Ezt kéri születésnapjára a lilák Fradi ellen készülő kapusa – interjú

Azt sem bánná, ha kőkemény fogadtatást kapna a zöld-fehér tábortól.

Kersák Roland élete harmadik NB I-es mérkőzésén védett múlt héten a Fehérvár FC elleni, 0-0-ra végződött NB I-es nyitányon, most pedig, a 27. születésnapján megkérdeztük a Kecskemét kapusát, mit szeretne ajándékként kapni a futballtól. A több mint másfél évtizedig a Ferencvárosban nevelkedett játékos nem meglepő módon azt szeretné, ha hétvégén megmutathatná magát a Fradi-tábornak.

A Fehérvár FC elleni meccs előtt is vajas kalácsot reggeliztél?
Nem-nem, az csak a Debrecen elleni első NB I-es meccsemre vonatkozott. De soha nem felejtem, amit Kakas Laci bá’-tól megannyiszor hallottam a Fradiban. Amikor edzeni kellett, és nem láttuk az eredményét, akkor mondta, hogy ez a száraz kenyér időszaka, hogy abból egyszer majd vajas kalács legyen. Nem vittem tovább, nem lett belőle babona.

A meccset végül így is lehoztad kapott gól nélkül.
Igen, mindig ez a legfontosabb egy kapus számára. Oda is jött hozzám a szakmai igazgatónk, Tóth Ákos még a meccs előtt, hogy ha nem kapunk gólt, akkor az iksz már megvan. Végül ez így is történt.

Most hogyan sikerült bekerülnöd a kezdőbe?
Varga Bencének volt egy izomsérülése a felkészülés során, beszakadt a combja, ki kellett hagynia két és fél hetet, így a felkészülési mérkőzések többségén én védtem a most igazolt, fiatal Pálfi Kristóf mellett. Azt a visszajelzést kaptam, hogy jó teljesítményt nyújtottam, és jelzésértékű, hogy a Vasas ellen is a kezdőcsapatba kerültem. Aztán ott is maradtam az edző döntése alapján az NB I-es nyitányra.

A Vidi rúgott egy lesgólt, amelynél csak a visszajátszásból lehetett látni, hogy tényleg az volt, látszólag mintegy 10 centiméterrel lehetett előrébb a támadó. Mit él át ilyenkor egy kapus, te rögtön láttad, hogy nem érvényes?
Én úgy éreztem, hogy az volt, de én nagyobb lesnek éreztem. Amikor láttam, hogy sokáig nézik, átfutott az agyamon, lehet, mégsem volt az?

Ilyenkor egy kisebb imát elmormolok, és végül szerencsére tényleg nem volt érvényes a gól, ha tíz centivel, akkor annyival, de les előzte meg.

Felcsúton megtörtént tavaly, hogy a két kapus helyet cserélt. Kecskeméten megeshet ugyanez?
Valóban, Pécsi Ármin kiszorította Markek Tamást, de hogy nálunk ez így lesz-e, nem tudom.

Csatárként kezdte a Dibusz-utódnak kikiáltott kapustehetség – interjú

Egyelőre az sem tiszta, hogy a Fradi ellen kinek a nevével kezdődik majd a csapatösszeállítás. Elindult egy folyamat azzal, hogy bekerültem, de nem abban gondolkodom, hogy én legyek innentől az első számú kapus. Inkább az a célom, hogy minél több meccset gyűjtsek az NB I-ben, és jó versenyhelyzetben tudjak lenni Varga Bencével. Tavalyelőtt megmutatta, hogy az NB I egyik legjobb kapusa tud lenni. Amikor másodikok lettünk, a csapat nagyon sokat köszönhetett neki, óriási teljesítményt nyújtott. A tavalyi év, ha nem is sikerült annyira szenzációsan a számára, de azért hozott pontokat. Bence attól nem lett rosszabb kapus, hogy két-három hetet kihagyott a felkészülésből.

Nyilvánvaló, ha mostantól 10-esre védek az összes meccsemen, akkor valószínűleg bennmaradok, de nem erre gondolok.

Ugyanakkor dolgozom rajta, aztán meglátjuk, mit hoz a sors.

Aláírnád, hogy a Magyar Kupában te védhetsz, és a bajnokságban is kapsz egy-két meccsen lehetőséget?
Leginkább ezt írtam alá a nyári szerződésemben. Most hosszabbítottam, és azt kérték tőlem még a felkészülés előtt, szeretnék, ha versenyhelyzetben lennék Bencével, aki olyan teljesítményt nyújt, hogy egyelőre ő az első számú kapus. Örömteli számomra, hogy az első fordulóban velem kezdődött a névsor, és az a célom, hogy minél több meccsem legyen a kupában vagy az NB I-ben, de nem gondolok arra, hogy a 33 fordulóból én védjek legalább 25-ször vagy mondjuk 20-szor. Persze, azért fontos, hogy minél több meccsem legyen, és élvezni tudjam a futballt. Új pályán, saját közönség előtt velem kezdődött a névsor sokak meglepetésére, már ez is egy jó érzés, hogy többekben felmerül a kérdés, ki tudom-e szorítani Bencét. Miközben két évvel ezelőtt még az NB III-ban volt 19 mérkőzésem. Különösen jólesik az, hogy a szurkolóinktól is rengeteg biztatást és szeretetet kapok. Most a Fradihoz megyünk, ott nevelkedtem, 16-17 évet ott töltöttem, óriási élmény lehet a Groupamában játszani, gyerekként mindig ez volt a vágyam, bár akkor még Albert-stadion volt a neve. Igyekszem nem a távolba tekinteni, hanem egy-egy mérkőzésre koncentrálni.

