nb1.hu

Olyat tehet a magyar válogatott, amit eddig csak egyszer tett valaha

Péntek este a Törökország elleni felkészülési mérkőzéssel kezdi el a 2024-es évét a magyar válogatott.

Európa-bajnoki esztendőben járunk, így a két tavaszi találkozónak (Törökország után Koszovó következik kedden) nagy jelentősége van – szűk három hónap múlva ugyanis már jönnek a németországi kontinenstorna csoportmeccsei, addig pedig nem sok lehetőség adódik ilyen körülmények között felmérni, hogy hol áll a válogatott.

Marco Rossi szövetségi kapitány számára is különleges lesz a péntek este, hiszen eddig még sosem történt olyan, hogy egy Európa-bajnoki évet felkészülési mérkőzéssel indíthatott volna. Az eddigi egy közös Eb-szereplés során ugyanis nagyon, de nagyon más volt a helyzet.

Cikkünkben megnézzük, hogyan alakult a magyar válogatott első meccse abban a négy évben, amikor Európa-bajnokságon szerepelt: jöjjön az időutazás 1964-től 2021-ig.

1964: győzelem az ifik, majd a franciák ellen is

60 évvel ezelőtt minden idők legeredményesebb Eb-szereplését ünnepelhette a magyar futball, a Baróti Lajos által irányított válogatott ugyanis bronzérmet szerzett a spanyolországi tornán.

Ennek azért megvoltak a jó előjelei, hiszen szépen menetelt a csapat a teljesen más felépítésű rendszerben: az 1962-es és 1963-as első fordulóban Walest búcsúztatták a mieink 4-2-es összesítéssel, majd az 1963-as úgynevezett nyolcaddöntős párharcban az NDK-t (az első meccsen 2-1, a visszavágón 3-3). Ezek után 1964 áprilisában és májusában jöttek a franciák elleni negyeddöntők, hogy aztán a mindent eldöntő négyes tornán előbb Spanyolország verje hosszabbítást követően a válogatottat (1-2), a bronzmeccsen pedig a dánok ellen jöjjön az öröm (Novák Dezső duplája döntött a ráadásban, 3-1).

Az említett franciákkal szembeni odavágó volt az első hivatalos meccs 1964-ben, és mindjárt 3-1-es győzelmet is hozott: április 25-én a párizsi Colombes-stadionban Albert Flórián szerzett vezetést a Mészöly Kálmán által is fémjelzett csapatnak, majd Tichy Lajos duplája döntött, a hazaiak csak szépíteni tudtak a 73. percben.

Párizs, 1964. április 28.
Albert Flórián, Göröcs János, Mészöly Kálmán és Rákosi Gyula (b-j) sétál a francia fõváros belvárosában, a Rue de Sevres-n, az április 25-i Franciaország – Magyarország mérkőzés után. Az Olympique de Colombes stadionban több mint 35 ezer nézõ előtt játszott meccsen Magyarország 3-1-re nyert.
MTI Fotó: Petrovits László

Ezt megelőzően azonban nyolc felkészülési mérkőzést is játszott a válogatott, és mind a nyolcat megnyerte. A sor március 5-én az ifjúsági vegyes válogatott elleni 5-3-mal kezdődött a Fáy utcában, majd jött a Vasas ifi, a magyar ifiválogatott, a Csepel II., a TF, a Gödöllői Egyetem, az osztrák LASK Linz és az Almásfüzitői Timföld SC elleni siker. Március elejétől május elejéig zsinórban tíz győzelmet számlált a csapat (a franciák után három nappal az 1860 Münchent verte Münchenben a válogatott), a remek sorozatnak Ausztria vetett véget Bécsben, május 3-án (1-0).

Ez volt eddig az egyetlen olyan év a történelemben, ahol a magyar válogatott győzelemmel indított egy másik nemzettel szemben egy Eb-esztendőt, most jöhetne tehát a második ilyen. 

