„Még mindig a Honvéd edzője lennék, ha nincs a koronavírus” – interjú Giuseppe Sanninóval

2019 áprilisában új tulajdonosa lett a Budapest Honvéd FC-nek. A George F. Hemingway utáni Metalcom-éra első vezetőedzője a Serie A-s múlttal rendelkező olasz mester, Giuseppe Sannino volt. Huszonöt bajnoki, hét Magyar Kupa-meccs és négy Európa-liga-selejtező jutott neki a Honvéd kispadján, tehát egy évig sem volt a tizennégyszeres bajnokcsapat trénere. Az összes játékosánál előbb gyűjtött be öt sárga lapot abban az idényben, fél szezon alatt háromszor is eltiltotta az MLSZ. Nem mindennapi stílusa az öltözködésében is visszaköszönt. A 2019 december eleji, monori kupameccsen például, ahol igencsak havas, latyakos volt a talaj a kispadok körül, stoplis cipőt (szigorúan feketét!) húzott szürke öltönyéhez. Sanninót egy Kisvárda elleni 5-1-es vereség után küldték el. Ahogy a klub akkori, 2020 márciusi közleményében fogalmazott: „a kialakult helyzetre tekintettel, közös megegyezéssel” – ez az akkoriban hazánkban is berobbanó koronavírus-járványra is utalhatott. A 2019-2020-as rendhagyó szezont a Honvéd Magyar Kupa-győzelemmel zárta, de már Pisont István irányításával. Giuseppe Sannino viszont így is szívébe zárta a Honvédot és Budapestet.

Sannino stoplisban a monori kupameccsen, fotó: Balogh Dávid/Budapest Honvéd FC

Campaniai születésűként mit szólt a Napoli bajnoki címéhez?
Nem szurkolok a Napolinak, de másnak sem. Szeretem a jó focit, és azokkal a klubokkal szimpatizálok, amelyek ezt meg tudják adni a közönségnek.

Volt a rivális Salernitana vezetőedzője. Nekik mit jelenthet, hogy a Napoli nem ellenük lett hivatalosan bajnok?
Nápoly és Salerno földrajzilag közel vannak, de szurkolóik távol állank egymástól. Az, hogy a Napoli nem ellenük nyerte meg a Scudettót, olyan nekik, mintha nyertek volna egy trófeát.

Milyen viszony fűzi önt Luciano Spallettihez?
Még futballistaként ismertem őt, de a sors úgy hozta, hogy edzőként sosem találkoztam vele. Kedvelem őt, és sajnálom, hogy nem tudja folytatni azt a munkát, amit elkezdett a Napolival, ami a bajnoki címig vezette őket.

Idén három olasz csapat is nemzetközi kupadöntőt játszott, de egyik sem nyert trófeát. Összességében hogy értékeli az olasz klubfutball jelenlegi helyzetét?
Nagyon jót tett az olasz focinak, hogy három csapatunk is döntőt játszott. Kiemelném az Intert, amely a világ legerősebb klubja, a Manchester City ellen játszott, de a Roma meg a Fiorentina is pariban volt a Sevilla és a West Ham ellen. A három meccsben a vereség a közös, ennek ellenére el tudjuk mondani, hogy jó úton vagyunk – még sokat kell azért tenni, hogy a Serie A olyan erős legyen, mint az angol Premier League.

Ön jelenleg az FC Paradiso vezetőedzője Svájcban. Mekkora siker a klub életében, hogy feljutottak a 3. ligába?
Igen, jelenleg Svájcban edzősködöm, előtte pedig Líbia legnagyobb klubjánál, az Al-Ittihad Tripolinál dolgoztam, amellyel játszottunk az afrikai BL-ben és a Konföderációs Kupában is. Első helyen adtam át a csapatot távozásomkor, és meg is nyerte a bajnokságot. Svájcra és a Paradisóra vissztérve: megnyertük a negyedosztályt, és nemsokára elkezdjük a felkészülést a harmadik ligás meccsekre. Én lettem a bajnokság legjobb edzője, amire büszke vagyok, mert külföldiként értem el ezt az eredményt, és a többi csapat edzői és csapatkapitányai ítélték oda nekem ezt a díjat.