Kecskeméti TE Forrás: facebook.com/kecskemetite
Forrás: facebook.com/kecskemetite

Mennyire volt a száraz kenyér időszaka, amikor az ezüstérmes Kecskemétben csak harmadik számú kapus voltál, és egyetlen percet sem kaptál az élvonalban?
Nehéz volt, de láttam, hogy Varga Bence milyen teljesítményt nyújt, és Varga Ádám van mögötte, akit gyerekkorom óta ismerek, együtt nőttünk fel a Fradi utánpótlásában.

Nagyon jó kapus, ha nem Dibusz Dénes lenne előtte, akkor senki. NB I-es szinten szerintem a top 5-ben biztosan benne van.

Két nagyon jó kapus védett előttem, tudtam, hogy dolgoznom kell, építeni magamat. Jó visszajelzéseket kaptam, számítanak rám, még ha csak harmadik számú kapusként is. Tudtam, hogy Ádám csak kölcsönben futballozik nálunk, türelmesnek kellett lennem, nem is volt más választásom. Dolgoznom kellett keményen, hogy tartani tudjam velük a tempót, két nagyon jó kapussal, akik nagyon jól is edzettek.

Mennyit fejlődtél az utóbbi három évben?
Nagyon sokat. Amikor megérzed annak az ízét, hogy az NB I-es meccsekbe belekóstolhatsz, az nagyon motiváló. Miután az NB I-ben lehetőséget kaptam tavaly, rátettem még egy lapáttal, még jobban tudtam dolgozni. Sokat fejlődtem, még jobban tudok koncentrálni, és folyamatosan egyre többet tudtam beletenni a futballba. Előfordulhat, hogy 50-60 perc után veszítesz a koncentrációdból egy 70 perces edzésen, de most ilyenkor még inkább rá tudok tenni egy lapáttal. Ez a változás pedig komoly fejlődést eredményezhet hosszú távon.

Kersák Roland Kecskeméti TE Forrás: Kecskeméti TE
Forrás: Kecskeméti TE

Korábban, amikor még más helyzetben voltál, azt nyilatkoztad, már az is nagy élmény lenne számodra, ha legalább a padon ott ülhetnél a Groupama Arénában.
Ez nagy élmény is volt, a kispadon átélni azt a hangulatot, amiben én felnőttem. Apu is óriási fradista volt, sajnos ő meghalt, de a keresztapám azóta is a Fradi-tábor ismert tagja, mint ahogy sok barátom, ismerősöm is fanatikus, meccsre járó drukker. Én is sokat jártam meccsre gyerekként, szinte ott nőttem fel. Óriási élmény volt már a padon is ülni, bemelegíteni.

Biztosan különleges lenne egy félidőt a B-közép előtt védeni, még akkor is, ha úgy fogadnának, mint általában minden ellenfél kapusát, aki eléjük kerül.

Ez ezzel jár viszont.

Mennyire igazságos szerinted a kapussors? Akár, ha Dibusz Dénes helyzetét megnézzük, aki három Európa-bajnokságon is csak a kispadon kapott helyet.
Szerintem már az is óriási dolog, hogy Dénes elérte, kérdés lett, hogy ki védjen az Eb-n. Nagyon komoly teljesítmény a részéről, hogy a selejtezőkön annyira jól védett, hogy felmerült, akár ő is védhet Gulácsi Péter helyett, akit talán a világ 10 legjobb kapusa közé is beválasztottak a sérülése előtt. El kell fogadni a döntést, nem esik jól, mert mindenki szeretne játszani, de csak egy kapus védhet. Szerintem van olyan erős Dénes fejben, hogy ezt könnyen el tudta fogadni, és segítette aztán Gulát abban, hogy a legjobb teljesítményt hozza le az Eb-n.

Ma van a 27. születésnapod. Mi lenne a három kívánságod?
Nyilvánvalóan az első, hogy velem kezdődjön a csapatnévsor a Fradi ellen. Komolyabb kívánság lenne egy nullára lehozott meccs a Groupamában a Fradi ellen, mert az nem sokaknak sikerül. Merjen nagyot álmodni az ember, kívánnám, hogy győzzünk, de a realitás talaján kell maradni, nem is szeretném, ha ez lenne kikerekítve belőle. Már egy ikszet is alá lehetne írni a mostani Fradi ellen, amely nagyon egyben van, nagyon jól néz ki. Nullás meccset kívánok magamnak, ez a legfontosabb, azt hiszem.