nb1.hu

Rossi Honvédjának csodája kéne Bognár Györgyéknek, hogy lenyomják a Ferencvárost

Lassan ráfordulunk az NB I 2023/24-es idényének utolsó negyedére, azaz jön a hajrá.

A mezőnyből mindössze két olyan csapat van, amelyik még nem játszott 24 mérkőzést – a Ferencváros DVTK elleni, hazai találkozóját a Konferencia-liga-rájátszás és az Olympiakosz elleni párharc miatt április 10-re halasztották.

A zöld-fehérek ennek ellenére már most vezetik a bajnokságot, vasárnap ugyanis legyőzték a forduló rangadóján a Fehérvárt, miközben a Paks 1-1-es döntetlent ért a DVSC-vel szemben.

Bognár György együttese egy meccsel többet lépett pályára a Ferencvárosnál, és nem szégyenkezhet: úgy gyűjtött 50 pontot, hogy 15 találkozót megnyert, és 5 döntetlen mellett mindössze 4-et veszített el, miközben a második legtöbb gólt szerezte (43) és a második legkevesebbet kapta (27).

Az ezüstérem, valamint az ezzel járó európai kupaindulás tehát jelen állás szerint kinéz a paksiaknak, és akár a bajnoki cím sem elképzelhetetlen, de ehhez olyan forgatókönyvre lenne szükség, ami az utóbbi nyolc évben mindössze kétszer fordult elő.

Cikkünkben azt vizsgáljuk, hogyan alakult az NB I utolsó tíz fordulója az élmezőnyben, amióta 12 csapatos a bajnokság.

2015/16: a kezdet és Böde remeklése

A frissen bevezetett bajnoki rendszer tükörsima FTC-fölényt hozott. Thomas Doll csapata úgy vágott neki a szezonnak, hogy 12 év után ismét aranyérmet szeretne szerezni, és kétség sem fért ahhoz, hogy ez össze fog jönni: az első 15 találkozójából 14-et megnyert és mindössze egyet veszített el.

A 23. fordulót követően 18-2-3-as mérleggel, 56 pontot gyűjtve vezettek, az utolsó tíz körben pedig a hat győzelem mellett belefért két döntetlen és két vereség is. 76 ponttal zártak, így 19 ponttal előzték meg a nagyot hajrázó, ezzel második Vidit, míg a harmadik az utolsó három meccséből mindössze egyet megnyerő DVSC lett.

A bajnokság gólkirálya, a jelenleg a Paksot erősítő Böde Dániel kétszer, a Puskás Akadémia és a Vasas ellen is duplázott az utolsó tíz fordulóban, igazi vezére volt a Ferencvárosnak.

2016/17 és 2017/18: ami erőt adhat Bognáréknak

Ahogy említettük, két olyan idény volt az utóbbi nyolc esztendőben, ahol az éllovas pozíciója gazdát cserélt a hajrá során.

A 12 csapatos NB I eddigi történetének legemlékezetesebb befutóját a 2017-es hozta. A szoros őszi szezon után a sokáig első helyen álló Vasas, valamint a címvédő Ferencváros visszaesett, utóbbi végül a dobogóról is lemaradt (az angyalföldiek végeztek harmadikként). A Marco Rossi vezette Honvéd, valamint a Henning Berg által irányított Videoton fej-fej mellett haladt.

A 22. fordulóban a hazaiak nagyon simán, 3-0-ra győztek felcsúti albérletükben, és ekkor, valamint egy héttel később is úgy tűnt, nyert helyzetben vannak. Hiába kanyarodtak rá ugyanakkor hárompontos előnnyel az utolsó tíz fordulóra, Pakson csak 0-0-ra futotta, majd odahaza kikaptak a Vasastól, a 25. forduló után így már a kispestiek vezettek – hogy aztán előbb ismét a Vidi, majd ismét a Honvéd álljon az első helyen.

Az eredmények végül úgy hozták, hogy a 33. fordulóra pontazonossággal, 62-62 ponttal érkezzen a két csapat, ráadásul egymás ellen játszottak a Bozsikban. A bajnoki döntőnek beillő összecsapást Eppel Márton góljával a Honvéd nyerte, amely így az utolsó tíz játéknapot 8-2-es mérleggel zárta: teljesen megérdemelten lett övék az aranyérem.

Ami késett, nem múlt, a Vidi ugyanis egy évvel később, immár Marko Nikolics irányításával ünnepelhetett. Hasonlóan szoros helyzetből, „meccsnullról” mentek neki a hajrának a Ferencvárossal, a 23. forduló után ugyanis mindkét csapatnak 50-50 pontja volt, ráadásul teljesen azonos, 15-5-3-as mérleggel. A fehérváriak ezt követően totálisan lemásolták az egy évvel korábbi mutatójukat, hiszen három iksz mellett ötször nyertek és kétszer kaptak ki, ám ez ezúttal elegendőnek bizonyult: a Ferencváros három siker mellett hétszer játszott döntetlent (az utolsó öt meccsből négyszer), így lényegében csak önmagának köszönhette az elveszített végjátékot.

