Az U21-es válogatottal egy ideje remek sorozatot produkáló Gera beszélt az NB I-es fiatalszabály buktatójáról, a Fradinak kihúzott EL-ellenfelekről is. INTERJÚ.
Gera Zoltán hol máshol is adhatott volna interjút az NB1.hu-nak, mint az idei Európa Liga-döntő helyszínén, a budapesti Puskás Arénában. Idén ugyanis a Fulhammel 2010-ben EL-ezüstérmet nyert egykori futballklasszisunk a sorozat nagykövete, aki egy kicsit a Leverkusennek drukkol, hiszen akkor a Fradi elmondhatná, hogy a végső győztestől kapott ki a 16 között. Az U21-es válogatottal egy ideje remek sorozatot produkáló Gera beszélt az NB I-es fiatalszabály buktatójáról, ifjabb Lisztes Krisztián keretbe kerülési esélyeiről, saját karrierje csúcspontjáról és a születésnapjára a játékosoktól kért ajándékról is.
Mennyire élvezed ezt a szerepet, hogy te vagy az idei Európa Liga-sorozat nagykövete?
Lassan már vége lehetne (nevet). Elég sok elfoglaltsággal jár, de örömmel vállaltam el, megtisztelő feladat, és sok jó embert megismerhettem a futballvilágból. Ráadásul most már pontosan látom, hogyan működik az UEFA, az Európa Liga rendszere, úgyhogy mindenképpen hasznos volt eddig.
Ki volt a legnagyobb név a futballvilágból, akivel nagykövetként kezet tudtál rázni?
Például a gyerekkori kedvencemmel, Luis Figóval, de Patrick Kluiverttel is összefutottunk. A sorsolásokon sok olyan személlyel találkoztam, akikre felnézek, és jó volt látni, hogy normálisak, remek személyiségek, és a futball után is megtalálták a számításukat.
Mit jelentett számodra, hogy épp a mostani évben jutott el egészen a legjobb 16-ig korábbi csapatod, a Ferencváros?
Különleges, hiszen még az is ritkán fordul elő, hogy egy magyar csapat a Bajnokok Ligájában vagy az Európa Ligában eljusson a csoportkörig.
A Fradinak ez az elmúlt években többször is sikerült, de az idei egy különleges alkalom volt, hogy a főtábláról egészen a nyolcaddöntőig eljutott.
Jó volt a sorsolásokon is találkozni a Fradi képviselőivel, ráadásul könnyebb is volt velük ott beszélgetni a jelenlegi szezonról. A mérkőzéseken én is ott voltam, és azt mondom, ennél jobban meg sem lehetett volna tervezni az idei EL-szezont a Ferencváros szempontjából.
Megköszönték a húzásaidat?
A csoportkörnél, amikor a Crvena zvezda, a Monaco és a Trabzonspor mellé került a Fradi, akkor nem nagyon köszönték meg, sokan mondták, hogy rosszakat húztam. De aztán megnyugodott mindenki, amikor továbbjutott a csapat. Amikor a Leverkusent kihúztam, elég sokan gratuláltak, örültek is, és sok jó visszajelzést kaptam.
Milyen döntőre számítasz, kik juthatnak be ide, a Puskás Arénába? Az egyik ágon Juventus-Sevilla, a másikon Roma-Leverkusen elődöntőket rendeznek.
Bármelyik csapat bejuthat a döntőbe. A Juventusnak nagy tapasztalata van az európai kupákban, de ez még inkább elmondható az Európa Ligában a Sevilláról, amely a Manchester Unitedet is búcsúztatta. Pedig sokan arra számítottak, hogy az MU bejut, és talán meg is nyeri az EL-t. De itt már nagyon kiélezettek a találkozók, akár egy rossz félidő eldönthet egy párharcot. A Leverkusennek egy picit szurkolok, hiszen a Fradit ütötte ki, és ha megnyerné a kupát, az egy pici pluszt is adhatna a magyar bajnok idei EL-szerepléshez. Kíváncsian várom, hogy ki fog bejutni a döntőbe.
A Juventus neve hallatán eszedbe jut, hogy 2010-ben két góllal járultál hozzá a Fulham játékosaként az EL-búcsújukhoz?
Igen, hiszen a sorsolások alkalmával többször is bejátszottak részleteket a pályafutásomból, az akkori szezonról is, amikor a Fulhammel eljutottunk a hamburgi döntőig, ahol aztán az Atlético Madrid nyert. Már régen volt, de azért szívesen gondolok azokra az időkre.
