nb1.hu

Az újonc lehet az eddigi legrágósabb falat Sztankovics számára

Szemtől szemben: MTK Budapest-Ferencvárosi TC

Az új edzővel makulátlan Fradi látogat a négyes győzelmi szériában lévő MTK-hoz. A 222. örökrangadón a kék-fehérek ferencvárosi nevelésű trénere az eddigi legnagyobb fejtörést okozhatja Dejan Sztankovics számára.

Sztankovics-éra: meggyőző eredménysor, izzadós meccsek

Dejan Sztankovics az ötödik mérkőzésére készül a Ferencváros kispadján, s bár mérlege eddig hibátlan, a csapat gólhengere nem feltétlen meggyőző. Bár eddig kizárólag győzött a szerb trénerrel az FTC, az elmúlt három mérkőzés góljaira érdemes bővebben kitérni. A nagyecsedi 8-0-s kupameccset el nem ítélhető módon kihagyjuk az analízisből.

A Csukaricski, a Kisvárda és a Kecskemét ellen a Fradi 9 pontot és 5 gólt szerzett. A szerbek ellen fordítani kellett, a bajnokikat pedig 1-0-ra húzta be a zöld-fehér együttes, azaz könnyű meccsük nem volt. Az öt találatból ráadásul csak egyetlen egy nevezhető klasszikus akciógólnak. A Várda és a KTE ellen egyaránt egy szögletgól hozta a sikert, az Ekl-ben Varga tizenegyesből, Owusu pedig 13 másodperccel egy kis szöglet elvégzése után volt eredményes.

Az egyetlen igazi akciógólt Pesics szerezte,aki már 2-1-es vezetésnél talált be. Vagyis a Ferencváros (Nagyecseden kívül) Sztankoviccsal még nem tudott akcióból feltörni olyan ellenfelet, amely az aktuális eredményt őrizni kívánta. Hab a tortán, hogy a két győzelmet érő fejes előtt saját elmondása szerint Lisztes és Sigér is ösztönösen eltért eredeti feladatától, és úgy mozgott üresbe.

Ha szigorúan vesszük, az FTC komoly meccsen eddig egy olyan találatot ért el Sztankovics keze alatt, amihez nem tartozhat valamilyen kekeckedő lábjegyzet. Persze, a szögletet és a tizenegyest (a Csukaricski ellen eggyel több járt volna a Fradinak) is ki kell harcolni, és be kell lőni. Emellett a csapat a domináns labdabirtoklásra is képes, ugyanakkor nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy ebbe az ellenfél nem egyszer tudatosan törődik bele.

Nehéz volna és nem is célunk kikezdeni egy százszázalékos edzőt, a fentiek azonban azt sugallják, amit meccsfelvezető interjúnkban az MTK vezetőedzője, Horváth Dávid sportszerűen meg is fogalmazott kollégája kapcsán. Minden új edzőnek szüksége van néhány mérkőzésre, „amíg akklimatizálódik és teljes egészében át tudja adni az elképzeléseit a csapatnak” – mondta a leendő rivális.

Néha a kevesebb több, a több pedig kevesebb

A magyar edző hozzátette: „attól, hogy a korábbi mérkőzésein kis különbséggel nyert a Fradi, még sok gólhelyzetük és támadásuk volt, folyamatosan őrölték fel az ellenfeleket”. A felőrlés kifejezéssel alighanem rátapintott a lényegre. A Máté-időszakban a Fradi jól szituált kobra módjára, sorozatos marásokkal ölte meg ellenfeleit, a Sztankovics-féle játék viszont eddig inkább olyan, mint egy piton szorítása: körülöleli, elfojtja, majd összeroppantja ellenfelét.

A bajnokik adatait nézve Sztankovics előtt 18,75 lövést átlagolt a Ferencváros, ezt a szerbbel mindkétszer túlteljesítette. A Kisvárda ellen 29, a Kecskeméttel szemben 19 alkalommal kísérleteztek.

Fradi próbálkozások a Kisvárda ellen
Az FTC lövései a Kisvárda elleni bajnokin. Szemre jól néz ki, de a nagyobb lehetőségekből több blokkba vagy kapu mellé ment

A két 1-0-s siker ugyanakkor így is csak szerénykedik az első négy NB I-es találkozón lőtt 18 találat mellett. A lábjegyzet ide is dukál: a Vidi-ZTE-Paks triónak jobban állt a prédaszerep, mint a Kecskemétnek és a Kisvárdának.

