nb1.hu

A magyar foci örök csodagyereke újra szárnyal, pedig már százszor eltemették

Liverpool, U20-as vb, USA, Katar, válogatott: Németh Krisztián sztorija, aki 34 évesen főszereplő az NB I-et vezető MTK-nál.

 

2007. április 21., Borsodi Liga NB I, 25. forduló, Hidegkuti-stadion, MTK-Tatabánya, 77. perc. Németh Krisztián tökéletes labdát kap Hrepka Ádámtól ziccerben, majd az üres kapuba lő.

2023. július 28., OTP Bank Liga NB I, 1. forduló, Új Hidegkuti Nándor Stadion, MTK-Paks, 49. perc. Németh Krisztián tökéletes ívelést kap Bobál Dávidtól, majd ziccerben lő, a labda pedig Szappanos Péterről a kapuba pattan.

A két gól között bő tizenhat év telt el – ennyi kellett, hogy a csatár ismét eredményes legyen az élvonalban az MTK színeiben.

Ezt a tizenhat évet talán sok magyar szurkoló elintézi egy legyintéssel: igen, ő a Némó becenévre hallgató csodagyerek, akiből soha nem jött ki igazán az, amit vártak, akiből végül nem lett a Liverpool gólvágója, aki nem lett az új magyar csatárklasszis. Elég könnyű lenne ennyivel letudni egy pályafutást, ami megélt tizennégy profi klubot, három kontinenst és 37 magyar válogatott meccset.

Kétségtelen, hogy Németh Krisztián a 21. századi magyar futball egyik legígéretesebb tehetségeként indult.

Miután szülővárosában, Győrben nevelkedett, tinédzserként szerződtette az MTK, és nagyon fiatalon, 16 évesen debütált az élvonalban: 2005. november 19-én épp az ETO elleni 3-1-es siker alkalmával kapott csereként 14 percet Garami Józseftől.

Másfél hónappal a 17. születésnapja után, 2006. február 25-én már a kezdőcsapatban találta magát, ráadásul rögtön győztes gólt szerzett a REAC ellen. Ezt a szezonban még egy gól és két gólpassz követte, aztán nyártól kezdve jó néhány újságcikk, olyan szalagcímekkel, hogy Európa több topklubja, így például a Manchester United vagy a Liverpool is figyeli.

Az ügyeit intéző Careers Management Group a háttérben, ő a pályán dolgozott a következő néhány hónapban. Miközben az U19-es válogatott kulcsembere lett, még a 18. születésnapja előtt meghívót kapott a Kanada elleni felkészülési mérkőzésre készülő magyar felnőttválogatott keretébe (pályára végül nem lépett), hiszen az NB I-ben szórta a gólokat, a Vasas ellen például triplázott. Az MTK ezüstéremmel, Németh 25 tétmeccsen 12 góllal és 7 gólpasszal zárta a szezont, de volt ennél fontosabb: 2007. május 26-án jött a nagy hír, hogy a szintén a kék-fehéreknél fejlődő tehetséggel, Simon Andrással együtt szerződtette a Liverpool.

Ők voltak az első fecskék a Sándor Károly Akadémiáról – a sort folytathatnánk Gulácsi Pétertől Schäfer Andráson át Vancsa Zalánig, azaz egészen napjainkig. A hírek szerint összesen 3 millió fontot fizettek értük, profi szerződést kaptak, Rafa Benítez menedzser kérésére érkeztek, ráadásul a BL-döntős liverpooliaknál nem az utánpótlásban, hanem egyből a tartalékcsapatban, egy lépcsőfokkal az első csapat alatt találták magukat. Ha már elhangzott a címben és néhány sorral feljebb is, maradjunk ennél a szóhasználatnál: Némethet csodagyerekként fogadták, és néhány hét múlva még inkább csodagyereknek nevezték.

A Liverpool ugyanis úgy nyerte meg a tartalékbajnokságot a 2007-2008-as szezonban, hogy az időközben az U21-es válogatottban is bemutatkozó, ott folyamatosan eredményes Németh gólkirály lett, és a szurkolók megválasztották az idény legjobbjának. A Sky Sports és több nagy brit futballszakíró is a Vörösök első csapatába követelte őt, egyfajta ultimátumot adva Beníteznek, hogy adja meg neki az esélyt Fernando Torres csatárpárjaként. Az esély hamarosan felkészülési meccseken jött, ráadásul élt is vele: 2008 nyarán bizonyítani tudott, több csapattárs, így a csapatkapitány Steven Gerrard is dicsérte, a szurkolók pedig megválasztották a legígéretesebb tehetségnek. Minden adott volt a tökéletes folytatáshoz.

