nb1.hu

„Nem szabad a fejünket struccként a földbe dugni” – interjú az U21-es szövetségi edzővel

Az U21-es húzóemberek rendre a felnőtt válogatottat erősítik, Szélesi Zoltán mégis hisz egy Eb-részvétel kiharcolásában.

A magyar U21-es válogatott 16 ponttal negyedik lett a bivalyerős Eb-selejtezős csoportjában, ugyanannyi ponttal, mint a harmadik helyezett Skócia, és ezzel eldőlt, hogy nem lesz ott a jövő évi kontinensviadalon. Szélesi Zoltán márciusban vette át az irányítást a Vasashoz távozott – de azóta már Kecskeméten tevékenykedő – Gera Zoltántól, a korosztályos csapat pedig a csoportmásodik belgák elleni diadallal zárta a selejtezőt. A szövetségi edző a Marco Rossival való remek viszonyáról, a felnőtt válogatott felé kacsingató játékosokról és a már ott szereplő „feljátszók” hiányáról, egyúttal az U21-es csapat legfontosabb feladatairól is nyilatkozott az NB1.hu-nak.

Hosszú évek óta nem szállított bravúrgyőzelmet a csapat. Most hogyan sikerült nyerni Belgiumban?
A csapategységnek köszönhetjük ezt a győzelmet, az odáig vezető út pedig egészen márciusig vezethető vissza. Egy plusz lökésre mindenképp szükség volt mind a személyi összetétel, mind a karakterek kezelésében. A játékosokkal esténként egymás között négy-hat-nyolcszemközt beszélgettünk, és ez nagyon fontos volt. Szóba esett a klubfutball, az ott szerzett tapasztalatok, hol tartanak, és hogyan tudunk esetleg segíteni nekik tanácsokkal. De arról is sokat beszéltünk, hogy a játékosok hogyan tudnak a válogatotton belül még hatékonyabbá válni.

A szakmai felkészítés hasonló részekből áll, és amit kérek, nem bonyolult, viszont mindenkinek értenie kell.

De meg is értik a játékosok, azért is tudják végrehajtani ilyen szívvel és lélekkel, akár olyan hatékonysággal, mint a belgák elleni, 90 percen át tartó védekező részt. Vagy akár a támadó részt: az első félidőben sikerült eljutnunk egy 11-esig, de volt még jónéhány ígéretes támadásunk az első és a második játékrészben egyaránt.

Nem sajnálod, hogy pont most, két győzelem után kell egy kicsit szétrobbantani és újraépíteni a válogatottat? Hiszen sokan az életkoruk miatt már nem lehetnek U21-es válogatottak 2025-ben.
Sajnálom, de ez a korosztályos válogatottaknál zajló munka a sajátossága. Rövid időt töltünk együtt a srácokkal, bár az U21-es korosztályban ez kissé hosszabb, hiszen két évre tolódik. Én a kétéves ciklus közben csatlakoztam szövetségi edzőként, idén januárban neveztek ki, majd márciusban kezdtem el a gyakorlati munkákat. De annyi idő alatt is összekovácsolódtunk, valóban megszerettük a srácokat, és azt gondolom, hogy ez kölcsönössé is vált. Nem egyszerű, de a váltást megkönnyítheti, hogy több 2004-05-ös születésű játékost is meghívtam már, és lehetőséget is kaptak.

Szélesi Zoltán U21-es válogatott Fotó: MTI
MTI-fotó: Bús Csaba

Látsz esélyt arra, hogy a magyar U21-es válogatott kiharcolja akár a következő generációval az Eb-részvételt azok után, hogy ez jó ideje nem sikerült?
Nézd, én minden győzelmet a helyén kezelek. Helyén kezelem a valóságot, hogy melyik válogatott melyik polcon helyezkedik el. De ettől függetlenül úgy állok hozzá minden egyes mérkőzéshez, hogy győznünk kell. El kell sajátítaniuk a játékosoknak azt a stílust, amely egy alázatos, szenvedélyes védekezést, de semmiképpen nem antifutballt jelent.

Ezzel a zárt, stabil védekezéssel a spanyoloktól kezdve a belgákig mindenki ellen lehet esélyünk kontrákból eljutni az ellenfél kapujáig.

