nb1.hu

"A világ egyik legjobb helye Magyarország után" – ilyen lenne Katar igazi arca?

A Katarban dolgozó magyar edző a kamuszurkolók igaz történetét is elmesélte.

Talán soha, egyetlen labdarúgó-világbajnokság előtt nem kapott annyi negatív kritikát egy rendező ország, mint idén Katar. Miért télen lesz a vb? Miért halt meg több ezer, 
"rabszolgaként kezelt" munkás a stadionépítések során? Csak a pénz miatt döntött a FIFA Katar mellett 2010-ben? Hogy fordulhat elő, és probléma-e egyáltalán, hogy pár nappal a rajt előtt betiltották a stadionok környéként a sörárusítást a főszponzorral réges-rég megkötött szerződés ellenére? Ezek után lehet-e még futballszempontból emlékezetes a mostani világbajnokság? Ezek a kérdések foglalkoztatják most leginkább a világ futballrajongóit, mi pedig igyekeztünk földrajzilag is közelebbről megvizsgálni a vélt vagy valós problémákat egy jelenleg is Katarban tevékenykedő magyar curlingedző, egyúttal vb-önkéntes, illetve egy korábban ott dolgozó magyar futballedző segítségével.

Belleli Lajos már hét és fél éve a közel-keleti arab emírségben él, és a Katari Olimpiai Bizottság alkalmazásában curling szövetségi kapitányként dolgozik. Feladata, hogy megteremtse és felépítse a sportágat a Magyarországnál kilencszer kisebb országban. "Apró léptekkel haladunk előre – lassan, de biztosan. A családommal élek itt, a feleségemmel és a 13 éves fiammal" – kezdte nyilatkozatát az NB1.hu-nak Belleli Lajos, aki nem titkolja, hogy jól érzi magát Katarban. "Több a pozitívuma, mint a negatívuma az ittlétünknek. A sportom, a munkám iránti elkötelezettségem motivál, illetve tart itt. A család, a barátok hiánya és az otthoni természet, ami hazahúz – emiatt hamarosan haza is költözünk."  

Most azonban még Katarban éli a mindennapjait, és egészen közelről megtapasztalhatta, hogyan készült az ország a világbajnokságra. A Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) 2010-ben döntött Katar vb-rendezése mellett, az ázsiai ország – sokak meglepetésére – az Egyesült Államokot, a Koreai Köztársaságot, Japánt és Ausztráliát megelőzve tudta elnyerni a rendezési jogot.

Belleli Lajost tizenkét éve még hidegen hagyta a katariak sikeres pályázata, de ez természetesen igencsak megváltozott, miután 2015-ben itt vállalt munkát. "Három éve jelentkeztem a FIFA-hoz önkéntesnek, szerettem volna látni, hogyan működik a legnagyobb sportszervezet a világon, vagy legalábbis az önkéntes verziója. Először a 2021-es klubvilágbajnokságon önkénteskedtem, előtte nagyon jó tréningek, képzések voltak, melyek alapján később beválogattak a Pioneer-programba, így sokakkal együtt én interjúztattam azokat, akik jelentkeztek a 2022-es világbajnokságra önkéntesnek. Jelenleg a médiaközpontban dolgozom, itt kell segítenem azokat a vezetőket, akik a létesítményeket igazgatják."

A vb-önkéntes curlingedző a fővárosban, Dohában él, nyolcból hat vb-stadion itt található, de a további két helyszín sincs távolabb innen 40 kilométernél. 

