nb1.hu

Az infarktus a múlté, a fradizmus örök: beszélgetés Takács Ákossal

Takács Ákos kétszeres magyar bajnok, egyszer az FTC, egyszer pedig az ETO színeiben ünnepelhetett 2003/2004-ben és 2012/13-ban. Magyar Kupa-győztes is lett kétszer, 2004-ben az FTC-vel, 2009-ben pedig a Honvéddal. Ötször szerepelt a magyar válogatottban, és egyszer gólt is szerzett: 2005. szeptember 3-án a Szusza Ferenc Stadionban Málta ellen talált be. Legutóbb a Dorogi FC utánpótlásában dolgozott edzőként, de nemrég elbocsátották. Úgy véli, hogy a labdarúgásban a labda nélküli mozgás sokkal fontosabb, mint a labdabirtoklás.

2018. január 31-én sokkolta a hír Magyarországot, hogy Takács Ákos infarktust kapott. Szerencsére jól reagált a szervezete a korházi kezelésekre, és folytathatta az edzői munkáját. Legutóbb Dorogon dolgozott, az U17-es csapatot vezette. Az NB1.hu-nak egy óbudai kerthelyiségben nyilatkozott, miközben kislánya, Emma majdnem végig rajzolgatott a két és fél órás beszélgetés alatt.

Teljesen felépültél? Van-e valami, amire külön oda kell figyelned az egészséged érdekében, amikor edzősködsz, főleg a meccseken?
Minden rendben van. Már nincsenek mellékhatások, nem kell semmivel foglalkoznom.

Akkor nem kell óvatosabban beleélned magad a munkába?
Kicsit azért oda kell figyelnem. A nagyobb elővigyázatosság akkor lenne szükséges, ha még játszanék. Az edzéseken, amikor beállok a gyerekek közé és megmutatok egy-egy gyakorlatot, az nem okozhat gondot.

Miben változtál meg emberként és edzőként az infarktusod után? Megfontoltabb lettél?
Már előtte is nyugodt voltam, de az ember átgondol dolgokat egy ilyen nagy baj után. A környezetem miatt, amivel az edzői szakmát és a gyerekeket értem, akartam elsősorban változni, ami szerintem sikerült is. A pedagógia és a pszichológia irányába mozdultam el, de ez a szakmai hozzáállásomat is befolyásolta.

A szívinfarktus akkor alakul ki, amikor a szív oxigénellátása jelentősen elmarad az oxigénigényétől, és ezért a szívizom egy része elpusztul. A leggyakoribb ok, ami miatt ez megtörténhet, az a koszorúerek elmeszesedése, ami beszűkíti az ereket.

 

Hogy visel meg, ami Dorogon történik? A felnőtt csapat kiesett, a jövője bizonytalan, a beszélgetésünk hivatalos része előtt pedig azt mondtad, hogy elbocsátottak.
Sajnos semmit sem tudok, mert váratlanul megváltak tőlem.

Megindokolták a döntést?
Nem!

Nem érdemelted meg?
Nem akarok senkit megsérteni, de most már sokkal jobban foglalkoztat az, hogy legyen egy újabb edzői állásom. Váczy Dávidnak, aki az ottani utánpótlás szakmai vezetője, rengeteget köszönhetek.

Mi a legfontosabb szakmai elved edzőként?
A játék szeretete. Az elkötelezettség, az alázat, a fejlődés és a tanulási vágy. De ezeket nemcsak magamtól várom el, hanem a csapatom minden tagjától is. Azt akarom megtanítani a játékosaimnak, hogy a labda nélküli mozgások és az agy használata nagyon fontosak. Gimnazista gyerekeket edzek, ezeknek a dolgoknak olyan természetesnek kellene lenniük, mint a Pitagorasz-tétel.

Miért van az, hogy a legtöbben csak azt a játékost figyelik a meccseken, akinél éppen a labda van? Mennyi ideig birtokolja egyáltalán egy játékos a labdát egy mérkőzésen?
Johan Cruyff is azt mondta, hogy két-három percet, a többi időben mindenki labda nélküli mozgást végez a pályán. Nem tudom megmagyarázni, hogy miért nem gondolkodnak erről sokan. Lehet, hogy azért, mert úgy gondolják, hogy gyenge a technikai tudás és annak sebessége Magyarországon. Ha ehhez még hozzáadjuk, hogy sokan nem tartják kiemelkedően fontosnak a labda nélküli mozgást, akkor szerintem rossz irányba haladunk.

MTI/Czika László

Johan Cruyffnak miért nem lehet hinni? Nála is jobban értünk a focihoz?
Jó kérdés, köszönöm (nevet)! Nem akarok senkit megsérteni, de nagyon ritkán hallom olyan kollégáktól, hogy átadják ezt az üzenetet, hogy nyolcvanhét percig nincs nálad a labda, ezért mindig a megfelelő helyre kell mozognod. Nem tudom, hogy ez az edzőképzés vagy az egyéni tudás hiányának következménye-e.

