nb1.hu

Magyarok taszítanák le a trónról az Ajaxot

A Videotonban nevelkedett, egy óceánjárón dolgozott, majd Hollandiában lett elismert kapusedző Szénási Béla. Interjúnkban Kerkez Milos erősségeiről is beszélt.

A Videotonban nevelkedett, egy óceánjáró kaszinójában dolgozott, majd Hollandiában lett kapusedző Szénási Béla. Az AZ Alkmaar korosztályos csapatainál dolgozó 38 éves szakember az NB1.hu-nak adott interjújában elmesélte, miben emelkedik ki a klubnál rögtön alapemberré lett magyar válogatott Kerkez Milos, de a jelenleg a PSV-t is megelőző, és az Ajax mögött loholó Alkmaar sikereinek a titkáról is beszélt. Elmondta, szerinte jól döntött-e Kanta József, amikor védekező taktikával küldte pályára az MTK-t az Ajax elleni ifi-BL-mérkőzésen.

Miért hagytad abba fiatalon a labdarúgást?
A Videoton utánpótlásában nevelkedtem, hatéves koromtól kezdve ott játszottam, míg az első csapatba nem kerültem. Harmadik számú kapusként számoltak velem, még a Csank János-érában. Nagyon sérülékeny és fizikailag későn érő típus voltam fiatalon, ez is közrejátszott abban, hogy nem hosszabbítottak velem szerződést a Videotonnál. Utána az NB III-as Felcsúthoz kerültem, de ez sem volt egy sikeres állomás a számomra. Eldöntöttem, hogy szeretnék külföldre utazni, világot látni, és ezután, egy kis kitérővel Hollandiába kerültem.

A kitérő elől ne térjünk ki, az országváltás közben egy óceánjárón is dolgoztál. Mennyire jött be ez az élet?
Az egyik legjobb döntésem volt, hogy nem maradtam Magyarországon a harmadosztályban. Nehéz volt kimondani, hogy abbahagyom a futballt, és valami mást próbálok meg.

Az álmom az volt, hogy világot lássak, ezt pedig egy óceánjárón tudtam valóra váltani. Itt egy kaszinóban dolgoztam, hiszen ez volt a legkézenfekvőbb ahhoz, hogy útra tudjak kelni.

Ez nagyon fontos két év volt, mely során megtanultam, hogyan is működik a nagyvilág. Nagyon sok mindent láttam, tapasztaltam, sokféle nemzetiségű emberrel dolgoztam együtt, és ez segített abban, hogy emberileg is sokat fejlődjek. A sport megmaradt, egészségesen étkeztem, fitten tartottam magam. Ha valahol kikötöttünk, a kollégákkal kirándultunk. Az életem nem a bulizásról szólt, hanem a világjárásról, hogy minél többet lássak és tapasztaljak meg a világból.

Ezek után jött a holland lehetőség. Hogyan találtál rá?
Az akkori kapcsolatom miatt költöztem 2008 elején Hollandiába. A Johann Cruyff Intézetben kezdtem tanulni, sportmenedzser szakon mesterdiplomát szereztem. Ezzel a végzettséggel a holland futballszövetségnél irodai munkát láttam el, de ez nem feküdt nekem annyira. Mellette edzősködtem a harmadosztályú, amatőr AFC Amsterdam utánpótlásában. Az évek múlásával egyértelmű lett számomra, hogy szeretnék edzősködéssel foglalkozni. A klubnál eltöltött nyolc évből az utolsó háromban a felnőttcsapatnál dolgoztam. Elkezdtem a profi kapusedzői képzést, közben pedig megkeresett a másodosztályú Volendam. 2017-2019 között én feleltem az utánpótlás- és a felnőttcsapat kapusaiért. Ezután keresett meg az AZ Alkmaar, én pedig egyből igent mondtam, tudtam, hogy mennyire jó klub, amely magas szinten foglalkozik az utánpótlással. Ezzel egyidőben megkerestek a holland válogatottól is, ahol az U14-esekkel foglalkozom azóta is.

Az Alkmaarnál milyen korosztályokkal dolgozol?
Az U11-estől az U23-as korosztályig minden kapusért én felelek. Van egy kollégám, aki az U11-12-13-ban dolgozik, ott csak felügyelem az edzéseket. U14-től U23-ig én tartom a kapusedzéseket, de néha beugrom az első csapathoz is, ha arra van szükség. Aláírtam 2025-ig, és érzem, hogy egyre több felelősséget kapok, nemcsak az utánpótlásképzésben, hanem a játékosmegfigyelésben is.