Más régió, más kultúra, más vallás, és nincsen demokrácia

Katart elsősorban a halálesetek miatt érte és éri rengeteg kritika. A brit Guardian 2021 februárjában megjelent riportja – amely a különböző külképviseletek hivatalos adataira támaszkodik- arról számolt be, hogy 2011 és 2020 között összesen 6750 dél-ázsiai vendégmunkás halt meg a vb-előkészületek során. Azt azonban meg kell jegyezni, hogy a vizsgálat nemcsak a futballesemények helyszíneire, hanem az infrastrukturális fejlesztések – út-, repülőtér-, szálloda- vagy városrészépítések – területeire is kiterjedt. A hivatalos statisztika szerint a vendégmunkások többsége természetes halált halt, és alig történtek munkahelyi balesetek. A szervező bizottság mindössze 37 olyan halálesetet tart nyilván, amely közvetlenül a stadionok építéséhez köthető. A FIFA úgy kommentálta a Guardian értesüléseit, hogy más nagy szabású építkezésekhez képest kevés haláleset történt a világbajnokság munkálatai során.

"A közel-keleti országokban sokszor modernkori rabszolgatartásról beszélnek, amely azért létezhet a kapitalizmusban, mert vannak olyan szegény részei sajnos a világnak, ahonnan bármennyi pénzért elmennek az emberek dolgozni. Én személyesen is jártam az építkezéseken, része voltam a stadiontúra idegenvezetőcsapatának – még a FIFA első látogatása előtt -, és mindenhol láttam a figyelmeztető táblákat, mindenkin rajta voltak a védőfelszerelések, és 'normál módon' építkeztek. Biztos, hogy sokat fejlődött a szabályozói környezet, jót tett a Közel-Keletnek és Katarnak is az a nagyon sok vélt és valós kritika, amelyeket orvosolni, fejleszteni kellett" – osztotta meg a tapasztalatait Belleli Lajos.

Szerinte fontos azt látni, hogy ez egy más régió, más kultúra, más történelem, más vallás és más társadalom. Amit fontos tudni, hogy az emberek mindössze tíz százaléka katari állampolgár, 90 százalékuk valamilyen bevándorló munkás, mint amilyen ő is. "Ráadásul Katar esetében nem beszélhetünk demokráciáról, hiszen ez egy arab emírség. Sokszor az az érzésem, hogy az emberek úgy akarják megélni a katari létet, mintha otthon lennének, és ez alapján mondják valamire, hogy mi a jó vagy a nem jó. Katart nem lehet lecserélni arra, ami az Egyesült Államokban, Németországban, Hollandiában vagy Dániában van."

Olyan világot élünk, hogy a másikba folyton belekötünk

2007-től 2009-ig edzősködött Katarban Ubrankovics Zoltán, aki az al-Rajján csapatánál az U10-es és az U11-es csapatot irányította. "Meglepődtem, amikor kiderült, hogy Katarban lesz a vébé. Arra gondoltam, vajon ez a kis ország képes lesz-e ekkora tömeget befogadni? Furcsállottam, hogy télen lesz a világbajnokság, felmerült bennem, hogy megoldható lesz-e a játékosok terhelése szempontjából a rendezés" – nyilatkozta Ubrankovics, aki jelenleg az erdélyi Csíkszereda U18-as együttesének a vezetőedzője.

A Katart ért negatív támadásoknak nem örült a futballedző. "Ez csak elveszi a figyelmet a labdarúgásról, és ez elkeserít. De most olyan világot élünk, hogy a másikba folyton belekötünk, és ez a sportágtól veszi el a figyelmet" – jegyezte meg Ubrankovics, akinek nagyon jó véleménye van az országról. Szeretett dolgozni annál a klubnál, amelynek Luis Fernández, Michael Laudrup és Laurent Blanc is volt már a vezetőedzője, illetve szerepelt benne játékosként a legendás holland védő, Frank de Boer. "Számomra Katar a világ legjobb egyik helye Magyarország után. Ha bármilyen konfliktus van az Arab-öbölben, a katariak megpróbálnak közvetíteni, mert szeretik a harmóniát, nem szeretik a feszültségeket. Van pénzük, kicsit kényelmesebbek, de önmagukhoz képest sokkal jobban átlépik a kényelmi zónájukat, mint a többi arab országban élők."

