Vége a télnek, a tavasz pedig szép lassan a bajnoki hajrá kezdetét jelenti a magyar fociban. Az átigazolási időszak hivatalosan január 18-tól február 14-ig tartott, ám ezt követően is voltak változások, hiszen a szabadon igazolható játékosok klubot válthatnak.
Mostanra viszont mind az NB I-ben, mind az NB II-ben állandósultak a keretek. Március elseji összefoglalónkban megvizsgáljuk az utóbbi hetek történéseit, statisztikáit, a csapatok döntéseit, és azt, hogy az elmúlt évekhez képest mennyire volt aktív a magyar átigazolási piac.
NB I
Kis híján iksz!
Amióta 12 csapatos az élvonal (2015/16), csak egyszer volt ennyire közel egymáshoz az érkezők és a távozók téli mutatója – a 2017/18-as szezont nem lehet felülmúlni, hiszen akkor 57-en jöttek és 57-en mentek. Ezen kívül a számok általában a 60 és a 80 között mozogtak az utóbbi években, leszámítva a 2019/20-as idényt, amikor 79-en érkeztek és 85-en távoztak.
A 67 érkező és 69 távozó játékossal mondhatjuk, hogy az előző télhez képest is szokatlanul csendes volt most a piac (80 és 75 volt a két szám egy éve). Ennek következtében 325 játékos futballozik jelenleg az NB I-ben, 41,2%-uk (134) külföldi vagy kettős állampolgár – a légiósok országait tekintve pedig átvette a vezetést Bosznia-Hercegovina (11 légiós), hiszen több szerb (Djordje Nikolic, Milos Kosanovic, Andrija Majdevac, Marko Milosevic) is elhagyta a bajnokságot.
Minden játékost figyelembe véve a DVSC-nél és a Puskás Akadémiánál volt a legnagyobb mozgás. A debreceniek négyet igazoltak (Kocsis, Pellumbi, Szuhodovszki, Úlfarsson), több saját nevelésű fiatal is csatlakozott az első csapat keretéhez, és heten távoztak (az említett Milosevic és Majdevac mellett Bévárdi, Kyziridis, Mojzis, Rácz és Varga József). A felcsútiaknál is hasonló a helyzet, a fiatalokon kívül jött Bévárdi, Nissilä, valamint az a Radics Márton, akit azzal a lendülettel kölcsön is adtak a Mosonmagyaróvárnak. További öt kölcsönadott tehetség mellett egy légiós sem a keret tagja már, Mohamed Mezghrani Eppel Márton lengyel csapatához, a Warta Poznanhoz igazolt.
A Ferencváros a Kodro, Maiga, Sevikyan trióval három új arcot, Loncarral egy kölcsönből visszatérőt tudhat magáénak, a Puskás Akadémiától szerződtetett Gruber Zsombor Zalaegerszegen játszik a szezon végéig, míg Kharaishvili ezúttal végleg távozott. A Sigér Dávid, Szánthó Regő kettős országon belül váltott klubot, Baráth Péter pedig a lengyel Rakównál tölti a tavaszt.
Van-e számára feljebb a Fradinál? – interjú Varga Barnabás menedzserével
A Ferencvároshoz hasonlóan az éllovas Paks kerete sem fiatalodott (a Ferencvárosnál 25,5 év az érkezők átlagéletkora, 24,6 a távozóké, a Paksnál 25 és 24,4 a két szám), igaz, nem is cserélődött ki a társaság – Bognár György a Kecskeméttől érkező Tóth Barnán kívül a kölcsönből visszatérő Kocsis Bencét köszöntheti új játékosként az őszhöz képest. Nyolcan is máshol folytatják viszont tavasszal, Beke és Temesvári Nyíregyházán, Debreceni, Gyurkits és Hegedűs Siófokon, Földi és Nagy Szegeden, míg Bőle Mezőkövesden játszik.
A jelenlegi dobogósok közül kitűnik a Fehérvár, hiszen a DVTK-hoz kölcsönbe kerülő Szabó Leventét leszámítva megvált öt 25 éven felüli játékostól (Bambock, Flores, Kastrati, Kodro, Kovács Dániel), érkezett viszont a rutinos Sigéren és Nicolás Stefanellin kívül a 16 éves Kovács Patrik a Vasastól, a 20 éves Simut Mario a Haladástól, a 21 éves Nejc Gradisar a szlovén NK Rogaskától, valamint a 22 éves Veszelinov Dániel a DAC-tól.
Nem túlzás állítani, hogy az Újpestnél a legfontosabb „igazolás” a tulajdonosváltás lesz, a MOL érkezése mellett ráadásul immár Mészöly Géza a vezetőedző. Három légiós (Doka, Keita, Kobouri) és egy magyar (Huszti András) érkezett, cserébe hat légiós távozott. Fordított a helyzet az MTK-nál, a kölcsönből visszatérő Nagy Zsomboron kívül két külföldi, Ennin és Jurina jött, négy fiatal magyar pedig az NB II-ben bizonyíthat tavasszal.
