Csak egy csapat veszi fel a versenyt a Fradi-Vidi kettőssel.
Kezdem a legfontosabbal: jelenleg, ki vagyok tiltva a Szusza Ferenc Stadionból, ha lennének sem látogathatnám az Újpest hazai mérkőzéseit, edzéseit.
A döntést még 2020 elején hozta meg az Újpest FC vezetősége. A teljesen kulturáltan elmondott indoklások szerint azért, mert úgy ítélték meg, hogy az Újpest FC és az Újpest FC szurkolói között fennálló vitákban, így a címerügyben is egyoldalúan tájékoztattam a közvéleményt, nyilván a szurkolók javára.
Szerintem egyébként pont ikszre hoztam ki addig is a sztorit, de mivel fontos, ezért érzelmi kérdésekről is szó van, mindenki úgy ítél, ahogy jónak gondolja. Egy klub tulajdonosa, vezetősége meg pláne.
A döntésüket tudomásul vettem, a tényleg korrekt hangnemű tájékoztatásukat megköszöntem, és tiszta szívből kívántam további sok sikert az Újpestnek, hozzátéve, hogy továbbra is mindenről ami a csapattal és körülötte történik, a legjobb tudásom szerint számolok és számolunk majd be, részrehajlás nélkül.
Az Újpesttel személyesen Fehérváron találkoztam a legközelebb ezek után, amikor a Vidi jutott tovább a Magyar Kupában. A klub vezetőinek a részéről semmiféle ellenségeskedést nem tapasztaltam, amit bizonyít, hogy a mérkőzés utáni sajtótájékoztatón Nebojsa Vignjevics vezetőedző minden kérdésemre válaszolt. Ráadásul, nem félvállról vagy duzzogva, hanem őszintén és részletesen. Akikkel a klubvezetés részéről meg találkoztam, mind teljesen sportbarátilag közelítettek hozzám.
Lehet egyet nem érteni kulturáltan és állat módjára is, az előbbi esetről van szó.
Az Újpestről viszont tudni kell, hogy továbbra is forrnak az indulatok, a csapat vezetői, a szurkolók és az anyaegyesület UTE elöljárói között is.
A drukkerek követelik vissza a címerüket, amiről egyébként tudni kell, hogy nem jó kedvében változtatta meg az Újpest FC vezetősége. Közben egyébként az UTE is letiltatta a címerének a használatát egy a nevét is használó futsal-csapattal kapcsolatban, melynek vezetője Újpest és egyébként Vasas-termékeket is forgalmaz. Utóbbi klubnál használja a klub nevét és címerét, a klub által ingyen, a szurkolóknak a koronavírus-járvány idejére felkínált maszkokat is jó kis haszonnal kezdte el értékesíteni.
Amit aztán megírtam, és jó kis balhé lett belőle Angyalföldön, a reklám meg lekerült a Facebookról, amint rápattantam a témára.
De térjünk vissza Újpestre.
A szurkolókat az érdekli, mikor kapják vissza a címerüket, mikor lesz újra bajnok a csapat, mikor lesz újra tele a keret Újpest-nevelésekkel, mikor lesz újra jó az utánpótlás.
Éppen ezért, fogtam magam és kérdéseket küldtem el az Újpest FC sajtóosztályának, amikre Berta Csaba ügyvezető részletesen és őszintén válaszolt.
Melyik lesz előbb: bajnok lesz az Újpest vagy újra a régi címere lesz a focicsapatnak?
A legszebb az lenne ha az egységes Újpest egy címer alatt lenne bajnok. Azzal a címerrel amelyet egységesen mindenki magáénak tud és kötődik is hozzá. A magyar futball piaca nem tudjuk hogyan alakul át a vírus hatására, kinek milyen lehetőségei lesznek a jövőben és ezáltal azt sem tudjuk még, hogy mikor lesz reális esélye az Újpestnek a bajnoki címre. Azonban a címerkérdés elvileg nem pénzkérdés, valójában viszont nagyon is az.
Menjünk sorban: én tudom, hogy a modern foci kezdete óta a világ legtöbb részén a legnagyobb büdzséből gazdálkodó csapatok uralják a dobogókat, főleg az első két helyet, de ezt mikor fogják elfogadni a fanatikusok? Egyébként, szurkolóként nekem sem ment könnyen ennek a belátása…
Szerintem szurkolóként, főleg amikor kilátogatunk a meccsre, nem kell ezt elfogadni. Teljesen normális, hogy a kisebb költségvetésű csapatok szurkolói is győzni akarnak, megverni akár az anyagilag erősebbeket is. Ezért szép a futball, mert ez időnként megtörténik, a hatalmas anyagi különbségek ellenére is. Én magam sem fogadom el ezt azokban a pillanatokban. Például, amikor két éve a Sevillával játszottunk, természetesen tudtuk, hogy egészen más dimenzió, amit a spanyol klub képvisel, de ott amikor a bíró belefújt a sípjába, én is arra gondoltam, hogy azért de jó lenne nyerni.