A West Bromnál és a Fulhamnél is voltál Roy Hodgson játékosa, nagy kedvencének tartott. Van olyan, amit tőle tanultál, és most tudod alkalmazni?
Tartjuk a kapcsolatot, jóban vagyunk. Nagyon szép időszakot töltöttünk el együtt a Fulhamnél és a West Bromnál is. Nagyon felnézek rá, és óriási dolog, hogy 75 évesen is a Premier League-ben dolgozik. Példát mutat a fiatal edzőknek is, hogy ennyi idősen is szeret dolgozni, nem égett ki, nincsenek hóbortjai, nincsen káros szenvedélye sem, ami a stressztől, a nyomástól kialakulhatott volna. Nemrég a pro-licences képzésen előadást tartott nekünk, beszélgettünk, és nagyon hasznos tanácsokkal látott el. Szombaton egy hétre kiutazom hozzá a Crystal Palace-hoz, úgyhogy lesz sok időnk beszélgetni, próbálok majd minél több mindent eltanulni tőle.
Májusban Magyarország U17-es Eb-t rendez. Nézegeted már most a fiatalabb korosztályt is, hogy kik lehetnek majd azok, akik később az U21-es válogatottban szerepelhetnek?
Minden korosztályt figyelemmel kísérünk egészen az U15-től kezdve. Figyeljük a játékosokat, és jó átélni, amikor kiszúrunk egy 15 éves játékost, és azt mondjuk, lehet belőle valaki, és aztán beigazolódik a döntésünk. Négy éve az U21-es csapat élén vagyok, és pár játékos, akikkel Sándor Gyurival együtt dolgoztunk az U15-ös együttesnél, már kopogtat abból a társaságból a mostani válogatottunk ajtaján. Ezt jó megtapasztalni.
Sokakat érdekel, hogy kopogtat-e már az U21-es válogatott ajtaján ifjabb Lisztes Krisztián. Még csak 17 éves, de aki a Fradiban játszani tud és gólokat lő, attól a 21 éven aluli válogatott sem lehet messze.
Ez így van. Nagyon sokat számít, hogy minél előbb játsszanak a futballisták az első, vagy akár a másodosztályban. Óriási változásokon tudnak átmenni a játékosok akár a felnőtt futballban eltöltött fél szezontól is. Sokat lehet fejlődni, nagyon sokat számít a meccstapasztalat.
Lisztes Krisztián berobbant, de azért óvatosan kell bánni vele. Jól kezdett, és nagyon jó kezekben van Csercseszov mesternél, aki szerintem figyel arra, hogy a játékos megfelelő időben, megfelelő mennyiségű játékpercet kapjon az első csapatban. Ez a rövid idő, amit eddig eltöltött a pályán, megmutatta, hogy megvan a megfelelő karaktere, személyisége ahhoz, hogy ilyen mérkőzéseken lehetőséget kapjon, és győztes gólokat szerezzen.
A személyiségén egyértelműen látszik, alkalmas arra, hogy labdarúgó legyen belőle. Reméljük, töretlen lesz a fejlődése. Hogy mikor kerül be az U21-be, vagy akár az A válogatottba, azt majd meglátjuk.
Mennyiben nehezíti meg a munkát, hogy tudod, a Kerkez Milos, Németh András, Balogh Botond kaliberű kulcsjátékosaidat bármikor elviheti, és el is viszi a felnőttekhez Marco Rossi?
Ez az élet rendje. Kerkez Milos és Németh Andris már egyértelműen a felnőttválogatotthoz tartoznak, Milossal már nem is számoltunk az új korosztálynál, de Andrissal se nagyon. Szoros kapcsolatban vagyunk Marco Rossival, hogy kik azok a fiatal játékosok, akikre számítana a közeljövőben. Ez teljesen normális, hogy aki jól játszik fiatalon, azokat elviszi Marco. Örülünk neki, bár nyilván könnyebb dolgunk lenne, hogy ha nálunk lennének mindhárman. Boti nálunk kezdett az új korosztályban, de az elmúlt két mérkőzésen újra a felnőtteknél volt. Természetesen fontos, hogy játsszon a klubcsapatában, ha nem játszik, mi tudunk egy picit segíteni neki, hogy legyenek meccsek a lábában. De mi tudjuk, hogy hol a helyünk. Az a feladatunk, az U21-es csapat segítse az A válogatott munkáját.
