nb1.hu

A védelem alakul, a középpálya kulcs lehet – itt tart az építkező Újpest

A középpályára érkezők meghatározhatják a csapat évét, előre is kell még igazolniuk a liláknak.

A 2024-es nyár egyik legérdekesebb magyar futballcsapata az Újpest. A IV. kerületi klub tulaj- , majd edzőváltáson esett át a tavasszal, a szezon végeztével pedig az új vezetés az első, komplett szezonjára való építkezést is megkezdte.

Egy tucatnál is több játékos távozott, később az érkezőkről szóló bejelentések is elkezdtek sorjázni, és utóbbi még folytatódik. Az alapkő pedig az a Bartosz Grzelak lett, aki tavaly pocsék szezonkezdet után végül negyedik helyre hozta be a Fehérvárt, sokáig az ezüstérmet üldözve.

Grzelak egy majdnem kiesés utáni pocsék szezonkezdetet követően változtatott a csapat felfogásán. Három belső védős formációra állt át és egy reaktívabb szemléletre váltott. Az eredmény markáns lett: az egyébként (akkor) még mindig dobogós keretminőséggel bíró Vidi pechszériája után az inga átlengett a túloldalra.

A csapat a jobban működő játék és néhány kiemelkedő egyéni teljesítmény gyümölcseit szüretelve gyűjtögette a pontokat. Kis híján a második helyre ért fel. A kitűzött irány hasonló új munkahelyén is, ahol ráadásul az új vezetés a keret lecserélésének is nekilátott.

A védelem létszámát és a variációs lehetőségeket tekintve is alakul

Tavaly az újpestiek egyik leginkább kritizálható pontja a hátsó alakzat volt. A csapat védekezése nem adott túl sok segítséget a kapusoknak, akik az egész éves mintát nézve nemhogy extrát nem tudtak hozzátenni, de még alul is teljesítettek. Az Újpest végül a legtöbb gólt (67) kapta a bajnokságban.

Épp a fentiek miatt írtunk már pletyka stádiumában jó üzletként a mezőkövesdi kapus, Riccardo Piscitelli szerződtetéséről. Az olasz hálóőrrel az első számú kapus pozíciója valószínűleg be is töltetett.

Win-win üzlet lenne Piscitelli Újpestre szerződése

A védelem többi tagját illetően a távozók száma tükrözi, hogy a klub mennyire volt elégedett a tavalyi szezonban látott védőmunkával. Branko Pauljevics, Jorgosz Anculasz, Albi Doka és Dzenan Burekovics is távozik, de talán ide érdemes sorolni a két védekező középpályást, Luca Mackot és Sztefan Jevtoszkit is.

Maradt (egyelőre) belső védő poszton Kobouri, Fehér, az eredetileg védekező középpályás Keita. érkezett már Nunes, és igazolt ide az NB II-ből is az Újpest a honvédos Kaczvinszki személyében. A Pauljevics és Huszti távozásával teljesen kilyukadó jobbvédő posztot a tavaly egyik legtöbbet játszó fiataljával, a debreceni Baranyai Nimróddal tömték be, míg a balon Tamás Krisztián maradt.

Mögéjük Bese, illetve Gergényi személyében olyan alternatívákat sikerült hozni, akik nem csak szélsővédőként, de adott esetben egy három belső védős rendszer oldalpilléreiként is bevethetők. Leigazolásuk egyszerre mélyít a kereten és bővít a repertoáron. A védelem tehát ha sok változással is, de emberanyagát tekintve már a készhez közelít.

A kulcs a középpálya lehet, az ide érkezőkön múlhat, milyen játékstílusra lesz alkalmas a csapat

A középpályára viszont alighanem lesz még érkező, hiszen a már említett Mack és Jevtoszki mellett elment a jóval támadóbb Heinz Mörschel is. Az arra érdemes magot megtartotta a klub. Onovo vagy Tajti kiebrudalása egy újjá formálódó csapatból azzal együtt nagyvonalú lenne, hogy egyikőjüknek sem volt kifejezetten tündöklő éve. (Igaz, előbbi kimaradt az edzőtáborba utazó keretből.)

Ljujics amikor egészséges volt, erőssége és házi gólkirálya volt az Újpestnek, a kényszerűleg bedobott Radosevicsnek pedig szintén voltak biztató mérkőzései. Ez viszont még a tavasszal feltűnő, 20 éves Geiger figyelembevételével is alacsony létszám, úgyhogy ide még biztosan számíthatnak érkezőre a lilák szurkolói.

Az igazolásokért felelős döntéshozóknak ugyanakkor lehetősége van arra, hogy játékrendszerhez keressen játékosokat. Ha Grzelak Újpesten is a három belső védőben, vagy bármilyen reaktív felfogású játékban gondolkodik, akkor a középpályára olyan emberekre lesz szüksége, akik a játék átmeneti fázisaiban tudnak extrát alkotni.

