Nagyító alatt: Nemanja Antonov
Egyszerre zongoracipelője és zenésze is az újpesti együttesnek a védelem több pontján is bevethető Nemanja Antonov. A szerb játékos azonban nem védekezésben jár elöl, több offenzív statisztikában is csapata legjobbja.
Az újabb Vignjevics-éra második győzelmét könyvelhette el hétvégén az Újpest a Paks ellenében. A döntő találatot a lilák sérüléséből visszatérő védője, Nemanja Antonov szerezte büntetőből. A szerb játékos idei harmadik tizenegyesgólját lőtte, korábban a Honvéd (szintén az utolsó negyed órában szerzett győztes gól) és a Puskás ellen talált be.
Antonov 2020 szeptemberében érkezett Újpestre a belga Mouscron csapatától, azóta szakadatlanul alapembere az ez idő alatt sokszor kritizált csapatnak. Hétvégén a Paks ellen csereként állt be, mivel előtte négy meccsről sérülés miatt hiányzott, azt megelőzően egy bajnokit hagyott ki sárga lapos eltiltás miatt. A maradék huszonegy találkozón pedig csak egyszer volt csere, a többit végigjátszotta.
A ZTE ellen még le kellett meccselni, hogy – a szerb távollétében – Csoboth vagy Boumal rúgja el a megítélt büntetőt, mindkettő vállalkozott volna, a végkifejlet emlékezetesre sikerült. Most viszont – bár Csoboth harcolta ki a tizenegyest – fel sem merült, hogy nem a negyed órával korábban beálló Antonov lesz az ítéletvégrehajtó.
A hazájában 46-szoros utánpótlás-válogatott védő rúgótechnikája ugyanis pazar, a szabadrúgásoknak is ő a felelőse, gyakran függetlenül attól, hogy beívelés vagy lövés a szándék. Nem ritka az sem, hogy a balbekk egy előbbinek kinéző szituációból próbálja meglepni a kapusokat egy tekeréssel.
Antonovot azonban nem elsősorban ez teszi kihagyhatatlanná a csapatból, hanem a komplexitása. 182 centis magasságával ki ugyan nem emelkedik a belső védők közül, de bátran bevethető ott is, hiszen megvannak hozzá a képességei. Passzjátéka révén jól segíti a labdakihozatalokat, ráadásul bal lábas, ami a védelem belsejében a szélre kitett labdáknál kényelmesebb passzsávokat biztosít neki.
Nagyjából ez az a karakterrajz, amely az elmúlt években újra feltalált és többedvirágzását élő 3-5-2-es felállás egyik fontos eleme. A három belső védő közül a két szélső közül ugyanis legalább az egyiknek fel, vagy inkább ki kell tudni lépnie a mellőle felfutó szárnyvédő helyére, biztosítva ezzel, hogy labdavesztés esetén is meg legyen hátul a négyes védőlánc.
Football Manager-játékosok előnyben! Ez a szerepkör néhány éve került be a népszerű fociedző-szimulátorba Wide Centre Back (tükörfordításban: széles középső védő) néven. Az különbözteti meg a belső védőtől, hogy mindenképpen a bejátszott oldallal megegyező lába az erősebb, illetve rendelkezik egy szélsővédő erényeivel is. Utóbbi biztosítja a „hátországot” egy brazilosan felfutkosó szárnyvédő mögött.
Amikor az Újpest három védővel állt fel, Antonov többször találta magát ebben a pozícióban, de ettől persze nem lett rosszabb opció a szárnyvédő poszton sem. Tulajdonképpen azon ritka játékosok közé tartozik, akiből ha kettő lenne a csapatban, vígan elférnének egyszerre a pályán, és – papíron, illetve mágnestáblán – még jól is működne.
A védelemben betöltött szerepe mellett viszont érdemes még szólni az ellenfél kapuja előtti munkásságáról. Említett három értékesített büntetője egyszer pontot, kétszer pedig pontokat ért, és mellé ugyanennyi asszisztja is van. A Vasas elleni 1-0-s és 2-0-s siker, valamint a Kisvárda 4-0-s legyőzése során is előkészített egy-egy gólt.
A 27 éves játékos tehát nem csak alap-, de húzóembere is az Újpestnek – emlegetett sokoldalúsága révén valószínűleg alig akad csapat az NB I-ben, aki elhajtaná a keretéből. Bár jelenleg a kiesés közvetlen réme nem fenyegeti az Újpestet (pontosabban másokat jobban fenyeget), nincs sürgető érv az eligazolása mellett, azonban a liláknak érdemes „vigyáznia rá”, hiszen egy ilyen profilú játékos – a csapat kitűzött céljától és játékstílusától is függetlenül – bármilyen csapatnak hasznos tagja lehetne.
Kipróbálnád a sportfogadást? A legjobb helyen jársz! (x)