Interjú Mari Zoltánnal.
Gyerekkorában megjárta az FC Barcelona utánpótlását, s azóta sem tért haza a most 19 éves Mari Zoltán, aki az andorrai Sant Julia játékosa. Bár nyáron járt a Fradinál, jelenleg nem tervezi a hazatérést a fiatal labdarúgó, aki mesélt az andorrai bajnokság lebonyolításáról, elmondta, mennyit lehet keresni a Primera Divisióban, a végén pedig még Mateu Lahozról is szót ejtettünk vele.
Milyen életút visz egy magyar futballistát az andorrai bajnokságba?
Gyerekkoromban kerültem a Barcelonához, majd mikor onnan kikerültem, a spanyol Preferent és Nacional ligákban játszottam, ahol többek között a Barca, az Espanyol és a Girona ellen is volt lehetőségem pályára lépni. Ezen a szinten sok – egyébként tehetséges – fiatal hagyja abba a játékot. Miután nem tudják magukat magas szinten játszó spanyol csapat keretébe beverekedni, és nem akarnak ötöd-, hatod osztályban játszani, inkább abbahagyják. Én szerettem volna tovább futballozni, így úgy döntöttem, kipróbálom az andorrai bajnokságot, ahol profi szerződésem van.
Nem szeretnénk a zsebedben turkálni, de adja magát a kérdés. Milyen fizetések vannak arrafelé?
Az egész liga profi, így mindenhol fizetésért játszanak a játékosok. Amennyire tudom, a legtöbb csapatnál 1500-2000 eurót meg lehet keresni, emellett pedig a lakhatást és az ellátást is finanszírozzák a játékosoknak.
Szerinted melyik magyar csapatba vagy bajnokságba férnél be?
Ezt nehéz megmondani. Nyáron voltam próbajátékon Magyarországon, az FTC második csapatánál. Jó véleménnyel voltak rólam, viszont nevelési költséget kellett volna fizetniük értem a spanyol kluboknak, és mivel nemzetközi átigazolás lett volna, így nagyon magas összegről lett volna szó , ezért végül nem jutott komolyabb szintre a tárgyalás. Az andorrai bajnokság színvonala nagyjából a spanyol harmad-, vagy negyedosztályéval egyezik meg, szóval szerintem minimum az NB II-ben meg tudnám állni a helyem.
A barcelonai utad már akkor is megjelent a sajtóban, a szakma tehát tudott rólad. A távozásodkor voltak megkereséseid itthonról?
Édesapámat kereste néhány magyar klub, de egyikkel sem jutottunk el konkrét tárgyalásig, szintén a magas átigazolási költségek miatt.
Mostanában sem gondolkodtál el, látva, hogy a magyar csapatok anyagilag mennyire megerősödtek?
Egyelőre nem tervezem a hazatérést. Az andorrai bajnokság szorosan kötődik a spanyol és a francia focihoz, így a játékosok nagy része is spanyol vagy francia . Minden mérkőzést közvetítenek a TV-ben, a felvételek esetében pedig több ezer megtekintése van a meccseknek. Úgy gondolom eléggé szem előtt van ez a liga. Jelenleg az a célom, hogy itt jól teljesítsek, és idővel magasabb színvonalú európai elsőosztályba kerülhessek Persze nem zárok ki semmit, de pillanatnyilag ez az elképzelésem.
Az andorrai válogatottról általános kép a magyar szurkolók köreiben, hogy „pékek, villanyszerelők és matektanárok csapata”. Öntsünk tiszta vizet a pohárba: mit tud az andorrai foci?