Mérkőzésen belül is változtathatunk a játékunkon, hogy mennyire vagyunk defenzívek vagy offenzívek, avagy mennyire kell magasan vagy mélyen elhelyezkedünk a pályán a különféle fázisokban. Az álomnak ott kell lebegnie a szemünk előtt, hogy hátha kijutunk az Eb-re, hátha elérünk egy playoffos helyet, hátha egy kalapot lehet ugrani felfelé.

A skótokkal ugyanannyi pontot gyűjtöttünk, miközben a belgák és a spanyolok pontszámban is előttünk végeztek. Miben jobbak nálunk?
Nem nehéz erre válaszolni, de ehhez mélyebbre kell ásni. A belga és a spanyol keret tizenötszörös árkülönbsége azzal is magyarázható, hogy a játékoskiválasztásuk sokkal kifinomultabb. A honvédos Benczenleitner Barnának például a a Juventusban futballozó belga játékossal kellett felvennie a versenyt a pályán.

A magyar válogatott 16 ponttal a negyedik helyen végzett Eb-selejtezős csoportjában. A belgák a veretlen spanyolok mögött maradtak a második helyen, mivel a skótok kikaptak Kazahsztánban. A csoport végeredménye: 1. Spanyolország 28 pont, 2. Belgium 19, 3. Skócia 16, 4. Magyarország 16, 5. Kazahsztán 9, 6. Málta 0. A kilenc csoportgyőztes Eb-résztvevővé válik, a csoportmásodikak közül a legjobb három szintén, a további hat pedig a rájátszásban küzdhet a fennmaradó három helyért. A jövő évi Európa-bajnokság házigazdája Szlovákia, amelynek válogatottja automatikus résztvevő.

Mennyit kellett változtatni a Gera Zoltán által elképzelt, korábbi U21-es csapat játékán?
Gera Zoltán kezdte el a mostani ciklust ezzel a korosztállyal, és amikor én átvettem, nem mérlegeltem, hanem megnéztem, hogy én mit képviselek a játékosösszetételt, a játékról alkotott elképzelést tekintve, és azt igyekszem kombinálni a szövetség szakmai elvárásaival. Igyekszünk eredményesek lenni, és közben igyekszünk az A-válogatottat munkáját is segíteni azzal, hogy megteremtjük a felnőtt nemzeti csapat előszobáját. Gerzsont egyébként nagyon szeretem, és a legjobbakat kívánom neki Kecskeméten.

Németh András U21-es válogatott Fotó: MLSZ.hu
Fotó: MLSZ.hu

Mennyire van kőbe vésve, hogy hasonló taktikával, felállásban futballozzon az U21-es csapat, mint a nagyválogatott?
A kőbe vésésnek vannak formái, hogy miként véssük, mivel véssük, de ez a jelenség, amit mondasz, az utóbbi időben egy kissé szorosabbá lett fűzve. Ugyanakkor ez teljesen normális, hiszen ez egy átmeneti időszak a fiatalok számára, hogy felhívják magukra a felnőtt válogatott figyelmét. Szinte majdnem ugyanaz a felállási forma, ami nagy könnyebbség, amikor valaki az A válogatottba meghívót kap. Ezzel is próbálunk segíteni a játékosoknak, illetve Marcónak.

Kik azok, akiket a csapatból jó szívvel ajánlanád a nagyválogatott számára? (Az interjú Marco Rossi keddi kerethirdetése előtt készült – a szerk.)
Nem szabad a fejünket struccként a földbe dugni. Ez nem úgy működik, hogy a 2002-2003-as korosztály kiöregedett tíz mezőnyjátékosát és a kapust azonnal ajánlani tudom a felnőtt válogatott számára. Eltérőek a játékosok fejlődési útjai, karriertervei, valaki itthon, valaki külföldön játszik, vagy éppen küzd a helyéért a klubjában. Az már örömteli, ha egy-két-három játékos ajánlható a felnőtt válogatottnak, de az is előfordulhat, hogy például egy hiányposzton van szüksége a szövetségi kapitánynak egy-egy játékosra. Nálunk felmérheti a kínálatot, és aki akit hasznosítani tud, azt vigye, és építse be!

Rossi mester figyelembe veszi az új kerete kiválasztásánál, hogy az U21-es csapat is próbál jó eredményeket elérni?
A legbiztosabb választ ő tudná megadni, de én azt érzékelem, hogy nagyon nyitott és őszinte a kommunikáció, állandóan egyeztetünk a kiválasztott és megfigyelt játékosokról.

