Véget ért az őszi etap az NB III 2023-24-es szezonjában, a csapatok lejátszották a bajnokság több mint felét, azaz 17 fordulót. Félévértékelő elemzésünk első részében az ország déli részével, azaz a Dél-Nyugati és Dél-Keleti csoporttal foglalkozunk.
Akik a feljutásért harcolnak
A Dél-Keleti csoportban egy, a Dél-Nyugati csoportban két csapat emelkedik ki a többi közül. Nagy meglepetés lenne, ha a bajnoki aranyérmeket nem a Békéscsaba, valamint az Iváncsa vagy a Szentlőrinc játékosainak nyakába akasztanák az utolsó fordulót követően.
Az előző szezonban az NB II-ből búcsúzó csabaiak kerete, egyben költségvetése talán az egész NB III-at figyelve az egyik legerősebb és legnagyobb. Ez a pályán is megmutatkozik. Csató Sándor együttese tízből tíz sikerrel kezdte az idényt, majd ugyan becsúszott egy vereség hazai pályán a legnagyobb rivális ESMTK, valamint egy meglepő hazai döntetlen a harmadik Körösladány ellen. A 17-ből 15 győzelem és a hétpontos előny magáért beszél. Zömében korábbi NB I-es és NB II-es, rutinos játékosok, valamint fiatal tehetségek alkotják a csapatot. Kapitányuk, az élvonalban három szezonnal ezelőtt a a Budafok kapuját védő Póser Dániel mindössze 11 gólt kapott, ami az egész harmadosztály szempontjából a legkevesebb. Ezzel párhuzamosan a csabaiak az NB III négy csoportját figyelembe véve – az ESMTK-val egyetemben – a legtöbb gólt szerezték (47-et). A házi gólkirály az első osztályban a Honvéd színeiben debütáló, a Balmazújvárosban is megforduló Vólent Roland kilenc találattal.
Mondhatnánk, hogy akár az NB II-ben is megállná a helyét az Iváncsa és a Szentlőrinc, hiszen mindkét csapat az osztályozót bukta el az előző idény végén. Az viszont biztos, hogy valamelyikük jövőre is harmadosztályú lesz. Valóban fej-fej mellett telelnek, hiszen ugyanúgy 43-43 pontjuk van; ugyanúgy +31-es gólkülönbséggel (az iváncsaiak 45 gólt szereztek és 14-et kaptak, a Szentlőrinc mérlege 43-12). Az Iváncsa az eggyel több győzelmének (14) köszönhetően áll előrébb. A MOL Magyar Kupában nyolcaddöntős, február végén a Nyíregyházával találkozó Szentlőrinc viszont elmondhatja magáról, hogy a teljes NB III-ból az egyetlen veretlen csapat. 13 sikerük mellett négyszer játszottak döntetlent. A két csapat rangadóját október végén – 0-1-ről fordítva – a szentlőrinciek nyerték 2-1-re, ám becsúszott két kellemetlenebb pontvesztés is számukra, méghozzá a kiesőzónában tanyázó PTE-PEAC és Dunaújváros vendégeként. Az Iváncsa a dunaföldvári vereséget bánhatja igazán (1-0), de nyilván nem ez fog dönteni a bajnoki cím sorsáról. Az már sokkal inkább, hogy a két gólvágó, a góllövőlistát vezető szentlőrinci Rétyi Róbert (16 találat), valamint az épp a Szentlőrinctől érkező iváncsai Bányai Péter (13 gól) fenn tudja-e tartani a kiváló formáját.
„Nem sok tréner vállalta volna el ezt a feladatot” – interjú az NB II-be igyekvő élcsapat edzőjével
A cél a dobogó, de minimum az élmezőny
Dél-keleten az ESMTK a második (köszönhetően például a góllövőlistát 14 találattal vezető Molnár Jánosnak), a Körösladány a harmadik erő. Azonban az előző szezon ezüstérmese, a Hódmezővásárhely sem mondott le a dobogós álmokról. A vásárhelyieknek jókor jött a szünet, hiszen az utolsó öt bajnokin mindössze négy pontot gyűjtöttek, a Békéscsaba ráadásul az utolsó utáni pillanatban szerzett ellenük győztes gólt. Figyelni kell a szépen zárkózó Monorra, a régi erejétől egyelőre messze lévő, jelenleg nyolcadik Szolnokra, valamint a nagyon fiatal Dabasra is. A BKV Előrét ifj. Albert Flórián távozása után a korábbi válogatott védő, Balogh Béla vette át a szezon előtt. A hetedik helyről várhatják a márciusi folytatást.