Az elmúlt években komoly fejlődésen ment keresztül az andorrai labdarúgás. Ez azon is látszik, hogy milyen játékosok kerülnek az itteni elsőosztályba. Többen vannak, akik éveken át a spanyol élvonalban játszottak, akár olyan csapatokban, mint a Real Sociedad, vagy a Barcelona B csapata. Aridai Cabrera és Victor Casadesus is az andorrai bajnokságban játszik, de itt véd a kameruni kapus, Carlos Kameni is. A bajnokság fejlődése pedig jót tesz a nemzeti csapatnak is. Már nem az van, mint régen, hogy 6-7 gólokkal kikapnak, most már komoly európai csapatoknak is tudnak fejtörést okozni.
Ezt 2017-ben a magyar válogatott is megtapasztalta, amikor vereséget szenvedett Andorrától az idegenbeli vb-selejtezőn. Kaptad az ívet ezért annak idején?
Igen, frocliztak ezzel, de mivel csak egy-két andorrai csapattársam van, így ezek a kritikák szép lassan elhalkultak.
Svájc, Románia, Fehéroroszország, Koszovó és Izrael lesznek Andorra ellenfelei a 2024-es Eb-selejtezőjében. Szerinted hány gólt és pontot szereznek?
Nehéz lenne ilyenekre tippelni, de abban biztos vagyok, hogy fognak meglepetést okozni. Szerintem lesz egy bravúrgyőzelmük, de azt is megkockáztatom, hogy nem lesznek csont utolsók a selejtezőcsoportjukban.
Csapatod, a Sant Julia legutóbb 2000-ben végzett nem felsőházas helyen a nyolc csapatos andorrai bajnokságban, most viszont kieső helyen álltok. A liga erősödött mellétek, vagy nálatok voltak problémák?
Utóbbi. A csapatnak anyagi gondjai adódtak, amelyek a fizetéseket is érintették. Idő közben ez rendeződött, most már csak az a feladatunk, hogy hétről hétre meccseket nyerjünk a következő szakaszban.
Otthon nyeretlenek vagytok. Ennek mi az oka?
Itt igazából nincs olyan, hogy hazai pálya. A bajnokság meccseit egy olyan létesítményben játsszák, ahol összesen négy pálya van, ebből az egyik az, amelyiken az összes mérkőzést rendezik. Tehát hiába van minden mérkőzésen pályaválasztó csapat, lényegében nem létezik hazai és idegenbeli pálya.
Egy nap alatt négy meccs, ez nem árt a pálya minőségének?
Nem, mert műfüves. Viszont ebben is várható változás, úgy hallottam, hogy a fejlődés hatására a szövetség fontolgatja az egyik pálya befüvesítését.
A labdarúgáson kívül milyen az élet Andorrában? Te hogyan rendezkedtél be?
Boldog vagyok itt, jól érzem magam, számítanak rám a klubnál , sok játékpercet kapok, annak ellenére, hogy a klub történetének legfiatalabb játékosa vagyok. Egyébként úgy tudom hogy a bajnokságban is én vagyok a legfiatalabb jelenleg. A szüleim azóta is Barcelonában élnek, apukám és anyukám is ott dolgozik. Telefonon sokat tartom velük a kapcsolatot, illetve ha tehetem, át is járok hozzájuk.
Barca-meccsen mikor voltál utoljára?
Épp nemrég, Szilveszter napján a Barca-Espanyol katalán rangadón voltam kint. Jó élmény volt, ahogy mindig, sajnálom, hogy a győzelem nem jött össze a Barcelonának. Jó mérkőzés volt, bár Mateu Lahoz, úgy érzem, kicsit szétfújta.
Ő nem a legnépszerűbb játékvezető mostanság a világon. A vb-ről hazaküldték, de a magyar szurkolóknak sem ő a kedvence, amióta 2019-ben lesgyanús gólt adott meg ellenünk a szlovákoknak a budapesti Eb-selejtezőn.
Igen, sokan nem szeretik, Pedig jó bíró, szerintem megfelelő ítéleteket hoz, de épp a napokban láttam vele egy interjút, amelyben elismeri, hogy szereti, ha a középpontban lehet. Ez sokaknak nem szimpatikus.