Klubcsapata viszont vereséget szenvedett.
Sokan számítottak rá, hogy Kerkez Milos, miután ismét kihagyta a magyar válogatott Nemzetek Ligája-mérkőzéseit, ezúttal is pályára lép klubcsapatában. A várakozásoknak megfelelően a fiatal védő 81 percet játszott a Bournemouth Brighton elleni találkozóján, amelyet végül a vendégek nyertek meg 2-1-re.
A válogatott kihagyása és a keret korlátai
A magyar válogatott számára érzékeny veszteség volt Kerkez távolléte, hiszen balhátvéd poszton korlátozottak a lehetőségek. Bár Nagy Zsolt, a Puskás Akadémia tehetséges játékosa, megfelelő alternatívát nyújtott, a keret ezen a poszton nem rendelkezett további variációs lehetőségekkel. Kerkez hiánya különösen a modern játékstílust kedvelő válogatott számára jelentett kihívást, hiszen a fiatal játékos lendületes és kreatív megoldásokat kínál a bal oldalon.
Ha azonban félretesszük az érzelmeket, és objektíven vizsgáljuk a helyzetet, látható, hogy Kerkez klubcsapatában való folyamatos játéka hosszabb távon mind a játékos fejlődésének, mind a magyar futballnak előnyös lehet. A Premier League-ben szerzett tapasztalat értékes alapot jelenthet a nemzeti csapat jövőbeni sikereihez. Pláne, ha még erősebb csapatba igazol.
Kerkez Milos teljesítménye
Kerkez teljesítménye a Brighton elleni mérkőzésen ismét kiemelkedő volt. A fiatal védő 7,4-es értékelést kapott a találkozót követően, amely a legjobb a csapatában. Rajta kívül csak Antoine Semenyo kapott ilyen értéket, a többiek teljesítményét alacsonyabbra értékelte a SofaScore. A szakmai elemzések során készült hőtérképe alapján főként a bal szélen és a középpálya vonalában volt aktív, ami jól illusztrálja a modern szélsőhátvéd szerepét.
Támadójáték és passzpontosság
Kerkez a mérkőzés során 94%-os passzpontossággal játszott, ami kimagasló adat a Premier League szintjén. Összesen 31 passzkísérletből 29 volt sikeres. Két kulcspasszal járult hozzá csapata támadójátékához, és három keresztlabdája közül egy pontosan célba ért (33%). Egy gólhelyzetet is kialakított, amelynek várható gólpassz (Expected Assists, xA) értéke 0,24 volt. Hosszú indítása viszont nem volt a mérkőzés során.
Magyar válogatott: szerencsére ismét kiderült, hogy nem mindig a klub az első!
Védekező teljesítmény és párharcok
Kerkez védekezésben is stabil teljesítményt nyújtott. Három sikeres szerelést hajtott végre, egy lövést blokkolt, és egy alkalommal szerzett labdát. Párharcai során kimagasló eredményeket ért el: mind az öt földön vívott párharcát megnyerte. Fejpárbajt is vállalt (1 alkalom), de azt elveszítette. A mérkőzés során 51-szer ért labdába, nyolc alkalommal veszítette el azt, miközben ellene két szabálytalanságot követtek el, ő maga viszont egyetlen szabálytalanságot sem követett el.
Összkép: Bournemouth-fölény, Brighton-győzelem
A Brighton elleni találkozó rendkívül kiegyenlített volt, de a Bournemouth dominanciát mutatott számos területen. A hazai csapat többet birtokolta a labdát (55%-45%), és több helyzetet is alakított ki. A várható gólok (xG) mutatója 1,63-0,94 arányban is a Bournemouth javát jelezte. A hazaiak 19 lövéséből 5 találta el a kaput, míg a Brighton 6 kísérletéből 4 volt pontos.
A Bournemouth különösen a tizenhatoson belüli próbálkozásokban volt aktív: 14 ilyen lövése volt a játékosainak, míg a Brighton mindössze 5 hasonló helyzetet alakított ki. A szögletek aránya (7-0) szintén a hazai csapat fölényét mutatta. A Brighton azonban a hatékonyságával és a megfelelő pillanatokban hozott döntéseivel felül tudott kerekedni.
Taktikai eltérések és különbségek
A mérkőzés részletes statisztikái jól bemutatják a két csapat eltérő játékfelfogását. A Bournemouth építkező, labdatartásra épülő játékstílust alkalmazott, amelyet a passzaik megoszlása is tükrözött. A középső harmadban zajlott az átadások 45%-a, míg a támadóharmadban 37%, a védőharmadban pedig 18%. Összesen 415 pontos átadásuk volt, szemben a Brighton 339 sikeres passzával.
A Brighton a gyors kontrákra és a keresztlabdákra támaszkodott. Két próbálkozásukból mindkettő sikeres volt, míg a Bournemouth 36 kísérletéből csupán 6 bizonyult pontosnak. A vendégek a párharcok terén is jobban teljesítettek, különösen a fejpárbajokban, ahol 69%-os sikerességi rátát értek el.
Védekező hatékonyság és kapusteljesítmény
A védekező statisztikák alapján a Brighton kiegyensúlyozottabb teljesítményt nyújtott. A szerelések számában (20-20) egyenlőség mutatkozott, de a vendégek hatékonysága 65%-os volt, szemben a Bournemouth 55%-ával. A kapusteljesítmény is döntő tényezővé vált: a Brighton hálóőre 4 védést mutatott be, míg a Bournemouth kapusa csak 2-t, és teljesítménye negatív irányba befolyásolta csapata esélyeit.
Tanulságok Kerkez szerepléséről
Kerkez Milos teljesítménye ismét bizonyította, hogy kimagasló formában van, és a Premier League színvonalának megfelelő játékos. Bár távolmaradása a válogatott mérkőzésekről érzékeny téma, klubszinten való szereplése hosszabb távon mind a játékos karrierjére, mind a magyar futballra nézve előnyös lehet. Ismételjük még egyszer: pláne, ha még erősebb csapatba igazol.
Viszont: számunkra továbbra is a magyar válogatott a legfontosabb.