nb1.hu

TF: új alapokon a labdarúgás, a második cél a feljutás – INTERJÚ

Új alapokra helyezi a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem és a TFSE a labdarúgás működtetését. A TF csapata a Budapest bajnokság első osztályában szerepel, ám az álmok arról szólnak, hogy a gárda idővel az NB III-ban szerepeljen, ráadásul új létesítményben. A tervekről Sztranyovszky Márk szakosztályvezetővel beszélgettünk.

Hogyan alakul újjá a TF labdarúgása? Kik lesznek a szakmai vezetők?
A szakmai igazgatói szerepkört Prukner László, az egyetem Sportjáték Tanszékének labdarúgó csoportvezetője látja el. A közvetlen stábot fiatal edzők alkotják majd, akik vagy itt a TF-en végeztek vagy kötődésük van az egyetemhez. A vezetőedzői pozíciót Kovács Gábor tölti majd be, aki sikeres játékos-pályafutást és magas szintű edzői karriert is magáénak tudhat. A kapusedző az a Hegedüs Lajos lesz, aki nemrég fejezte be az aktív pályafutását. Radnai György lesz a pályaedző, aki a szakosztályvezetői munkámat is segíti majd. Az lesz a fő feladatunk, hogy minél több hallgatót a csapatunkba tudjunk csábítani azok közül, akik ide járnak a TF-re, de nem itt futballoznak. Nagyon szeretnénk leendő diákoknak is olyan jövőképet adni, akik jelenleg nem itt tanulnak, de a TF-re szeretnének járni. Ők azok, akik akadémiák növendékei vagy magasabb osztályokban jegyzett gárdák utánpótlás-csapataikban játszanak. Nagyon fontos, hogy akik minket választanak, azok megfelelő képzésben részesüljenek mind a tanulmányok, mind a labdarúgás területén. Jelenleg a Budapest bajnokság első osztályában szereplünk, az elsődleges célunk az, hogy a következő egy-két évben még stabilabbá tegyük a pozíciónkat. Ha a helyzet úgy alakul, akkor mindenképpen szeretnénk majd szintet lépni. Az egyetem vezetősége mögöttünk áll. Szintén örömteli fejlemény, hogy Buda szívében szeptember negyedikén átadásra kerül egy igazi kis ékszerdoboz. Élőfüves és egy műfüves pályán tudunk majd napi szinten dolgozni.

Mennyire számít az, hogy az egyetemre jelentkező futballisták mit és hol tettek le eddig az asztalra a pályafutásuk alatt?
Nézzük, hogy ki, hol és hogyan játszott, mert felnőtt labdarúgásról beszélünk. Jó, ha az alapok le vannak rakva, de mi is szeretnénk, hogy a fiatal edzőink képezzék a játékosokat, mert azt szeretnénk, hogy minél magasabb szintre juthassanak el tőlünk.

A BLSZ I-ben való szereplés stabilitása mennyire jelent eredménykényszert a mérkőzéseken?
Nem jelent azt! Csak és kizárólag abból a szempontból, hogy stabil csapata akarunk lenni a bajnokság mezőnyének.

Akkor nyugodtan lehet készülni, előtérbe helyezve a képzést…
Így van! A fiatal szakvezetéssel is ez a helyzet. Az első évben csak az a célkitűzésünk, hogy ne essünk ki. Utána próbálunk meg fokozatosan előrébb lépdelni.

A szakmai stáb tagjai nem csak a TF-nél dolgoznak. Mennyire mentek könnyen a megállapodások a Puskás Akadémia vezetőivel?
A TF és a Puskás Akadémia között eleve van együttműködés, de a lehetőségekhez mérten szeretnénk még szorosabbá fűzni ezt a kapcsolatot.

Mennyire szorosabbra?
Az elsődleges cél az edzői stáb kialakítása volt, a felcsútiak végig partnerek voltak, amiért köszönettel tartozunk nekik. A felek úgy gondolják, hogy biztató az együttműködésünk jövőképe.

Mennyivel másabb a te feladatköröd, annál, mint egy hasonló szakosztályvezetőnek egy hagyományos értelemben vett futballcsapatnál?
Teljesen más! Az egyesületnél tíz éve vezetem a futsal-szakosztályt, így van rálátásom arra, hogy amatőr játékosaink vannak és lesznek, akik a sportolás mellett kiemelt figyelmet szentelnek a tanulásnak is. Igyekszünk a magunk kis környezetében a legmagasabb szinten megteremteni a hátteret, de tisztában vagyok azzal, hogy olyan játékosaink vannak, akiknek nem teszi ki életük minden pillanatát a versenyszerűen űzött labdarúgás.

Ha valaki azt mondja, hogy tanulnia kell, akkor az prioritást élvez?
Mindenképpen. Arra is odafigyelünk, hogy lehetőség szerint a bajnoki mérkőzéseink péntek este legyenek, hogy a diákok minél jobban a tanulmányaikra tudjanak koncentrálni.