Azt a bizonyos lécet viszont nem tudta átugrani. Utólag több interjúban is elismerte, mentálisan és fizikálisan egyszerűen nem állt készen arra, hogy a világ egyik legjobb csapatában játsszon, hiába tűnt ki az ösztönös játékával. 2008 őszén a San Marino elleni U21-es válogatott meccsen bokasérülést szenvedett, majd 2009 januárjában a folyamatos játéklehetőség reményében rövid időre kölcsönadták a másodosztályú Blackpoolhoz, ahol mindössze egy tétmérkőzés és 31 perc jutott neki – rögtön a bemutatkozó meccsén eltört ugyanis az arccsontja.

Ami az ezt követő hónapokban történt vele, végleg eldöntötte a pályafutását. Előbb visszatért a Liverpoolhoz, és ismét kifejezetten jó formába lendült, mondhatni idő kérdése volt, mikor debütál az első csapatban, pláne úgy, hogy a 29-es mezszámban az ázsiai túrán gólokat rúgott Torres és Dirk Kuyt társaként. 2009 nyarán viszont érkezett egy kölcsönajánlat az AEK Athéntól, amit a menedzsereivel együtt a több játéklehetőség reményében elfogadott. A görögöknél biztatóan kezdett, és úgy utazott el az egyiptomi U20-as világbajnokságra, hogy a Honduras elleni nyitómeccs előtt négy nappal betalált az Olympiakosznak.

Az a bizonyos U20-as vb…

Egy évvel korábban, az Európa-bajnokságon bronzérmes lett a válogatott, ezzel kijutott a világbajnokságra. A már említett hondurasi csapat óriási pofont adott Egervári Sándor együttesének, a 3-0-s alexandriai vereség sokkoló kezdést jelentett. A folytatást mindenki ismeri: sima, 4-0-s győzelem Dél-Afrika ellen, 2-0 az Egyesült Arab Emírségekkel szemben Németh góljának is köszönhetően, aztán örökké emlékezetes továbbjutás előbb büntetőkkel a csehek, majd hosszabbítás után az olaszok ellen. Utóbbi meccs hőse Németh volt a két góljával és a gólpasszával, és bár a válogatott kikapott Ghánától az elődöntőben, a bronzmeccset megnyerte Costa Ricával szemben. Németh gólpassz adott Koman Vladimirnek, majd a büntetőpárbajban (másodjára) belőtte a maga tizenegyesét. Minden bizonnyal ez is kellett ahhoz, hogy helyet kapjon a torna all-star csapatában.

Az U20-as vb-n bronzérmes csapatból Némethen kívül egyébként mindössze öten játszanak élvonalbeli klubnál jelenleg. Közülük négyen alapembernek számítanak, ha egészségesek: Gulácsi Péter (RB Leipzig és magyar válogatott), Megyeri Balázs (DVSC), Szabó János (Paks) és Varga Roland (Sepsi OSK), míg Kovácsik Ádám a Mezőkövesd cserekapusa. Érdekesség, hogy majdnem ugyanennyien (Dudás Ádám, Korcsmár Zsolt, Szekeres Adrián, Tóth Bence) már visszavonultak.

Athénba visszatérve játszott az Európa-ligában is, majd novemberben beütött a krach: az olaszok elleni U21-es válogatott meccsen részleges bokaszalag-szakadást szenvedett. Hónapokat hagyott ki, és bár 2010 tavaszán visszatért, sőt, Erwin Koeman meghívására a május végi, németek elleni 0-3 alkalmával bemutatkozott a felnőttválogatottban, a Liverpoolnál nem kellett.

A kispadon Benítezt Roy Hodgson váltotta, aki többek között rá sem számított a keretben, emellett mentálisan azt sem lehetett egyszerű feldolgozni, hogy néhány hónappal korábban Torres sérülése miatt megüresedett a csatárposzt az angol csapatnál, amit a később a Honvédnál is játszó David N’Gog töltött be – helyette. A távozást immár végleges görögországi folytatást követte: a pénzügyi gondokkal küzdő AEK ugyan nem tudta kifizetni az 1,2 millió eurós vételárát, végül a rivális Olympiakosznál kötött ki.

Ez kettétörte a pályafutását. A pireusziaknál több rutinosabb játékos is előtte járt a posztján Ernesto Valverde vezetőedzőnél, majd kölcsönadták a később bundabotrányba keveredő Volosznak. Magyar csapattársa is volt Szélesi Zoltán személyében, ám nem kapott sok lehetőséget, így minden sorozatot véve egy góllal és három gólpasszal (valamint az Olympiakosz elsősége miatt bajnoki címmel) zárta a szezont. Egyértelműnek tűnt, hogy távozik Görögországból, és bár meg is egyeztek a Standard Liège-zsel, és az orvosi vizsgálatokon is átesett, végül a belga klub nem tudta eladni csatárát, Mohamed Tchitét, így Németh átigazolása meghiúsult.

