nb1.hu

Ne a pénznek, a focinak élj! – Szoboszlai lehet a megrekedt tehetségek példaképe

Futballvezetőket és a lipcsei légiós édesapját is kérdeztük az NB I-be tartó tinik nehéz helyzetéről.

A Parmában futballozó, egyszeres válogatott Balogh Botond vitaindító interjút adott az NB1.hu-nak, amikor saját példáját is felhozva azt mondta: Magyarországon nem veszik komolyan azokat a játékosokat, akikből lehetne valami. Korábban ő sem mindig érezte, hogy fontos lenne az MTK számára, és szerinte sok magyar fiatallal is ez történik, akik így végül nem is jutnak el a stabil NB I-es tagságig. Az éremnek azonban két oldala van, és a magyar csapatok klubfilozófiái is nagyban különböznek; miközben az FTC az európai kupatavaszra készül minőségi légiósokkal, addig a Paks csupa magyar játékosokkal igyekszik az NB I-ben minél előbbre kerülni, és beépíteni akár a fiatalokat is úgy, hogy nincs is saját akadémiája. A DVSC a Herczeg András vezette saját akadémiájáról próbálja beépíteni a debreceni kötődésű játékosokat, Szoboszlai Zsolt viszont már 15 évesen külföldön akarta látni a fiát, Szoboszlai Dominikot.  

"Nem éreztem, hogy fontos lennék a klubom számára, de amikor később jól ment a játék, és jöttek a megkeresések, akkor már az MTK is komolyabban akart velem tervezni. Nem veszik komolyan azokat a játékosokat, akikből lehetne valaki. Nagyon sokat fejlődhetne a magyar bajnokság, ha odafigyelnének azokra, akik ezt megérdemlik" – íme, Balogh Botond nyilatkozatának azon mondatai, amelyekről heteket lehetne vitázni. Mi elsőként Preisinger Sándor korábbi szövetségi edzőt kérdeztük, akivel a Balogh Botond-féle U17-es válogatott az 2019-es Eb-n ötödik lett, ezáltal kijutott a világbajnokságra is. 

Preisinger: Motiváltabbak a magyar fiatalok a külföldieknél 

"Én is ott voltam személyesen, amikor felmerült egy-két ilyen, úgynevezett probléma az MTK-nál korábban. Boti egy erős személyiség, akivel megfelelően kell tudni bánni, de volt olyan klubedzője, aki normálisan bánt vele, és a válogatottnál is folyamatosan ott volt ezek ellenére. Nem tudom, hogy kellett-e vagy nem az MTK-nak, nekünk a válogatottba kellett, és kész" – nyilatkozta Preisinger, akinek rengeteg pozitív tapasztalata volt a magyar játékosokról. 


Fotó: MLSZ.hu

"Boti számomra egy olyan tehetség volt, akiben nagy fantáziát láttam, de a 2002-es korosztályból ez elég sok játékosról elmondható volt. Én tudom a különbséget, hogy mennyivel motiváltabbak, mint a legtöbb külföldi, aki Magyarországon látszik. Tehetségesek és megfelelő mentalitásúak, ami a legfontosabb az egészben."

Szoboszlait 15 éves korára külföldön akarta látni az édesapja

Preisinger válogatottakat irányított, de mi a helyzet a kluboknál, akadémiáknak a mindennapi élet során? A Főnix Gold FC utánpótlás-nevelő egyesület alapítója, Szoboszlai Zsolt minél előbb külföldre kívánta irányítani a fiát, a jelenkor legértékesebb magyar labdarúgóját, Szoboszlai Dominikot. 

"Mindenképpen szerettem volna, hogy Dominik 15 évesen kikerüljön azért, hogy ne az itthoni, hanem a kinti közeget szívja magába. Hogy a portás is megveregesse a vállát, és igazán futballistának érezze magát. Itthon sajnos nincs meg ez, hogy a fiatalokat úgy motiválja akár a közeg is, hogy ők igenis itthon akarjanak futballozni. A gyerekek túlnyomó többsége mind azt hiszi, hogy 18 évesen már felnőtt játékos, és elkéstek. De én meg azt gondolom, egy magyar játékos örülhet, ha 20-21 éves korára megüti az NB I-es szintet. De külföldön sem dobálják a lehetőségeket ingyen, és nem lennék hiteles, ha nem lenne Dominik. A Salzburg U18-as csapatában csak öt meccset játszott, aztán a másodosztályban szépen elkezdték játszatni, és rendre ott voltak az első ötben, pedig nem juthatnak fel, ők is tudják."

A fiatal játékosok rengeteget fejlődtek a másodosztályban, Dominik is ennek köszönhette, hogy ezek után szárnyalt a Salzburgban, manapság pedig a Leipzigben. És ami nagyon fontos; a megfelelő kapcsolat a pénzzel. Szoboszlai Zsolt szerint alázatosan kell dolgozni, és "necces", amikor egy 16 éves gyerek egy akadémián kap egy félprofi tanulmányi szerződést havi nem kis pénzzel, és akár többet keres, mint az apja vagy az anyja. "Így eljutunk oda, hogy egy motiváció nélküli gyerek megelégszik azzal, ahová került a polcon. Én adnék nekik pénzt, de 25 éves korukig nem nyúlhatnának hozzá, csak mondjuk havi 40-50 ezer forint költőpénz erejéig. Máskülönben 45 évesen úgy gondol majd vissza a karrierjére, de szép lett volna, ha anno másképp történnek a dolgok. A fiatalok számára az kellene, hogy legyen a motiváció, hogy bekerüljenek a csapatba, és milliókat keressenek – ha már a pénzért csinálják, és nem a futballért. Ne adják el a lelküket aprópénzért!"