Hogyan reagáltál, amikor a magyar válogatott 19 éves védője, Kerkez Milos az AC Milantól az Alkmaarhoz igazolt?
Örültem neki nagyon. Szólt is a technikai vezetőnk, hogy magyar játékos érkezik a klubhoz, és amikor megjött, már az első napon találkoztunk. Erre külön meg is kértek, mert nagyon fontos nálunk, hogy a játékos az első naptól kezdve otthon érezze magát, jól fogadják, attól függetlenül, hogy milyen nemzetiségű. Extra, hogy magyarul tudunk beszélgetni, de nem könnyű erre időt találni, mert az U23-as és az első csapat egy időben edz. De azért csak-csak összefutunk, és akkor meg is állunk néhány szóra. Az édesapjával sokszor találkozom, aki szintén Alkmaarban tartózkodik.

Szénási Béla AZ Alkmaar
Forrás: instagram.com/bela_szenasi/

Kerkez a felnőttválogatottban jól játszott, Hollandiából is jó híreket lehet hallani felőle, anno Paolo Maldini figyelt fel rá, és személyesen ő hívta fel. Szerinted mire viheti?
Nagyon stabil játékosnak számít az első csapatban. Amikor idejött, az egyénisége is frissítette az öltözői hangulatot, de emellett jó játékos is. Rögtön látható volt, hogy mi az, amiben kiemelkedő. Az egy az egy elleni párharcokban, a védekezésben nagyon jó, agresszív a szó jó értelmében, sokat fut, sokat dolgozik. De amióta itt van, labdabirtoklásban, passzokban, beadásokban, lövésekben is sokat fejlődött, így alapembere lett az első csapatnak.

Nagyon jó típusú balbekk. Ha így folytatja, szép jövő vár rá, de először itt kell stabilan, jól játszania, és nemcsak fél-egy évig, ennél tovább kell jól futballoznia ahhoz, hogy elvigye egy nagycsapat.

De amikor beszéltem vele, mondta, hogy nem is jár semmi más a fejében, csak az, hogy itt és most jól teljesítsen.

Mint magyar kapusedző, tartod-e a kapcsolatot Babos Gáborral, aki mintegy 10 évvel idősebb nálad, és nemrég be kellett ugrania a NAC Bredánál a cserepadra?
Amikor a pro-kapusedzői tanfolyamra felvételt nyertem, a futballszövetség főhadiszállásán, az első napon láttam, amint besétál a kapun. Nagyon elmosolyodtam. Ő akkor még nem ismert, de azóta is tartjuk a kapcsolatot, sokszor játszunk egymás ellen a másodosztályban a Breda-AZ II meccseken. Kocsis András nagykövet úr is párszor meghívott már magához minket, a két hollandiai magyar kapusedzőt.

Mennyire volt váratlanul nagy siker az Az Alkmaar 5-0-s győzelme az ifjúsági Bajnokok Ligájában, az Eintracht Frankfurt ellen?
Abszolút nagy siker volt, főleg, hogy ilyen nagy fölénnyel tudtunk nyerni, igaz, ezt nagyban segítette, hogy a második félidőben emberelőnyben voltunk. A meccset nagyrészben kontrolláltuk, jól kezdtünk nagyon, már a harmadik percben 1-0-ra vezettünk. Itt is látszott a tapasztalat, hogy pár játékosunk már játszott ilyen szintű tétmérkőzést, nem voltunk annyira megilletődve, mint az ellenfél.

Hogy játszott a Frankfurtban a magyar U17-es válogatott Fenyő Noah?
Idősebbekkel játszik együtt U17-esként, ahhoz képest jó teljesítményt nyújtott, szégyenkezni nincs oka. Sok kulcsjátékosuk hiányzott, ez látható volt.

A következő ellenfél a Barcelona lesz március elején. Ki a párharc esélyese?
Nem fogunk másképp pályára lépni, mint eddig. Nyerni akarunk, és a srácok jól fogadták a hírt, hogy a Barcelonával kell majd játszaniuk, pedig az egymeccses párharc ráadásul idegenben lesz. Mindenkiben megvan a győzni akarás. Már az idény elején kitűzött célunk a Final Fourba kerülés, ezt pedig Barcelonában harcolhatjuk ki. Félelem nélkül, jó focival.

Mi a véleményed az MTK-Ajax 0-1-es meccs után kialakult vitákról? A volt válogatott Hrutka János a bunteto.com-on kritizálta az MTK edzőjét, Kanta Józsefet, hogy miért „romboltak” az ifjúsági BL-ben, és miért játszottak eredménycentrikus futballt.