A berlini Dárdai fiúkért, Bencéért és Mártonért érdemes még Magyarországnak harcolnia?
Marci játszik az U21-es német válogatottban, úgyhogy nincs is kérdés ezzel kapcsolatban. Ez az ő döntésük, hogy melyik válogatottat választják.
Jude Bellingham a Dortmund csapatkapitánya 19-20 évesen, nálunk sokszor még a kulacsot sem engednék vinni egy 19 évesnek. Ez Bellingham érdeme, vagy a magyar utánpótlás hibája?
Azért ő egy különleges játékos. Ha megnézzük a fizikai adottságait, 16 évesen már úgy nézett ki, mint egy felnőtt, akkor kezdett el játszani a Birmingham Cityben. Szerintem óvatosan kell bánni ezekkel az összehasonlításokkal, mert mindig vannak a futballban kivételek, bár azért nem sok. Bellinghamből egy van, talán még pár fiatal játszik hasonlóan kiemelkedő pozícióban más csapatoknál. Hogy ez a magyar utánpótlás hibája-e vagy nem?
Nincsenek rákényszerülve a magyar csapatok, hogy a fiatal játékosokat berakják, nincsenek rákényszerülve arra, hogy értékesítsék őket – talán ez is az egyik probléma. De egyébként vannak olyan játékosok, akik egyszerűen később érnek be. Látjuk Csoboth Kevin esetét, aki hazajött a Benficától, kereste a helyét, és teljesen másképpen szerepel most az Újpestben, 23 évesen. Ha valaki 20-21 éves korában még nincsen a helyén, az változhat, emiatt nem kell leírni a játékost.
Néha kell egy-két pofon, hogy beérjen egy labdarúgó, és felfogja, mi is igazán a futball. Például azt, hogy nem elég támadni, tudnia kell mindenkinek, hogy a modern futballban a védekezés mennyire fontos egy csatár részéről is.
Mennyire segíti a munkádat az NB I-es fiatalszabály? A 2002-es születésű játékosaid tudtak élni vele?
A 2002-es korosztály számára a mostani év az, amikor bizonyítaniuk kellett vagy kell, hogy lehet rájuk számítani. Jövőre a 2003-as születésűek következnek, és ez egy picit nehezíti a munkánkat. Sajnos, a tendencia azt mutatja, hogy gyorsan visszaesik az NB I-ben azoknak a játékperce, akik kiesnek a kedvezményezett korosztályból. Sajnos, a klubok nincsenek rákényszerülve, hogy betegyék a fiatalokat, megvan az anyagi lehetőségük, hogy külföldi játékosokban gondolkozzanak. Ez mindenképpen egy nehézség. Az én időmben a fiatal játékosokat be kellett rakni az első csapatba, mert nem bővelkedtek a klubok a futballistákban. Jó páran élni tudtunk a lehetőséggel, kimentünk külföldre. Az MLSZ keresi a megoldást, a fiatalszabály lehet jó is, de sajnos vannak csapatok, amelyek nincsenek rákényszerülve a fiatalok szerepeltetésére.
Ez esetben kénytelen vagy úgy berobbanni, mint Lisztes Krisztián.
Ha az edző azt látják a fiatal játékoson, kész arra, hogy az első csapatban játsszon, megvan a szenvedélye, a karaktere, akkor be fogja tenni. De az is fontos, hogy a fiatal labdarúgókat fokozatosan építsék be a csapatba. Ha a saját példámat nézem, amikor Róth Antal elkezdett beépíteni az NB II-es Pécsbe, akkor nagyon jó kezekben voltam. Látta rajtam, hogy fizikálisan még nem vagyok megfelelő szinten, de látta a tehetséget bennem, ezért az elején nagyon keveset játszottam, egy-két percet, aztán 20 percet, majd fél órát, 45 percet, és így szépen lassan, fokozatosan felépített, amíg el nem értem azt a fizikai állapotot, hogy kezdőként tudjak futballozni. A fokozatosság jelenleg is nagyon fontos.
Lehetséges, hogy a mai magyar NB I-ben emiatt több tehetséget is elveszítünk, azokat, akik nem kapják meg a lehetőséget?