2019-től napjainkig: ha egy üzlet beindul…

Az FTC 2018 augusztusának végén edzőt váltott, Thomas Doll helyét Szerhij Rebrov vette át, akivel elindult egy elképesztő sorozat. A 2018/19-es idényből kezdve ugyanis nem volt olyan év, hogy ne a zöld-fehérek vezették volna a tabellát akkor, amikor még tíz meccsük hátravolt az adott bajnokságból, és ez alól a mostani szezon sem kivétel.

2019-ben rajt-cél győzelmet arattak, ugyanakkor fantasztikus hajrát is produkáltak: az utolsó tíz meccsükből nyolcat megnyertek, és végül 13 ponttal előzték meg az ezüstérmes Vidit. Egy évvel később nem zavarta meg őket a koronavírus okozta két és fél hónapos szünet, ismét csupán egyszer kaptak ki a hajrában, a február végi kilencpontos előnyük pedig június végére tizenháromra nőtt a Fehérvárral szemben.

A csúcsot a 2020/21-es szezon jelentette. A teljes bajnokságban mindössze egy vereséget szenvedett a Ferencváros (januárban a DVTK vitte el a három pontot a Groupama Arénából), a 16-6-1-es szériához 7-3 társult a végjátékban, a 78 pont azóta is rekord a 12 csapatos NB I történetében. A különbség szintén, hiszen a Puskás Akadémia húszpontos lemaradással végzett a második helyen.

Rebrov 2021 júniusában távozott, ám a sikerszéria annak ellenére sem szakadt meg, hogy az ukrán helyére érkező Peter Stögerrel önmagához mérten kifejezetten gyengén indította a bajnokságot a csapat. Az osztrák tréner munkáját december közepén meg is köszönte a vezetőség, és az a Sztanyiszlav Csercseszov váltotta, akinek a vezetésével „rebrovi” hajrát csinált az FTC: hiába volt mindössze öt pont az előny a Kisvárda, Puskás Akadémia kettőssel szemben 23 forduló után, a 8-1-1-re nem érkezhetett érdemi válasz, így ismét 70 pont fölötti teljesítménnyel lett meg a bajnoki cím.

Az előző, 2022/23-as szezon vége viszont azzal együtt sem nézett ki teljesen jól a Ferencváros számára, hogy nyolcaddöntőbe jutott az Európa-ligában. Tíz meccsel a zárás előtt semmi nem utalt arra, hogy a második helyezett Kecskemét ledolgozzon valamennyit a hátrányából, márpedig ez történt: 4-1-5-ös mutatóval „hajrázott” az FTC, és bár ismét időben biztossá vált a bajnoki cím, az utolsó három meccset elveszítette, a KTE így mínusz tizenegyről mínusz hatra jött fel. A 10 találkozó alatt gyűjtött 13 pont negatív rekord a bajnokokat tekintve, egyben amióta 12 csapatos az NB I, egyetlen keret sem szerzett olyan kevés ponttal aranyérmet, mint a 2023-as Ferencváros.

A mostani, előbb Máté Csaba, majd Dejan Sztankovics irányításával elért 51 pont (16 győzelem, 3 döntetlen, 4 vereség) kifejezetten kecsegtetőnek néz ki, hiszen a mostaninál mindössze a 2016-os, a 2020-as és a 2021-es Ferencváros tudott több pontot gyűjteni a 23. forduló végéig.

Kérdés, jön-e zsinórban a hatodik bajnoki cím, vagy a Paks csatlakozik a 2017-es Honvédhoz és a 2018-as Videotonhoz. Ha utóbbi teljesül, az Rossiék kispesti teljesítményénél is nagyobb csoda lenne…

Az NB I utolsó tíz fordulójának alakulása az élen, amióta 12 csapatos a bajnokság:

2015/16, Ferencváros: 56 pont, 1. hely (a 23. forduló után)/76 pont, 1. hely (a 33., utolsó forduló után)

2016/17, Honvéd: 41 pont, 2. hely/65 pont, 1. hely

2017/18, Videoton: 50 pont, 2. hely/68 pont, 1. hely

2018/19, Ferencváros: 49 pont, 1. hely/74 pont, 1. hely

2019/20, Ferencváros: 55 pont, 1. hely/76 pont, 1. hely

2020/21, Ferencváros: 54 pont, 1. hely/78 pont, 1. hely

2021/22, Ferencváros: 46 pont, 1. hely/71 pont, 1. hely

2022/23, Ferencváros: 50 pont, 1. hely/63 pont, 1. hely

2023/24: Ferencváros 51 pont, 1. hely/?

Kipróbálnád a sportfogadást? A legjobb helyen jársz! (x)

Megosztás:
Kapcsolódó hírek
DVSC
DVTK
ETO FC Győr
Ferencvárosi TC
Kecskeméti TE
Fehérvár FC
MTK Budapest
Nyíregyháza Spartacus FC
Paksi FC
Puskás Akadémia FC
Újpest FC
ZTE FC