Ilyen volt újonc őszi szereplése.
Tíz év után jutott vissza a nyáron a Tatabánya az NB II-be, miután az osztályozón felülmúlta azt a Békéscsabát, amely csapat a Haladás kálváriája miatt szintén másodosztályú lett. A rajt előtti szurkolói ankéton a klubvezetők még egy meglepetésigazolással is előrukkoltak, ráadásul a saját vezetőedzőjüknek is meglepetést okoztak. A bennmaradásért azonban hatalmas küzdelem vár a tatabányaiakra.
Dicső múlt utáni várakozások
A Tatabánya a magyar labdarúgás vidéki fellegvárai közé tartozik. Háromszoros Magyar Kupa-győztes, kétszer volt második, négyszer harmadik az NB I-ben. Kétszer a Közép-európai Kupát is elhódította. Négy olimpiai bajnok labdarúgót adott Magyarországnak: Csernai Tibor (1964), Gelei József (1964), Menczel Iván (1968) és Szepesi Gusztáv (1968). Rothermel Ádám (1972) és Tóth Kálmán (1972) ezüstérmesek lettek. Kiprich József (1984-85, 18 góllal, Détári Lajossal holtversenyben) gólkirály is volt az élvonalban. A klub olyan ikonikus játékosokkal is megörvendeztette labdarúgásunkat, mint Csapó Károly, Vincze István és Plotár Gyula.
A Tatabánya a 15. helyről vonulhatott téli pihenőre, kétpontos hátrányban a már bennmaradó helyen álló Békéscsaba mögött.
A már említett, sajtótájékoztatóval egybekötött ankéton a rajt előtt a vezetők az új igazolásokat is bemutatták szurkolóiknak. Jelena Richárd Csíkszeredáról, Vass Patrik Nyíregyházáról, Eördögh András a Honvédtól, Jagodics Márk és Csernik Kornél a Haladástól, Bertus Lajos Tiszakécskéről, Deutsch Bence a BVSC-től, Harsányi Dániel Kaposvárról, míg Varga Dominik Nagykanizsáról szerződött az Opus Tigáz Tatabányához. Ám volt egy meglepetés is, erről a következőket jelentette a klub a Facebook-oldalán.
„A beszédek után kis meglepetés következett, a bemutatott játékosok sora ugyanis nem ért véget. A terembe lépett az Opus Tigáz Tatabánya legfrissebb igazolása, aki Gyürki Gergelyt is meglepte. Dragóner Attila titokban a Bányászhoz igazolta a korábban az NB I-ben is játszó Vida Kristophert, aki Nyíregyházáról érkezik együttesünkhöz.”
Vezetőedzői meglátások
Gyürki Gergely vezetőedző a rajt előtt az NB1.hu-nak adott interjújában a játékoskeretet érintő, komoly változásokról a következőket mondta:
Óriási különbség van az NB III és az NB II között, ezért kellett ennyi játékost igazolnunk. Az erősítések mellett az szintén lényeges volt, hogy a helyi kötődésű labdarúgóinkat megtartsuk. Elégedettek lehetünk az erősítésekkel, ugyanis jó minőségű futballistákkal állapodtunk meg, és az sem mellékes, hogy az érkezők egytől egyig remek emberek.”
A peches sorsolásról és a reális célról is őszintén beszélt az újonc vezetőedzője
A mindössze 30 éves szakvezető az esélyekre vonatkozó kérdésre így válaszolt.
„Sportemberek vagyunk, így nyilván minden meccsen a győzelem lebeg a szemünk előtt, de a realitások talaján maradva az NB II-es tagságunk stabil meghosszabbítása a legfőbb célunk. Egyébként nem szeretek nagyon a jövőbe nézni, mindig csak a következő feladatra összpontosítok.
A bajnokságban akad öt-hat olyan együttes, amely jobb lehetőségekkel rendelkezik a többieknél, valószínűleg ebből a bolyból kerül ki a két feljutó. Ha tippelnem kellene, akkor most azt mondanám, hogy a Vasas, Kisvárda, Szeged trióból kerül majd ki a két feljutó csapat, de azt sem szabad elfelejteni, hogy minden évben szokott lenni egy-egy meglepetéscsapat is.”
Szurkolói támogatással
A Tatabánya az egész ősszel kitartó, lelkes szurkolótáborával az első fordulóban, hatalmas meccsen győzte le 3-2-re a Szegedet. A második félidőre úgy jöttek ki a csapatok, hogy a vendégek vezettek 1-0-ra, majd a 49. percben már kétgólos előnyben voltak. A vezetőedző a következőket nyilatkozta lefújás után.
„Az első félidei eredmény kicsit hízelgő volt ránk nézve, majd ráadásként bent maradtunk az öltözőben. A hármas cserének köszönhetően kettő kettő után ki-ki meccset sikerült a magunk javára fordítanunk.”
A Tatabánya utána kétszer kikapott, majd hatalmas meglepetésre 1-0-ra győzött a Vasas otthonában. Ezt követően hat vereség és egy döntetlen következett. November 3-án viszont ismét sikernek örülhettek, mert Tatabányán győzték le a BVSC-t 2-1-re. Gyürki így értékelt a meccs után:
„Nagyon fontos volt, hogy mi szerezzük az első gólt, éppen ezért erős kezdést terveztünk. Ez be is jött, a gól után azonban mást kaptunk a BVSC-től, mint amit vártunk. Nyomást gyakoroltak ránk, és egy rögzített szituációt követően egyenlítettek. Azonban mi mindkét gólunkat hasonló körülmények között szereztük, ez is mutatja, hogy milyen nagy jelentősége van a pontrúgásoknak ebben az osztályban.
Nagy energiákat mozgósítottunk, megdolgoztunk a győzelemért, amelyet meg is érdemeltünk. Az elmúlt hetekben jó útra tértünk, most azon leszünk, hogy biztosítsuk a helyünket a vonal fölött.”
Vonal alatt
Jelenleg viszont pont a vonal alatt van a Tatabánya, ami annak is köszönhető, hogy az utolsó őszi fordulóban éppen Békéscsabán kapott ki 1-0-ra.
„Döntetlenszagú meccset nyert meg a hazai csapat egy lecsorgó labdából elért góllal. Nem mondom, hogy érdemtelenül győzött az ellenfél, rengeteget tett érte, de azt sem, hogy mi nem érdemeltünk volna meg legalább egy pontot. Valamiért a sors így akarta, hogy a Békéscsaba örüljön. Csalódott vagyok, mert nekünk is volt legalább annyi helyzetünk, mint a hazaiaknak.”
A Tatabánya vezetősége a gyengébb széria ellenére is kiállt vezetőedzője, valamint Dragóner Attila ügyvezető mellett, annak ellenére, hogy az utolsó fordulókra előirányzott pontgyűjtést nem sikerült teljesítenie a csapatnak.
Azt, hogy mi lesz a Tatabánya sorsa tavasszal, nem lehet megmondani.
Az viszont biztos, hogy olyan hangulatú meccsekre, mint amilyenek Tatabányán vannak, szüksége van a magyar labdarúgás professzionális osztályainak!
Kipróbálnád a sportfogadást? A legjobb helyen jársz! (x)