nb1.hu

Mit hozna Rossi csapatának a vacilláló gólgyáros?

Varga Barnabáshoz hasonlóan, 28 évesen került élete formájába.

Miután Marco Rossi kijelentette, hogy a keddi kerethirdetéskor Dárdai Márton személyében csak egy újoncot fog avatni, eldőlni látszik, hogy Sammie Szmodics nem lesz magyar válogatott.

35 meccs, 21 gól az idei mérlege

Bár erre eddig sem láttunk sok esélyt, érdemes megvizsgálni, hogy milyen futballistáról marad le így a magyar válogatott. A Blackburn 28 éves játékosa az idei Championship-szezonban 35 mérkőzésen eddig 21 gólt szerzett, így csatárposzton – vélhetően – sokat segíthetne a Rossi-csapatnak. Szmodicsot lehetséges, akkor is láthatjuk majd Dibusz Dénesékkel egy időben a pályán, ha nem a mieinket választja, június 4-én ugyanis éppen Írországgal játszik felkészülési mérkőzést a magyar válogatott.

Orbán, Okeke, Szmodics – mit szólnál egy ilyen Rossi-válogatotthoz?

A nagyapja révén magyar felmenőkkel rendelkező Szmodicsról a magyarul és angolul is publikáló újságírót, több futballtémájú könyv szerzőjét, az Angliában élő, de korábban Budapesten is dolgozó Matthew Watson-Broughtont kérdeztük.

Mi lehet az oka, hogy Sammie Szmodics éppen az idei évben került ennyire jó formába, és mit gondolsz róla, mint támadóról?
Sammie Szmodics játékstílusa az Arsenal és a Manchester City korábbi csatárjára, Paul Dickovra emlékeztet, bár ő egy kicsit mélyebben, támadó középpályásként játszik, nem befejező csatárként. Szmodics kis termetű, de erős felsőtesttel rendelkezik, elképesztően elszánt a labda megszerzésében, rendkívüli állóképességgel és akarattal tartja nyomás alatt a védőket a meccs nagy részében. Az esetek jelentős részében megőrzi a hidegvérét, amikor gólra kell váltani egy-egy helyzetet.

Alan Shearer egy másik korábbi angol válogatott legendának, Gary Linekernek azt mondta a BBC-n közvetített Blackburn-Newcastle mérkőzésén, hogy Szmodics szeret a szélekre kifutni, és láttuk már mindkét lábával lőni, így nem meglepő, hogy a gólszerzés is megy neki bármelyikkel.

Szmodics már korábban is megmutatta ezeket az erényeit az angol másod-, harmad- és negyedosztályban egyaránt, de most játszik a legjobb csapatban, ilyen erős klubnak korábban még nem volt tagja. A Blackburn egy támadó szellemű csapat, így természetesen Szmodicsnak is több gólszerzési lehetősége van.

Miért nem volt eddig ír válogatott?
Szmodicsot kétszer hívták meg az ír válogatottba. Az első alkalommal egy kiújult vállsérülés miatt kellett visszalépnie, a második alkalommal pedig személyes okok miatt. Feltételezhetően a korábbi teljesítménye nem volt huzamosabb ideig magas szintű ahhoz, hogy meghívót kapjon.

Mik az erősségei?
A már említett erősségek mellett Micah Richards, a Manchester City és az angol válogatott korábbi védője a BBC-nek nyilatkozva nagyon intelligens játékosnak nevezte Szmodicsot. Nem csak a kapu elé érkezve veszélyes. Képes visszalépni, hogy biztosítsa az átmenetet és széthúzza a védelmet, és passzaival kiveszi a részét a támadásépítésekből is. Élt a lehetőséggel a Championshipben, és a története ráadásul még sokáig folytatódhat. Egyedi stílusban támad, elvárja, hogy egy-két érintés után rögtön passzt kapjon a társától, majd ő is csak egyszer-kétszer ér a labdába, amely aztán a hálóban landol. Ez egy eredményes csatár védjegye. Szeret mélyről befutni az üres területekre, nem a fejeseiről híres, így ritkán szerez gólt beadások után, kivéve, ha laposan kerülnek középre, ő pedig jó időben érkezik rá a 16-oson belül.

Lehet-e esély arra, hogy a csatár – akár Magyarország Eb-részvétele miatt – a magyar válogatottat válassza?
Lehetséges. De kérdéses, hogy mennyire játszhat szerepet a magyar nyelv ismeretének a hiánya a döntésében. Ezenkívül, egy fiatalabb támadóval, Sallai Rolanddal kellene megküzdenie a helyéért a csapatban, ezért lehet, hogy úgy érzi, több játéklehetőséget kaphat válogatott szinten, ha Írországot választja.

Beleillene a játékstílusa a magyar válogatottba?
Igen, bizonyos mértékig. Sallai technikailag kreatívabb, mint Szmodics, de a Blackburn játékosa sok területet befut, rendszeresen 12 kilométert tesz meg egy-egy meccsen. Ezen kívül folyamatosan nyomást tud gyakorolni a védőkre, ezért nagyon hasznos lehet. Ebben az értelemben a letámadási képessége és a dinamizmusa talán hasonló Callum Styles-éhoz.

Marco Rossi jól tudna használni egy olyan játékost, mint Szmodics. De nagy kérdés, hogy ha Szmodics hajlandó lenne Magyarországért játszani, akkor hogyan tudna Sallaival együtt a csapatban szerepelni, elfogadnák-e, hogy csak az egyikőjük kerülhet be a kezdőcsapatba.

Fotó: Alex Livesey – Danehouse/Getty Images

Marco Rossi kedden hirdeti ki a Törökország (március 22.) és a Koszovó (március 26.) elleni meccskeretet. Az Eb előtt, június 4-én Írországban vendégszerepel a válogatott, négy nappal később Izraelt látjuk vendégül Debrecenben.

Az írek nem jutottak ki az Eb-re, miután az ötrésztvevős B csoportban mindössze a negyedik helyen végeztek Franciaország, Hollandia és Görögország mögött, egyedül Gibraltárt megelőzve. A csapat hat vereség mellett két győzelmet szerzett. Március 1-jén a korábbi Manchester United- és Sunderland-védő John O’Shea-t nevezték ki a válogatott ideiglenes szövetségi kapitányának. O’Shea játékosként 118 alkalommal szerepelt az ír válogatottban.

Próbáld ki nálunk a sportfogadást! (x)

Megosztás:
Kapcsolódó hírek
DVSC
DVTK
ETO FC Győr
Ferencvárosi TC
Kecskeméti TE
Fehérvár FC
MTK Budapest
Nyíregyháza Spartacus FC
Paksi FC
Puskás Akadémia FC
Újpest FC
ZTE FC