Elképesztő karrier Lukács Dánielé. De mit tett vele a felesége, a sportpszichológus és a kecskeméti Szabó István, hogy gólkirály és MVP tudott lenni belőle?
Lukács Dániel 16 és fél évesen már a REAC felnőttcsapatában játszott, majd az Budapest Honvédban NB I-es játékos lett. Csakhogy Kispesten – ahogyan a csatár fogalmaz – „dobáltak össze-vissza, az NB III-ba, ténferegtem, nem találtam motivációt”. Később Kecskeméten Szabó István látta meg benne a nagyon jó játékost, de a magyar Aranylabda-szavazáson az év edzőjének megválasztott szakember azt is elmondta, hogy évekig nagyon rosszul kezelték Lukács Dánielt. Aki tavaly télen elfogadta a Diósgyőr előszerződését, csakhogy, míg a Kecskemét óriási meglepetésre feljutott, új klubja, a DVTK maradt az NB II-ben. De ez Lukácsot egyáltalán nem zavarta: a 2022-es gólkirálysága után idén 19 gólt szerzett és 17 gólpasszt adott, és feljutott az NB I-be a Diósgyőrrel.
A Hivatásos Labdarúgók Szervezete téged választott meg az elmúlt NB II-es szezon legjobb játékosának. Te milyennek érezted belülről az elmúlt idényedet?
Ugyan nem sikerült annyi gólt rúgnom, mint tavaly, de jóval több asszisztom volt: a tavalyi 25 gólom mellé hat, az idei 19 mellé 17 gólpassz párosult. Nem sikerült a célomat elérni, mivel nem szereztem több gólt, mint tavaly, de örülök, hogy a gólpasszokat tekintve komoly előrelépést tudtam produkálni. Nagyon jó év van mögöttem és a csapat mögött is.
Melyik bajnoki szezonod volt jobb?
Mindkettő értékes volt, hiszen mindkét csapat, a Kecskemét és a Diósgyőr is feljutott. De mivel most a DVTK-ért harcolok, a mostanit nevezném értékesebbnek, hiszen így én is megyek végre az NB I-be.
Ezek szerint a DVTK-szurkolók megnyugodhatnak, nem igazolsz át mondjuk a Vasasba vagy a Honvédhoz, hogy feljuttasd őket is mondjuk gólkirályként?
Nem, nem, nem – ilyen céljaim nincsenek most, maradok Diósgyőrben, és szeretnék az NB I-ben játszani.
Mennyire csiszolódtatok össze Kuznyecov Szergej vezetőedzővel? Mit várt tőled és azt hogyan sikerült teljesítened?
Egy nagyon jó edző jött a csapathoz, nyilván az nehézséget jelentett, hogy szezon közben érkezett, de tudtuk venni az akadályokat csapat- és egyéni szinten is. Kecskeméten csatárt játszottam, de más felállásban. Kuznyecov mester azt mondta, nem szeretne ott szerepeltetni, mert egycsatáros rendszert alkalmazunk, és legelöl nem engem képzelt el. Így kikerültem szélre, de úgy érzem, jól megtaláltuk a közös hangot. Sokat videózunk, és nemcsak közösen, egyéni videózás is van a csapatunknál. Szerintem nagyon jók leszünk.
„Egy pillanat alatt mindent elvesztettem 32 évesen” – interjú Kuznyecov Szergejjel
Többek között a lelátói hangulat miatt is sok labdarúgó álma Diósgyőrben futballozni. Neked milyen a viszonyod a közönséggel, milyennek tartod a diósgyőri szurkolókat?
Úgy érzem, hogy sikerült nekik bizonyítanom ebben a szezonban, és természetesen azon vagyok, hogy a következő is így sikerüljön. Nagyon jó viszonyt ápolok a drukkerekkel, gyakran megállok beszélgetni velük, amikor megismernek az utcán, és ez nagyon jólesik.
Javítja az xG-det (várható gólok száma), amikor hallod, hogy a nevedet skandálják?
Nagyon jó érzés, főleg egy ekkora szurkolótábornál. Nem szokták mindenkiét, ezért én nagyon örülök, hogy számomra ez is megadatott. Remélem, többször is hallhatom majd a nevemet a lelátóról a következő szezonban is.
Utoljára 2018. december 8-án játszottál az NB I-ben. Elhitted volna akkor, ha valaki azt mondja, öt évet kell majd várnod a következő élvonalbeli meccsedre? Mennyit változtál azóta?
Nem gondoltam volna, hogy ilyen hosszú kihagyás jön, de nagyon sokat változtam azóta.