„Nem volt ez olyan egyszerű” – bombagóllal üzent Rossinak az U21-es csatár

Balogh Botond a kora alapján idén még az U21-es válogatottban is szerepelhetett volna, de közben felnőtt válogatott lett. Elképesztő olaszországi statisztikái révén sztárcsapatok érdeklődését is felkeltette a hírek szerint, bár a Parma is a Serie A-ban szerepel. Mennyire lepett meg a berobbanása, lehet belőle a magyarok Skriniarja, aki a szlovák válogatott csapatkapitánya és egyik legértékesebb játékosa védő létére?
Minden lehetőség megvan benne, hogy az (a magyar Skriniar – a szerk.) legyen belőle, úgyhogy sok sikert kívánok neki. Az algoritmusok dolgoznak a mérkőzéseken, a játékosokat kívülről-belülről ismerik, ezáltal a gépek mögött ülő szakemberek jól tudják, hogy egy-egy labdarúgó milyen hatékonysággal futballozik. Ez Botinál sincsen másképp. De ha csak a 2002-2003-as korosztályt nézzük, Kerkez Milos a Premier League-ben szerepel, ő is lehetett volna még U21-es az előző ciklusban, de már standard felnőtt válogatott. Vagy akár említhetném Horváth Krisztofert is, aki hazaigazolt az Újpestbe, vagy Kata Misit, az MTK csapatkapitányát, aki április óta állandó válogatott kerettag. Négy játékos a belgák elleni mérkőzésig még játszhatott volna a csapatomban, de nem az a lényeg, hogy engem boldogítsanak, sokkal fontosabb, hogy minél többen megugorják az A-válogatott szintjét.

Németh András U21-es válogatott Fotó: MLSZ.hu
Fotó: MLSZ.hu

Interjúztam Németh Andrással és Gruber Zsomborral a Magyarország-Málta meccs után, és mindketten egyetértettek abban, hogy a felnőtt válogatott csatárínsége miatt egy jó gólszerző sorozattal – előbb-utóbb – esélyük lehet feljebb lépni. Te hogy látod?
Nekem megvan a véleményem, hogy állnak a játékosok U21-es szinten. Marcónak megvan a kerete, amelynek olyan kohéziós ereje van, amely viszi előre a csapatot. Hogy ő melyik pozícióban kíván erősíteni, az az ő döntése. De azt Marco is nyilatkozta, hogy Németh Andrisnál jelentős változásnak kell beállni, hogy újra a látókörébe kerülhessen. Hamburgban keveset játszott, a sérülése után kivették a csavarokat a lábából, de a Münsterben most játszik, megkapja a bizalmat és él is vele.

Az előző két U21-es mérkőzésen a csapatban nyújtott teljesítménye és a szerzett góljai után ajánlottam is őt Marco Rossinak.

Én azonban csak a saját szemszögemből tudom megítélni, hogy Németh Andris vagy akár Gruber Zsombor hogyan futballozott az U21-ben, előfordulhat, hogy a szövetségi kapitány más szempontok alapján hozza meg a döntéseit.

Nekilökték a falnak a Fradi magyar csatárát, góllal vágott vissza

Van más játékos is, akit ajánlanál?
Van még két-három labdarúgó, akikről beszéltem Marcóval, de nem szeretnék most több konkrét nevet említeni.

Sok labdarúgó most szerepelhetett utoljára az U21-es csapatban. Izgalmas kihívásnak tekinted az új játékosok beépítését, vagy van benned félsz, hogy miként fognak teljesíteni?
Nagyon izgulok, és egyben félek is. Már tíz éve dolgozom a magyar korosztályos válogatottaknál, és szinte évről évre váltogatom a korosztályokat. Az a fajta állandóság, hogy egy korosztályt két-három évig tudjak vezetni, nem gyakori. Ebből adódóan nem izgulok annyira, inkább az motivál, hogy minél többet kihozzak a játékosokból, és minél jobb eredményt érjünk el. A célokat reálisan kell megfogalmazni, de mindig ott a lehetőség az álmodozásra is. Január végén sorsolnak, ami alapján eldönthetjük, milyen felkészülési sorozattal tudunk nekivágni a selejtezőknek. Az utolsó két edzőtáborban a keret felét már a 2004-2005-ös játékosok alkották, akik szerencsére jól teljesítenek a klubjaikban. Így nem számítok arra, hogy éles váltás következne, remélhetőleg ez egy jól átvezethető projekt lesz. A korábbi játékosoktól nehéz elbúcsúzni, de mindig jönnek új tehetségek, aki átveszik tőlük a stafétát.

