A fiatal játékosok lelkével is foglalkozni kell az új ügyvezető szerint, hogy Kispesten maradjanak.
Két hete nevezték ki ügyvezetőnek az NB I-ben kieső helyen telelő Budapest Honvéd FC csapatánál, főleg azért, hogy szemléletmódjával racionalizálja, új alapokra helyezze a kispesti klub működését. Annak ellenére sem tartja magát válságmenedzsernek, hogy saját bevallása szerint is van baj Kispesten, ő inkább fejlesztő típusú vezetőként dolgozik. Az NB1.hu-nak adott nyilatkozatában Kun Gergely elmondta, hogy miként birkóznak meg a XIX. kerületi klubnál az energiaválság okozta mindennapi nehézségekkel, beszélt az általa követendőnek tartott klubmodellről, az értékek megtartásáról, utalt esetleges személyi változások lehetőségére is, továbbá reagált az első csapattól október végén távozott vezetőedző, Tam Courts nyilatkozatára is, amelyben a skót szakember azt állította, hogy a rasszizmus űzte el Magyarországról.
Ha eltekintünk attól, hogy ügyvezető a hivatalos titulusa, nevezhető válságmenedzsernek is?
Nem! Én közgazdász vagyok, bankban dolgoztam, ezen kívül egy gyógyszeripari cég üzleti fejlesztésén dolgoztam, tehát abszolút nem profilom a válságmenedzsment. Fejlesztő típusú ember vagyok, jó folyamatok mentén lehet cégértéket növelni – ez nagyon fontos.
Ez a fajta erőssége volt a Honvéddal való kapcsolat alakulásának a mozgatórugója?
Abszolút! Minden szempontból fejleszteni a klubot; sportszakmai szempontból is, de az Chris Docherty feladata lesz, értendő ez a teljes utánpótlás-képzésre és a felnőtt futballra, amelyeket egy kézbe kívánok helyezni. Fontos, hogy ez a két szegmens ne különálló dolog legyen: az akadémiára kell, hogy támaszkodjon a felnőtt futball, és ha ezek között egy fal van, akkor nem lesz hatékony a feláramoltatási folyamat.
Programjában említette, hogy a sporteredmény-központú, igazolásorientált modellt cseréli a képzésre és annak hatékonyságára fókuszáló modellre. Utóbbival hogy érhető el az akut helyzet kezelése, hogy bennmaradó helyen végezzen a Honvéd?
Lehet, furcsa lesz, amit mondok, de a kieséstől való rettegést megpróbálom kiűzni a fejekből. Ha valamitől félünk, az rossz döntéseket fog eredményezni. Nekünk arra kell koncentrálnunk, hogy azt a szakmai utat, amit magunk elé kitűztünk, azt végrehajtsuk, és akkor nem lesz baj. De ha a vereségtől félünk, akkor ki fogunk kapni, mert bevonzzuk. Ez olyan, mint amikor vizsgázol: ha azt tűzöd ki célul az egyetemen, hogy legyen meg a kettes, akkor sokszor egyes lesz a vége. Ha az ötös a célod, akkor lehet, hogy hármas lesz, de semmiképpen nem lesz egyes. A sportban nagyon erős a mentális rész. Nézzük meg, hogy áll a Honvéd a tabellán a hazai, illetve az idegenbeli meccseken: ennek mentális okai vannak, mi más lenne? Az egyiken tizenkettedikek vagyunk, a másikon hatodikak. Fel kell tárni, de valószínűleg pszichológiai félelem alakult ki a játékosokban a saját, csodálatos stadionjukban. A szakmai stáb feladata feltárni ennek az okát, és nagyon gyorsan meg kell oldani, nehogy erre menjen rá a szezonunk.
Az ügyvezető hogy tud mégis hozzátenni ehhez a részhez?
Egy ügyvezető sok fronton tud ehhez hozzátenni. Naponta van egy negyvenes listám, amit szeretnék megoldani. A sportszakmai kérdések mellett gazdálkodási kérdéseket, jogi kérdéseket, adott esetben személyi kérdéseket is. Egy dolgot nem tudok kiemelni. Sok apró munkával lehet ehhez hozzátenni, és igazából ugyanezt várom a szakmai oldaltól is: apró munka, fegyelmezett, apró, kitartó munka – szerintem így lehet a legjobban eredményt elérni. Nekem mindig ez volt az utam, nem tudom máshogy csinálni.
Létezik olyan klubmodell most Magyarországon, amit követendőnek tart kispesti léptékkel nézve?
Magyarországon nem. Ami nekem nagyon tetszett, az a Bodø/Glimt. Ők két év alatt kiesőjelölt csapatból – néhány kulcspozícióban történő jó igazolással, a szakmai stáb tudatos erősítésével – Európa Liga-csoportkörös csapattá fejlesztették magukat, anélkül, hogy nagy igazolásaik lettek volna. Ez nekem egy nagyon szimpatikus klubmodell. Az AZ Alkmaart is lehet említeni: ezek mind saját utánpótlás bázissal rendelkeznek és nagyon jó scouting hálózatuk van, nagyon sok játékost találnak meg a világ minden tájékán, akiket ők kinevelnek és beépítenek. De említhetném a Dinamo Zagrebet is, akik felfedeztek egy Dani Olmót, és ott lett profi futballista. Ezek óriási tettek, amiket nem 40-50 milliós országokban vittek véghez, hanem kisebbekben. Tudásba invesztálva, odafigyelve nagyon sok mindent el lehet érni. Tehát ha Magyarországon nem is látok, nemzetközi szinten vannak példák, amiket lehet követni.