Az edzésprogramot, hogyan kell elképzelni?
Heti négy edzéssel készülünk majd, általában szerdán lesz a szünnap.

Milyen tapasztalataitok vannak a Budapest első osztályról?
Korábban is hosszú időn keresztül szerepeltünk ebben a bajnokságban, illetve személy szerint a Budafok második csapatát láttam belülről is. Szervezettek, jó fizikai állapotban vannak az ellenfelek, ezeket igyekszünk majd mi is megteremteni.

Az egyetemekről a közösségi élet is az eszükbe jut az embereknek. Hogyan próbáljátok népszerűsíteni a focicsapatot, milyen terveitek vannak a szurkolói mozgósításra.
Szerencsére az egyesületnél ebben központi gondolkodás van, külön csapat foglalkozik a megjelenésekkel és a szurkolók toborzásával. Szeretnénk, ha minél több hallgató érezné magáénak a csapatot, állandó szurkolói bázis alakulna ki. Ennek érdekében a közösségi média felületeket, valamint az egyéb online és offline felületeket is ennek szolgálatába állítjuk!

A TF-en belül van presztízs abból, hogy melyik sportág szerepel jobban vagy melyik a népszerűbb?
Nincsen! Annak örülnék a legjobban, ha rendszeresen ki tudnánk járni a többi sportág mérkőzéseire ők meg a miénkre. Az lenne a cél, hogy visszatérjen a tíz-tizenöt évvel ezelőtti hallgatói élet. Akkor kezdtem el itt a tanulmányaimat, elképesztően jó hangulata volt akkor az egyetemnek.

A beszélgetésünk hivatalos része előtt mondtad, hogy az amerikai egyetemi modellből is kívántok ötleteket meríteni. Mik lennének ezek pontosan?
Az Egyesült Államokban középiskolában keresik meg az egyetemek azokat a diákokat, akik jó sportolók. Hasonló modellel, egy egyedülálló sportolói ösztöndíj- és mentorprogrammal dolgozunk, melynek célja, hogy a tanulmányok és a sporttevékenység összeegyeztethetők legyenek. Nekünk is a célunk, hogy azok a diákok, akik megszerzik nálunk a diplomájukat, minél jobb helyekre tudjanak elhelyezkedni, akinek meg van rá lehetősége, az továbbra is magas szinten tudjon sportolni, akár magasabb osztályban is.

A régi diákokkal, játékosokkal milyen a kapcsolatotok? Hívtok majd meg régieket a meccseitekre?
Ebben a szegmensben is szeretnénk előre lépni. Az elmúlt öt évben a campus fejlesztése zajlott. A szakosztályok nem tudtak igazi hazai pályán szerepelni, ebben történik a legfontosabb változtatás, mert mindenki egy helyen lesz. Ez az első lépés, utána jön a többi, aminek szemmel látható eredményei lehetnek a közösségépítésben.

Már említetted, hogy az új létesítményben füves és műfüves pálya is lesz. De milyen további kiszolgáló és egyéb helyiségek lesznek még?
Lesz 1300 fő befogadására alkalmas multifunkcionális csarnokunk, ezer négyzetméteres konditermünk, atlétika pályánk, így nyugodtan kijelenthetem, hogy tényleg egy modern és egyedülálló létesítményt vehetünk majd birtokba.

Külsős nézőket is vártok a meccseitekre?
Mindenképpen. Szeretettel várunk mindenkit, aki kíváncsi ránk, aki szurkolna nekünk, szeretnénk, ha a környező lakosság csapata is lehetnénk újra.

Mi kell a Budapest első osztályból való továbblépéshez a pályán kívül? Megvannak ehhez a lehetőségek?
Az egyetemtől nagyon szépen köszönünk minden eddigi támogatást, nagyon remélem, hogy idővel még előrébb tudunk majd lépni ezen a téren is. Ehhez az kell, hogy az intézmény vezetői lássák, hogy tényleg elindultunk előre. Dolgozunk szponzorok bevonásán is, ami a mai világban nem könnyű, pláne egy ilyen jellegű egyetemi csapathoz, mint a miénk. Reméljük, vannak olyan cégek, akik látnak a koncepciónkban perspektívát és mögénk állnak. Először megfelelő pénzügyi hátteret kell biztosítanunk, csak utána tudunk majd minden szinten előrébb lépni.

Milyen típusú focit fogtok játszani?
Ez a szakmai stáb hatásköre. Egy dolgot tanultam meg szakosztályvezetőként, amit a futsalban is hasznosítok: szakmai kérdésekben csak és kizárólag ők döntenek.

 

Megosztás:
Kapcsolódó hírek
DVSC
DVTK
ETO FC Győr
Ferencvárosi TC
Kecskeméti TE
Fehérvár FC
MTK Budapest
Nyíregyháza Spartacus FC
Paksi FC
Puskás Akadémia FC
Újpest FC
ZTE FC