A magyar focit mennyire követi figyelemmel?
Napi szinten követem a történéseket, és figyelem Marco Rossi barátom válogatottját is, akit ezúton is üdvözlök.

Bántja a Honvéd kiesése?
Természetesen bánt. Sajnálom a csapatomat, hogy ilyen régóta szenved, és idén meg kellett élnie a kiesés szégyenét. Vérzik a szívem, mert örök emlékként él bennem Budapest. Szenvedélyesen és nagy beleéléssel dolgoztam abban az időszakban, sok szeretetet kaptam a szurkolóktól, és megtiszteltetés, hogy a Honvéd színeit képviselhettem.

Így mutatta be a Honvéd akkori új vezetőedzőjét 2019-ben

Mennyi része volt a távozásában a szakmának, és mennyi a koronavírus-járványnak?
Visszatekintve talán elmondható, hogy a Budapesten eltöltött időszakom egybeesett egy egész jó bajnoki helyezéssel és a kupagyőzelemmel, amit a közösen megtett út miatt és a fiúk által nekem küldött fotók alapján a magaménak éreztem. Ezek megerősítettek abban a hitben, hogy voltak a szezonnak jó és rossz pillanatai, de több volt a jó része. Köszönetet kell, hogy mondjak az elnöknek (Mendelényi Dániel), aki engem akart, és megismertetett egy büszke néppel. Hálás vagyok a játékosaimnak is azért, amit tőlük kaptam. Ha nincs a koronavírus-járvány, biztos ott lettem volna, hogy megünnepeljük a kupagyőzelmet. A továbbiakat illetően nem tudom, mi lett volna, ha…

Valószínűleg még mindig a Honvédnál edzősködnék, mert nem rajtam, hanem a klubon múlt, hogy mennem kellett. Maradtam volna a klubnál akár egy életre.

Most biztos feltesznek néhány kérdést magukban a munkámmal kapcsolatban. Sok edző megfordult a csapatnál, de a mutatott játék és az eredmények alapján talán hagytam valamit magamból Kispesten.

Giuseppe Sannino távozásakor 25 forduló után 34 ponttal a 6. helyen állt a Honvéd, amely a maradék 8 meccsen 10 pontot gyűjtve végül az 5. helyen végzett az NB I 2019-20-as idényében. A kispestiek a Magyar Kupa-döntőben 2-1-re legyőzték a Mezőkövesdet.

2020-21-ben 10., egy évvel később 9. helyen végzett az első osztályban a Kispest, idén azonban csak 11. lett, így kiesett az NB I-ből a csapat.

Megvolt az egység az öltözőben?
Volt tekintélyem, legyen szó idősebb vagy fiatal, fejlődni akaró játékosról.

Giuseppe Sannino (jobbra) és Szerhij Rebrov a 2019-es Honvéd-Ferencvároson, fotó: Szirtesi László/Getty Images

Honfitársa, Davide Lanzafame sem tűnt elégedettnek abban az évben. Kupát nyert a csapat, de 2020 nyarán ő is távozott Kispestről. Önnek milyen volt vele a viszonya?
Lanzafame fontos szerepet vívhatott volna ki magának a magyar futballban a játéktudásával, de a karaktere talán picit gátolta ebben. Remélem, sőt, biztos vagyok benne, hogy ha edzőként lenne egy Lanzafaméja a csapatában, akkor meg tudná értetni vele, hogy miben hibázik. Mindenesetre szép edzői karriert, az életben pedig minden jót kívánok neki.

Önt látjuk még Magyarországon?
Imádom Budapestet és a Honvédot. Egyszer szeretnék újra a Bozsik Aréna kispadján ülni, és izgulni az újságírók legnagyobb örömére. Mindig reméltem, hogy valaki értékeli azt, amit elértem, gondol a visszatérésemre, ez talán egy reménysugár.

És a Paradisónál mik a következő célok?
Lassan indul az új szezon, egy új csapat építésével, ami képes kiszolgálni a közönség igényeit. Nekem személyes célom visszatérni a legmagasabb osztályba. Hogy ez Svájcban vagy másik országban sikerül-e, azt nem tudom. Újra át akarok élni valami hasonlót, mint, amit akkor érzek, amikor a Honvéd szurkolói a “Kispest, Kispest”-et üvöltik.