Sportbarátság és múlt oldhatja fel a Fradi-dilemmát.
Hétfő este eldőlt, hogy a Budafok nevezhet az NB I-es bajnokságra az MTK-val együtt a másodosztályból, a piros-feketék keddi, örömünnep edzésén ott volt Németh Zsolt is, aki az Országgyűlés külügyi bizottságának az elnöke is.
És ez nem a véletlen műve volt, hiszen a szívén viseli a budafoki csapat sorsát, ráadásul eléggé régóta. A vezetők, az edzők és a játékosok régi barátként fogadták, nagy tapssal jutalmazták meg az ünnepi beszéde végeztével.
Mielőtt viszont tovább sietett volna Budafokról, válaszolt az nb1.hu kérdéseire.
A Budafokkal kapcsolatos érzései mellett fontos mozzanatokat mesélt el a klub és az elmúlt évek fejleményeiről, de azt is elárulta, melyik a másik kedvenc magyar, illetve külföldi csapata, de elmondta a véleményét az Európa-bajnokság elhalasztásáról is, illetve bepillantást engedett a döntési mechanizmus megértésébe azzal is, hogy az európai politikát is megemlítette.
EXKLUZÍV: interjú a Budafok ötletgazdájával – NB1.hu
Jakab János ötletei feljutást értek! A Budafok, egyébként a háttérben és szerényen, illetve eredményesen dolgozó tiszteletbeli elnöke volt az, aki Bélteky Róbert tulajdonos figyelmébe ajánlotta a klubot, de ő volt az, aki kitalálta, hogy Oláh Lóránt legyen a sportigazgató, majd kicsivel később azt is, hogy Csizmadia Csaba legyen a vezetőedző.
Régen volt 1945/46, amikor a Budafok utoljára és egyébként először az élvonalban szerepelt. Láttam és hallottam a beszéde során, hogy azok közé tartozott, aki hittek abban, hogy újra NB I-es lehet a gárda.
Ez egy csodálatos pillanat. Hetvennégy év után lettünk újra NB I-esek. Nagyon szeretnék gratulálni a másik fővárosi csapatnak, az MTK-nak, és sok sikert kívánok a Vasasnak, hogy ne adják fel a reményt, annak ellenére, hogy harmadikok lettek. A budafoki siker hátterében valóban ott van a történelem. Lehet, hogy hetvennégy éve szerepeltünk utoljára a legmagasabb osztályban, de a klub folyamatosan nevelte ki a kiváló játékosokat. A mostani siker enélkül a folyamat nélkül, ami a láthatatlan hetvennégy évben történt, nem jöhetett volna létre. Ha bemegy valaki a klubszobánkba, láthatja a több mint száz kupát, de ott van az Aranycsapat legendájának, Zakariás Józsefnek is a fotója, akárcsak Mészöly Kálmáné, a legfiatalabbak közül meg Lovrencsics Gergőé. Így nyugodtan kijelenthetjük, hogy a folyamatos munka hozta meg a gyümölcsét, illetve az, hogy sikerült megőriznünk az objektumot. Ehhez fontos volt az a politikai fordulat, ami bekövetkezett kettőezer-tízben, hogy a sportot és a kultúrát a közgondolkodás középpontjába sikerült helyeznünk. Kettőezer-tizenkettőben voltunk száz évesek, ebből az alkalomból Orbán Viktor miniszterelnök úr ellátogatott hozzánk. Amikor látta, hogy milyen sanyarú állapotok vannak, de milyen potenciál és milyen elkötelezettség van itt, akkor megszületett az a döntés, hogy fejleszteni kell. Elkészült a csarnokunk, amiben élvonalbeli kosárlabda-csapat szerepel, remélem, a budapesti kosárlabda feltámadásának az egyik éllovasa lesz majd. Ami láthatóbb, az a focicsapat megújulása, az egész stadion kiépülése, mind a látogatáshoz nyúlik vissza. Viszont a fejlődés nem mehetett volna végbe olyan emberek nélkül, akikről elmondhatom, hogy az Úristen adott nekünk. Ilyen Bélteky Róbert tulajdonos, aki másodgenerációs ausztráliai magyarként azt mondta, hogy neki fontos, hogy a magyar foci talpra álljon, így beszáll a kormányzati erőfeszítések mellé, és a saját anyagi lehetőségeiből folyamatosan áldozott, már akkor is, amikor még nem tudtuk, hogy mi lesz ebből a vállalkozásból. Amikor megismertük, a harmadosztályból indultunk el. Akkor még nem akart mindenáron élvonalbeli csapatot csinálni, de kötelességének érezte azt, hogy segítsen a hazájának, annak az országnak, ahonnan az apja elszármazott Ausztráliába. Nem volt elég neki az, hogy Puskás-szobrot állított Melbourne-ben, hanem beszállt a Budafokba is. A helyi, elkötelezett erőket sem szabad elfelejteni, mint Jakab János tiszteletbeli elnököt, aki futballozott is itt, vagy Vizi Sándor elnököt, aki szintén játszott a Budafokban, illetve a kerületi önkormányzat tagjaként közismertségnek és elismerésnek is örvendő személyiség. Beszélni kell még azokról a srácokról is, akik itt fociznak és szintén hittek ebben az álomban. Úgy vélem az elkövetkezendő években, az együttműködés fennállása esetén, további sikerekre számíthatunk. A legfontosabb cél most az, hogy megkapaszkodjunk az NB I-ben.
