nb1.hu

Norvég sztorik Tokmac és Ödegaard magyar elődjétől

Haalandot megvédi, Zachariassent és Tokmacot dicséri Kovács Péter, akit az "álomsorsolásról" és egy esetleges magyar ajánlatról is kérdeztünk.

Kovács Péter szerint Norvégiában mindenki büszke lehet arra, hogy a világ legjobb bajnokságának (Premier League) a két legjobb formában lévő csapatában (Arsenal, Manchester City) egyaránt egy-egy norvég kulcsjátékos (Martin Ödegaard és Erling Haaland) szerepel. A tízszeres válogatott magyar csatárt a 2015-ös norvég-magyar „álomsorsolásról”, a Fradi norvég játékosainak a válogatottsági esélyeiről és a saját jövőképéről is kérdeztük.

Éppen egy egyetemi előadásodra tartasz autóval, miközben interjúzunk. Mit tanulsz, és mikor végzel?
Utolsóéves egyetemista vagyok, tanári képesítést szerzek. Most április-májusban lesznek a vizsgák, és most kell majd leadni a dolgozatokat is. De már célegyenesben vagyok.

Milyen szakra jársz?
Itt más, összetettebb egy kicsit a képzés, mint Magyarországon. Egyszerűen megfogalmazva, testnevelés szakra járok, de itt Norvégiában sokkal több tantárgyat lehet tanítani egy ilyen végzettséggel. Mivel beszélek németül, lehetséges, hogy németet is fogok tanítani. Már ősztől középiskolai tanár szeretnék lenni, remélem, sikerül munkát kapnom.

A feleséged, Melissa Wiik-Kovács 63-szoros norvég válogatott kiválóság volt, így igazi futballistacsalád a tiétek. Milyen közel vagytok most a labdarúgáshoz?
Követjük természetesen a focit. De nemrég született a négyhetes kislányunk, és van egy két és fél éves kislányunk is. Ez a legfontosabb most, hogy őket felneveljük. Hogy leszünk-e valaha edzők, nem tudjuk, de készen állunk rá. A páromnak és nekem is megvan az UEFA A-licences edzői papírja, úgyhogy várjuk a lehetőséget. De nem kapkodunk el semmit, türelmesek vagyunk.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Melissa Wiik-Kovács (@melissawiik) által megosztott bejegyzés

A két lányod számára mennyire lesz kötelező a foci? A gének adottak.
Meglátjuk, hogy mi lesz belőlük. Az idősebb eléggé izgága és aktív, egy jó rajtot vett az életben. A párom és én is elég erős alkatúak vagyunk, reméljük, ő is fizikálisan rendben lesz.

Mennyit beszéltek otthon a futballról? Ha pedig meccset néztek, akkor nőit vagy férfit?
Szerda este a norvég női válogatott Uruguay elleni barátságos mérkőzését néztük, én pedig elsősorban a Premier League és a Bundesliga mérkőzéseit követem. Az Arsenal-Manchester City rangadó összefoglalóját az imént volt lehetőségem megnézni. Akinek vannak gyerekei, jól tudja, hogy mellettük nem mindig lehet 90 perceken át a képernyő előtt ülni.

Martin Ödegaard és Erling Haaland éppen szerda este játszottak egymás ellen az általad is említett Arsenal-Manchester City (1-3) meccsen. Norvégiában mennyire volt középpontban a két norvég üstökös csatája?
Sokat írtak róluk az előző napokban az újságok, Martin ugye az Arsenal csapatkapitánya, Haaland pedig a gólkirály-jelölt. A norvég futball, illetve egy ilyen kis ország szempontjából fantasztikus, hogy a világ legjobb bajnokságában játszik két ennyire kiemelkedő labdarúgó. Még nem olvastam el minden visszatekintést, de nagyon kíváncsi vagyok, hiszen ez nagyon nagy dolog ám!

A norvég férfiválogatott 2000 óta nem járt nagy futballtornán. Az Ödegaard, Haaland duóval, és a megannyi topligában szereplő játékossal sikerülhet-e újra a kijutás? Az Eb-selejtezőben Spanyolország, Skócia, Georgia és Ciprus lesznek az ellenfelek.
A válogatott rendre jó mérkőzéseket játszik a selejtezőkben, aztán mindig a célegyenesben megtorpan. Mint legutóbb is, amikor a vb-selejtezőkön, az utolsó két meccsen csak egy pontot szerzett, és végül a pótselejtezőt sem érte el. Reméljük, a következőre sikerül kijutni, hiszen nagyon jó bajnokságokban játszanak a kerettagok, ráadásul kulcsemberek a klubjaikban. Bízom benne, hogy a jövőben sikerül kijutni az Eb-re vagy a vb-re.

Ödegaard játszott a Strömsgodsetben is. Összeért még a karrieretek?

