nb1.hu

„Egy pillanat alatt mindent elvesztettem 32 évesen” – interjú Kuznyecov Szergejjel

A DVTK-val NB II-es bajnoki címet nyert edző elárulta, hogyan fog készülni korábbi klubja, a Ferencváros elleni élvonalbeli bajnokira. Interjú.

A DVTK-val NB II-es bajnoki címet nyert Kuznyecov Szergejt megkérdeztük, hogyan fog készülni korábbi klubja, a Ferencváros elleni, élvonalbeli összecsapásra. A 40 éves edző elmondta, miért nem tartja sportszerűnek, amikor a Diósgyőrben pályára lépő csapatok húzzák az időt, és nem a futballra koncentrálnak.

Miután eldőlt a DVTK feljutása, azt mondtad, a nagyobb dolgot még nem érte el a csapat. Ennyire fontos volt, hogy ne másodikként harcoljátok ki a feljutást?
Sportemberek vagyunk, ezért dolgozunk, ezért edzünk nap mint nap, mert mindig, minden mérkőzést meg szeretnénk nyerni. Ha egy csapat elindul egy bajnokságban, egy kupasorozatban vagy egy tornán, csak a győzelem lehet a célja, semmi más.

Mire gondoltál a Csákvár elleni meccs után, amikor a játékosokkal együtt pezsgőztetek az öltözőben? Ott van ez a jelenet az életed eddigi legszebb pillanatai között?
Ezek a pillanatok azért tartoznak a legjobbak közé, mert a siker mindig megmarad az emberekben, természetesen bennem is. Szerencsére nyertem bajnokságokat, sok szép eredményt értem el pályafutásom során, de ez a bajnoki cím is egy szép emlék marad.

Mennyire lehet az év fénypontja majd a Győr elleni meccs, amely előtt-után „hivatalos” ünneplésre készül a klub?
Mi azt szeretnénk, ha minden mérkőzésen legalább annyi néző lenne, mint amennyien ősszel a Nyíregyháza elleni meccsen voltak, és ahányan a Győr elleni bajnokavatóra kilátogatnak majd. Ha jók az információim, akkor nagyon szépen fogynak a jegyek és jó esély van rá, hogy 8-10 ezer szurkoló előtt játszhatunk. Remélem, hogy meg tudjuk mutatni, mire vagyunk képesek, és akkor minden kilátogató boldogan fog távozni a lefújás és az azt követő ünneplés után.

A csapat bajnok, de még vannak hátra meccsek. Fogsz-e már most tesztelni új taktikai elemeket, játékosokat szinte kockázat nélkül, vagy ugyanúgy a legjobb csapattal a három pontok begyűjtése lesz a cél?
Igen, a legjobb csapattal fogunk játszani. Minden mérkőzést meg akarunk nyerni, és ezt már többször elmondtam, hogy számomra mindig a következő mérkőzés a legfontosabb. Most éppen a közelgő keleti rangadó, majd utána a Győr elleni, és végül a szombathelyi. Azok fognak játszani, akik megérdemlik, akik az edzéseken a legjobban teljesítenek és képesek arra, hogy a pályán jó eredményt érjenek el. Nem dőlhetünk hátra, már csak a szurkolóink miatt sem.

Első öt meccsén három vereséget szenvedett a szezon elején a Diósgyőr, mielőtt felkértek vezetőedzőnek. Ha visszagondolsz, mi volt abban a pillanatban a legfontosabb rövid-, majd a középtávú teendő a csapatnál, hogy kivívhassa a feljutást?
Vissza kellett térnie a csapatnak és a klubnak a győztes útra, újra meg kellett tapasztalni azt az érzést, milyen hétről hétre győzni. Én ezért is mondom, hogy mindig a következő mérkőzés a legfontosabb, akkor is, ha a legutóbb győztél, mert a tegnapi újságot már senki nem olvassa.

Székfoglalódban azt mondtad, „olyan csapatot szeretnék a pályán látni, amely dinamikus módon futballozik, lelkes, odateszi magát, mégis mindig fegyelmezetten tartja magát a taktikához”. Ezek közül, te hogy látod, mi mennyire valósult meg? Mi az, amiben még javulni kell az NB I-re?
Az utolsó mérkőzéseink szerintem elég jól sikerültek, több szempontból is, de mindig, mindenben fejlődni kell, és a fejlődésnek nincs határa. Azért dolgozunk minden nap, hogy jobbak és jobbak lehessünk.

Egy címet még begyűjthet a csapat, közelebbről Lukács Dániel. Fontos, hogy a gólkirályi cím is meglegyen?
A csapat a legfontosabb, nem az egyéni célok.

