nb1.hu

Ütős középpálya, Varga emberére akad – ízelítő Hollandia erejéből

A csapatkapitány és egy 21 éves csodagyerek.

Harmadik mérkőzésére készül a magyar válogatott a Nemzetek Ligája A-divíziójában amelyen Hollandia lesz az ellenfele. A találkozó kapcsán előzetesen leginkább a 2013-as, csúfos, 8-1-es amszterdami vereség került napirendre.

Többek közt az akkor a kapunkban álló Bogdán Ádám is megszólalt, aki nem biztos abban, hogy a jelenlegi holland csapat tart ott, mint a pályája csúcsán lévő van Persie-vel és a friss BL-győztes Arjen Robbennel rohamozó Oranje.

A 37 éves egykori kapus ezzel együtt „brutálisan erős” meccsre számít, amiben alighanem igaza lesz. Az ellenfél néhány kulcsjátékosát kiemelve próbáljuk bemutatni, miért. Hollandia kerete ugyanis úgyis impozáns névsort vonultat fel, hogy a mieinkhez hasonlóan az utolsó napokban változtatásra kényszerültek.

2019 „majdnem aranylabdása”, a Premier League leghatékonyabb védelmének alfája

Virgil van Dijk nem véletlen nem tud szabadulni a csapatkapitányi karszalagtól még a válogatott játéknapokon sem. Ahogy klubjában, úgy a Liverpool csapatában is egyértelmű vezérszerepet tölt be. Az idényben eddig az angol bajnokikon és nemzeti csapatában sem mulasztott egyetlen percet sem.

Az általa irányított Pool-védelem nem is fest rosszul. A Premier League éllovasa a harmadik legkevesebb lövést kapta a kapujára, 59-et (90 perces bontásban átlagosan 7,63-ot). Mindez ráadásul a leggyengébb összminőségben érkezett, a 6,23-as xGA mutató a legalacsonyabb, vagyis a legjobb a ligában.

Az már inkább a kapusokat dicséri, hogy ebből csupán kétszer kapitulált a Liverpool. Igaz, ebből az egyik épp elég volt az együttes eddigi egyetlen vereségéhez a Nottinhgam ellen.

Van Dijknak az egyéni mutatóit illetően sem kell szégyenkeznie. 70,6%-os sikerrátája a védekező párharcokban a Premier League élmezőnyébe tartozik. Igaz, ilyenre viszonylag ritkán kényszerül, meccsenként átlagosan 2,2 alkalommal, hiszen nagyrészt az ő csapatánál van a labda. Extrája éppen ezért a rest defence, vagyis a „helyőrség”, avagy a támadás közbeni biztosítás megszervezésében rejlik.

A levegőben pedig egyenesen az angol bajnokság egyik, hanem a leghatékonyabb játékosa. 70,21%-át nyeri meg légipárbajainak, ami a harmadik legjobb a ligában. Saját tizenhatosán belül pedig az egyetlen eddig verhetetlennek bizonyuló játékos ebben a műfajban. A kapu előterében mind a hét fejpárbaját megnyerte, úgyhogy az ebben kifejezetten erős Varga Barnabásnak is alaposan fel van adva a lecke.

A még mindig csak 21 éves csodagyerek

Jogos, mégis talán túl bulváros lenne a középpályáról is Szoboszlai Dominik csapattársát kiemelni, hiszen Ryan Gravenberch is a Liverpool legtöbbet foglalkoztatott játékosai közé tartozik idén. A diverzitás jegyében viszont itt Xavi Simonsra esik a választásunk.

A Leipzig játékosára nem fiatal–, hanem még gyerekkorában figyelt fel a világ. Aki azóta figyelemmel követi őt, annak számára meglepő lehet, hogy még mindig csak 21 éves. Ennek ellenére már megjárta a Barcelonát, a PSV Eindhovent és a PSG-t is.

A szurinámi gyökerekkel rendelkező támadó középpályás idén hat Bundesliga-mérkőzésen egy-egy gólnál és gólpassznál jár. Fontos eleme a lipcseiek játékában, ahol leginkább a középpálya és a csatár közti összeköttetés megteremtése a feladata. (Ez Hollandia mezében sincs másként.)

Úgy nevezett okos passzokból meccsenként 0,48-ot oszt ki, amivel becsúszik a top20-ba a ligában, ezeket ráadásul eddig hiba nélkül hajtotta végre. Progresszív passzai 86,84%-ban pontosak, ami a Bundesliga kilencedik legjobb teljesítménye ebben a mutatóban.

Az előrejátékban betöltött kulcsszerepét szintén bizonyítja, hogy nemcsak az osztogatásban, de a labdacipelésben is kiemelkedő. 90 percenként átlagosan 5,11 progresszív futása van, ami a negyedik legtöbb a német élvonalban.

A Serie A tavalyi meglepetéscsapatának kulcsembere

A fentebb említett Robin van Persie-nek azóta sem igen termelt ki méltó utódot Hollandia, azt ugyanakkor nem mondhatjuk, hogy Ronald Koeman nagyon meg lenne lőve csatárposzton. Itt a legnehezebb megjósolni, hogy ki kerül a kezdőbe, a mi választásunk a tavaly berobbanó, a bosnyákok ellen betaláló Joshua Zirkzeére esik.

Az otthon nevelkedő támadó tinédzserként került a Bayernhez, ahonnan két éve a Bologna vette meg. A tavaly Thiago Motta irányításával nagy meglepetésre BL-helyig menetelő csapatban olyan kiemelkedő teljesítményt nyújtott, hogy nyáron megvásárolta a Manchester United. Ám mivel az MU topklubhoz mérten egyre tragikomikusabb vergődést produkál, Zirkzee kvalitásainak igazolásához inkább a tavalyi mutatóit használjuk.

Az olasz élvonalban 34 mérkőzésen 11 gólt és 4 gólpasszt produkált. Lehetőségeivel jól gazdálkodott, hiszen találatait 9,57 várható gólnyi helyzetből szerezte. Ugyanez viszont akkori társairól is elmondható – úgy került négy assziszt a neve mellé, hogy csak 2,13 xG közvetlen előkészítője volt.

193 centis magasság ide vagy oda, fejpárbajainak mindössze egyharmadát tudta megnyerni, vagyis nem az a kimondott erőcsatár. Jó befejezései mellett a legnagyobb erénye sokkal inkább az, hogy jól tud részt venni az összjátékban.

Tavaly a Serie A-ban 80,3%-os pontossággal passzolt, ami abszolút kielégítő, ha figyelembe vesszük, hogy csatárként azokban a zónákban mozog, ahol az ellenfél mindezt a leginkább meg akarja akadályozni.

Kipróbálnád a sportfogadást? A legjobb helyen jársz! (x)

Megosztás:
Kapcsolódó hírek
DVSC
DVTK
ETO FC Győr
Ferencvárosi TC
Kecskeméti TE
Fehérvár FC
MTK Budapest
Nyíregyháza Spartacus FC
Paksi FC
Puskás Akadémia FC
Újpest FC
ZTE FC