Olyannyira, hogy amikor debütált, akkor éppen a helyemre jött be 2014-ben, hú, de régen is volt. Már akkor is lehetett látni, hogy nagy tehetség, de nagyon fiatal, mindössze 15 éves volt (ezzel ő a norvég élvonal valaha volt legfiatalabb debütálója – a szerk.). Nem volt kiforrva sem fizikálisan, sem mentálisan, de ahogyan most nézem, egy igazi felnőtt ember, egy igazi felnőtt futballista lett belőle. De már kilenc éve is látta az egész norvég futballtársadalom, hogy ebből a kisfiúból lesz valaki.

Nem jött neki túl korán a Real Madrid?
2014-ben nagyon sok lehetősége volt, a Bayern München is szerette volna leigazolni, Angliába, illetve az Ajaxhoz is mehetett volna. De ha 15-16 évesen a Real Madrid hív, arra nagyon nehéz nemet mondani. Elfogadta az ajánlatot. Nem volt rossz döntés, persze senki nem várta tőle, hogy ilyen fiatalon meghatározó játékosa legyen a világ legjobb klubjának. De kétszer kölcsönadták Hollandiába, egyszer pedig Spanyolországon belül, kiforrta magát, felnőtt egy kicsit, most pedig meghatározó alakja az Arsenalnak. Hogy a Real Madridnál most mit gondolnak róla, nem tudom, lehet, sajnálják egy kicsit.

Haaland rugdossa a gólokat, de több futballszakértő is azt állítja, nem biztos, hogy a Manchester Citybe kellett volna igazolnia. Jamie Carragher azt mondta, a Manchester City más lett vele, de nem biztos, hogy jobb. Hiszen nagyjából ugyanannyi gólt szerez a csapat, mint tavaly, de többet kap. Thierry Henry szerint pedig kiszámíthatóbb lett Haalanddal a City. Mondták ezt egyébként mindketten még a szerdai, Arsenal elleni 3-1-es City-győzelem előtt.
Szerintem mindenféleképpen jó helyen van Haaland, hiszen ez a szisztéma, amelyben a Manchester City játszik, fekszik neki, nagyon sok gólt rúg, rá épül a taktika. Kicsit korai megállapítani, hogy jobb lett-e vele a City vagy nem. Ha megnyeri a Bajnokok Ligáját, a Premier League-et a csapat, akkor azt mondják, jobb lett, ha nem nyerik meg, akkor nem lett jobb? Ez így nagyon fehér vagy fekete. Meg kell várni a bajnokság végét, akkor meg lehet majd mondani, hogy jobb lett-e a City.

Most 26 gólnál jár, így a szezon végéig mindenképp 30 felett fog rúgni, én nem hiszem, hogy sok rosszat lehet róla mondani, ha ennyi gólt rúg a világ legjobb bajnokságában.

Mennyire nagy sztár Norvégiában? Érezhető, hogy már most olyan, vagy olyan lesz, mint Lionel Messi Argentínában?
Szerintem olyan lesz. Sokat írnak róla, aktív a közösségi médiában, nagyon pozitív hatása van a norvég társadalomra, nagyon sok gyerek olyan szeretne lenni, mint ő. Jó összehasonlítás volt, amit említettél, Haaland olyan lesz itt, mint Messi Argentínában.

Azt el tudod képzelni, hogy egyszer Szoboszlai Dominik játsszon ismét mögötte, mint Salzburgban?
Nem lenne rossz a magyar focinak és Szoboszlainak sem. Egyszer talán sikerül majd újra együtt játszaniuk. Csak az a kérdés, hogy hol.

A Ferencvárosnak két kiemelkedő norvég játékosa is van, az Európa Ligában idén remeklő Kristoffer Zachariassen és a 2020-21-es BL-idényben is kiemelkedőt nyújtó Tokmac Nguen. Ők játéktudás alapján a magyar válogatott keretében vélhetően ott lennének, a norvég nemzeti csapatban viszont – 29 éves létükre – mindössze három, illetve egy alkalommal szerepeltek. Történhet még ezen a téren változás?
Nem sokat ír róluk a norvég sajtó, de Tokit jól ismerem, együtt játszottunk a Strömsgodsetben, juniorjátékosok voltak Martin Ödegaarddal, talán együtt is jöttek fel az első csapathoz.

Toki már akkor is nagyon gyors és gólerős volt, bár a formája akkor még ingadozott. De ő is felnőtt, megkomolyodott, és meghatározó alakja lett a Fradinak.

A válogatott szempontjából nagyon nehéz dolga van, hiszen támadóként csatárt vagy szélsőt szeretne játszani. De a válogatottban ott van ugye Haaland, illetve Alexander Sörloth, aki Karim Benzemával holtversenyben harmadik a La Liga góllövőlistáján. Szintén kerettag Joshua King a Fenerbahcéból, és érdemes szólni Jörgen Strand Larsenről is, aki nemrég igazolt a Celta Vigóba, ahol rögtön kulcsember lett. Tokinak nagyon nehéz lesz bekerülnie az erős konkurencia miatt a válogatottba.

