nb1.hu

Csercseszov mellőzte, most a Fradi kulcsembere: Sigér útja a pokolból a mennybe

Sztankovics jobbkezében nem sokan hittek, de Balmazújváros mindent megváltoztatott.

Az NB I, egyben a magyar foci utóbbi éveiből az egyik legérdekesebb karrier mindenképpen Sigér Dávidé. A 32 éves középpályás a magyar válogatott 1000. játékosaként eddig 14-szer játszott címeres mezben, lehetőséget kapott a 2021-es Európa-bajnokságon, valamint jelenleg kulcsembere a Ferencvárosnak, egyben Dejan Sztankovics vezetőedző jobbkeze.

Az idáig vezető út viszont nagyon, de nagyon nem nevezhető megszokottnak. Könnyűnek meg pláne.

Debrecenben született, majd a cívisvárostól északra fekvő, mindössze 6400 fős településen, Tégláson nőtt fel és kezdett focizni. A „téglási Modric” becenévre hamar rászolgált, hiszen egyrészt Debrecenben felfigyeltek a tehetségére és az olasz focisuli utánpótlásában pallérozódhatott, másrészt már 14 évesen bemutatkozhatott a Téglás megye I-es csapatában egy DEAC elleni bajnokin.

A DVSC-nél először nem kapott lehetőséget, ám végül mégis a klubnál kötött ki. Alacsony, vékony testalkata ellenére, a hozzáállásának és a munkájának köszönhetően az 2006/2007-es U17-es NB I-ben bronzérmes csapat alapembere volt. Olyanokkal játszott együtt ebben a korosztályban, mint a jelenleg is a Lokinál szereplő Bódi Ádám, vagy a Budafokkal az NB I-et is megjárt, most a Békéscsabánál védő Póser Dániel. A legemlékezetesebb meccsét minden bizonnyal az MTK ellen játszotta, hiszen 2007. április 7-én győztes gólt szerzett – akkor a budapestiek kapujában az Gulácsi Péter állt, akivel később válogatottbeli társak lettek.

A folytatás viszont érdekesen alakult. Miután az U19-es együttesben is megkapta a lehetőséget, a DVSC azon gondolkozott, hol adjon neki kezdőlökést a felnőtt futballhoz. Végül 2008 nyarán az NB III Tisza csoportjában szereplő fiókcsapathoz, a Létavérteshez került kölcsönbe. Az NB I-ben a Békéscsabával és a Lokival is megforduló Bényei Balázzsal, a jelenleg is a Ferencvárosnál lévő Szécsi Gergővel, majd később a DVSC mostani alapemberével, a magyar válogatottban is debütáló Ferenczi Jánossal együtt alapemberei lettek a harmadosztályú együttesnek, ám az egy létavértesi szezonból hirtelen kettő lett. 2010-ben ugyan szintet lépett és az NB II-es DVSC-DEAC-ban többnyire megkapta az esélyt, de a nagy áttörés nem jött el: a Loki első csapatában mindössze két Ligakupa-mérkőzésen léphetett pályára, a Vasas és a Mezőkövesd ellen szállt be csereként 2011 őszén.

A mentőövet aztán épp a Mezőkövesd dobta 2012 nyarán, hiszen két évre kölcsönvette őt a DVSC-től. Ez a mentőöv viszont nem lett túl ideális: az NB II-es első szezon bajnoki címet hozott, ám ő az idény felénél megsérült, elszakadt a térdszalagja, majd a feljutás után, az NB I-ben alig kapott szerepet Véber Györgytől. Egyszer sem kezdett, négyszer csereként lépett pályára, 22 évesen, az MTK ellen 3-0-ra elveszített bajnokin debütált az élvonalban.

Fotó: MTI/Illyés Tibor

2014 nyarán aztán élete döntését hozta, noha ez eleinte nem feltétlen érződött. Aláírt az otthonától mindössze 30 kilométerre fekvő Balmazújvároshoz, ahol stabilan játszott, de az NB II egyik abszolút kiesőjelöltjének középpályásaként, lassan 25 évesen úgy tűnt, messze nem fut be nagy karriert. A változást Feczkó Tamás kinevezése jelentette, akivel egyrészt bennmaradt a másodosztályban a csapat, másrészt 2015 nyarától szintet is lépett.