Az FTC lövései a Kecskemét ellen
A Kecskemét ellen még kevesebb minőségi gólhelyzetet tudott kialakítani a Fradi

A tár tehát nem lett kisebb a Fradi fegyverén, a kaliber és a pontosság viszont hagy kívánnivalót maga után. Az MTK pedig alkalmas lehet arra, hogy az első olyan csapat legyen, amely pontokban kifejezhető módon okoz nagy fejtörést a Ferencvárosnak.

Újoncként az élmezőnyben

Horváth Dávid és együttese úgy vágott neki a szezonnak, hogy egy rövid passzos, kombinatív játékot tervezett megvalósítani. Korábbi interjúnkban erről kapusa, Demjén Patrik is beszélt. Hazugság volna azt mondani, hogy ezek az elemek hiányoznak a játékukból, ugyanakkor látni kell: az MTK-t nem ez emelte a pillanatnyi élmezőnybe.

A gárda tíz góljából 2 szögletből, 2 átlövésből, 3 pedig középpályás labdaszerzés utáni gyors támadásokból született. A maradék 3 találat valóban kisebb területen kialakított kombinációk után született. Talán egy MTK-szurkoló sem hányná vasvillára az edzőt, amiért egyelőre nem pont, vagy nem csak azt látja, amire „befizetett”, hiszen a csapat második a tabellán. A fentiekből inkább az világlik ki, hogy a Hungária körútiak eredményesek olyan elemekben, amely jellemzően a papíron esélytelenebb csapat kenyere.

Veszélyes pontrúgásaiknak és gyors, direkt támadásaiknak jó védekezéssel ágyaznak meg. Eddig meccsenként 0,95 xG-nyi helyzetet engedtek ellenfeleiknek, amit csak Debrecen múl felül, azaz alul. Összességében az MTK ellen vannak a második legalacsonyabb minőségű helyzetei a mindenkori riválisnak, az 5 ténylegesen bekapott gól pedig csak erősíti a dicséretet.

Hova tovább, a csapat xG-különbsége vagyis a támadás, illetve védekezés során várható gólok közötti eltérés is pozitív, ami feljutó csapatként szintén elismerést érdemel. A meccsenként 1,28 gólnyi kidolgozott helyzethez meg is van a szerszámkészlet Horváth Dávid garázsában. Antonov, Bobál és Kádár révén hátul, míg Kata és Bognár személyében a középső sorban is vannak hosszú indításokra képes játékosok. A sokadvirágzását élő Németh Krisztián pedig nem egy és nem két évet töltött kontracsatárként állomáshelyein.

Az MTK-ban csapatszinten megvan a masszivitás, egyéni szinteken pedig megvan a képességkészlet ahhoz, hogy egy nehéz meccsre kényszerítse a Fradit.

Jókor, jó helyen?

Ahogyan a többi, úgy ez a mérkőzés sem a múlt és a matematika szerelemgyermeke lesz, vagyis nem az eddigi számok döntenek. A Ferencváros hét közben is játszott, csütörtökön Firenzében fog, miközben a sérültlista sem üres. Sztankovics aligha beszélt a levegőbe, amikor a rotálás fontosságáról beszélt. Ennek ékes példája Henry Wingó belső védőben való feltűnése, akinek – kvalitásai elismerése mellett – eredeti posztján, szárnyvédőben sem a sallangmentes védekezés a fő ismérve.

Az MTK számára tehát nemcsak saját formája, de az időpont is adott ahhoz, hogy meglepetést okozzon. A jó teljesítmény és a Fradi érkezése pedig elhozza a Hidegkutiba azt, aminek kapcsán élcelődni szokás: a rogyásig telt lelátókat.

Kipróbálnád a sportfogadást? A legjobb helyen jársz! (x)

Megosztás:
Kapcsolódó hírek
DVSC
DVTK
ETO FC Győr
Ferencvárosi TC
Kecskeméti TE
Fehérvár FC
MTK Budapest
Nyíregyháza Spartacus FC
Paksi FC
Puskás Akadémia FC
Újpest FC
ZTE FC