1972: vereség a Bernabeúban

Mondhatnánk azt, hogy 1972-ben is sikerrel nyitott a válogatott, hiszen rögtön az év elején, január 5-én Bene Ferenc és Dunai Antal négy-négy góljának is köszönhetően 10-1-re verte a spanyol CD Pegaso klubcsapatát, majd a Real Madrid amatőr együttesét is legyőzte, ám január 12-én a Kubala László által irányított Spanyolország jobbnak bizonyult Illovszky Rudolf együttesénél.

A madridi Santiago Bernabeúban egészen a 83. percig 0-0 állt az eredményjelzőn, amikor jött a csereként beállt Bilbao-legenda, Antón Arieta, és megszerezte a győztes gólt.

Nem is annyira alakult sikeresen ezek után az év, mint amennyire remélte a válogatott. Március végén az NSZK 2-0-ra nyert a Népstadionban, a júniusi, belgiumi Eb-végjáték pedig csalódást hozott: a szovjetek elleni elődöntős vereség (0-1) után az újbóli bronzérem volt a tét, ám a házigazda belgák nagyot küzdöttek és 2-1-re nyerni tudtak.

Manapság azért nagyon is kiegyeznénk azzal, ha elődöntőt játszana a válogatott az Eb-n…

2016: Dzsudzsák „felrobbantotta” a Groupama Arénát

Nagy ugrás, hiszen 44 év „Eb-csend” következett. 2015 novembere és a norvégok elleni eufória után 2016 márciusában természetesen telt ház fogadta Bernd Storck együttesét a Groupama Arénában. A horvátokkal szembeni teszt volt az első az Eb-re vezető úton, ezt sorrendben az U21-es válogatott, majd Elefántcsontpart és Németország elleni meccs követte – a franciaországi csoportelsőséget és nyolcaddöntőt egy győzelem, két döntetlen és egy vereség előzte meg a felkészülési mérkőzéseket.

A horvátok Mario Mandzukic góljával szereztek vezetést nyolc esztendővel ezelőtt, és sokáig úgy tűnt, marad is a 0-1, ám a 79. percben elsült Dzsudzsák Balázs lába. A válogatott csapatkapitánya a 23 méteres szabadrúgásgóllal beállította az 1-1-es végeredményt.

2021: mindenre jött válasz a lengyelektől

Említettük, hogy rendhagyó volt az eddigi egyetlen Eb-év Rossi irányítása alatt. A koronavírus miatt 2020-ról 2021-re csúsztatott tornára 2020 novemberében, az Izland elleni drámával jutott ki a válogatott, majd a szerbekkel és a törökökkel játszott a Nemzetek Ligájában (1-1 és 2-0), 2021-et pedig már vb-selejtezővel kezdte.

A lengyelek elleni zárt kapus meccs sokáig emlékezetes marad. Sallai góljával már a 6. percben előnybe kerültünk, a második félidő elején Szalai Ádám duplázta meg az előnyt. Hamar jött a lengyel válasz, a 60. percben Piatek szépített, néhány pillanattal később Jozwiak egyenlített.

A 78. percben ismét nálunk volt az előny, Orbán góljára viszont ismét reagáltak a vendégek, Lewandowski állította be a 3-3-as döntetlent.

Ezt követően San Marinót, Andorrát és Ciprust is legyőzte a válogatott, majd az Eb-főpróbán ikszelt Írországgal. Ami aztán a portugálokkal szembeni vereség után történt a Puskás Arénában a franciák, majd a müncheni Allianz Arenában a németek ellen, abból idénre is bőven lehet erőt meríteni…

A magyar válogatott felkészülési meccsei a 2024-es Európa-bajnokságig:

március 22.
20.45: Magyarország–Törökország

március 26.
19.00: Magyarország–Koszovó

június 4.
Írország–Magyarország

június 8.
Magyarország–Izrael

Kipróbálnád a sportfogadást? A legjobb helyen jársz! (x)

Megosztás:
Kapcsolódó hírek
DVSC
DVTK
ETO FC Győr
Ferencvárosi TC
Kecskeméti TE
Fehérvár FC
MTK Budapest
Nyíregyháza Spartacus FC
Paksi FC
Puskás Akadémia FC
Újpest FC
ZTE FC