nb1.hu

Ma lenne 89 éves Puskás Ferenc, a legismertebb magyar

Budapest – Pelé listája: Puskás, Beckenbauer és Best!

A legismertebb magyar, Puskás Ferenc ma lenne 89 éves. Öcsi bácsi élete nyitott könyv a labdarúgást szeretők számára, itthon és a nagyvilágban egyaránt. Talán nincs olyan magyar ember, aki külföldi utazása során nem tapasztalta volna ennek a névnek a varázserejét. Puskás neve mosolyt csal a legzordabb arcokra is, vállunkat lapogatva sorolják: Puskás, Honvéd, Hungary! E név hallatán Madagaszkártól Grönlandig kalapot emelnek az emberek. Magyarország méltán büszke Kispest leghíresebb fiára – írta a Budapest Honvéd hivatalos honlapja.

 

A Purczeld család 1928-ban költözött Kispestre. 1937-ben id. Purczeld Ferenc Puskásra magyarosította a nevét. Öcsi bácsi, Kispesten a Szegfű utcai iskolában végezte el a 4 elemi osztályt, majd a Petőfi iskolában fejezte be a tanulmányait. 1938-ban, 11 éves korában, egy évvel az engedélyezett dátum előtt, Kovács Miklós néven leigazolta a Kispest. Egy évvel később már saját nevén a KAC játékosa. 1941-ben az ifjúsági csapat legeredményesebb játékosa, ontotta a gólokat, nem egyszer 4-5 góllal keserítette el az ellenfeleket. 16 és fél évesen mutatkozik be a KAC első csapatában, a Nagyvárad ellen, a következő meccsén megszerzi első NBI-es gólját. Az 1944-es bombázásokat a család a kispesti vágóhíd pincéjében, majd egy pilisi házba vészelte át. 1945-ben, 18 évesen mutatkozott be a válogatottban, 12 perc múlva megszerezte első gólját. 1956-ig 84-szer húzta fel a címeres mezt és 83 gólt lőtt. (magyar válogatottként ennél több gólt senki nem szerzett). 1952 az öröm és a bánat éve, megszületik Anikó lánya, és meghal az édesapja. Ugyanebben az évben, Helsinkiben olimpiai bajnok lett. A Honvéddal ötszörös bajnok, négyszeres gólkirály. Játékát a rendkívüli robbanékonyság, tökéletes labdakezelés, kiismerhetetlen cselek, hihetetlenül szellemes, ötletekben gazdag megoldások, nem mindennapi helyzetfelismerés, és briliáns lövő készség jellemezte. 1953-ban, az évszázad mérkőzésén, Anglia ellen szerzett gólja ma is élményszámba megy. A Honvéd, dél-amerikai túráját követően, 1956-ban külföldön maradt, majd eltiltását követően a Real Madrid játékosa lett. Harmincon túl, jelentős túlsúllyal küszködött, de hihetetlen akaraterejének köszönhetően Madridban képes volt lefogyni, és még tíz évig kápráztatta a Real szurkolóit.

 

Puskás a minden idők legnagyobb kupadöntőjének tartott glasgow-i BEK-fináléban négy gólt szerezett, és másodszor is BEK-győztes (Real–Eintracht 7:3) lett a királyi gárdával. Nem meglepő módon a sorozat gólkirálya lett. A Világkupa-döntőben (Real–Penarol 5:1) két góllal járult hozzá a sikerhez. Évvégén a France Football Aranylabda-szavazásán második lett, nyílt titok volt, hogy  több kelet-európai szavazó, politikai nyomásra nem Puskást tette az első helyre…

 

Puskást a kortársai is nagyra tartották

 

Marosi László (1957 és 1971 között volt a Honvéd labdarúgója) mondta egyszer Puskásról: – Apám nagy Kispest szurkoló volt, minden meccsre kihozott. Az edzésekre mindig előbb mentem ki, az Öcsiéknek szedtem a labdát. Nagyon szerettem az Öcsit és Bozsik Cucut is. Ők voltak a példaképek, nagyon elismerték és szerették őket. Öcsi bácsi nagyon aranyos ember volt.  Amikor vége volt a bajnokságnak mindig volt egy záró vacsora. A kispesti posta mögötti utcában volt egy étterem, ott volt mindenki, a nagy csapat, serdülő, és az ifi. Soha nem felejtem el: amikor hozták az ételt az Öcsi, azt mondta a pincérnek, álljon meg, vigyék először a gyerekeknek! Ők utánunk ettek. Olyan megható ez még ma is. Azért is szerette mindenki – még külföldön is -, mert nagyon jószívű ember volt.

 

Pelé (háromszoros világbajnok brazil labdarúgó): – Mindig is a barátomnak tekintettem, fantasztikus ember volt. Három futballistát tartottam igazán nagyra, Puskást, Franz Beckenbauert és George Bestet. Öcsi azonban nemcsak labdarúgóként, a pályán kívül is példakép lehetett bárki számára. Csodáltam őt és felnéztem rá.

 

Az egyik legszebb történetet Hoffer József írta meg Puskásról az "Alberttől Zsákig" című könyvében. "Papp László háromszoros ökölvívó olimpiai bajnokunk, 1963 decemberében Madridban lépett szorítóba hivatásos mérkőzés keretében a spanyol Folledo ellen. A tét a középsúlyú Európa-bajnoki cím volt. A hatalmas csarnok zsúfolásig megtelt. Laci kissé szorongva nézett a mérkőzés elé. Nem az ellenfél izgatta, hanem a győzelemre áhítozó, heves vérmérsékletű, 15 ezer főnyi hazai közönség várható hangorkánja. Zúgott is a harsány bíztatás a spanyolok kedvence felé. Egyszer azonban váratlanul felharsant a lelátó egyik szögletében a harsány "Hajrá, Papp!" kiáltás is. És míg Folledo hívei olykor szünetet is tartottak, Papp szurkolói megállás nélkül a mérkőzés végéig lankadatlanul bíztatták a magyar fiút. Laci önbizalmát láthatóan növelte a váratlan buzdítás. Fölénye egyre fokozódott. Végül biztos győzelemmel harcolta ki az "Európa-bajnok" büszke címet.Az első gratuláló Puskás volt, aki a szorító közvetlen közelében szurkolta végig a mérkőzést.

 

– Nem értelek, "Öcsi"! – jegyezte meg Papp. – Te a miatt panaszkodsz, hogy alig hallasz Spanyolországban magyar szót. És íme: ma este több száz magyar buzdított itt engem.

 

– Tévedsz. "Görbe"! (ez Papp kedvenc beceneve) – magyarázott Puskás. – Rajtunk kívül egyetlen magyar sincs itt. Kubala és én fogadtuk fel ezeket az embereket itt. Kasztíliai munkanélküliek. Megvettük nekik a jegyet és órabért fizettünk, hogy téged bíztassanak. Becsülettel rászolgáltak a fizetésre.

 

A kemény öklű Papp Laci meghatottan, csillogó szemekkel borult "Öcsi" nyakába…"

Próbáld ki nálunk a sportfogadást! (x)

Megosztás:
Kapcsolódó hírek
DVSC
DVTK
ETO FC Győr
Ferencvárosi TC
Kecskeméti TE
Fehérvár FC
MTK Budapest
Nyíregyháza Spartacus FC
Paksi FC
Puskás Akadémia FC
Újpest FC
ZTE FC