No, meg nem ártana némi megállító erőt is pakolni ebbe a csapatrészbe. Hiszen az, hogy a csapatnak tavaly a két utcahosszal kieső után a harmadik leggyengébb volt a védekezése (bővebben a fentebbi Piscitelli-cikkben), nem verhető le kizárólagosan a védelem tagjain.

Az, hogy ezen profilok közül melyikre milyen minőségben tud igazolni a csapat, meghatározza majd, hogy milyen harcmodorra és játékstílusra lesz alkalmas az Újpest a szezonban, és milyenre kevésbé.

Foghíjas csatársor: Saserét csak elfelejteni, Ambrose-t viszont pótolni kell

A támadósor megerősítése tűnik jelenleg a legvaskosabb feladatnak, az ugyanis keddig szinte kongott az ürességtől. Kiss Tamásra nem tartott igényt az Újpest, Peter Ambrose-ra viszont annál inkább a skót Aberdeen. A még érdemi alternatívát jelenteni képes Mörschel távozásáról egy sorral hátrébb már megemlékeztünk.

A szintén búcsút intő Sasere pedig hiába tűnik könnyen pótolhatónak, ez már csak létszámra is kevés. A komolyan számba vehetők közül ugyanis csak Ganea, Csoboth és a Fiorentinától az elsők között érkező Dénes Adrián találhatók a támadósorban.

Csoboth Kevin számára egyéni szinten remekül sikerült az Eb: a skótok elleni gólját megelőző támadás során nagyjából minden kulcsképességét megvillantotta. Az a sebesség, agilitás és cselezőkészség, amit ő kontrajátékban hozzá tud tenni, építkezési alap kell, hogy legyen az Újpestnek. Feltéve, hogy sikerül őt megtartani.

Csoboth Kevin gólveszélyhez vezető megmozdulásainak hőtérképe az előző bajnoki szezonból

Ennek kiaknázásához viszont a center munkája és támogatása is kelleni fog. Ezt tavaly Ambrose biztosította, Sasere már kevésbé. Ebbe a profilba a legfrissebb szerzemény, Karamoko mellé (vagy elé?) is kell majd igazolni.

Mamadou Karamoko xT-hőtérképe a tavalyi évből

A francia tavaly a Vidiben sokáig epizodista volt, Kodro távozása után viszont nagyobb szerepet kapott. Ezzel együtt 28 meccsen lőtt 5 góljától nehéz hanyatt esni, attól viszont már könnyebb, ahogyan áprilisban kontrákból megette a Paks védelmét.

Ekkor is megvillantott erényei miatt Karamoko – hasonlóan Csobothhoz – jó profil egy alsóházból felfelé építkező csapatnak, ugyanakkor egyfelől a keretmélység másfelől a taktikai repertoár bővítése végett muszáj még igazolni. Ha az Újpestnek titkon vérmesebb reményei is vannak, akkor lehetőleg olyan támadót, aki minimum felveszi a versenyt Karamokóval a posztrivalizálásban.

A nagy jövés-menés még jól sikerült transzferek mellett is nehéz kezdetet ígér

A korábbiak során kihagytunk a felsorolásokból néhány fiatal játékost (Mucsányi Miron Máté, Dékai Márk, Babós Levente) akik korábban még nem jutottak komoly szerephez az Újpest felnőtt csapatában, illetve azt a Simon Krisztiánt, akinek legutóbb a 2020/21-es szezonban volt 1000-nél érdemben több bajnoki játékperce.

Az ő sorsuk, illetve helyük a keret hierarchiájában azon fog múlni, hogy a hátralévő időszakban hova tud „sztárigazolást” végre hajtani a klub, és mely pozíciókban maradnak lyukak.

Az is biztos, hogy Grzelak Újpestjének nem az első néhány forduló lesz az erőmérője. Már három hét sincs hátra a szezonnyitányig, a csapat állapota pedig leginkább a félkészhez közelít. Ilyen kiindulóhelyzetből akkor is becsúszhatnak rossz eredmények az első fordulókban az összeszokatlanság miatt, ha a fennmaradó lyukakat jól sikerül befoltozni.

Ilyen esetben megnő majd a nyomás Bartosz Grzelakon, aki viszont mászott már ki nagy szószból az előző szezonban. Ha a klub valóban hosszú távon gondolkodott az ő kiválasztásakor, akkor egy ilyen helyzetben is ki kell majd tartania mellette. Elvégre a Vidinek bejött.

 

Kipróbálnád a sportfogadást? A legjobb helyen jársz! (x)

Megosztás:
Kapcsolódó hírek
DVSC
DVTK
ETO FC Győr
Ferencvárosi TC
Kecskeméti TE
Fehérvár FC
MTK Budapest
Nyíregyháza Spartacus FC
Paksi FC
Puskás Akadémia FC
Újpest FC
ZTE FC