Hat éve ismertem meg a feleségemet, ami nagyon sok pluszt adott a karrieremhez, biztos családi hátteret biztosított nekem. Lehet, hogy kellett ez az öt év, lehet, hogy nem – azt már soha nem tudjuk meg, hogy mi lett volna, ha el tudok menni egy olyan helyre, ahol játszhatok. Végül így alakult, de boldog tudok lenni, hogy most itt vagyok.
Későn érő típusnak tartod magad, vagy csak későn fedeztek fel?
Amikor Kecskemétre igazoltam, Szabó Pista bá’ azt mondta nekem, nagyon jó játékos vagyok, és ez a képesség régóta bennem van. Lehet, hogy későn érő típus vagyok, de az is lehet, nem úgy használtak, ahogyan kellett volna. De utána Kecskeméten megtalálták erre is a megoldást.
Szabó István egyenesen azt mondta rólad, „szerintem évekig nagyon rosszul kezelték.” Mire gondolhatott?
Arra, hogy nem a megfelelő poszton játszattak, nem megfelelően nyúltak hozzám. Szépen lassan beépíthettek volna, hiszen akkor még fiatalabb voltam.
Neki mennyire lehetsz hálás, hiszen ő volt az, aki újra felfedezett?
Ismertem őt már korábbról, és ugye a volt csapattársamnak az apukája, sokat beszélgettünk, amikor kijött a meccseimre. Ő hívott Kecskemétre, bízott bennem, úgyhogy nagyon hálás vagyok neki, általa térhettem vissza a köztudatba.
Milyen volt a 16 és fél éves Lukács Dániel, akit bedobtak a mély vízbe, és debütált a REAC felnőttcsapatában?
Az akkori énemhez képest rendkívül nagy változáson mentem keresztül tíz év alatt. A régi énem számára nem volt különleges érzés ez a debütálás, míg a mostani énem biztos, hogy nagyon örült volna, hogy ilyen fiatalon be tud mutatkozni a felnőttek között.
Hogyan emlékszel vissza a Honvédnál eltöltött évekre?
Volt benne jó is, rossz is, de nem szeretnék belemenni, mert az hosszú, és nem biztos, hogy jó hangvételű lenne.
Akkor csak egyetlen kérdést engedj meg erről. Hogyan érintett, amikor két NB I-es szezon után átkerültél a harmadosztályú csapatba? Ekkor volt az a pillanat, amikor közel voltál a visszavonuláshoz?
Akkor volt, amikor dobáltak össze-vissza, az NB III-ba, ténferegtem, nem találtam motivációt. Ez az időszak mélypont volt a számomra, de hál’ istennek túl tudtam magam tenni rajta, ráadásul ezután érkezett meg az életembe a feleségem, így sikeresen kilábaltam ebből a rossz szériából.
Megfordultál az Újpestben is, és részese lehettél a Fradi elleni derbinek. Milyen emlékeid vannak erről a meccsről?
Telt ház előtt tudtam játszani egy félidőt, ez sok magyar labdarúgónak az álma. A hangulat megfogott, de nem voltunk olyan jók, 1-0-ra ki is kaptunk.
Diósgyőrben volt részed ennél jobb hangulatú meccsben?
A DVTK-Győr (3-1) bajnoki most májusban, erre 12 ezer néző látogatott ki. Itt értünk szorítottak a szurkolók, míg a Fradi stadionjában főleg a hazaiaknak. Minden labdarúgónak ez az álma, hogy sok ember előtt játszhasson, és végig ott legyenek a csapata mellett a drukkerek. Ezen a mérkőzésen ezt sok-sok néző előtt élhettem át, egy friss bajnok és feljutó csapat tagjaként.
Tavaly a Kecskemét színeiben játszottál az akkor még leendő klubod, a Diósgyőr ellen. Volt ennél bizarrabb mérkőzésed?
Én végig arra gondoltam, hogy június 30-ig még Kecskeméten leszek, úgyhogy nekem ugyanolyan mérkőzés volt, mint a többi. Próbáltam gólt rúgni, jól játszani, mentem előre, ahogy addig is.
Végül mesternégyessel zártad le a kecskeméti karriered. A meccs után milyen érzések kavarogtad benned? Hiszen tudtad, az az utolsó KTE-meccsed, és maradsz a másodosztályban a Diósgyőrrel.
Volt egy bokasérülésem, de így is játszani akartam, és meg akartam kaparintani a gólkirályi címet. Majdnem telt ház volt, én pedig nagyon örültem, hogy egy mesternégyessel tudtam lezárni a kecskeméti korszakomat. Ráadásul még két gólpasszt is adtam ezen a Szentlőrinc elleni, 7-2-re megnyert bajnokin.