Én is támadó voltam, a csatárok számára is a csapat sikere az első, de ha egy játékos el tud érni egy egyéni címet, akkor természetesen nagyon fogunk örülni neki mi is és a szurkolók is. Ha Lukács Dani további gólokat fog lőni, és ennek köszönhetően nyerünk, akkor mindenki nagyon boldog lesz.

Esett szó arról köztetek, hogy épp attól a Kecskeméttől jött el, amely most második helyezett az élvonalban?
Nem beszéltünk erről.

Kuznyecov Szergej Diósgyőr Forrás: dvtk.hu

Miért tartottad fontosnak kiemelni több nyilatkozatodban, hogy a DVTK ellenfelei amolyan antifutballal rukkolnak elő? Hiszen ez jellemző minden osztályban, hogy védekeznek a jóval esélyesebb csapatok ellen. Vagy itt valami másról van szó?
Én egyszer sem mondtam, hogy antifutball, én

arra próbáltam célozni minden esetben, hogy az ellenfeleink húzzák az időt, és szerintem ez nem sportszerű, a játékvezetők pedig ezt támogatják. Minden csapatnak megvan a filozófiája, hogy hogyan szeretne játszani, én ezt nem szeretném véleményezni, de ha egy csapat eljön Diósgyőrbe, akkor számára is legyen a futball az elsődleges, mert ezért jönnek ki a szurkolók, hogy futballt lássanak.

Közösen tudunk tenni azért, hogy a mérkőzések szebbek és vonzóbbak legyenek a nézők számára. Ez a legfontosabb, hogy ki tudjuk szolgálni a közönséget, és örömet szerezzünk az embereknek. Nézzétek meg, amikor olyan csapatokkal játszottunk, amelyek nem húzták az időt és futballozni akartak, abból mindig jó mérkőzések kerekedtek! Ilyen volt például a Pécs, a Gyirmót, a Kozármisleny, vagy legutóbb a Csákvár elleni meccsünk is.

Milyen tanulságokat tudsz levonni abból, hogy a tavalyi két feljutóból a Kecskemét második, a Vasas pedig utolsó helyezett az élvonalban?
Abszolút semmilyet. A futball egy komplex dolog, nagyon sok mindentől függ a siker és a kudarc is. Függ az elvégzett munkától, a játékoskeret minőségétől, a szakmai stábtól, a háttérben dolgozó pályamunkástoktól, irodistáktól, a klubvezetéstől és a tulajdonostól is. Mindenkinek megvan a maga érdeme a mi mostani sikerünkben is. Egyszer-kétszer előfordul egy-egy meglepetés győzelem, de ennél több nem lehet véletlen, a siker mögött mindig komoly munka van, nem véletlenek sorozata. A konkrét kérdésre válaszolva, más csapatok eredményeit nem szeretném minősíteni, de a tabella 20-30 forduló után általában nem hazudik.

Mennyire van kész a csapat arra, hogy egy olyan NB I-es ligában álljon helyt, ahol két-három rosszabb meccsel rögtön a kiesés közelébe lehet kerülni, akár papíron komoly nagycsapatoknak is?
Biztos vagyok benne, hogy kőkemény csapatunk lesz, amely minden mérkőzésen a győzelemért fog harcolni. Ennél nagyobb jóslatokba most még nem mennék bele, hiszen a mi keretünk is változhat a következő hónapokban, de az ellenfeleinké is. Térjünk erre vissza három hónap múlva!

Korábban felmerült, hogy Kuznyecov Szergej a Puskás Akadémiában folytathatja edzőként. Hogy mennyi esély van a maradására, arról a Szeged elleni győzelem után beszélt a szakember a DVTK sajtótájékoztatóján:

El tudod képzelni, hogyan fogod magad érezni a Ferencváros elleni mérkőzések előtt, közben?
Nem gondolkodtam még ezen, de én most a DVTK vezetőedzője vagyok, csak ez számít. Azért dolgozom, hogy a diósgyőri és a miskolci embereknek örömet szerezzünk. Minden gondolatom e körül forog. Ugyanakkor

biztosan furcsa érzés lesz, hiszen a Ferencvárosban nevelkedtem, ott mutatkoztam be a felnőtt csapatban is, nem tudok, és nem is akarok rosszat mondani a Fradira, de ez semmilyen módon nem fogja befolyásolni a döntéseimet vagy a viselkedésemet.