Nem kedvez a fiataloknak a 12 csapatos NB I győzelmi kényszere

Ezzel szemben a 20 éves hátvéd Balogh Botond úgy véli, több korábbi csapattársának is az NB I-ben lenne a helye. De a megkérdezett interjúalanyaink szerint több oka lehet annak, hogy miért bíznak az itthoni klubok eltérően a fiatalokban. 

Preisinger szerint eredménykényszer van, és egyik edző sem akar veszíteni, hiszen az állásával játszik. "Nyilván, ha az edző úgy látja, hogy a magyar fiatal megüti a szintet, akkor be fogja rakni. Az egy másik kérdés, hogy eljutnak-e egyáltalán addig ezek a játékosok, hogy megkapják az esélyt, hiszen sok esetben azokat a játékosokat preferálják, akik több időt eltöltöttek már az NB I-ben. A koncepciótól is függ, hiszen Zalaegerszegen és Pakson például látható, hogy a fiatalokkal is lehet komoly eredményt elérni."


Fotó: ztefc.hu

Az eredménykényszer oka – az FTC-t leszámítva – a kiesés elkerülése a legtöbb csapat esetében, két-három vereség után máris veszélybe kerülhetnek a klubok. "Lehetséges, hogy ha több csapat lenne az NB I-ben, akkor több lehetőséget kapnának a fiatalok, igaz, jelenleg viszont elég élvezetes, szoros a bajnokság. De a fiatalok szempontjából jobb lenne a nagyobb létszám. Összességében több lehetőséget kell adni a fiataloknak, hogy bebizonyíthassák, odavalók-e vagy sem" – vélekedik Preisinger.

"Gazdasági szempontok alapján a fiatalokra kellene építeni"

A klubok maguk dönthetik el, melyik utat választják, mennyi lehetőséget adnak a magyaroknak, mennyit a fiataloknak. A Paksi FC igyekszik mindkettőben élen járni. "Minden klub maga választja meg az útját. Egy biztos, gazdasági szempontok alapján a fiatalokra kellene építeni az észszerűség határain belül, a beépítésüknél az arányokra nagyon oda kell figyelni. Hiszen az elmúlt években nagyon sok olyan csapat kiesett, amelyik nagyon sok fiatalt szeretett volna egyszerre beépíteni. A magyar labdarúgás abból profitálhat, ha a fiatalok bizonyos csapatoknál előtérbe kerülnek. A Fradinál, de más csapatoknál is az eredmény a legfontosabb azért, hogy az Európa Ligában vagy a BL-ben jó eredményeket érjenek el, ezt pedig fiatalokkal jelen pillanatban nem tudják megoldani” – véleményezte a felvetést Haraszti Zsolt, a Paks ügyvezető igazgatója. Aki szerint a tehetséges magyaroknak igenis meg kell adni a lehetőséget, és mindenki saját maga kell, hogy megtalálja a maga határait és mértékeit.


Fotó: paksifc.hu

"Mi egy hosszú távú terv alapján dolgozunk, évekre előre tervezünk, megvan a sajátos világunk, hiszen csak magyar játékosok szerepelnek nálunk, de a saját utánpótlásunknak is kőkeményen megadjuk a lehetőséget a csapatba kerülésre egy-egy poszton. Természetesen ez nem könnyű, hiszen a Paksnak nincsen akadémiája, nincsen sporttagozatos osztálya, nincsen sportkollégiuma, de a sok válogatott játékosunk visszaigazolja, hogy a modellünk működőképes."   

Szintén pozitív példa a Debrecen, amelyben Dzsudzsák Balázsok, Dombi Tiborok, Sándor Tamások bizonyítják az elképzelések sikerességét. A korábbi sikeredző, jelenleg az akadémia elnökeként tevékenykedő Herczeg András szerint a  Debrecenre mindig jellemző volt, hogy a saját nevelésű, helyi kötődésű játékosokra támaszkodik."Ez most is így van, Kecskeméten például hét ilyen játékosunk volt a kezdőben, de a cserepadon is ültek. Mi figyelemmel kísérjük a fiatalokat, és a jövőben is ez a célunk. Nyilván mindenki azt szeretné, hogy minél több fiatal játékos szerepeljen, de tiszteletbe kell tartaniuk a klubok saját elvárásaikat, elképzeléseiket, de én azt gondolom, egyre több fiatal fog lehetőséget kapni, mert vannak tehetséges játékosai a magyar labdarúgásnak.

Szoboszlait nem érdekli a pénz, de az igen, hogy a BL-ben Haaland ellen focizzon

Abban azonban mindenki egyetért, hogy a motivációnak belülről kell jönnie. Szoboszlai Dominikot nem érdekelte a pénz, edzések után kint maradt csak azért, hogy még elrúgja 30-40-szer a kapu felső sarkába a labdát gyakorlásképp.

"Megvolt a belső motivációja. Hiába akarod piszkálni a fiadat, hogy csináld már, csináld már! Ha neki külső inger kell ahhoz, hogy csinálja, munkának, erőltetett dolognak érzi, az nem jó. Dominiknek megvolt a belső motivációja, nem kellett neki mondani semmit, mert ő nyüstölt, hogy csinálni akarja, ezért került előre, és a mai napig ez viszi előre. Nem érdekli a pénz, őt jobban érdekli az, hogy a Bajnokok Ligájában mondjuk Haaland ellen játszhasson."

Tedd meg első befizetésed, és legyen tiéd az akár 20.000 Ft értékű sportfogadási bónusz! (x)

Megosztás:
Kapcsolódó hírek
DVSC
DVTK
Ferencvárosi TC
Kecskeméti TE
Kisvárda Master Good
Mezőkövesd Zsóry FC
Fehérvár FC
MTK Budapest
Paksi FC
Puskás Akadémia FC
Újpest FC
ZTE FC