Erre az edző azt válaszolta, számára természetes, hogy fontos az eredmény is, ráadásul más taktikával lehetséges, nagy vereségbe szaladtak volna bele. Az alkalmazott taktikával ugyanakkor megvolt az esélyük a továbbjutásra is, hiszen az utolsó pillanatban, büntetőből kiharcolhatták volna a hosszabbítást.
Ha ilyen messzire eljutsz, nem lehet csak úgy nyílt focit játszani, mivel egy meccsen dől el a továbbjutás. Főleg egy Ajax ellen nem, akármilyen csapattal érkezik. Kicsit több fiatal játékos volt most az hollandok kezdőjében, de tudni kell róluk, hogy nagyon veszélyesek, ha náluk van a labda. Ami működhet ellenük, hogy teljesen visszazársz és kontrára játszol – ez az, amit az MTK csinált. És ahogy láttam, a magyar csapatnak a 11-esen kívül is volt még 2-3 nagyobb helyzete, annak ellenére, hogy védekező stílusban futballozott. De ez Hollandiában is így van, a csapatok sokszor beállnak védekezni az Ajax ellen. Az ellenfél ilyenkor kontrából veszélyes, és van is esélye a győzelemre, hiszen az amszterdamiak sebezhetőek, amikor elveszítik a labdát. Én abszolút az edző mellett vagyok, annak ellenére is, hogy nem ismerem annyira az MTK-játékosok kvalitásait. Az edzőnek kell mindig eldöntenie, hogy milyen focit választ, és itt, Hollandiában mi is kapjuk állandóan a kritikát, ha nem úgy megy a játék. De nem is lehetne a futballban dolgozni, ha a kritikákkal nem tudnánk megbirkózni. Az építő jellegűekre, úgy vélem, mindig szükség van.

Az Ajax ellen én sem biztos, hogy nyílt futballt vállaltam volna fel. Jó döntés volt, és így még abszolút volt is esélye az MTK-nak a győzelemre is.

Idősebb korosztályban, U18-tól U23-ig nálunk is ki van mondva, hogy az eredmény számít. Nyerni kell! Hogy azt miként éred el, milyen taktikával, az is fontos, de a győzelem a legfontosabb. Ki kell elemezni az ellenfeled, és az elemzés alapján el kell dönteni, hogy milyen stílusú futball fekszik majd a csapatnak ahhoz, hogy nyerhessen.

A holland U14-es válogatottnál is dolgozol. A csapat rendszerében láttál olyat, amit mindenképp érdemes lenne ellesniük a magyaroknak?
A mentalitást, bár nem tudok a magyarral párhuzamot vonni, mert már régóta elkerültem otthonról. De a holland fiataloknál már nagyon korán látható a győzni akarás vágya. Nem ijedős típusok, amikor nemzetközileg is erős csapattal találják magukat szemben, mert kellő önbizalmuk van ahhoz, hogy jól teljesítsenek. A hollandok erősebb karaktere az, ami nekem szembeötlik.

Az Almaar felnőttcsapata 22 forduló után a PSV-t előtt van a tabellán, bár az Ajaxnak most sikerült előznie, de így is dobogósok vagytok. Mi a titok?
Az egész klubnak van egy víziója arról, hogy a csapat milyen futballt szeretne játszani, ezt hogyan szeretné elérni, és ehhez milyen munka szükséges. Mindenki tudja, hogy az Alkmaar az egyike azoknak a kluboknak, amelyeknél a legkeményebben edzenek Hollandiában. A játékoskvalitás is nagyon fontos, de látható, hogy most is van egy pár utánpótlásból érkezett játékos az első csapatban.

Mennyivel kisebb a költségvetése a csapatnak a három nagyhoz képest?
Sokkal. Az Ajax büdzséjének a töredéke a miénk, de az PSV-nek és a Feyenoordnak is két-háromszor nagyobb a költségvetése.

Nem verik a fejüket a falba, hogy ennyi pénzből is lehetne jó csapatot csinálni?
Ez az ő dolguk. Nekünk mindig az volt a célunk – és ez utánpótlásszinten is motivál minket -, hogy sokkal kisebb büdzséből is versenyképes csapatot tudjunk építeni.

Korábban azt nyilatkoztad, hogy biztosan nem mostanában lesz, amikor Magyarországra hazatérsz edzőként. Mi az, ami Hollandiában tart?
Nagyon szeretek itt dolgozni az Alkmaarnál. Sok játékos kerül ki tőlünk a másodosztályba, ahol játszanak is, de az első osztályban is van olyan kapus és játékos, akit mi neveltünk ki, például Nick Olij, a Sparta Rotterdam kapusa.

Jó munka folyik itt, fontos számomra, hogy nemcsak a játékosoknak, de a szakembereknek is megadják a lehetőséget a feljebb lépésre klubon belül, ha jól teljesítenek.

Olyan kollégákkal dolgozom együtt, akik mindig arra gondolnak, hogyan tudunk fejlődni, és rendre új ötletekkel állnak elő. Jó és kiegyensúlyozott környezetben dolgozunk, és számomra ez a legfontosabb.

Kipróbálnád a sportfogadást? A legjobb helyen jársz! (x)

Megosztás:
Kapcsolódó hírek
DVSC
DVTK
ETO FC Győr
Ferencvárosi TC
Kecskeméti TE
Fehérvár FC
MTK Budapest
Nyíregyháza Spartacus FC
Paksi FC
Puskás Akadémia FC
Újpest FC
ZTE FC