Első mérkőzéseit játssza az új U21-es válogatott

Az U21-es válogatott időközben már meg is kezdte a felkészülését a jövő ősszel kezdődő Eb-selejtezőkre, immár a 2004-es és 2005-ös születésű játékosokkal a soraiban. November 14-én Cipruson lép pályára a Szélesi-csapat a házigazdák ellen, november 19-én pedig a görögökkel játszik a görögországi Serresben. A megújult keretben több olyan futballista is szerepel, aki már az előző hónapokban is U21-es válogatott volt, mások eddig csak kisebb korosztályokban játszottak a nemzeti csapatban, de vannak olyanok is az együttesben, akik korábban még nem ölthettek magukra válogatott szerelést.

„Az első edzőtábor elsődleges feladata, hogy letegyük azokat az alapokat az új korosztály számára, amelyekre a későbbiekben tovább építkezhetünk” – mondta a novemberi feladatokról az mlsz.hu-nak Szélesi Zoltán. „Az első nemzetközi mérkőzésekig csupán néhány edzés áll rendelkezésre ahhoz, hogy beállítsuk az alaptaktikát, megismertessük a játékosokkal a válogatott stílusjegyeit, valamint megszerezzük az első benyomásokat a kerettagok karakteréről, személyiségéről. Bár a játékosok egy részét már ismerjük, hiszen többekkel az előző hónapokban is együtt dolgoztunk, fontos információ lesz a stáb számára, hogy miként tudnak együttműködni a keret régi és új tagjai, milyen a játékosok közti kémia, melyek a legerősebb posztkapcsolatok a pályán.”

Csapatot építeni nem lehet egyik napról a másikra, egy hosszabb folyamat első lépéseit tesszük meg, ugyanakkor szeretnénk, ha az előttünk álló két mérkőzésre már látható eredménye lenne a munkának.

„Van néhány labdarúgó, akire különböző okokból nem számíthatok az összetartáson, külön kiemelném közülük Gruber Zsombort, aki ezúttal az A-válogatotthoz kapott meghívót, és jó példa lehet a többiek számára, hogy kiemelkedő teljesítmény esetén már ebben a korban, 19-20 évesen is nyitva áll a felnőtt válogatott kapuja az U21-es futballisták előtt” – fogalmazott a szövetségi edző.

Szélesi Zoltán U21-es válogatott Fotó: MTI
MTI-fotó: Szigetváry Zsolt

A keret tagjai november 10-én, vasárnap találkoztak Telkiben, kedden pedig elutaztnak Ciprusra, ahonnan a november 14-i mérkőzés után három nappal repülnek tovább Görögországba, a második mérkőzésük helyszínére.

Az U21-es válogatott kerete:
kapusok: Dala Martin (Fehérvár FC), Pécsi Ármin (Puskás Akadémia), Tóth Balázs (Nyíregyháza)
védők: Demeter Milán (Kazincbarcika), Dragóner Áron (Nafta), Lányi Bence (Gyirmót), Pekár István (Budapest Honvéd), Szabó Tibor (Budapest Honvéd), Yaakobishvili Antal (Girona)
középpályások: Bodnár Gergő (Vasas), Csóka Dominik (Nafta), Geiger Bálint (Újpest FC), Kaján Norbert (Ferencváros), Merényi Ádám (Budafok), Okeke Michael (Manchester City)
Szűcs Tamás (DVSC), Tóth Rajmund (ETO FC), Tóth Alex (Ferencváros), Vajda Botond (DVSC)
támadók: Dénes Csanád Vilmos (ZTE), Klausz Milán (Nafta), Molnár Ádin (MTK Budapest), Vasvári Zoltán (Budafok), Vancsa Zalán (Gent).

Kipróbálnád a sportfogadást? A legjobb helyen jársz! (x)

Megosztás:
Kapcsolódó hírek
DVSC
DVTK
ETO FC Győr
Ferencvárosi TC
Kecskeméti TE
Fehérvár FC
MTK Budapest
Nyíregyháza Spartacus FC
Paksi FC
Puskás Akadémia FC
Újpest FC
ZTE FC