Egy asztalnál Cantonával, aki nem nézi a vébét

Több világhírű énekes sem vállalta a fellépést a katari világbajnokságon. Rod Stewart egymillió dolláros ajánlatra mondott nemet, de Dua Lipa sem vállalta a fellépést. A 27 éves koszovói-albán származású brit énekes azt mondta, addig nem látogat el az arab államba, amíg az „nem teljesíti az összes emberi jogi ígéretet, amit a rendezés elnyerésekor tett”. Hasonlóan cselekedett Shakira, akit kikezdtek a rajongói a tervezett koncertje miatt, így a kolumbiai énekesnő végül visszalépett a szerepléstől.

A franciák futball-legendája, Eric Cantona pedig leszögezte, hogy egyáltalán nem fogja követni a világbajnokság történéseit. "Ez csak a pénzről szól. Borzalmas, ahogyan azokkal az emberekkel bántak, akik a stadionokat építették. Emberek ezrei haltak meg, mi pedig ünnepelni fogjuk ezt a világbajnokságot. Személy szerint nem fogom nézni” – mondta az 55 éves Cantona a Daily Mailnek. "Megértem, hogy a futball üzlet. De eddig úgy gondoltam, ez az egyetlen hely, ahol mindenki esélyt kaphat."

Interjúalanyainkat megkérdeztük, ha egy asztalhoz ültetnék őket Cantonával, mivel próbálnák meggyőzni arról, hogy mégiscsak nézze a vébét. "Semmivel. Olvasson akkor könyveket. Nem kell feltétlenül mindenről meggyőzni az embereket, ha Cantona nem szeretné nézni a világbajnokságot, akkor ne nézze!" – mondja Belleli Lajos.

"Nehezen tudom elképzelni, hogy tényleg nem fogja nézni Cantona a vb-t. A sportág szépségével próbálnám meggyőzni, mert biztos, hogy lesznek nagyon jó meccsek, emlékezetes pillanatok, és olyan megoldások, később is iránymutató taktikai húzások, amelyeket sokáig emlegetni fogunk. Ezért mind szakemberként, mind játékosként érdemes nézni a világbajnokságot, mert mindig van valami újítás, ami meghatározza a világ labdarúgásának az irányát" – vélekedik Ubrankovics. 

Van-e élet sör nélkül?

Belleli szerint sokan másképp gondolnának az országra, ha megnéznék közelebbről. "Mindenki azt mond, amit akar, és mindenki azt hisz el, amit akar. Jöjjenek, találkozzanak az itteniekkel, ismerjék meg ezt a kultúrát is! Amikor előre osztogatják az emberek messziről az észt, azt érdemes egy picit hideg fejjel kezelni. El kell jönniük, meg kell nézniük! Hollandia volt itt a gyarmatosítás alatt elég ideig – meg tudják ítélni, hogy mit hagytak itt vagy mit nem. Kritizálni mindig könnyű, de egészen más lenne konstruktív kritikával előállni. Jó lenne, ha nem a médiahisztériáról szólna a világbajnokság csak azért, hogy el tudjanak adni néhány hirdetést vagy még néhány újságot."A sör mindenesetre nem fog úgy fogyni, mint azt az egyik főszponzor tervezte, pár nappal a rajt előtt ugyanis – nyilván katari nyomásra – a FIFA bejelentette, hogy az eredeti tervekkel ellentétben nem lehet sört fogyasztani a stadionokban, illetve a környékükön sem. A hír napokig témát jelentett és még jelent most is a sajtó és a szurkolók számára, amiből mintha arra lehetne következtetni, hogy sör nélkül nincs élet. "Azt még nem értettem meg teljesen, miért pörög ennyire mindenki azon, hogy a körülbelül kétmillió szurkoló ihat-e a stadion mellett vagy sem. Remélhetőleg szárazon is élvezhető lesz a fő termék, maga a foci. Ez a ’sör, nem sör'-civódás számomra már nevetséges" – vélekedik Belleli Lajos.