És ezeket fogja tudni követni a Honvéd?
Azon vagyunk. Ez most a következő hetek legnagyobb feladata, hogy úgy alakítsuk át a szervezetet, hogy erre képesek legyünk. Konkrét személyi kérdésekről persze még ne kérdezzen, mert két hete vagyok ügyvezető, de látni fogják a változásokat.
Van most baj Kispesten a szakmán túl is?
Olyan baj van, mint az összes többi klubnál. Válságos időszakot élünk, hogy a gázár, mi gázzal fűtjük a pályát, 2021-hez képest tizenkétszeres. Ez nem kezelhető, így a pályafűtést leállítjuk, amíg ez a helyzet nem rendeződik. Ez viszont eredményez egy nagyobb sérülésveszélyt. Plusz az NB I-es meccseken kell pályafűtés, ezt az MLSZ előírja. Szerintem most mindenki azon gondolkodik, hogy miként lehet megtalálni azt az utat, ami gazdaságilag kezelhető, a sportteljesítményt nem rontja.
Központi segítségre lehet számítani?
Nem tudok ilyenről. A tulajdonosi körre ugyanúgy számíthatunk, mint az elmúlt években. Nagyon bízom abban, hogy ők maradnak velünk és támogatnak minket – erre utal minden jel.
Ez azért is érdekes, mert arról is hallani, hogy a tulajdonosok árulják a klubot…
Ilyenről sem tudok.
A megszorítások fényében mi az esély arra, hogy a Bozsikban fogadják “tavasszal” a Kisvárdát?
Ott szeretnénk játszani!
Most kénytelen vagyok használni a kiesés szót: van vészforgatókönyv arra az esetre, ha kiesne a Honvéd? Értem ezt úgy, hogy a Magyar Futball Akadémia állománya készen áll egy sikeres másodosztályú szereplésre, hogyha bekövetkezik?
Kockázatkezelő voltam, és egy kockázatkezelő minden lehetséges megoldást és lehetséges kimenetet kell, hogy mérlegeljen. De most tényleg nem erre készülünk. Jelenleg nem tudnék egy olyan forgatókönyvet mondani, hogy kiesés esetén a gazdálkodási helyzetünk hogy alakulna, ezt most nem számoltuk még végig. Ahogy megyünk előre a szezonban, látni fogjuk az eredményeket, és annak megfelelően kell terveznünk. De ez egy rémisztő gondolat, amit ki kell vernünk a fejünkből.
Pénzügyi oldalról nézve biztos lesz beleszólása a keret alakításában. Meg fogják tudni tartani az értékeiket? Gondolok itt főleg az U21-es válogatott Kocsis Dominikra és Bocskay Bertalanra, illetve Kerezsi Zalánra és Szabó Alexre vagy Szappanos Péterre.
A kölcsönből visszahívott játékosokat most figyeli vezetőedző, Dean Klafuric – én nagyon bízom benne, hogy beépíti őket a csapatba, mert fiatalt semmiképpen sem szeretnék eladni.
De ha valaki el akar menni, én tehetek bármit klubvezetőként. Persze, meg tudom tartani jogilag az illetőt, de nem lesz tiszta a feje. Ha valaki nagyon el akar menni, azt el kell engedni. A fiatalok alapvetően most itt kell, hogy pallérozódjanak, beépülhetnek a csapatba tényleg kapnak játékperceket. Nem lehet azt mondani, hogy a Honvéd csak külföldiekkel játszik, nagyon pozitív az a változás, ami itt az elmúlt félévben végbement, ezt szeretnénk erősíteni, nem akarunk fiatalokat eladni.
Tegyük fel, hogy Kocsis Dominikot elvinné egy jobb helyzetben lévő magyar csapat, és ott mondjuk nem kapna annyi játéklehetőséget, mint Kispesten. Ilyen és ehhez hasonló szakmai jellegű felvetésekkel lehet hatni a játékosokra?
Chrisnek az is a feladata, hogy beszéljen velük, mert a futballista karrier egy kemény út. Fiataloknak kell brutális döntéseket meghozniuk. Foglalkozunk ezzel a részével, például úgy, hogy a sportpszichológiát szeretnénk előtérbe helyezni a csapatnál. Dominikre visszatérve, igen, foglalkozunk a lelkével is.
Működik a kémia a Dean Klafuric vezette stáb és a játékosok között?
Fantasztikus edzőt találtunk Dean személyében. Ő a Dinamo Zagrebnél volt, végigment a teljes utánpótlás-spektrumon, a Legiával bajnokságot nyert. Igazi nevelő, tanító típusú edzőt talált a személyében a Honvéd, és ez nagyon biztató. És a meccsein felismerhető volt egy progresszívabb játék. Kívülről úgy látom, hogy ő jó lesz.
És mit szólt az előd, Tam Courts utólagos nyilatkozatához, amelyben kifogásolta, ahogy a rasszizmust kezelték a klubnál a zalaegerszegi meccs kapcsán?
Ehhez mit lehet szólni? Rosszul esett nekünk, nem érezzük igazságosnak, de mindenki azt mond, amit akar.
Egy év múlva, ha ugyanitt ülünk, és beszélgetünk, miről nyilatkozna elégedetten?
Azt szeretném látni, hogy egy olyan játékot játsszon a csapat, amiről akkor is fel lehet ismerni, ha az ember nem látja a mezeket. Gyűlölök veszíteni, de szerintem az kell, hogy legyen a cél, hogy játékban fejlődjünk. Ha ezt a célt tűzzük ki, akkor az eredmények is jönni fognak.