Fradi-Betis: a világbajnok és a Fradi Tábor meséje

Küzdeni mindig, feladni soha!

FTC-Betis 1-3

Ha egy koncerten vagy fesztiválon jó a hangulat a közönség soraiban, akkor az általában azt jelenti, hogy a nagyérdemű jól érzi magát az előadáson, és csak kisebb esetben azt, hogy annyira silány produkcióval „örvendeztetik meg”, hogy önmagát kell szórakoztatnia.

A fenti megállapítás igaz a labdarúgásra is, annyi különbséggel, hogy a meccseken a kedvenceket már a kezdés előtt bele lehet kergetni a későbbi őrületbe, azaz a győzni akarásba, a megalkuvás nélküli harcolásba. Egyébként mindkét jogos elvárás, minden igaz futballbarát kedvence a játékosoktól az önkívületi szurkolásért cserébe.

Ez történt, mármint a remek szurkolás, amúgy ismételten a Groupama Arénában (ha nem így lett volna, akkor nem tudnánk elmesélni, legfeljebb megemlíteni, hogy nem volt), ráadásul úgy, hogy a vasárnapi Derbihez hasonlóan most is volt a vendégszektorból (egyébként kiváló) hozzájárulás, és ez még akkor is igaz, ha a nagyjából 400 Betis-fan nem tudott akkora hangerőt prezentálni, mint tették azt a legutóbbi bajnokin a lilák, vagy tették azt a túlerőben lévő fradisták.

Derekasan fel is tüzelte a játékosokat az emelkedett atmoszféra, ami akkor is az volt, hogy  most sem volt tele a Groupama Aréna. Ennek ellenére a hangulat kiváló volt, a futballisták meg szinte azonnal elkezdtek harcolni, futni, ráadásul látszott rajtuk, hogy nemcsak túl akarják valahogy élni a mérkőzést, hanem igenis eredményesen/hősiesen akarnak szerepelni.

És a papíron jóval többet érő Betisnek méltó ellenfele volt a Fradi, olyannyira, hogy még a kapuja elé is odakerült párszor a kezdés utáni percekben (is), ám a vezetést mégis a vendégek szerezték meg, a mezőny egyetlen világbajnokának a góljával.

Nem volt nehéz már a sorsolás után kitalálni azt, hogy Nabil Fekir (második gól előtt ő lőtte be a szögletet) nemcsak a Betis, hanem a teljes csoport legjobb játékosa, éppen ezért volt kötelességünk külön bemutatást szentelni neki a meccs előtti napokban, mivel ezt a tájékoztatás alapfeltételének éreztük.

Hiába került hátrányba, nem omlott össze a Fradi, a Betis picit magabiztosabb lett, Dibusznak kellett is bravúrt bemutatnia, de darabszámra a hazaiak kerültek többször az ellenfél kapuja elé. Erre bizonyíték, hogy a legtöbbet használt magyar kötőszó nem egyszer került kiabálásra, félig történő felugrás közben, mely mozdulatsornak a vége a két kézfej összekulcsolása lett a fejek búbján, nem pedig gólöröm általi öklök levegőbe csapása.

Aztán még a szünet előtt elérkezett a világ legfontosabb katarzisa, miután Uzuni megszerzett egy labdát, majd olyan okosan és magabiztosan helyezett a kapu bal oldalába, mintha nem is a Betis, hanem mondjuk a legjobb spanyol csapat, az Atlético Madrid örökös alapembere lenne.

Döntetlen volt tehát az első félidő, nagyon nem lehetett belekötni az eredménybe, bár a Fradi többet volt az ellenfele kapuja előtt, de ismételjük, a Betisnek is volt még nagy ziccere a gólján kívül.

Fordulás után meg tényleg  mintha csak annyi történt volna, hogy csak térfelet cseréltek a csapatok, mert a publikum továbbra is eksztázisban tombolt, a pályán lévők feltüzelve tették a dolgukat, ráadásul helyzetek is voltak, mindkét kapu előtt.

Aztán a 60. perc környékén Peter Stöger, a hazaiak vezetőedzője Tokmac pályára küldésével jelezte, érzi azt, hogy akár nyerhet is az FTC.

Viszont a Betis egyre több párharcot nyert meg a pálya közepén, és bár továbbra is voltak lehetőségei a Fradinak a gólszerzésre, a közvetlen védelemre már egyre nagyobb nyomás nehezedett (még ha nem is állandó jelleggel) a tizenhatos előtt és belül is.