A családodnak hogy tetszik Odessza és Budapest után Miskolc?
Miskolc egy élhető város, jól érezzük magunkat. A gyerekek mindennapjait a tanulás és az edzések teszik ki, mind a két fiam itt jár iskolába és a DVTK akadémiáján nevelkednek.

Te hogy érzed magad a városban, milyen visszajelzéseket kapsz a szurkolóktól?
Én is remekül érzem magam. Tíz percre van a stadion az otthonunktól, általában ezen a vonalon mozgok. Amikor van egy kis szabadidőnk, szeretünk sétálni a környező hegyekben. A belvárosban keveset járok, de ha néhanapján arra tévedünk, előfordul, hogy megismernek, olyankor mondanak pár jó szót, ami nagyon jólesik, remélem, ez a jövőben is így lesz.

Kuznyecov Szergej Diósgyőr Forrás: dvtk.hu/Szabó Krisztián
Forrás: dvtk.hu/Szabó Krisztián

Mennyire fontos, hogy – egy sajnálatos sérülés miatt – már 32 évesen elkezdtél készülni az edzői pályára?
A sérülés egy személyes katasztrófa volt az életemben, a legjobb korban voltam, akkor futballoztam a legjobban, 50 meccsen 40 gólt rúgtam. Nehéz dolog ez! Egy pillanat alatt mindent elvesztettem, az ungvári klub elfordult tőlem, a szerződésem felbontották, senkinek nem kívánom, hogy ilyen érzéseket éljen át. Akkor még nem készültem tudatosan az edzői pályára,

próbáltam visszatérni, három évet küzdöttem, hogy újra egészséges legyen a lábam, de a térdem folyamatosan vizesedett, és sajnos már nem tudtam magas színvonalon játszani, engem pedig a középszerűség nem érdekel. Szeretek futballozni most is, ha van lehetőségem, akkor játszok, de nyilván már nem fizetésért. Tény, játékosként is sok esetben úgy viselkedtem, mint egy edző, segítettem is mindig az edzők munkáját, és amikor már nem tudtam játszani, a kapcsolataimat felhasználva játékosoknak segítettem klubot találni.

Utána kezdtem el gondolkodni azon, hogy azt, amit nem értem el a futballban labdarúgóként, szeretném elérni edzőként. Szeretem a felelősséget, szeretem tudni, hogy az én döntéseimtől függ az eredmény, és így befolyásolni is tudom azt. Más szerepkörben, például ügynökként nem tudnám ezt megtenni. Ezért mentem tanulni, és kezdtem az alapoknál, 7-8 éveseknél, mert tudni akartam, hogyan működnek a dolgok a különféle korosztályoknál. Ezt követően hívtak felnőttcsapatok mellé pályaedzőnek, de a tanulási folyamatnak még nem értem a végére, valószínűleg soha nem is fogok. Ahogy játékosként is mindent megtettem a pályán, edzőként is igyekszem a legjobban végezni a munkámat.

Mi az, amit Oleg Kononovtól és Bölöni Lászlótól tanultál, amikor előbbivel a Szpartak Moszkvánál, utóbbival a Panathinaikosznál együtt dolgoztatok? Sokat segített a velük való közös munka, hogy a másodedzői munkák után belevágtál a vezetőedzőségbe?
Szerintem minden embertől lehet tanulni. Oleg Kononov nagyon szerette a támadó futballt, és ez nagyon szimpatikus volt nekem. Bölöni Lászlónak rengeteg tapasztalata van, a legjobb bajnokságokban volt vezetőedző, így természetesen tőle is sokat lehetett tanulni. László az egyensúly híve, mindig alaposan kielemzi az ellenfél erősségeit és gyengeségeit, és ezt szem előtt tartva építi fel az adott taktikát. Tőle azt tanultam, hogy ne fej nélkül menjünk előre, hanem mindig okosan, taktikusan kell játszani. De igyekszem képezni magam hétről hétre, szakirodalmakat olvasok, online edzői tanfolyamokon veszek részt, ahol a világ legjobb edzőitől tanulhatok, hiszen nagyon sok tanulás szükséges ahhoz, hogy valaki minél jobb edző legyen, mert a futball nagyon bonyolult és nehéz dolog. A legfontosabb, hogy tiszta képed legyen arról, mit szeretnél és hogyan szeretnéd ezt elérni.

Próbáld ki nálunk a sportfogadást! (x)

Megosztás:
Kapcsolódó hírek
DVSC
DVTK
ETO FC Győr
Ferencvárosi TC
Kecskeméti TE
Fehérvár FC
MTK Budapest
Nyíregyháza Spartacus FC
Paksi FC
Puskás Akadémia FC
Újpest FC
ZTE FC