Hová tart az edzői szakma a magyar utánpótlásban?
Jók a továbbképzések, jók a tematikák. Ahhoz, hogy valaki fenntarthassa a képesítését, kreditpontokat kell gyűjtenie, amiket konferenciákon szerezhet meg. Szakmailag lehetne még speciálisabb a továbbképzés, várjuk is a fejlődési lehetőségeket, de a kiinduló helyzet már jó.

Viszont vannak még olyan kollégák, akik nem a fejlődés útját választják. Nem az én feladatom megítélni, hogyan lehetne azt ellenőrizni, hogy mindenki tanulni akarjon.

Miben kell a leginkább fejlődniük a magyar fiataloknak?
A döntéshozatal sebességében. Ha egy képernyőn egyszerre mutatnánk egy BL-meccset és egy magyar utánpótlás meccset, akkor két teljesen különböző játékot látnánk, még akkor is, ha a labda nélküli mozgásokra figyelnénk.

Még az FTC-ben játszottál, amikor először beszéltünk. Már akkor is azt mondtad, hogy soha nem tagadod meg a fradizmusodat. Ki testesíti meg most az FTC-ben a fradizmust? Sigér Dávid, Lisztes Krisztián vagy Ryan Mmaee?
Dibusz Dénes. Nem csak azért, mert ő a csapatkapitány, hanem mert nagyon régóta ott van és nagyon jól teljesít. A Krisztián még nagyon fiatal, neki még idő kell, hogy teljesen érett játékos legyen. De hiányzik egy igazi Lipcsei Péter vagy egy Gera Zoltán. Viszont ez nem csak a Fradi problémája, mert például Lipcseiék idejében ott volt Sándor Tamás a debrecenieknek. Hiányoznak sok helyről az igazi vagányok, az igazi csibészek.

MTI/Kovács Tamás

A napokban voltam az Atlético Madrid budapesti edzőtáborában, ahol az igazgató azt mondta nekem, hogy próbálják ötvözni az akadémiai képzést azzal, hogy szükségük van az általad is említett karakterű tehetségekre, főleg azért, mert ők gyorsabban döntenek a meccseken. Hozzátette, hogy a Betis és a Sevilla még mindig az utcáról toborozza a gyerekeket. Szükség van még a zsiványokra a fociban?
A csibészség alapvető kellék a tanulás mellett. A grundokon sajnos már nem játszanak gyerekek. Viszont nekem is voltak már olyan tehetségeim, akiknek azt mondtam, hogy az egész pályán szabadon mozoghatnak. Fogékonyak a tanulásra, de a kreativitásukra bárhol szükség lehet a pályán. Az ilyen tehetségeknél fontos, hogy az alaptulajdonságukat ne nyomjuk el a tanulás miatt.

Szoboszlai Dominik nagyon vagány, több ilyen mentalitású játékosra lenne szükségünk.

Mit változtatnál meg a legelőször a labdarúgásban?
Jobban kellene bíznunk a fiatalokban, de ez nem elég, több támogatást is kell nekik adni. Nagyon sok ügyes gyerek van Magyarországon, de sokan nem kapnak lehetőséget, mert vezetői szinten azt hiszik róluk, hogy nem érdemlik meg, mert nem az egyéni képzésre koncentrálnak, hanem az eredményekre.

Hátrányban vannak a magyar tehetségek és edzők?
A játékosok helyzete kezd javulni, de az edzők közül csak Dárdai Pál és Bódog Tamás dolgozik a Herthánál, azaz egy rangos helyen, Németországban. Tegyük fel a kérdést: hány szerb edző van a világban, pedig csak egy ötmilliós országról van szó. Muszáj változtatnunk dolgokon.

MTI/Földi Imre

Gondoltál már arra, hogy ne az edzősködéssel, hanem mással foglalkozz?
Folyamatosan. Dorogról elbocsátottak, ezért más irányba is kell néznem. Nekem, szerencsére, nincs ezzel problémám. Eddig is volt más munkám az edzések mellett a délelőtti órákban. A labdarúgás szeretete miatt edzősködöm, mert hozzá akarok járulni ahhoz, hogy jobb legyen a focink, és minél több magyar futballista játsszon a topligákban.

Itt van velünk a nyolcéves kislányod. Mennyire szereti a focit, mit tud a játékos-pályafutásodról?
Amikor megszületett, már abbahagytam játékosként, élőben nem látott futballozni. Videókat viszont nézett rólam, de ő kosárlabdázik, az a kedvenc sportja. Viszont nem fogom kihagyni, hogy ahogy nő, ne meséljek neki egyre többet a fociról. Főleg a magyar fociról.

Kipróbálnád a sportfogadást? A legjobb helyen jársz! (x)

Megosztás:
Kapcsolódó hírek
DVSC
DVTK
ETO FC Győr
Ferencvárosi TC
Kecskeméti TE
Fehérvár FC
MTK Budapest
Nyíregyháza Spartacus FC
Paksi FC
Puskás Akadémia FC
Újpest FC
ZTE FC