nb1.hu

Szoboszlai elődjei: öt magyar ex-Liverpool-játékos is az NB II-ben játszik

Szoboszlai Dominik jelenleg a magyar futball legnagyobb csillaga, a válogatott csapatkapitánya, aki az idei, sikerrel záruló Európa-bajnoki-selejtezők mellett klubjában, a Liverpoolban is remekel.

Ez a mondat semmi újdonságot nem tartalmaz, mint ahogy azt is tudja szinte minden magyar sportszerető, hogy Szoboszlai előtt is voltak már magyar játékosai az angol sztárcsapatnak. Sokaknak az „első fecske”, Kozma István neve ugorhat be, aki 1992 januárjában a skót Dunfermline-tól igazolt a Mersey partjára, és az 1993 nyarán történt távozásáig összesen tíz tétmérkőzésen kapott lehetőséget.

„Ilyen szintű csapatban játszani hatalmas ajándék az élettől, tehát én minden egyes percet, amit a pályán tölthettem, emlékezetesnek tartok” – nyilatkozta nyáron Kozma a Mandinernek.

Másoknak az újabb generáció tagjai jutnak eszébe, az élen a napjainkban klub nélküli Bogdán Ádámmal, aki hatszor állhatott a Liverpool első csapatának kapujában; a sok-sok liverpooli tétmeccset a kispadról figyelő, később kiteljesedő és klasszissá váló Gulácsi Péterrel; vagy épp azzal a Németh Krisztiánnal, aki saját elmondása szerint sem járt túl messze attól, hogy debütáljon, adott esetben a kezdőcsapat állandó tagja legyen az Anfield közönsége előtt, végül mégsem ugrotta át azt a bizonyos lécet.

A magyar foci örök csodagyereke újra szárnyal, pedig már százszor eltemették

Az említett játékosokban másik közös pont is van: mindannyian sokszoros válogatottak. Szoboszlai 23 évesen már 38-szor lépett pályára a nemzeti csapatban, Kozma 40 válogatottsággal vonult vissza, míg Gulácsi 51-szer, Bogdán 21-szer, Németh 37-szer hallgatta a magyar himnuszt a pályáról.

Rajtuk kívül azonban még hat magyar őrizhet emlékeket a Liverpoolról – mindannyian volt akadémistaként. Gulácsihoz és Némethhez hasonlóan ugyanis az MTK Sándor Károly Akadémiájáról került ki Angliába Adorján Krisztián, Hajdú Ádám, Polgár Kristóf, Poór Patrik, Pölöskei Zsolt és Simon András is, akik a két klub együttműködési megállapodása értelmében fejlődhettek a vörösöknél. Akár furcsa, akár nem, de egyikük sem lépett pályára a válogatottban, és érdekes párhuzam, hogy a sok sérülése után 2019-ben visszavonult Pölöskeit leszámítva mind az öten NB II-esek jelenleg.

A 2006-os, luxemburgi U17-es Európa-bajnokságon olyan játékosok szerepeltek, akik később nevet szereztek felnőttszinten is: a belgáknál ott volt Toby Alderweireld és Axel Witsel, a németeknél Toni Kroos, Sven Bender, Lars Bender és a Ferencvárosban is megforduló Marko Marin, Szerbia és Montenegró válogatottjánál a nemrégiben a magyar válogatott ellen gólpasszt adó Stevan Jovetić, a spanyoloknál César Azpilicueta, Bojan Krkić és Sergio Asenjo, vagy a bosnyákoknál Miralem Pjanić. A magyar válogatott is részt vett a tornán, és bár kikapott Spanyolországtól, valamint a későbbi győztes Oroszországtól is, így a csoportkört követően búcsúzott, egyes játékosai felkeltették a nagy európai klubok figyelmét.

Ettelbrück, 2006. május 8. Guillem Savall és Ignacio Camacho harcol Németh Krisztiánnal a labdáért az U17-es Európa-bajnokság utolsó csoportmérkõzésén a luxemburgi városban. A spanyol válogatott 2-0-ra gyõzött. (MTI/EPA/Nico)

A Liverpool vezetőedzője, Rafael Benítez ekkoriban – Frank McParland vezető játékosmegfigyelővel együtt – nagy terveket szövögetett: szerették volna a klubot a kontinens egyik legjobb utánpótlásbázisává teremteni. Három magyar játékost szemeltek ki, akiket hamar szerződtettek is: így írt alá kölcsönben Gulácsi, és végleges szerződéssel Németh, valamint Simon. Domonyai László, az MTK akkori klubigazgatója nemcsak az MTK, hanem az egész magyar foci szempontjából mérföldkőnek nevezte a megállapodást: a Liverpool lehetőséget biztosít a fiatal tehetségek kibontakozásához, valamint anyagi támogatást nyújt a Sándor Károly Akadémiának.