Aki látott már Betis-meccset, legfőképpen ősszel, az tudhatja, hogy nagyon jó a gárda erőnléte (lásd a Celtic elleni első El-csoportmeccset), ezért is kérdezte azt a meccs előtti, szerdai sajtótájékoztatón Stögertől az nb1.hu, hogy milyen állapotban vannak a játékosai, mert a Betis nem fárad el a meccsein…

Stöger elmondta, a sok sérülés okozta hátrányt majd megérezhetik, mert hiába térhetnek egyre többen vissza, nekik még kell egy kis idő, míg teljes erőben lesznek. Azt nem mondta, de így van, hogy ha sokan hiányoznak egy csapatból, akkor addig az egészségesebbek nagyobb sorozatterhelésnek vannak kitéve, ami visszaüthet a meccsek hajráiban.

És talán ennek is köszönhető, hogy a kissé fáradó Fradi-játékosok olyan gólt kaptak, ami elkerülhető volt, ezt jelzi, hogy szerencse kellett hozzá a spanyoloknak.

A Fradi végig küzdött és hajtott (ezért nyílt ki és kapott még egyet a végén), ugyanúgy, mint Leverkusenben, ezért ismét minden elismerést megérdemel!

A MÉRKŐZÉS FŐSZEREPLŐJE: A FRADI TÁBOR
Lehet szeretni és utálni is az FTC-t (mindenkinek szíve és joga ezt eldönteni), ugyanígy a szurkolóit is, de azt letagadni, hogy parádés hangulatot teremtettek, hazugság lenne. És tették ezt az elsőtől az utolsó pillanatig (egyébként már a kezdés előtt 1 órával bent szurkoltak, de azt nem közvetítette a televízió).

A MÉRKŐZÉS KULCSMOMENTUMA: WINGÓ ÖNGÓLJA
Balszerencsés mozdulatsor volt, nyilván nem így akart a Fradi védője közbeavatkozni, de ettől még a száraz statisztika úgy fog emlékezni, hogy öngólt vétett. De Blazic és Samy Mmaee sem volt a helyzet magaslatán.

44. perc: Egyenlít a Ferencváros: Uzuni lopja el a labdát harciasan Rodritól, tol néhányat a labdán, majd 19 méterről, középről, jobbal a bal sarokba teker tökéletesen Silva kapus mellett. 1-1!

95. perc: Tello adja meg a kegyelemdöfést a Fradinak: a hazai térfél közepéről indult meg, kihasználta a védelemben adódó rést, majd húsz méterről jobb belsővel a bal alsóba gurít Dibusz mellett. 1-3.

EURÓPA-LIGA, G-CSOPORT, 2. FORDULÓ
Ferencváros-Betis 1-3 (1-1)

Ferencváros: Dibusz – Wingo, Botka (Zubkov, 80.), Blazic, S. Mmaee, Civic – Vécsei, Laidouni (Loncar, 88.), Zachariassen (Tokmac, 61.) – R. Mmaee, Uzuni
Betis: Rui Silva – Montoya, Pezzella, Bartra, Álex Moreno – Akouokou (Rodriguez, 56.), Guardado – Rodri (González, 80.), Fekir, Joaquín (Tello, 56.) – Borja Iglesias (Willian José, 56.)

gólszerző: Uzuni (44.), ill. Fekir (17.), Wingo (75. – öngól), Tello (95.)
sárga lap: Laidouni (85.), ill. Akouokou (41.), Montoya (58.), Rodri (79.)

A csoport másik meccsén: Celtic-Leverkusen 0-4 (0-2)

A csoport állása:
1. Bayer Leverkusen  2  2 – –  6-1  6 pont
2. Real Betis        2  2 – –  7-4  6
3. FERENCVÁROS       2  – – 2  2-5  0
4. Celtic Glasgow    2  – – 2  3-8  0

A csoport első helyezettje nyolcaddöntőbe jut, míg a második a Bajnokok Ligája nyolc csoportharmadikjának egyikével játszik a 16 közé kerülésért. Az El-csoportharmadikok a Konferencia-liga egyenes kieséses szakaszában folytatják.

korábbi eredmények, 1. forduló:
Real Betis (spanyol)-Celtic Glasgow (skót) 4-3 (2-2)
Bayer Leverkusen (német)-FERENCVÁROS 2-1 (1-1)

ÉLŐ KÖZVETÍTÉS A TALÁLKOZÓRÓL:

21.00: A magyar himnusz után elkezdődik a mérkőzés: zöld-fehérben a Fradi, kékben a Betis. Remek a hangulat a Groupama Arénában.