Az eredmények mellett fontos a szurkolóknak, hogy legyenek saját nevelésű fiatalok is a csapatban. Mindig olvasom Szabó Györgynek, az utánpótlás akadémia szakmai igazgatójának a nyilatkozatait is. Szavaiból azt veszem ki, elindult egy pozitív folyamat és hisz a célok elérésében. De mikorra válhatnak valósággá az álmok?
Az Újpest FC akadémiája 2015-16-os szezonban indult el, gyakorlatilag a semmiből. Azóta Csongvai Áron ebben az évben beverekedte magát a kezdőbe, illetve Máté Zsolt és Katona Mátyás is folyamatosan az első kerettel edz és reális esély mutatkozhat az ő szereplésükre is hosszú távon. Illetve ebben az évben néhány játékos a kooperációs megállapodásunknak köszönhetően több NB II-es mérkőzést pakolt a lábaiba Vácon, amely kiváló lépcsőfokot jelenthet nekik az első osztály előtt. Az akadémia infrastruktúrája folyamatosan fejlődik, és azzal hogy a növendékek térítésmentesen járhatnak edzésre és kapnak felszerelést, továbbá számos külföldi tornán vesznek részt a hazai bajnokságok mellett, úgy egyre vonzóbbá válik az akadémia. Néhány hónapja az újpesti iskolákkal is újra fel tudtuk venni a kapcsolatot, elindult egy Talent Program is, amelyben a legtehetségesebb gyerekek teljes napját igyekszünk megszervezni, összekötve a sportot és a tanulást. Bázisunkat folyamatosan igyekszünk bővíteni fejleszteni és minőségi játékosokat nevelni, igazolni. Azonban természetesen nagyon megnehezíti a dolgunkat, hogy jelenleg két nagy utánpótlásbázis van Újpesten, illetve hogy Újpest nem került be a kiemelten támogatott akadémiai rendszerbe. Ezzel együtt hiszünk abban hogy hamarosan még több újpesti nevelésű játékos tud az első csapatban nem csak bemutatkozni, hanem stabilan is helytállni.
Van rá esély, hogy egyszer az Újpestben csak magyar játékos szerepeljen, vagy elmúltak azok az idők, amikor csak hazai vagy saját nevelésű játékossal lehet bajnokságot nyerni? Nem igazán látok erre példát a világban, Újpesten tudnak ilyenről?
A mai modern futballban ezt már nehéz elképzelni, hogy csak hazai és/vagy saját nevelésű játékosokkal bajnokságot lehessen nyerni. Azonban meg lehet találni az egészséges elegyet, a minőségi légiósok és a hazai mag között. Jó példa erre a Dinamo Zagreb esete.
Térjünk rá akkor részletesebben a legnagyobb viharokat kiváltó címerváltoztatásra. Az nb1.hu-t nemcsak Újpest-szurkolók olvassák és ők nem is követnek minden lila-fehér fejleményt figyelemmel. Szóval, miattuk (is) kérdezem: miért kellett megváltoztatni?
Elsősorban amiatt, mert az UTE utánpótlásának működésével nem tudott az Újpest FC azonosulni, ez vezetett a saját akadémia létrehozásához. Nem tudott ahhoz asszisztálni, hogy nem a minőségi játékosok nevelése a fő cél, illetve hogy nincs szakmai rálátása a saját utánpótlásbázisára. Ahhoz pedig, hogy elkülönüljön a két szemlelétmód, kellett valami megkülönböztetés. Egyébként egy korábbi önkormányzati döntés alapján az Újpest FC utánpótlás csapatai nem is használhatják hivatalosan az Újpest nevet, ÚFC néven neveznek a bajnokságokba. Ez még egy címerváltás előtti döntés.
Másodsorban pedig a címer használatának jogai. A klub sosem rendelkezett a címer kizárólagos használatával, mivel annak a jogai az UTE-nál vannak. Ezáltal a klub mellett számos más kereskedelmi egység is forgalomba hozhatta a régi címeres termékeket, anélkül hogy a klubbal egyeztetett volna a feltételekről vagy bármilyen partnerkapcsolatban lenne az Újpest FC-vel. Sajnos ezzel a kérdéssel is többször igyekeztünk dűlőre jutni az UTE-val, de sajnos olybá tűnik, nem annyira fontos számukra a címer jogainak védelme. Azonban ez csak a torta kisebbik szelete, még ha a kezdeti kommunikációban ez is kapott nagyobb hangsúlyt a váltás idején.
Volt itt szó egy marketing típusú döntésről, ami tudomásom szerint, egy Újpest FC termékeket forgalmazó vállalkozás miatt jött létre. Erről is beszélnél egy kicsit részletesebben? Jelenleg is fennáll ez a helyzet?
