nb1.hu

Hol lesz öt év múlva ifj. Lisztes Krisztián? Interjú a Fradi szupercseréjével

Szlovák-magyar U21-es debütálásán rögtön gólt szerzett, de előtte mit mondott neki Gera Zoltán? Beavatásról, nagyválogatott és topligás álmokról is beszélt.

Csak a szokásos. Semmi különös nem történt az U21-es magyar válogatott csütörtök esti, Szlovákia elleni felkészülési mérkőzésén: ifj. Lisztes Krisztián 0-0-s állásnál beállt csereként, majd győztes gólt szerzett – mint idén többször is a Ferencvárosban. A 18 éves csatár az NB1.hu-nak adott interjújában elmondta, miért nem áldás, de mégis, miért nagyon jó, hogy az édesapja magyar futball-legendának számít. Az év felfedezettjének is megválasztott „kis Lisztes” a topligás és válogatott céljai mellett Csercseszov, Gera és Lipcsei edzői habitusáról, a példaképeiről és a kitűzött céljairól is őszintén beszélt. No meg arról is, hogy mit kell majd csinálnia a beavatásán, hiszen ez volt az első U21-es válogatott mérkőzése.

Milyen utasításokkal küldött be Gera Zoltán a 60. percben?
Elsősorban, hogy a szögleteknél hová helyezkedjek. Ahogy csak tudok, menjek előre, próbáljak hozzáadni a csapat játékához minél több extrát, és lehetőleg rúgjak gólt. Ez sikerült is, úgyhogy nagyon boldog vagyok.

A beállásod után 21 perc kellett a gólodhoz. Hogyan emlékszel vissza rá?
Érkeztem egy beadásra, de aztán úgy gondoltam, hogy inkább visszalépek, szerencsére ezt meglátta Eördögh András is. Kaptam egy visszapasszt, és megpróbáltam értékesíteni a helyzetet. Hál’ istennek ez sikerült is, úgyhogy örülök nagyon, hogy az első U21-es mérkőzésemen be tudtam találni.

Forrás: Nazivo Sport

Mennyi ideig fogadnád el ezt a szerepet, hogy te vagy a szupercsere, aki eldönti a meccseket?
Természetesen az a legjobb, amikor kezdeni tud egy játékos.

De én mindig, így csereként is úgy megyek fel a pályára, hogy gólt szeretnék szerezni, hiszen igazából ez a dolgom, főleg, ha csatárként cserélnek be. Remélem, hogy ez így fog folytatódni.

Kaptál egy sárga lapot a hajrában, mi történt?
Egy kicsit elvitt a hév, próbáltam blokkolni a kapus kirúgását, egy kicsit elkéstem. De ez benne van a játékban.

A meccs után hogyan reagáltak a bemutatkozásodra a csapattársak, a szövetségi edző?
Gratuláltak, de mondták, hogy azért ne örüljek annyira, mert valószínűleg lesz azért még egy éneklésem is (nevet).

Te választhatsz dalt vagy a többiek?
Azt még nem tudom, még el kell döntenem. De ez még nem most lesz a hazaúton, hanem a szállodában, vacsora után. Hál’ isten még készülhetek rá!

Visszatérnék a kezdetekre. Kérdés volt valaha is, hogy labdarúgó leszel-e?
Beleszülettem a futballba, de nem volt semmi erőltetve. De számomra ez biztos volt, hiszen ebben voltam a legügyesebb. Úgyhogy, igazából nem volt sohasem kérdés, hogy labdarúgó leszek.

Ki volt az első példaképed?
Természetesen az édesapám. Később aztán a külföldiek közül Cristiano Ronaldo.

Mennyit beszélgetsz édesapáddal a futballról?
Próbálunk a magánéletben nem mindig a fociról beszélni. De természetesen a meccsek után megbeszéljük, hogy mi, hogyan történt. Ugyanakkor, igazából nem erről szól az egész életünk.

Keller József, a korábbi kiváló Fradi-hátvéd azt mondta, könnyebbség számodra, hogy olyan édesapád van, aki végigjárta a ranglétrát, külföldre is kikerült, így nagyon jó tanácsokkal tud ellátni. Egyetértesz?

Nem érzem mindig akkora áldásnak, hiszen éppen a nevem miatt van egy bizonyítási kényszer is bennem a szurkolók felé, akik talán elvárják, hogy azt a szintet el tudjam érni, amit ő is. Úgyhogy nem mondom, hogy ez mindig feltétlen jó dolog, de pluszt is jelent a számomra, hogy ő tudja, mit, hogyan kell tenni azért, hogy sikeres legyen a karrierem.

És a helyes útra tud téríteni, ha azt látná, hogy elszállnék, vagy bármi probléma adódna. Visszahúz, ha éppen arra van szükség.

Megmutatta-e a karrierjének a legfontosabb mozzanatait, például a Fradi első BL-gólját, amelyet ő szerzett?
Nem kellett megmutatni, hiszen én is kíváncsi voltam rá, magamtól is megnézegettem ezeket. Érdekelt engem is.