NB III: 16-17 éves játékosok remeklésével is lett élcsapat a kiesőjelöltből
A dél-nyugati mezőny nagyon kettészakadt. Az éllovas kettős után a Ferencváros II. áll a harmadik helyen, nyolc pontra az Iváncsától és a Szentlőrinctől – Korolovszky Gábor az utóbbi évek egyik legstabilabb második csapatát rakta össze a zöld-fehéreknél. A bronzéremért mehet tavasszal a helyenként nagyon gólgazdag meccseket játszó, ám a védelemben erősítésre szoruló Nagykanizsa, a harmadosztályban 25 év után ismét feltűnő, az egész NB III-as mezőnyben a legjobban teljesítő újonc Dunaföldvár, valamint az a Kaposvár, amelynek edzője, Horváth Rudolf családi okok miatt meglepetésre távozott az utolsó őszi fordulót követően. Kérdés, az utódjával merre mozdul majd el a Rákóczi.
Bajban a Dunaújváros, a Cegléd és a Szeged II. is
Talán senki sem gondolta volna, hogy 2023 decemberének elején az NB III Dél-Nyugati csoportjának utolsó helyén, a teljes harmadosztály harmadik legrosszabb gólkülönbségével (-23) a Dunaújváros telel. Az évezred elején még NB I-es bajnoki címet ünneplő korábbi élvonalbeli fellegvár fiatal kerettel vágott neki a szezonnak, ám mindössze háromszor nyertek, a 13 szerzett pont pedig a vártnál is kevesebb. Dobos Barna – aki vezetőedző és ügyvezető is egy személyben – az idény előtt azt nyilatkozta, szeretné, ha az élmezőnyben zárnának, ettől viszont jelenleg kilátástalanul messze vannak. A hetedik helyen álló Paks II.-től ugyanakkor mindössze nyolc pont a lemaradásuk, úgyhogy a sűrű hátsó régióban egy jó széria sokat érhet tavasszal. Érdekesség, hogy ebbe a kalapba tartozik a néhány éve még az egyik legjobb NB III-as csapatnak számító, bajnoki címet is szerző Érd, amely 19 ponttal a kilencedik helyet foglalja el, holott támadója, Monori Norbert 11 góljával a harmadik a góllövőlistán.
Dél-keleten a Ceglédnek és a Szeged II.-nek kell a leginkább kapaszkodnia tavasszal. Az öt éve még NB II-es ceglédiek kilenc, a harmadosztály leggyengébb tartalékcsapatának számító szegediek nyolc pontot gyűjtöttek. Nem lehet nyugodt a Kecskemét II., a Füzesgyarmat, és a remekül kezdő, majd visszaeső újonc Martfű sem, de a Honvéd II. is 20 pont alatt teljesített ősszel.
Érdekességek
A Dél-Keleti csoportban két kilencgólos meccset is rendeztek az őszi szezonban. Augusztusban a Körösladány a Ceglédet verte idegenben 7-2-re, míg szeptemberben a Monor 5-1-es vezetésről 5-4-re „engedte fel” a Vasas II.-t – az angyalföldieknek végül nem jött össze az egyenlítés. A legnagyobb arányú győzelmet a Békéscsaba érte el, a lilák a 7. fordulóban 7-0-ra verték a Martfűt.
Dél-nyugaton a Paks II.-höz fűződik mindkét „gólrekord”: a tolnaiak augusztusban 7-0-ra győzték le a Békéscsabát, a 13. fordulóban, októberben pedig hazai pályán 6-4-re kaptak ki a Nagykanizsától.
Mindkét csoportban négy edzőváltás volt: a Szeged II.-nél Andorka Péter helyét Igor Bilics vette át, a Ceglédet Széchenyi Márton helyett Ványi Zsolt, a Vasas II.-t Schindler Szabolcs helyett László András irányítja, míg a hónapokig tartó martfűi huzavona megoldása Czinkon Szabolcs lett. Nyugatabbra a Szekszárd trénere Turi Zsolt helyett Mészáros István lett, a Majostól távozó Kardos Ernő immár a PTE-Peac edzője (Pécsett Lőrinc Antalt váltotta, míg a majosiaknál Csillag László az utódja), a Kaposvárnál pedig egyelőre kérdéses, hogy a már említett Horváth Rudolf-féle távozást követően ki veszi át a csapat irányítását.
A Dél-Nyugati csoportban két játékos kapott nyolc-nyolc sárga lapot (a pécsi Nagy Máté és a mohácsi Szabó Dominik), három két-két pirosat (a gárdonyi Jancsó Csaba, a dunaújvárosi Tapiska Géza, valamint az MTK fiatalja, Molnár Kevin), míg dél-keleten Forrai Zoltán (Dabas) és Ihos Ádám (BKV Előre) a legnagyobb lapgyűjtő hét sárgával, Majzik Adriánt (Monor), Székely Dávidot (Martfű) és Talpalló Norbertet (Körösladány) pedig egyaránt kétszer állították ki.
A folytatás március első hétvégéjén következik.
Kipróbálnád a sportfogadást? A legjobb helyen jársz! (x)