A görögöknek nem kellett, máshova nem tudták őt kölcsön- vagy eladni, és 2011 szeptemberének elején szerződést bontottak. Kisebb sérülése miatt hazatért és az MTK-nál kért edzéslehetőséget, előkészítve egy külföldi szerződést. Az edzéslehetőségből végül rövid igazolás lett, az NB II-ben a Sopronnak, a Magyar Kupában a Pécsnek talált be, majd a holland élvonalbeli RKC Waalwijkhez szerződött.

Innen indult pályafutása második szakasza. A Waalwijk kiesőjelöltből kis híján európai kupainduló lett, ő maga 18 találkozón 4 gólt és 4 gólpasszt jegyzett, majd Ruud Brood vezetőedző nyáron vitte magával a Rodához. Itt stabilan és sokat játszott (eleinte a védelem balszélét erősítő Kádár Tamással együtt), aminek köszönhetően a válogatottnál is egyre többször jött számításba a neve, ám 2013 februárjában ismét súlyos bokasérülést szenvedett. Hosszú heteket hagyott ki, mígnem májusban góllal és gólpasszokkal tért vissza, és kulcsszerepet vállalt a Roda bennmaradásában.

Szeptemberben, az észtek elleni vb-selejtezőn megszerezte első válogatott gólját, majd egyénileg parádés szezont futott. Az idény elején öt bajnoki alatt öt gólt szerzett (ezek közül a legemlékezetesebb a PSV elleni győztes találata volt), végül 26 tétmeccsen 8-szor talált be és kiosztott 6 gólpasszt, és nem rajta múlt, hogy a Roda immár a korábbi Milan-csatár, Jon Dahl Tomasson irányításával végül kiesett az élvonalból. Voltak olyan hírek, hogy ismét figyeli őt a Liverpool, és a Lazióval is szóba hozták, ám egyrészt 2014 januárjában, az Alkmaar elleni kupameccsen összeakadt a bíróval, ami miatt öt meccsre tiltották el őt, másrészt a tavaszát egy lábujjsérülés is hátráltatta.

A Roda kiesésével felbomlott a szerződése. Ezek után hónapokig nem volt új klubja – mint később kiderült, azért, mert Vermes Péter és Urbányi István az Egyesült Államokba, a Sporting Kansas Cityhez hívta őt, ahova 2014 decemberében alá is írt. Már a klub nélküli időszaka alatt is sokan szidták és temették, hát még akkor, amikor hivatalossá vált, hogy a gyenge színvonalúnak tartott MLS-ben folytatja. Ő a pályán bizonyított: új posztján, szélsőként, a támadósor baloldalán 33 tétmeccsen 16 gólt és 7 gólpasszt ért el, és egyértelműen karrierje legjobb, legszebb hónapjait teljesítette. US Open-kupát nyert, míg a bajnokságban a Portland Timbersnek lőtt gólja az egész szezon legszebbje lett.

A válogatottban időközben egyre inkább alapember lett, a görögök elleni, 4-3-ra elveszített pireuszi Eb-selejtezőn duplázott, és kivette a részét a norvégok elleni, felejthetetlen sikerrel és kijutással záruló pótselejtezős párharcból is.

Noha semmi sem utalt arra, hogy elhagyná Kansast, meglepetésre 2016 elején mégis váltott, amit később pályafutása egyik legfájóbb pontjának nevezett. Befutott érte ugyanis egy 2,8 millió eurós ajánlat a katari Al-Gharafától, amit a Kansas nem utasíthatott vissza, ő pedig – bár eleinte tiltakozott ellene – aláírt. A magyar közvéleménytől megkapta, hogy a pénzt választotta, ám valójában a kansasiek döntöttek így. Mivel a bajnokságban szórta a gólokat, és két hónap alatt 10 tétmeccsen 2 gólpassz mellett 7-szer talált be, Bernd Storck ugyanúgy számított rá az Eb-keretben, mint ahogy Dárdai Pál is számított rá a selejtezők során. Az osztrákok elleni 2-0-t kezdőként szinte végigjátszotta Bordeaux-ban, a portugálok ellen csereként állt be. Később úgy fogalmazott, az Eb az egész pályafutásáért kárpótolta.

A franciaországi tornát követő egy évben maradt Katarban, 16 találkozón 6 gólt és 4 gólpasszt jegyzett, majd ismét az Egyesült Államokba szerződött. A New England Revolutionnél az érkezése után nem sokkal történt egy edzőváltás, Brad Friedelnél nem lett alapember, ám a Kansas és Vermes 2018 nyarán „megmentette”, és visszatért a korábbi sikerek színhelyére. Baráth Botonddal és Sallói Dániellel sikerese magyar magot alkottak, aminek kulcsszereplője lett, hiszen 2019 végéig 29 mérkőzésen 12 gólt szerzett, a Kansas elődöntővel véget ért CONCACAF BL-meneteléséből pedig öt meccsen négy találattal vette ki a részét.