Zachariassennek szerintem könnyebb lehet, hiszen középpályásként nagyon sokat fut, jól védekezik, jól támad, gólokat rúg, ez pedig imponáló lehet a szövetségi kapitány számára, aki a legutóbbi, finnek elleni meccsen már pályára is küldte.

Zachariassennek tehát sokkal jobbak az esélyei, Tokiról pedig nem mondanám, hogy esélytelen, de nagyon kevés esélye van, hogy bekerüljön a keretbe. De nem azért, mert rossz futballista, hanem, mert nagyon jó futballisták vannak előtte.

Rátérve a te karrieredre, 2009-ben nem sajnáltad, hogy nem engedett el az Odd Grenland a Rosenborghoz?
Jó lett volna, természetesen, ha a legnagyobb norvég csapatba kerülök, de tiszteletben tartottam az akkori klubom döntését. Hiszen ők fizetnek engem, és ha nem tudnak megegyezni, vagy nem akarnak elengedni engem, akkor nem szabad túl sok energiát pazarolni erre.

Mennyire vagy elégedett a pályafutásoddal? Ami tény, a norvég első és a másodosztályban is gólkirály lettél.
Elégedett vagyok, szerintem kihoztam azt, amit tudtam. Ha visszagondolok, nem bánok semmit, jó döntéseket hoztam, és sikerült egy jó karriert végigfutballoznom. Egy ideje pedig elkezdődött a másik karrierem, most azt kell felépíteni.

Lothar Matthäus kapitánykodása idején 10 válogatott meccseden egy gólig jutottál. Lehettek volna magasabbak ezek a számok?
Nagyon nagy dolog a címeres mezt viselni, de lehetett volna több mérkőzésem is. Hiszen pont akkor, amikor Matthäus volt a csapatnál, 2004-2005-ben elszakadt a keresztszalagom. Megálltam a tíznél, de ezzel is elégedett vagyok.

Kovács Péter Norvégia

Mi jut eszedbe az Anfield Roadon szerzett gólodról? Bár 9-1-re kikaptatok összesítésben a finn Hakával, máig ez az utolsó, magyar játékos által a Liverpool stadionjában szerzett gól.
Ez egy szép emlék, telt ház, 45 ezer ember előtt játszottunk. Jó csapat volt akkor a Liverpool, nagy élmény volt gólt szerezni, de sajnos esélytelenek voltunk a továbbjutásra.

2013-ban a Strömsgodset 5-2-vel búcsúztatta a DVSC-t az Európa Liga második selejtezőjében, te két gólt is szereztél. Akkor ennyi volt a két ország focija közötti különbség? Most mennyi?
Nekünk akkor egy nagyon jól összerakott csapatunk volt, jó szisztémában játszottunk, jó játékosaink voltak minden posztra, és abban az évben jobbak voltunk a Debrecennél. Most a Fradi jól szerepel, de a norvég csapatok is, a Bodö Glimt és a Molde is nagyon jól játszott tavaly.

Ha az európai szereplést nézzük, akkor szerintem azóta mindkét ország sokat fejlődött a labdarúgásban. Stadionok épültek, akadémiák alakultak, jó úton halad mindkét ország.

Mire gondoltál 2015-ben, amikor a norvégok megkapták a magyarokat az Eb-pótselejtezőre, Bernt Hulsker tv-s szakkommentátor pedig azt kiabálta, hogy „álomsorsolás”?
Emlékszem, nagyon sok kritikát kapott utána emiatt, mert azt gondolta, Norvégia simán továbbjut, ha Magyarországot kapja, de tudjuk, mi lett a végeredmény. Ez is mutatja, hogy a fociban bármi megtörténhet.

Mikor voltál utoljára Magyarországon?
Tavaly kétszer is meglátogattuk apát meg a családot. Én nagyon jól érzem magam Norvégiában, már 23 éve itt élek, de nagyon szeretek hazajárni Magyarországra, mert nagyon sok minden van ott, ami itt nincsen. Nagyon jó, hogy a kislányaim majd megtanulnak magyarul, mert én csak magyarul beszélek hozzájuk.

Említetted, hogy szívesen lennél edző. Megfontolnád, ha Magyarországról kapnál ajánlatot?
Mi mindenre nyitottak vagyunk, mindent megbeszélünk a párommal, hogy mi illik bele az életünkbe, mi illik bele a lányok fejlődésébe. Nem szabad semmire nemet mondani egyből, meg kell hallgatni, hogy mit szeretnének, mi a terv, ezért nyitottak vagyunk mindenre.

Megosztás:
Kapcsolódó hírek
DVSC
DVTK
ETO FC Győr
Ferencvárosi TC
Kecskeméti TE
Fehérvár FC
MTK Budapest
Nyíregyháza Spartacus FC
Paksi FC
Puskás Akadémia FC
Újpest FC
ZTE FC