Meg tudnád-e számolni, hányan kérdezték meg tőled azt, hogy megbántad-e a Kecskemét-Diósgyőr klubváltásodat? Hiszen így idén lemaradtál egy NB I-es szezonról, illetve a KTE ezüstérmes meneteléséről?
Amikor szóba jön, minden második ember ezt kérdezi, ha nem az összes.
Amikor aláírtam Diósgyőrbe, akkor a Kecskemét negyedik helyezett volt, a DVTK pedig az első. Ráadásul Kecskeméten a biztos bennmaradás után még mindig csak az volt a cél, hogy a top 10-ben végezzünk. Egyre jobban mentünk, a Diósgyőrnek pedig nem sikerült feljutnia. De én úgy voltam vele, ennek valamiért így kellett történnie.
Hiszen – ahogyan te is mondtad – nagyon sokan szeretnének Diósgyőrben focizni, úgyhogy egyáltalán nem bántam meg az átigazolásomat. Ennek így kellett történnie. Boldogan jöttem ide, és nagyon örülök, hogy a Kecskemétnek ilyen szép idénye volt, semmilyen rossz érzés vagy féltékenység nincs bennem, most is jóban vagyok pár emberrel a csapatból.
Jövőre Diósgyőr-mezben futballozhatsz a Kecskemét ellen. Különleges összecsapás lesz?
A volt csapatom ellen fogunk játszani, úgyhogy várom nagyon. De már nagyon várom azt is, hogy az edzések, majd a bajnokság is elkezdődjön. Nagyon eltökélt és motivált vagyok.
Hány gólt vársz magadtól az NB I-ben? Ki fogsz tűzni egy számot?
Gondolkoztam ezen, hogy mondok egy számot a rajt előtt, de először legyenek jó meccseim, játsszak jól, adjak gólpasszt, aztán majd jönni fog a gól is.
Amikor egy pár meccsen nem rúgtam gólt, elmentem sportpszichológushoz Diósgyőrben, aki azt mondta, ne úgy fogjam fel, hogy mindenáron gólt szeretnék rúgni, mert azzal egy plusz terhet rakok magamra. Még ha nem is érzem, tudat alatt akkor is ez történik. Nem úgy készülök mostantól, hogy gólt kell rúgnom, hanem, hogy szeretnék jól játszani. Ezért nem számokat tűzök ki, hanem azt, hogy minden meccsen szeretnék jól játszani.
Tóth Barna az NB1.hu-nak mondta, szintén járt sportpszichológushoz, és azt próbálta feldolgozni, hogy ne hajtson görcsösen az NB I-es tagságra.
Tudom, jóban vagyunk nagyon, tegnap is itt volt nálunk. Nagyon fontos a sportolók életében, hogy járjanak sportpszichológushoz, ha valamit nem értenek, vagy nem tudnak maguktól megoldani. Neki is sikerült ez, hiszen végül eljutott oda, ahol most van. Mindenkinek csak ajánlani tudom ezt az utat.
Az hogyan adott szárnyakat, hogy megnősültél, és gyereked lett?
Amikor megismertem a későbbi feleségemet, kicsit link gyerek voltam, nem nagyon izgatott semmi, aztán megkomolyodtam mellette. A feleségem lett, gyerekünk is született, így pluszmotivációt szereztem, hiszen értük is futballozom. Egy biztos hátteret adnak nekem, és ez számomra nagyon fontos.
A klub óvatosan fogalmaz, bennmaradásról beszél, de középtávú célként a dobogós helyezést tűzte ki célul. Te hogyan látod, mennyire erős a mostani Diósgyőr?
Nagyon jó csapatunk van, de tudjuk, hogy ránk fér még az erősítés. Jól sikerült igazolásokkal szeretnénk kivívni a bennmaradást, és semmiképp nem szeretnénk visszaesni az NB II-be. De én azért örülnék, ha sikerülne a középmezőnyben végeznünk. Nagyon jó edzőnk van, ezért úgy érzem, ezt a szintet meg tudjuk ugrani.
Szerinted mi lehet az oka, hogy Varga Barnabáson kívül nincs egyetlen magyar sem a góllövőlista élmezőnyében? Kész vagy arra, hogy ezen változtass?
Persze, ez is egy jó célkitűzés lehet, hogy ott legyek az élmezőnyben. Nagyszerű motiváció a számomra.
Kipróbálnád a sportfogadást? A legjobb helyen jársz! (x)