"Ember tervez, vírus végez".
A Budapest Honvéd frissen kinevezett sportigazgatója, Urbányi István a Góóól!2 második online adásának volt a vendége. A jelenleg még Kansas Cityben tartózkodó szakember beszélgetőpartnere a műsorvezető, Molnár Mátyás, Hajdú B. István kommentátor és az M4 Sport két állandó szakértője, Bozsik Péter volt.
"2009 óta kisebb-nagyobb megszakításokkal külföldön élek, ebben voltak extra időszakok. Minél többet időt tölt az ember külföldön, annál inkább más nézőpontból látja az otthoni történéseket, változásokat és rengeteg új nézőponttal ismerkedik meg."
"Mire eljutottunk oda, hogy a Honvéd sportigazgatója legyek, már szinte kézenfekvőnek tűnt, valahol talán sorsszerű is, de sok véletlen és kiszámíthatatlan faktor is szerepet játszott. Ez egy extra lehetőség számomra, a klub részéről pedig egy komoly elismerést és várakozást látok."
"Ember tervez, vírus végez" – mondta a jelenlegi helyzetről Urbányi, utalva arra, milyen nehéz összerakni egy forgatókönyvet az előttünk álló időszakra.
"Azért az bebizonyosodott, rengeteg munkát el lehet végezni itthonról, megkezdődtek a kapcsolatfelvételek, zajlanak a meetingek az alakuló szakmai stábbal, többek között a kiscsoportos edzések elindításáról vagy a keret kialakításáról, az első keret és az akadémia kapcsolatáról."
"Most ott tartunk, hogy Pisont István a megbízott vezetőedző, ez a klub döntése, ebben én nem vállaltam szerepet, ahogyan a Sannino mester szerződésbontásában sem. A szezon végéig, legalábbis ebben az átmeneti időszakban Pisont István a megbízott vezetőedző és a jelenlegi forrásból alakul a szakmai stáb."
Bozsik Péter, korábbi szövetségi kapitány és az M4 Sport szakértője azt kérdezte Urbányitól, tud-e hosszú távra tervezni és cél-e, hogy a Honvéd felzárkózzon a Ferencváros és a Vidi mellé, mögé.
"Ha költségvetésről beszélünk a Fradi és a Vidi tekintetében, akkor nem" – jelentette ki a szakember.
"Ha átlagfizetésekről beszélünk, akkor sem, de nem is ez a cél" – tette hozzá.
"Az már egy másik kérdés, hogy ez a válság miként írja át a könyveket, ha úgy tetszik, legyen szó bármelyik klubról. A Honvéd kedvező helyzetben van, megítélésem szerint nincsenek elszállt fizetések és tartható az a költségvetés, amivel most működik a csapat."
"A cél, hogy a Honvéd versenyképes legyen a pályán. Azt tudjuk, hogy hosszú távon azok a csapatok eredményesebbek, akik nagyobb költségvetéssel gazdálkodnak, ez a világon mindenhol így van. De azért is imádjuk ezt a sportot, mert nagyon sok területen lehet kompenzálni a versenyképességben."
Urbányi példaként a Honvéd akadémiáján kinevelt játékosok piacképességének fejlesztését és a külföldről érkező futballisták megfelelő kiválasztását említette.
Hajdú B. István edzői és sportigazgatói karrierje közti átváltásról kérdezte Urbányit, illetve a Honvéd esetleges lépéshátrányáról, már ami a keret tervezését illeti.
"Igaz, edzőként hagytam el Magyarországot, amikor visszakerültem a Sportinghoz, talent identification director, azaz tehetségkutató-igazgató szerepben kezdtem el dolgozni. Ha mondhatom így, Sallói Dani volt a referenciám. Ő egy speciális és példaértékű utat járt be, szinte a semmiből jött, saját nevelésű játékosként a jelenlegi felmérések szerint 3-3,5 millió dollár az értéke, ez egy sikersztori az MLS-ben és jó referenciamunka, hiszen a klubhoz átigazolási költség nélkül érkezett."
"Ami a keretet illeti, bizonyos szempontból késésben vagyunk, igen, de a mostani kényszerszünet akár jól is jöhet, hiszem egy teljesen új helyzet lesz, ebből fakadóan nem biztos, hogy hátrányba kerül, aki nem tervezett, szerintem nagyon sok akciós áru lesz a piacon. Sokkal inkább az lesz döntő, ki tud gyorsan és időben reagálni."
A Budapest Honvéddal kapcsolatos kapcsolatos terveiről, céljairól a következőket mondta:
"Az identitástudat kell, hogy újrafogalmazódjon mindannyiunkban. Az igaz, hogy a profi fociban az számít, mi történik a következő bajnoki mérkőzésen. Bármilyen tervvel áll elő valaki, a végén mindig hozzáteszik, jó, de a hétvégén nyerjünk. Ennek az egyik feltétele, hogy mindenki megértse a célokat és azok fontosságát, az akadémiától kezdve a vezetőedző kiválasztásáig. Ezt mindig egy egészként kell tekinteni. Nem lehet hosszú távon arra építeni, hogy minden meccset nyerjünk meg egy góllal. Fejleszteni kell, be kell fektetni játékosokba, tudásba és egy olyan működési struktúrába, ami ezt létre tudja hozni. Az a feladat, hogy egyéniségeket találjunk és formáljunk. A viselkedés lesz a döntő, hogy minden játékos érezze, hova tartozik és a pályán tudjon úgy vielkedni, mint azok, akik miatt érdemes volt mérkőzésre járni."
FRISSÍTÉS: HÉTFŐ, 8.55
Lanzafame és a többiek – bőven lesz dolga Urbányinak – NB1.hu
Kipróbálnád a sportfogadást? A legjobb helyen jársz! (x)