A Kecskeméttől fontos játékosok távoztak (így például Szalai Gábor, Szuhodovszki és Tóth Barna), Lukács Dániel viszont a tél egyik legjobb igazolásának számít, és a ZTE is tudatosan szerzett új játékosokat: épp a Kecskeméttől érkezett Kiss Bence, a Ferencvárostól Gruber mellett Vogyicska Balázs is náluk folytatja, az izraeli Hadida pedig a rutint képviseli a középpálya támadószekciójában. Az edzőt váltó DVTK három csatárt is elengedett (Lukács, Jurina és a kölcsönben Kassára igazoló Obounet), az érkező Lund, Popadiuc és a már említett Szabó viszont fontos láncszem lehet Vladimir Radenkovics csapatában.
A Kisvárda három új légióssal érné el a bennmaradást (a háromszoros brazil válogatott Wellington Nem megszerzése nagyot szólt, mellette két horvát, Matic és Filipovic jött), az edzőváltáson is áteső Mezőkövesd pedig hetet igazolt, ám mindössze egy pontot szerzett eddig idén.
NB II
Az NB II-ben érthető okokból kevesebb átigazolás történt, mint az előző években, hiszen immár nem 20, hanem 18 csapat alkotja a bajnokságot. A 482 játékosból a mostani átigazolási piacot követően 58 rendelkezik külföldi útlevéllel (köztük vannak kettős állampolgárok is), az újak közül kiemelhető az ETO-hoz érkező brazil Boschilia, aki a Monacóval francia bajnok és Bajnokok Ligája-résztvevő volt. A bajnokság átlagéletkora 25,2 év, bő egy évvel fiatalabb, mint az NB I-é (26,3 év).
A magyar foci nagy tehetsége az osztrák harmadosztályban építi újra magát
Összesen 84 játékos érkezett és 74 távozott. Érkezői oldalról a legnagyobb mozgás az ETO FC Győrnél volt: a kölcsönből visszatérőket is ideszámolva Boschiliával és Nenad Lukiccsal az élen nyolcan jöttek, igaz, közülük a paraguayi Nicolás Morínigo rögtön ment is. Érdekesség, hogy a győriekével együtt egy másik élcsapat, a Kozármisleny kerete cserélődött ki a legjobban, itt is 14 játékosmozgás történt, mint az ETO-nál, igaz, nem nyolc-hat, hanem hét-hét arányban. Az edzőt váltó Győr öt meccs alatt négy, a Kozármisleny öt meccs alatt öt pontot gyűjtött, így a játékosmozgásokkal együtt mindkét csapat eléggé beragadt a rajtnál a közvetlen riválisokkal szemben.
Az éllovas Nyíregyháza négy érkezővel és öt távozóval továbbra is a legstabilabb együttes a másodosztályban, egyben a bajnoki cím legnagyobb esélyese. A Honvédhoz az átigazolási tiltás értelmében senki nem érkezett, de távozóból is csak egy akadt a DVSC-hez szerződő Kocsis Dominik személyében. A Vasas fiatalított, a három újonc (Doktorics, Szalay, Szánthó) átlagéletkora 22, a hat távozóé (Balajti, Novothny, Ihrig-Farkas, Kapornai, Szivacski, Szilágyi) 26,5 év. Hasonlóan cselekedett az élmezőnyből a Szeged (21,8; 24,2), az alsóházból pedig a Siófok és a Mosonmagyaróvár. Előbbihez heten érkeztek (22,5 év az átlagéletkoruk), utóbbihoz öten (21,6 év), a siófokiak zsinórban három sikerrel el is indultak felfelé. Azt, hogy végül az ő taktikájuk válik-e be, vagy a BVSC-Zuglóé (Bacsa, Deutsch, Ihrig-Farkas és Poór személyében négy rutinos, 30 év körüli játékost igazoltak), legkésőbb a szezon végén megmutatja a tabella állása.
Összegzés
Ha az NB I és az NB II jelenlegi kereteit együtt vizsgáljuk, akkor a 30 csapatban hozzávetőlegesen 800 játékos futballozik (ez a szám a második csapatok tehetségei, valamint az utánpótlásból feljövők miatt folyamatosan változik). Egynegyedüknek, mintegy 200 játékosnak van külföldi útlevele, azaz vagy légiós, vagy kettős állampolgár.
A nyári és a téli átigazolási időszakot egybevéve megállapítható: amióta 12 csapatos az NB I, még sosem történt olyan, hogy ennyire közel legyen egymáshoz az érkezők és a távozók egy szezonon belüli mutatója, hiszen 251-en jöttek és 247-en mentek.
Kíváncsian várjuk, hogyan változnak ezek a számok a következő átigazolási időszakokban, főleg annak tükrében, hogy az NB II mezőnye a 2024/25-ös szezontól kezdve 16 csapatra csökken.
Kipróbálnád a sportfogadást? A legjobb helyen jársz! (x)