Szintén sokan nehezményezik, hogy a szervezők a vb-csapatok mezeit viselő helyi, jórészt persze nem katari szurkolók számára belépést a stadionokba, és nem az, hogy ingyen, de még juttatást is ad érte. "Ezek az emberek kikérik ezt maguknak, mondván, ha nekik nincs itt a válogatottjuk, mert nem jutott ki, akkor hadd legyen már joguk annak szurkolni, akinek szeretnének! Való igaz, bőrszínben, arcban, kinézetben ők nem azok a brazil lányok, akiket láthattunk a brazíliai világbajnokságon szurkolni az első sorban, másképpen néznek ki, de ez ellen nem tehetnek. Voltak a múltban, és még biztosan lesznek a jövőben is olyan sportesemények, amelyeken ingyen engednek be embereket, sőt, akár különböző kis jutalmakat is kapnak, amiért elmennek egy meccsre, hogy a szurkolói élményt valamennyivel növeljék. De ezek nem feltétlenül kötelező dolgok, mindenki inkább önkéntes módon szorít egy-egy csapatért" – mesélte el tapasztalatait a szövetségi curlingedző, aki szerint megváltozhat a közhangulat a világbajnokság végére, és sokan rájönnek majd, hogy nem kellett volna pánikot kelteni.

Sokat fejlődött a labdarúgás, Katar továbbjuthat a csoportjából

Hasonló véleményen van Ubrankovics Zoltán. "Nagyon sokat tettek a katariak a vb-ért, elkészítették a metrót, amely a repülőtértől vezet a város centruma felé, nagyon sok autópályát építettek, vagy kiszélesítették 2×6 sávosra. Sok a látnivaló, az ország gyönyörű. Mivel kicsi ország, három hét, tehát nagyjából a vb ideje alatt mindent meg lehet nézni a múzeumoktól kezdve a sivatagokon át az újépítésű szigetekig. Mindig szerették volna utolérni az Arab Emírségeket minden tekintetben, most úgy érzem, a vb-rendezéssel és a végrehajtott beruházásokkal kisebb már a távolság a két ország között."


A mémgyártók kedvenc vb-je lehet a mostani: a katariak állítólag megkerestek nyolc ecuadori játékost, hogy 7,4 millió dollárért veszítsék el a nyitómeccset

És ami még pozitív meglepetés lehet: az Ecuadorral, Szenegállal és Hollandiával egy csoportba került katari válogatott szereplése – vélekedik Ubrankovics Zoltán. "A 2000-es évek elején megnyitották az Aspire Akadémiát, amelyben sok-sok sportágat egy légtér alá helyeztek. Összeszedték a tehetséges labdarúgókat, a hét első négy napján ők edzettek az akadémián, a bajnoki mérkőzés előtti napon adták vissza a játékosokat az egyesületnek. Felépítették a játékosaikat, de közben például Lionel Messit meghívták 2012-ben, és ugyanebben az évben a Bayern München is itt edzőtáborozott, majd később spanyol és belga csapatokkal léptek kapcsolatba. 2014-ben megnyerték a Katarban rendezett U19-es Ázsia-kupát, majd nagyjából ugyanezek a játékosok kerültek be a felnőtt válogatottba, amely 2019-ben elhódította az Ázsia-kupát. Az oké, hogy bizonyos dolgokat meg lehet venni, de egy mérkőzésen a képességek döntenek. Nem szabad leírni Katart, és számomra nem lenne nagy meglepetés, ha a csoportjából továbbjutna, vagy legalább is közel lenne hozzá."

Tedd meg első befizetésed, és legyen tiéd az akár 20.000 Ft értékű sportfogadási bónusz! (x)

Megosztás:
Kapcsolódó hírek
DVSC
DVTK
Ferencvárosi TC
Kecskeméti TE
Kisvárda Master Good
Mezőkövesd Zsóry FC
Fehérvár FC
MTK Budapest
Paksi FC
Puskás Akadémia FC
Újpest FC
ZTE FC