, hogy átnézzük a szerződés főbb részleteit.
Aki az első nap fogadott minket, már vele is rögtön téma lett az Európa-bajnokság és a Magyarország-Svájc mérkőzés, és megegyeztünk abban, hogy ez egy jó csata lesz.
Mire jutottatok, ki fog nyerni?
Én nyilván a magyarokat mondtam, de ő nem értett velem egyet.
Hogyan folytatódik a programod a Lausanne-nal?
A bajnokság január 20-án kezdődik – első ellenfelünk a St. Gallen lesz -, kedden már utazunk is vissza Lausanne-ba. Szombaton még lesz egy edzőmérkőzésünk a Stade Nyonnais ellen, utána pedig már következik is az első bajnoki hét.
Lehetnek kiesési gondjai a 12 csapatos élvonalban jelenleg 10. helyezett Lausanne-nak?
Nagyon szoros a mezőny, csakúgy, mint a szintén 12 csapatos magyar NB I-ben. A felsőháztól öt pontra vagyunk, de a kiesőhelyektől is csak pár pontra.
Nagyon éles a bajnokság, de az a célja a klubnak, amit nekem is mondtak. A felsőházi rájátszás elérése, amivel természetesen a bennmaradás is meglenne.
De nem lesz egyszerű, mert az első 3-4 mérkőzésen az első 5-6 helyezett csapat ellen játsszuk. Biztosan kell jó pár pontot szereznünk, hogy utána könnyebb legyen.
Kipróbálnád a sportfogadást? A legjobb helyen jársz! (x)