A klub, egyben Sigér tündérmeséjének egyik legfontosabb részlete volt, hogy olyan, többségben a térséghez kötődő játékosok kaptak esélyt a Balmaznál Feczkótól, akik bizonyítani akartak – így például a Lokitól lepasszolt Varga Kevin is. Sigér a középpálya közepén remekül játszott, szinte egy meccset sem hagyott ki a bajnoki 5. hellyel végződő idényből, ám az igazán nagy pillanat egy szezonnal később jött: az időközben új stadiont kapó, a nyitómeccsen a Serie A-s Palermót verő együttes az immár húszcsapatossá bajnokságban 2. lett a Puskás Akadémia mögött, és óriási meglepetésre feljutott az NB I-be.

Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

Sigér csapatkapitányként élte át az álomhónapokat, ám mint derült égből a villámcsapás, úgy jött 2017 nyarának elején a hír: Feczkó távozik, és az MTK vezetőedzőjeként folytatja. Utódja Horváth Ferenc lett, aki jó mentalitású, stabil keretet vett át, ráadásul igazolni is tudtak. Sokan azt várták, hogy pofozógépek lesznek az élvonalban, ám helyenként nagyon kellemes meglepetései voltak a szezonnak (a Lokit például kétszer is verték), és szimpatikus kiscsapatként küzdöttek. A bennmaradás viszont nem sikerült: drámai körülmények között, az utóbbi évek egyik legizgalmasabb NB I-es hajrájában nem számított, hogy hazai pályán 3-3-as döntetlent játszottak az ezüstérmes Ferencvárossal, a DVTK és a Haladás is az utolsó percekben szerzett gólt, így a Vasas mellett a Balmazújváros esett ki. Sigér vigasztalhatatlanul zokogott a lefújás után – aki látta az interjúkat, amiket akkor adott, valószínűleg örökre megkedvelte őt. Ezekben a könnyekben benne volt a küzdés, az általa csapatkapitányként mutatott mentalitás, hozzáállás, jó játék, egyben az egész addigi pályafutásának az íve.

Ez az egyveleg csak egy irányba vezethetett: felfelé. Már korábban, 2017 decemberében lehetett hallani a Ferencváros érdeklődéséről, és 2018 nyarán be is jelentették a zöld-fehérek, hogy szerződtették Sigért. 27 évesen akkora esélyt kapott, amekkora munkát beletett a pályafutásába, és ezzel a sansszal élni is tudott. Szerhij Rebrov már a 3. fordulóban, a Vidi elleni rangadón a kezdőbe rakta őt, és innen fogva kirobbanthatatlan motorja volt a középpályának. Novemberben, az MTK ellen az első gólját lőtte a Fradiban, amit az év góljának választottak. Nem véletlenül:

Kulcsemberként 23 meccsen lépett pályára az aranyéremmel záruló bajnokságban, 2019 augusztusának végén pedig már úgy beszélhettünk róla, mint a későn érő játékosról, aki 28 évesen NB I-et nyert, aki gólt szerzett a Bajnokok Ligája-selejtezőben a Dinamo Zagreb ellen, és aki 28 évesen meghívót kapott Marco Rossitól a válogatottba. Itt jegyezzük meg: úgy, hogy négy évvel korábban még az NB II egyik kiesőjelöltjénél játszott. Montenegró ellen csereként be is állt, ezzel ő lett a válogatott történetének 1000. pályára lépő játékosa.