Ezt követően sűrűsödtek az események, hiszen 2008-ban Gulácsi a kölcsön után szerződést kapott, mellette megjelent Pölöskei, majd 2009-ben Adorján, Poór, Abu Attila, Horváth Péter és Vass Patrik – utóbbiak valamennyien próbajátékon szerepeltek, ami után Poór kétéves kölcsönszerződést kapott, Adorján pedig hosszú távú szerződést írt alá.

Hajdú 2010-ben szintén kölcsönbe került a Poolhoz, aztán egy év kihagyást követően, 2012-ben Polgár és Korozmán Kevin járt próbajátékon, 2013-ban pedig a jelenleg magyar válogatott kerettag Demjén Patrik és Vogyicska Bálint – a Liverpool tehát Benítez 2010-es távozásával sem szakította meg a magyarországi kapcsolatot.  A liverpooliak úgy döntöttek, hogy az említett neveken kívül az akkor harmad-, jelenleg ötödosztályú Oldham Athletichez is visznek magyar tehetségeket az MTK-tól, Csiki Norbert, Kálnoki-Kis Dávid és Tischler Patrik is kipróbálhatta magát.

Polgár Kristóf az Everton elleni U18-as Premier League-meccsen, 2014. november 1. Forrás: Getty Images

Végül egyikükből sem felnőttszinten Liverpool-játékos, pedig az említett hatosfogatból (Adorján, Hajdú, Polgár, Poór, Pölöskei, Simon) az egy szezont az akadémián lévő Hajdún kívül mindenki legalább két évet töltött Angliában.

Az U20-as vb-bronzérmes Simon a korosztálya egyik legnagyobb tehetsége volt, ám Benítez távozása és Roy Hodgson érkezése után nem maradt, Pölöskei 17 évesen súlyosan megsérült, Polgár a három éve alatt a felnőttekkel is edzett, ám végül nem hosszabbítottak vele szerződést, Adorján pedig hiába kapott rendszeres játéklehetőséget a tartalékoknál (a legemlékezetesebb meccse egy Chelsea elleni siker, ahol gólt szerzett és két gólpasszt adott), és hiába mutatkozott be felkészülési meccsen az első csapatban, tétmérkőzésen nem lépett pályára. Ő töltötte egyébként a legtöbbet az említett nevek közül a klubnál, egy groningeni kitérővel összesen öt évet (2009-2014).

Rögös út vezetett odáig is, hogy manapság az NB II-ben találkozhatnak. Simon a holland Excelsior után hazaigazolt, az ETO-nál, a Pápánál, a Haladásnál, a Kecskemétnél, a Gyirmótnál, a Paksnál és az MTK-nál szerepelt, jelenleg a Csákvár játékosa. Hajdú a Liverpooltól az MTK-hoz tért vissza, majd a Honvédnál, a Paksnál és a Vasasnál is megfordult, most ugyanúgy a Gyirmót játékosa, mint a Haladásnál és a DVTK-nál is játszó Polgár. Adorján megjárta Olaszországot (Novara, Virtus Entella), Albániát (FK Partizani) és Írországot (Dundalk), 2021 nyarán a Budafokhoz igazolt, idén nyártól az újjáalakuló Honvéd egyik kulcsjátékosa, míg Poór az MTK-nál, a Puskás Akadémiánál, a Paksnál és a DVSC-nél játszott, mielőtt nemrégiben aláírt a BVSC-Zuglónál.

Talán a sors furcsa fintora, hogy a cikk megjelenésének hétvégéjén, 2023. november 26-án a Gyirmót a Honvédot fogadja az NB II-ben – mindkét csapatban volt liverpooli játékossal…

Érdekesség, hogy jelenleg nem Szoboszlai az egyetlen magyar, aki nap mint nap a Liverpool edzéseit látogatja: a klub U14-es csapatának játékosa a Szegedről származó, 13 éves Farkas Erik, akinek bátyja, a jelenleg a Blackburn Roversnél futballozó, 17 éves utánpótlás-válogatott tehetség, Patrik szintén megfordult a liverpooli akadémián.

Tedd meg első befizetésed, és legyen tiéd az akár 50.000 Ft értékű sportfogadási bónusz! (x)

Megosztás:
Kapcsolódó hírek
DVSC
DVTK
ETO FC Győr
Ferencvárosi TC
Kecskeméti TE
Fehérvár FC
MTK Budapest
Nyíregyháza Spartacus FC
Paksi FC
Puskás Akadémia FC
Újpest FC
ZTE FC