2019 végén lejárt a szerződése, ő pedig szeretett volna visszatérni Európába. Feleségével, a dunaszerdahelyi születésű korábbi kézilabdázó Horváth Zsókával úgy döntöttek, Dunaszerdahelyre költöznek, így aláírt a DAC-hoz. A kaland kifejezetten rövidre sikerült, hiszen előbb jött a koronavírus, majd bokasérülése miatt a szezon nyári befejezésekor sem tudott segíteni a csapaton.

2020 októberében aztán úgy döntött, igent mond egy újabb amerikai ajánlatra, és a Columbus Crew-hoz szerződött. A rövid időszak felemásan volt sikeres: mindössze öt meccsen kapott esélyt, egy gólt szerzett, ám első magyarként MLS-bajnok lett.

A Crew nem élt az opciós vételi lehetőséggel, így Németh szabadon igazolhatóként patthelyzetben találta magát. Szeretett volna Amerikában maradni, ám a koronavírus-járvány miatt később kezdődő bajnokságban nem talált magának megfelelő csapatot, így kilenc hónapig klub nélkül maradt, mígnem meglepő döntést hozott: 2021 szeptemberében aláírt a DVSC-hez. Elmondta, szeretné felépíteni magát, így csak a naptári év végéig írt alá (minimálbérért, havi 115 ezer forintért – erről itt írtunk), ám decemberben megsérült, így végül nyolc tétmeccsel és két góllal a háta mögött távozott. A Honvéd elleni gólja egyébként azt jelentette, hogy 14 és fél év után talált be ismét az NB I-ben.

2022 nyarán aztán a kör bezárult, a tékozló fiú hazatért: az MTK bejelentette a leigazolását. 33 évesen leginkább a rutinjára számított az élvonalból kieső, újjáépülő csapat, ennek megfelelően így harangozta be őt Zakor Sándor tulajdonos: „A Sándor Károly Labdarúgó Akadémia 21 év alatt 21 válogatott játékost adott a magyar labdarúgásnak. Az egyik legnagyobb most hazatér, hiszen a mezőnyjátékosok közül Németh Krisztiánnál többször senki nem viselte eddig a magyar címeres mezt. Isten hozta őt újra az MTK-ban!”

A történetnek pedig nagyon nincs vége. Németh Bognár György és Horváth Dávid edzősködése alatt is stabil kulcsembernek számított az NB II-ben, és vezéregyénisége tudott lenni a fiatal csapatnak, hiszen 33 bajnokin 11 gólpassz mellett 22 gólt szerzett, amivel a másodosztály gólkirálya lett. Bármennyire is furcsa, profi karrierje első gólkirályi címe volt ez.

Az MTK feljutott, Németh viszont az NB I-ben sem lassít, sőt, 34 évesen a gól/perc mutatók alapján élete egyik legjobb időszakát produkálja az utóbbi hetekben. A kék-fehérek úgy vezetik a tabellát, hogy a csatár a Paks és a Zalaegerszeg ellen betalált, a DVSC-t góllal és két gólpasszal, a DVTK-t gólpasszal szomorította, míg legutóbb, az Újpest ellen gólig és gólpasszig jutott.

Néemth Krisztiánban benne volt, hogy komolyabb karriert teljesítsen, de tanulságból, tartalomból és sikerekből sem szenvedett hiányt. A mostani MTK ismét újjászületést hoz és hozhat számára, a következő hónapok pedig talán pályafutása egyik utolsó nagy sztoriját jelenthetik. Hiába a jó formája, Marco Rossi válogatási elveit ismerve nem valószínű, hogy újra válogatott lesz, így a jelenlegi 37 meccs/4 gól mutató valószínűleg örökké megmarad. Úgy, hogy utoljára úgy viselte a címeres mezt, ahogyan csak nagyon keveseknek adatik meg: 2019 szeptemberében csapatkapitányként vezette ki a pályára a válogatottat Montenegróban.

Ezt pedig sosem veszi el tőle senki.

Kipróbálnád a sportfogadást? A legjobb helyen jársz! (x)

Megosztás:
Kapcsolódó hírek
DVSC
DVTK
ETO FC Győr
Ferencvárosi TC
Kecskeméti TE
Fehérvár FC
MTK Budapest
Nyíregyháza Spartacus FC
Paksi FC
Puskás Akadémia FC
Újpest FC
ZTE FC