A franciák kerete egy topligás, míg eddigi teljesítményük azon belül egy középcsapatról árulkodik.
A Tottenham Hotspur után ismét topligás ellenfelet fogad a Ferencváros az Európa-liga főtábláján. Ezúttal az OGC Nice látogat a IX. kerületbe, amely a francia bajnokság 8. helyén áll.
Bár a Ligue 1-t sokan már inkább tartják nevelőbajnokságnak a topligák számára, mint sem egynek közülük, a Nice kerete megmutatja, hogy ha másokat nem is, nemzetközi kupás csapataikat továbbra is érdemes az európai labdarúgás felsőbb polcaira helyezni.
A mértéket nem, de viszonyítási pontokat adó Transfermarkt becslései szerint a nizzai keret értéke 214 millió euró. Ez bő három és félszerese a Ferencváros 59,33 millióra taksált csapatának.
A franciák három legértékesebb játékosa, Marcin Bulka, Youssoufa Moukoko és Terem Moffi egyaránt 20 milliós árcédulát kapott a Transfermarkton. Utóbbi jelenleg sérüléssel bajlódik.
A dán védő üzent a Ferencváros szurkolóinak a Nice elleni meccs előtt
A Nice kerete velük 14 olyan labdarúgót számlál, akinek becsült értéke legalább annyi, mint a ferencvárosiak legértékesebb játékosáé, Matheus Saldanháé. Ebben ráadásul benne sincs az a Jonathan Clauss, aki bár pályára nem lépett, tagja volt a nyári francia Eb-keretnek.
Ami a nemzetiségeket illeti, a hazai játékosok éppen csak többségben vannak. Köztük – ahogy ez Franciaországban jellemző – sok kettős állampolgárságú, afrikai származással bíró játékost is találunk. De szinte a világ minden tája képviselteti magát: egyiptomi, burundi, brazil és kanadai útlevelet is találunk az öltözőben.
Tinédzsertől a veteránig, egykori és jelenlegi nagy reménységek
A Nice összeállítása várhatóan ezúttal is a lengyel Marcin Bulkával kezdődik majd. A 25 éves lengyel kapus fiatalon a Chelsea után a PSG-ben is megfordult, mielőtt Nizzába került. A kapusposzton jól megáldott válogatottjában viszont 2023-as debütálása után csak háromszor léphetet pályára.
A keret talán legismertebb játékosa Dante, akiről 2016-ban mindenki azt hitte, hogy a Bayern és a Wolfsburg után levezetni megy a francia együtteshez. Ez talán így is van, mindez ugyanakkor már 8 éve tart, és a brazil még 41 évesen is ott van a pályán, ő a csapat kapitánya.
Pályája csúcsán a bajorok alapembere volt: nyert velük BL-t, Európai Szuperkupát és klubvilágbajnokságot is. Igaz, válogatottjával ekkortájt érhette meg élete legnagyobb csalódását is. Tizenharmadik, s egyben utolsó válogatottsága a németek elleni, hazai 1-7 volt a 2014-es vb elődöntőjében.
A bal szélen ott van a focis videójátékok pár évvel ezelőtti szériáinak egyik legnépszerűbb csodagyereke, Jérémie Boga. A szélvészgyors játékos a legnagyobb hozzáfűzött reményeket nem váltotta be, de így is betonbiztos topligás játékossá vált. Az Atalanta 2022-ben 22 millió euróért hozta el a Sassuolótól, ahonnan egy év múltán újabb 17 millió fejében igazolt jelenlegi klubjához.
Bár az igazán szűk elit pixiséből már kiesett, érdemes megemlíteni Tanguy Ndombelét is. A francia középpákyás ugyanis nem feltétlen képességbeli hiányosságok miatt váltott lejjebb a Tottenhamtől. A Spurs 2019-ben picivel többet szurkolt le érte a Lyonnak a Fradi jelenlegi keretértékénél, két év után – állítólag hozzáállásbeli problémák miatt – kiszorult az angol csapatból.
Innentől kölcsönkörútra indult, pontosabban indították. Először vissza Lyonba, majd a Napolihoz, utána pedig a Galatasarayhoz vezetett az útja, mielőtt nyáron ingyen csapott le rá a Nice.
Ha már kölcsön, zárjuk a sort Youssoufa Moukokóval. A kameruni-német csatárt a Dortmund passzolta le egy évre Nizzába. Ha Boga kapcsán a videójátékokra hivatkoztunk, Moukoko esetében is meg kell említeni, hogy néhány szériával ezelőtt szinte minden ilyen játék „saját valóságában” Aranylabda-közeli játékossá fejlődött.
A még mindig csak 19 éves támadót körülbelül nyolcadikos kora óta ismerheti a nagyvilág, hiszen már akkor az U19-es válogatottban játszott. A fentebb említett Dante még úgyis simán lehetne az édesapja, ha hiszünk azoknak az azóta be nem bizonyosodott pletykáknak, hogy Moukoko négy évvel idősebb annál, amit ő és útlevele állít.
Közepes csapatteljesítmény egy-egy kilógó egyéni mutatóval
Bár a Ligue 1-ből lement nyolc forduló messze nem elég ahhoz, hogy a statisztikák pontos képet adhassanak a Nice erejéről, a csapat formájára nézve néhány óvatos következtetéshez elegendők.
Nos, a nizzaiak a legtöbb mutatóban – támadásban és védekezésben egyaránt – a középmezőnyben helyezkednek el, ahogyan a tabellán is. Nyolc meccsükből négyet döntetlennel, kettőt-kettőt győzelemmel és vereséggel zártak. Vagyis az eddigiek alapján inkább a bajnokság sűrűjéhez, sem mint elitjéhez tartoznak.
Ha kilógó mutatókra vágyunk, akkor az egyéni mutatók közt érdemes keresgélni. Nem Moukoko ugyanis az egyetlen fiatal tüzér a támadósorban. A 19 éves Badredine Bouanani 90 perces bontásban a bajnokság ötödik legtöbb lövését produkálja (3,38). Igaz, egyelőre gól nélkül áll.
A pontosság ugyanis egyelőre a 20 esztendős Mohamed-Ali Cho reszortja. Ő lövéseinek „kerek” kétharmadával talál kaput, ami a Ligue 1 harmadik legjobb teljesítménye. Bouananival ellentétben így ő már két gólnak is örülhetett.
Ami a hátsó alakzatot illeti, ott a rutint megtestesítő Dante viszi a prímet 81,58%-os párharcmutatójával, ami a gall pontvadászat negyedik legjobbjáva teszi őt e téren.
Cho és Bouanani játékpercei eddig a 400-at karcolják alulról, vagyis nem kimondott kulcsemberek, de alighanem egy olyan El-meccsen, ahol csapatuk favoritnak tekinthető, lehetőséget kapnak majd. A kora ellenére még mindig alapember Dante esetében viszont nem kizárt, hogy pont most jön el a pihenőidő.