Igen, sajnos van olyan árus, aki a klubot egyértelműen károsítva, bevételt generál a klub régi címeres termékeivel ellátott termékek árusításával. Rendelkezik fix bolttal Újpesten, illetve minden meccsen kipakol a stadion elé. Míg az Újpest FC a régi címert használta, többször próbálta megvédeni a címert, azonban az UTE nem kívánt ebben segítő kezet nyújtani. Amióta pedig az új címer van, továbbra is fennáll a helyzet, hiszen az UTE nem foglalkozik ezzel a kérdéssel. Az árus teljesen jogtalanul használja az Újpest FC nevet, domaint és a régi címert is véleményem szerint.
Koronavírus: újabb kemény fejlemények a Vasas-maszkokról – NB1.hu
Jeleztük, hogy visszaélhettek a Vasas FC által a szurkolóknak gyártott maszkokkal, melyek viselése nagyon fontos a koronavírus-járvány idején. Az angyalföldi klub ezt jelentette be csütörtökön: „Korábban beszámoltunk arról, hogy klubunk megbízott egy maszkok gyártásával foglalkozó céget és jótékonysági akciónk első szakaszában 100 db 3 rétegű, szűrővel kiegészíthető védőeszközt juttattunk el szurkolóinkhoz, mellyel kapcsolatban számos pozitív visszajelzést kaptunk.
Vannak tárgyalások a szurkolókkal és az UTE-val is a helyzet rendezéséről. Hogy haladnak a megbeszélések? Mindenki partner?
A kérdések megoldását az Újpest FC már előző nyáron kezdeményezte, azóta számos egyeztetés zajlott az UTE-val is, ezekről pedig folyamatosan tájékoztattuk a szurkolói csoportokat, szimpatizánsokat. Akár személyes megbeszélésen, akár az online kommunikációban. A szurkolók, úgy érzem, megértették a helyzetet és a problémákat, saját eszközeikkel igyekeznek mindent megtenni, hogy a klubnak jobb legyen. Abban, hogy mindenki partner, inkább nem szeretnék belefolyni, hiszen jelenleg is áll a tárgyalás és nem a mi oldalunkon van a labda.
Az anyaegyesület UTE vezetői mennyire akarnak együttműködni?
Semennyire, látszólag számukra jó ez a helyzet. Nem igazán látok erőfeszítést, hogy szeretnének konszenzusra jutni.
Van-e politika az Újpest FC-t ért támadások mögött?
Nem gondolnám, hogy ez politikai kérdés lenne, sokkal inkább személyes sérelmek és egyéni érdekek. Ezeket viszont félre kellene tenni, mert amikor címerkérdésről beszélünk és a mögötte lévő problémákról, akkor az újpesti labdarúgás jövőjéről beszélünk, aminél semmi nem lehet fontosabb.
Hisz abban, hogy június 13-ig el lehet kezdeni a bajnokság folytatását?
Ahogy most állnak a dolgok, úgy tűnik el fog indulni a folytatás.
El tudná képzelni, hogy egész alakos ruhában, maszkban és kesztyűben legyenek a játékosok, ha nem lehet másképpen megoldani, hogy lehessen foci? Mert ugye a test-test elleni küzdelem nélkül túl sokat nem ér a labdarúgás.
Nem. Az akkor egy másik sport lenne, nem az amit mindannyian szeretünk.
Mi lesz a játékoskerettel? Vannak érdeklődések Újpest-játékosok iránt. Banai már hosszabbított, mi a helyzet a többi lejáró szerződésű játékossal, illetve az esetleges kiszemeltekkel?
Szakmai döntésekben a tulajdonos és a vezetőedző kezében van a döntés, akik folyamatosan kommunikálnak a játékosokkal a jövőről, esetleges hosszabbításokról, illetve az új kiszemeltekről is. Egyelőre más konkrétummal én sem tudok szolgálni.
Tervezi-e Roderick Duchatelet a költségvetés megemelését?
Drasztikus költségvetés emelkedésre nem számítok, a bérek és a fenntartás költségei így is az egekben vannak a mi büdzsénket tekintve. A tulajdonos évek óta rengeteg pénzt fektet a klubba. A költségvetést az esetleges szponzori pénzek tudnák növelni, de azok az elmúlt években sajnos elkerülték a klubot.
Van-e olyan magyar csapat, amelyik a Ferencvárossal és a MOL Fehérvár FC-vel felveheti rövid vagy középtávon a versenyt mind a pályán, mind a lehetőségekben, körülményekben?
A Puskás Akadémia most is felveszi velük a versenyt lehetőségekben és körülményekben. Az infrastruktúrát tekintve (edzőpályák, stadion, eszközök stb.) 1-2 kivétellel nem sok csapat panaszkodhat, parádés létesítményeket látunk szerte az országban. A pályán az elmúlt időszakban nem igazán lehetett megszorítani a két kiemelt költségvetésű csapatot, utoljára 2017-ben sikerült a Honvédnak, ami egy csoda volt. Ebben lehet bízni, hogy a pályán időnként eltűnnek az anyagi különbségek.
Kipróbálnád a sportfogadást? A legjobb helyen jársz! (x)