Melyik ellenfél elleni meccset, meccseket várja a legjobban?
A legnehezebb a Ferencváros ellen lesz, mert alapból Fradi-drukker vagyok, eddig nem volt alkalmam nem a Fradinak drukkolni, hiszen két külön bajnokságban játszott a két csapat. Mostantól viszont egyszerre szorítok a két gárdának, az egymás elleni meccseken meg győzzön mindig a jobbik. Meg kell jegyeznem, hogy a Fradi és a Budafok között mindig is volt kölcsönös segítség, talán a legtöbb érintkezés a budafoki tehetségekkel kapcsolatban is a Ferencvárossal volt. Bízom benne, hogy továbbra is konfliktusmentes lesz a két klub kapcsolata és remélem, ez az én lelkemben lévő dilemmákat is segít majd feloldani.
Mennyi ideje van meccsekre járni?
A külpolitika, ami az én szakterületem, egyáltalán nem független a labdarúgástól. A nemzetpolitika meg még inkább a szakterületem, az meg egyáltalán nem függetleníthető el tőle. Ha kapok egy meghívást mondjuk Milánóba, elmegyek, a svájci nagykövet például többször is meghívott meccsekre az elmúlt években. Fontos, hogy minden évben, vagy amikor csak tehetem, ellátogassak Dunaszerdahelyre. De nagyon büszke vagyok a többi, határon túli magyar csapatra is, mint például a Sepsiszentgyörgy vagy a Topolya. Bízom benne, hogy a többi határon túli magyar csapat is egyre szebb eredményeket ér majd el. Ezekre az egyesületekre igaz a kedvenc nemzetközi csapatomnak, a Barcelonának a szlogenje, hogy többet jelentenek, mint klubok. Közösséget, nemzeti közösséget jelenítenek meg. Azt kívánom a Budafoknak, hogy bátran támaszkodjanak arra, hogy többek lesznek, mint klub, mert Budafok-Tétény közösségének lesznek a zászlóvivői. Nagyon sok sikert kívánok nekik ehhez.
EXKLUZÍV INTERJÚ: az NB I-ben játszana a Vasassal a Budafok tulajdonosa – NB1.hu
Az Európa-bajnokság egy évvel későbbre történő halasztása okoz-e bármiféle gondot Magyarországnak, a magyar sportpolitikának?
Nagyon fontos, hogy kijussunk az Eb-re. Bulgáriát mindenféleképpen meg kell vernünk az első körben, utána meg Izland vagy Románia elleni kellene győznünk. Az Eb elhalasztása bölcs döntés volt. Nem látszik, hogy a vírus és annak hatásainak a legyőzése egy éven belül végbemenne. Ez látszik egyébként az európai politikában is. Az Európai Parlamentben, az Európai Bizottságban – én az Európai Tanácsban a magyar delegációnak vagyok a vezetője – is ugyanazt tapasztaljuk, hogy a nyári ülések elhalasztása után az ősziek elnapolása is felvetődött. Arra kell berendezkednünk, hogy a vírus elleni küzdelem el fog húzódni a jövő év közepéig. De akkora már abban az állapotban lehetünk, hogy sikeres rendezvényt lehet tartani. A meghozott döntést szükségesnek és értelmesnek lehet minősíteni.
Kipróbálnád a sportfogadást? A legjobb helyen jársz! (x)