2. perc: Puhatolózással indul a meccs, de már kirajzolódik a két csapat taktikája, így a magyar bajnok ötvédős rendszere is.

5. perc: Egyelőre kezdeményezőbbek a spanyolok, igyekeznek zavarba hozni a Fradi védelmét, ami helyenként sikerül is – a szögleteik azonban veszélytelennek hatnak.

7. perc: Érezhetően Wingo felfutásai fontos taktikai elemei lesznek a hazaiaknak, másodszor is jó labdát kap, ám ezúttal hosszan tolja meg azt és nem tud beadni.

10. perc: Előbb Wingo veri át finom csellel Álex Morenót, majd elöl Uzuni lő, 18 méterről jócskán fölé-mellé.

13. perc: Egyre aktívabb a Fradi, a vendégek kapusának, Silvának kell figyelnie, Zachariassen elöl halássza el a labdát.

14. perc: Veszélyes jelenet hátul, Samy Mmaee hozza zavarba Dibuszt, aki csak szögletre tud "tisztázni".

16. perc: Marco Rossi szövetségi kapitány is feltűnik a nézőtéren.

17. perc: Vezet a Betis: Guardado találja meg remekül Rodrit, aki a jobb oldalról centerez középre az érkező Fekirhez, a világbajnok középpályás pedig három védő között is lövőhelyzetbe kerül, és végül öt méterről, jobbal bombáz Dibusz mellett a kapu bal sarkába. 0-1!

20. perc: Feljebb lép picit a kapott gól után a Fradi, Civic szöglete után Ryan Mmaee fejel, kapu mellé.

25. perc: Továbbra is nyom a Betis, résen kell lennie a hazai védőknek és Dibusznak is.

26. perc: Laidouni lő jó 25-ről, pontatlanul. Közben a csoport másik meccsén a Leverkusen Hincapie góljával vezet a Celtic otthonában.

32. perc: Uzuni szöglete után Samy Mmaee veszélyeztet, Silva védte a bal alsó felé tartó fejest.

35. perc: Egy Betis-szögletet követően Guardado fejesét védi nagy bravúrral Dibusz.

41. perc: Akouokou nevéhez fűződik a meccs első sárga lapja.

43. perc: Ryan Mmaee fejel közelről Civic beadása után, de kapu mellé csorog a ziccere.

A FÉLIDŐBEN: Ferencváros-Betis 1-1.

22.01: Elkezdődik a második félidő.

49. perc: Bátran indít a Fradi, Uzuni 17 méterről leadott lövése megy kapu fölé.

55. perc: Hármat cserél a Betis, miközben mindhárman megkapták az instrukciókat a korábbi DVTK-edzőtől és játékostól, Fernandótól: Tello, Rodríguez és Willian José érkezik Joaquín, Akouokou és Borja Iglesias helyére.

58. perc: Montoya kap sárga lapot. Közben a csoport másik meccsén: Celtic-Leverkusen 0-3.

60. perc: Cserél Peter Stöger, ráadásul támadószelleműt: Zachariassent Tokmac váltja.

61. perc: Moreno labdája után Guardado lő, Dibusz magabiztosan véd.

63. perc: Wingo lövése surran el a kapu mellett. Aktív a Fradi, méltó partnere a Betisnek.

66. perc: Civic beadását húzza le Silva.

68. perc: Botka blokkolja hősiesen, fejjel Montoya lövését, lenn is marad, ápolni kell őt. Szerencsére úgy tűnik, tudja folytatni a játékot.

73. perc: Egyre idegesebb Manuel Pellegrini, a vendégek edzője, nem véletlen, hisz egyelőre nem találják a fogást a Fradin.

75. perc: Ismét vezet a Betis: Fekir szöglete után Wingóra pattan nagyon balszerencsésen a labda az ötös környékén, akiről meg Dibusz mellett a Fradi hálójába. Balszerencse itt, szerencse ott… 1-2.

80. perc: Csere mindkét oldalon: Botkát Zubkov váltja a Fradinál, Rodrit González a Betisnél.

84. perc: Uzuni szöglete után Ryan Mmaee fejel fölé.

86. perc: Laidounié a meccs első Fradi-sárgája, Rodríguez lábára lépett rá.

88. perc: Laidounit Loncar váltja, majd Fekir lövése kerüli el a Fradi-kaput.

90. perc: Öt perc a ráadás.

93. perc: Civic szöglete után Samy Mmaee fejében maradt az egyenlítés, hat méterről csúsztatott kapu fölé.

22.52: Vége a mérkőzésnek: Ferencváros-Betis 1-3.