Ahogy közeledünk a stadionhoz, úgy durvul a folyékony kenyér ára.
Minden labdarúgó világeseményen központi kérdés a sör. Katarban például nem lehetett fogyasztani a stadionokban és azok környékén, Németország ugyanakkor a sörfogyasztó nagyhatalomnak számít. Kölnben például, aki betér egy étterembe, rögtön elé tesznek 8 darab kétdecis pohárban felszolgált sört.
Münchent a nyitómeccs során kiitták a skótok a sörből, de most még nem velük meccsel a magyar válogatott, így nem kell attól tartani, hogy nem lesz Stuttgartban komlóital.
Kezdjük a csúcson, a legdrágább a folyékony kenyér természetesen a stadionokban, az ára hét euró (2750 forint), de ehhez még hozzájön a repohár ára, amelyet a magyarországi gyakorlattal ellentétben itt tényleg visszaváltanak. Akinek nincs rá szüksége, visszautalják a (7 euró feletti) 3 eurós (1180 forint) vételárát.
De nem érdemes ezzel a lehetőséggel élni, mivel ajándéknak is tökéletes a pohár, valódi bizonyíték arra, hogy az Eb helyszínéről hoztuk, és évekig lehet még használni.
A közösségi médiában egyre több magyar posztolt arról, hogy repülőjegye van, meccsjegye viszont nincs a stuttgarti napokra. Nekik remek megoldás, ha kilátogatnak egy szurkolói fesztiválra.
Az 590 ezres lakosú Stuttgartban egészen komoly méretű fan zone-t húztak fel, összesen 30 ezer embert tudnak fogadni, ami már egy stadionnak is a dicséretére válna. A hangulat itt is parádés, főleg az lesz szerdán, amikor idezúdulnak majd a jegy nélküli németek. Érdemes időben érkezni, mert Kölnben fél órával a német-skót (5-1) meccs kezdése előtt kitették a megtelt táblát.
Akik a 18 órás magyar-német meccs kezdése előtt sokkal hamarabb megérkeznek a Fan Festre, és még gyereket is hoznak magukkal, nem fognak csalódni, mert megannyi program várja a kisebbeket és a nagyobbakat egyaránt.
Lehet például focilabdával alacsonyabban és magasabban fekvő kosárgyűrűbe ívelni a labdát.
De megannyi csocsóasztal és kislabdákkal telepakolt sátor is vár az érdeklődőkre.
És a híres magyar találmány, a teqball szerelmesei is rúghatnak párat, amíg kezdődik a meccs.
Akinek pedig kifogyott a kulacsa, újratöltheti.
A bejárattól nem messze a kispadozást is ki lehet próbálni.
A zóna tövében több helyen is ételt-italt árulnak, itt még jóval szolidabbak az árak, mint benn. Egy sör öt és fél euró (2150 forint), egy kóla 4 euró (1550 forint).
A sörárus mellett pár méterrel falafelt is vehetünk 7 euróért (2750 forint).
Egy kőhajításnyira a szurkolói zónától még csak négy euró (1550 forint) egy Spaten.
A legolcsóbb lehetőség még mindig a szupermarketben vásárolt sör, az alábbi akciós prémiumsört egy euró (400 forint) alatti áron kínálták. Viszont ezt szállítani kell és hamar felmelegszik, és természetesen nem lehet bevinni sem a szurkolói zónákba, sem a stadionokba.
Ha beléptünk fan zone-ba, onnantól csak az ott árult termékeket vásárolhatjuk meg. A víz 4,5 (1750), az üdítő 5,5 (2150), a sör 6,5 euró (2550).
Aki megéhezett, 5 euróért vehet egy zsemlébe tett dán kolbászt, ha saslikszószban fogyasztaná, 7 eurót kell fizetnie. A sültkrumpi-imádóknak 4,5 eurót (1750 forint) kell leszurkolniuk a szósszal megbolondított ételért. Aki megkívánt egy alkoholos mojito koktélt, annak 5750 forintot vonnak le a számlájáról.
Aki járja a németországi utcákat, könnyen kiszagolhatta, hogy egyre többen élnek a Magyarországon illegális kannabiszhasználattal, egy alkalommal például még a kölni villamoson is füvezett egy férfi. Természetes utóbbi Németországban sem megengedett, azonban idén változást állt be a marihuána és az ország kapcsolatában.
Április 1-jétől legális a kannabisz rekreációs célú használata felnőttek számára. Az új törvény értelmében a 18 éves vagy annál idősebb felnőttek legálisan birtokolhatnak nyilvánosan legfeljebb 25 gramm kannabiszt, otthon pedig legfeljebb 50 grammot tarthatnak, és akár három növényt is termeszthetnek. Azonban a kannabisz árusítása üzletekben és online továbbra sem engedélyezett, csak nonprofit kannabiszklubokban lehet hozzájutni a növényhez, amelyek 2024 júliusától lesznek legálisak
A kannabisz legalizálása több lépésben történik, és a kormány célja a szabályozott fogyasztás bevezetése, hasonlóan más európai országokhoz, mint például Hollandia és Svájc. Belefutottunk egy tiltó táblába, mint olvasható, a vasúti peronon tilos a füvezés, még a dohányzásra kijelölt helyeken is.
A magyar szurkolók figyelmét természetesen szeretnénk felhívni a mérsékelt alkoholfogyasztásra a foci-Eb idején (is).
Németországban a jogszabályok szerint a legális alkoholfogyasztás korhatára italtípusától függően változik.
Sör és bor: az országban tartózkodók 16 éves kortól legálisan vásárolhatnak és fogyaszthatnak sört és bort. Ez az életkor az egyik legalacsonyabb Európában.
Likörök és egyéb szeszes italok: az erősebb alkoholtartalmú italok, mint a likőrök és párlatok vásárlása és fogyasztása 18 éves kor felett engedélyezett.
Kíséret mellett: 14 és 15 éves fiatalok szülői vagy gondviselői felügyelet mellett nyilvános helyen is fogyaszthatnak sört és bort.
Fontos megjegyezni, hogy a nyilvános helyeken történő alkoholfogyasztás általában megengedett, de bizonyos városokban és helyszíneken lehetnek erre vonatkozó korlátozások. A közterületen történő ittas viselkedés viszont nem elfogadott, és jogi következményekkel járhat.
Kipróbálnád a sportfogadást? A legjobb helyen jársz! (x)