Korábbi edződ, a Soroksárt irányító Lipcsei Péter, aki a legtöbb Fradi-meccsen szerepelt, gyerekkorod óta ismer. Fociztál vele kisgyerekként?
Persze, nagyon sokat fociztunk együtt, de akkor még sokkal jobb volt, mint én, mégsem hagyta magát sohasem. Mindig úgy kezelt, hogy nekem a legjobb legyen. De sokat tanultam tőle akkor is, amikor már Soroksáron volt az edzőm, ahol egy remek csapat jött össze. Jó volt a kezei alatt pallérozódni.

Az mit jelent számodra, hogy egy másik Fradi-ikon is az edződ lett az U21-es szövetségi edző Gera Zoltán személyében?
Jó érzés, hogy egykori remek játékosok kezei alatt dolgozhatok. Örülök, hogy volt Fradi-játékosokkal dolgozhatok együtt, ez is pluszt jelent a számomra.

Gera Zoli jellemzően a pozitív dolgokat emeli ki, ez is jó benne, de természetesen a hibákra is felhívja a figyelmet. Próbál abban megerősíteni, amiben jó vagyok, gondolok itt például az egy az egyes szituációkra, de ilyenkor azt is elmondja, hogyan tudok még tovább fejlődni.

De még csak tíz napja vagyok az U21-es csapattal, úgyhogy jó pár hasznos taktikai beszélgetés vár még ránk. Ami biztos, és már most kijelenthetek: nagyon jó szakembernek tartom.

Milyen volt hallani Sztanyiszlav Csercseszov Fradi-vezetőedző szavait, aki azt mondta rólad: „Remélem, a jövőben nemcsak nálunk lehet kezdő, hanem a válogatottban is”? És itt már a felnőttválogatottra gondolt.
Erős szavak, de nagyon örülök, hogy így gondolja. Tényleg nagyon boldog vagyok, hogy a klubedzőm, de rajta kívül még mások is úgy vélik, hogy idővel hivatott lehetek mindkettőre. Ez visz engem is előre, hogy elérjem ezeket a célokat.

Lisztes Krisztián U21-es válogatott
MTI-fotó: Illyés Tibor

Mi volt eddig Csercseszov mester legjobb tanácsa?
Ő igazából nem a szavak embere, de mindig elmondja, amikor pályára küld, hogy várja tőlem a gólt, ez a legfontosabb. Edzéseken a negatív dolgokra is felhívja a figyelmet, hogy még jobb játékossá válhassunk. Őt is nagyon jó szakembernek tartom.

Ha egy éve valaki azt mondja neked, hogy lesz öt gólod a Fradi felnőttcsapatában, és U21-es válogatott leszel, amelyben góllal nyitsz, elhitted volna neki?
Reménykedtem volna, hogy így lesz, de nagyon boldog vagyok, hogy beteljesült. Reméljük, hogy innen már csak feljebb lesz.

Az NB I-ben 392 perc alatt öt gólt szereztél, azaz 78,4 percenként voltál eredményes. Ez egy perccel jobb, mint Erlin Haaland átlaga az összes versenysorozatot tekintve a Manchester Cityben – persze, ő jóval több meccsen szerepelt (4131 perc/52 gól). Tetszik azért az összehasonlítás?
Nyilván nem lehet összehasonlítani a Premier League-et az NB I-gyel, és én valóban jóval kevesebb meccsen futballoztam. Úgyhogy ez a Haaland-téma azért erős összehasonlítás, de jólesik azért ez is.

Ha most eléd tennének egy papírt, hogy 49-szeres válogatott és Fradi-kulcsember, ismert Bundesliga-játékos, német bajnok és kupagyőztes is leszel, aláírnád? Avagy, megelégednél édesapád karrierjének a lemásolásával?
Ha le lenne írva, hogy Bundesliga-bajnok leszek, akkor lehetséges, hogy aláírnám. Ő arra törekszik, hogy nekem legyen a legjobb, és ő is azt szeretné, ha nála is eredményesebb lennék. Én pedig, természetesen, próbálom minden mutatóban túlszárnyalni. Aztán meglátjuk, ebből mi fog kisülni.

Mit vársz magadtól a következő szezonban?

Hogy minél több játéklehetőséget kapjak, és próbálom tartani a jó mutatóimat. Gólokat szeretnék szerezni, és segíteni a csapatnak. De nyilván célkeresztben van a válogatottság is.

Ha öt év múlva beszélgetnénk, hol szeretnél lenni?
Öt év múlva már egy topbajnokságban képzelem el magam – alapemberként. Ez a tervem.

Megosztás:
Kapcsolódó hírek
DVSC
DVTK
ETO FC Győr
Ferencvárosi TC
Kecskeméti TE
Fehérvár FC
MTK Budapest
Nyíregyháza Spartacus FC
Paksi FC
Puskás Akadémia FC
Újpest FC
ZTE FC