2019 őszén előbb szerződést hosszabbított a Fradival, majd duplázott a Vidi elleni rangadón és betalált az Espanyolnak az Európa-liga csoportkörében. Csupaszív játékával, stílusával és a mindig mosolygós, jókedvű nyilatkozataival a magyar szurkolók egyik kedvence és legszerethetőbb figurája lett. A Fradinál nem volt kérdés, hogy állandó a szerepe Rebrov kezdőcsapatában, a válogatottban Rossi szintén fontos emberként számított rá, a 2020/21-es szezonban pedig előbb gólt lőtt a Celticnek a selejtezőben, majd a Bajnokok Ligája csoportkörében találta magát – olyan csapatok ellen, mint a Barcelona vagy a Juventus. A torinói meccs után megszületett a kisfia, Áron, neki, valamint a feleségének, Zsuzsannának ajánlotta néhány nappal korábban a törököknek lőtt gólját a Nemzetek Ligájában. 2021 júniusában pályára lépett az Európa-bajnokságon, a Puskás Arénában a portugálok ellen kapott lehetőséget a hajrában.

Túl szép volt a történet ahhoz, hogy igaz legyen, így 2021. július 28-án csőstül jött a baj: a Fradi edzésén súlyosan megsérült, keresztszalag-szakadást szenvedett. Egy évet hagyott ki, 2022 áprilisában tért vissza az NB I-be a Paks ellen. Időközben ugyanakkor Sztanyiszlav Csercseszov vette át a csapat irányítását, az oszét edző pedig csak elvétve játszatta – annak ellenére, hogy Sigér visszanyerte a formáját a sérülése és a rehabilitációja után. A mellőzés azzal járt, hogy mindössze 12 bajnoki és 1 Magyar Kupa-meccsen játszott, többnyire a kispadon ült, és kimaradt az őszi, majd a tavaszi Európa-liga-keretből is, holott Aissa Laidouni távozott a klubtól.

A posztjára a Fradi sorra igazolta a játékosokat, így nem meglepő módon felröppent a hír, hogy eligazolhat. Megerősítette, hogy voltak kérői, ám maradt, és az élet őt igazolta: Csercseszov a Klaksvík elleni blama után ment, Máté Csaba pedig egyből a kezdőcsapatba rakta, sőt, a Hamrun elleni visszavágón csapatkapitány volt. Az azóta eltelt hetekben újra a régi, és bár az MTK ellen hibázott a bekapott gól előtt (vagy mégsem?), Dejan Sztankovics is számít rá, sőt, a szerb vezetőedző szemében ő a Ferencváros egyik legfontosabb tagja jelenleg.

Sigér Dávid egy igazi vezér a pályán, gyakorlatilag a meghosszabbított jobbkezem. Teljes mértékben rendet tart, nagyon jó összhangot tart a csapatrészek között – szeretem az ilyen karaktereket a pályán” – mondta Sztankovics a Kecskemét elleni siker után. Hogy mit reagált erre Sigér, azt itt lehet olvasni:

A Fradi magyar játékosa lefagyott Sztankovics szavaitól

A középpályásról a Hétközi Forduló című műsorunkban is szó esett. Szabó Zsolt szerint Sigér olyan megbízható játékos, akire fel lehet nézni, akinek a története tündérmese. és aki vezér az öltözőben, valamint a pályán is. Feczkó Tamás elárulta, a karizmatikus vezérszerepe már Balmazújvárosban, huszonévesen is megvolt, hiszen a harmincas játékosokat irányította, terelte.

Jó edzője volt akkor” – viccelődtek a stúdióban ülők, ami valójában nem vicc, hiszen Feczkó motiválása nélkül elképzelhető, hogy Sigér sosem jutott volna vissza az NB I-be, sosem jutott volna el a Fradiba, a válogatottba, és sosem lépett volna pályára a BL-ben vagy az Eb-n.

Marco Rossi ugyan nem jelölte őt a szerbek és a litvánok ellen készülő keretbe, de ha így folytatja, nem lepődnénk meg az újabb válogatottbeli meghívón. Sőt…

Kipróbálnád a sportfogadást? A legjobb helyen jársz! (x)

Megosztás:
Kapcsolódó hírek
DVSC
DVTK
ETO FC Győr
Ferencvárosi TC
Kecskeméti TE
Fehérvár FC
MTK Budapest
Nyíregyháza Spartacus FC
Paksi FC
Puskás Akadémia FC
Újpest FC
ZTE FC