Hosszú távon szerintem nem egy edzőn múlik, hogy a játékos befut-e. Lehet, hogy lemarad egy fél évvel vagy egy évvel, de hosszú távon szerintem, ha egy játékosban van kvalitás, szenvedély, és megfelelő a személyisége, akkor előbb-utóbb utat fog törni magának. Ha nem 17-18, akkor 22-23 éves korában. Nem gondolom, hogy teljesen el fog veszni ez a játékos, inkább azt mondom, le fog maradni. Látjuk a példákat, mi történik, ha valaki rosszul dönt, rossz helyre megy, nem olyan edző keze alatt dolgozott, akinek lett volna elég türelme hozzá.
Tíz győzelem, öt döntetlen, tizenkét vereség az eddigi mérleged U21-es kapitányként, de szembetűnő, hogy a legutóbbi hét meccséből hatot is megnyert a csapat (Lettország, Litvánia, Bulgária, Azerbajdzsán, Görögország, Ciprus ellen győzelem, Dániától vereség). Megtörtént az áttörés?
Az elmúlt időszakban barátságos mérkőzéseket játszottunk, hatból ötöt megnyertünk.
Érzem, hogy fejlődök, egyre jobban érzem magam ebben a szerepkörben, egyre több tapasztalatom van. Talán mondhatom, ezt a korosztályt picit könnyebb volt összeválogatni, talán gyorsabban összeállt a kép az én fejemben is.
Remélem, a selejtezősorozatban is sikeresek leszünk, és jó eredményeket fogunk elérni.
Az ősszel kezdődő sorozatban az ellenfeleink Kazahsztán, Málta, Spanyolország, Skócia és Belgium lesznek. Milyen esélyeink lehetnek az Eb-részvétel kivívására?
A csoportelső és a legjobb második automatikusan továbbjut, a többi második helyezett pedig pótselejtezőn vívhatja ki az Eb-részvételt. Nem szeretnék panaszkodni, de a spanyoloké és a belgáké is nagyon erős csapat, ugyanakkor mi nem az ellenfeleket akarjuk nézni, hanem azt szeretnénk, hogy minden mérkőzésen legyen reális esélyünk a győzelemre.
A győzelem neked már sikerült, hiszem az olvasók beválasztottak minden idők legjobb magyar csapatába. El tudod képzelni ezt a válogatottat, amelyben Puskással együtt szerepelsz?
Ezt azért túlzónak találom, hogy engem is beválasztottak a legjobb tizenegybe. Hálás vagyok azoknak, akik így gondolkodtak, és értékelték a teljesítményemet, ez mindenképpen egy jó visszajelzés. De ez egy szubjektív dolog, és ha megnézem azokat a játékosokat, akik nem kerültek be az álomtizenegybe, akkor azért mosolygok.
De ők nem ollóztak gólt a Manchester Unitednek.
Nem, de egy pályafutást nem egy-egy mérkőzésre kell kihegyezni.
Rendben, de azért sokáig lehetne sorolni, bombagól a Liverpool ellen…
Mindenképpen megtisztelő, és örülök, hogy ennyi embernek jó emléke van rólam. De azért tudom, hol a helyem.
Talán azt jelenti a végeredmény, hogy akik láttak, úgy gondolják, te vagy az előző 20-30 év legjobb magyarja.
Nyilván, ha végigveszik az emberek a korszakokat, beugrik nekik egy-két kép vagy játékos. Örülök, hogy én vagyok az egyik.
Te egyébként teljesen elégedett voltál a pályafutásoddal?
Lehetett volna jobb is, rosszabb is, én örülök ennek, ami összejött.
Mondják, ha nem esett volna ki az az időszak az életemből fiatal koromban, akkor magasabb szinten is tudtam volna játszani, de ezen én nem rágódom. Örülök ennek a pályafutásnak, elégedett vagyok, ha visszatekintek.
Nyilván volt, amikor dönthettem volna jobban is, de összességében elégedett vagyok.
Mi volt a csúcspontja a karrierednek?
Inkább korszakokat tudok mondani. Pécs, Fradi, majd jött Anglia, aztán a visszatérésem. A válogatottal az Eb-n való részvétel volt a legnagyobb élmény, hiszen a kijutásra elég sok ideig nem volt reális esélyünk. Talán a 2016-os Eb-t emelném ki, és azt, hogy tíz éven keresztül Angliában játszottam, ami azért meghatározó volt.
Pár napja 44 éves lettél. Mi lenne a legszebb ajándék, amit az U21-es csapattól szeretnél kérni a következő 12 hónapra?
Hogy kijussunk az Eb-re. Mindössze ennyit, szóval semmi nyomást nem helyezek rájuk (nevet).
Kipróbálnád a sportfogadást? A legjobb helyen jársz! (x)