nb1.hu

Hasonló recepttel, de újrakevert paklival vár a magyarokra Nagelsmann

Így készül ellenünk a német válogatott a Nemzetek Ligája nyitányára.

Németországban kezdi meg szereplését a magyar válogatott, amely immáron másodszor méretheti meg magát a Nemzetek Ligája A-divíziójában. Bár közelmúltbéli mérlegünk a Nationalelf ellen több mint vállalható, legfrissebb emlékünk mégis kellemetlen vele kapcsolatban.

A 2021-es nyári Eb-n egy döntetlent, az előző NL-ben egy 1-1-es iksz mellett egy idegenbeli sikert (0-1) hozott össze a Rossi-csapat. A mögöttünk hagyott Európa-bajnokságon viszont – jó játékkal ugyan, de – 2-0-ra kikaptunk. Ez volt az egyetlen olyan találkozó, amelyen már a mostani szövetségi kapitány, Julian Nagelsmann irányította soros ellenfelünket.

A korábbi lipcsei szakvezető együttese a sokak által előrehozott döntőként emlegetett, spanyolok elleni negyeddöntőben vérzett el. A német válogatott ráadásul a későbbi győztes mellett egyetlenként ötvözte a tornán a minőséget az élvezhetőséggel. Ennek fényében nem ördögtől való Nagelsmann azon elhatározása, miszerint fundamentális átalakítást nem tervez csapatán.

„Az Eb-hez képest nem sokat változtatunk. A szerepkörök megmaradnak, a különbség csak annyi, hogy a bizonyos pozíciók nem egyetlen játékoshoz lesznek kötve. Váltogathatják egymást, hogy mindenki lehetőséget kapjon. Ettől függetlenül szeretnénk, ha a csapatnak lenne egy magja, nem akarunk állandóan kísérletezni” – fogalmazott a 37 éves mester.

Ennek megfelelően a keretben mindössze egyetlen újonc van a stuttgarti Angelo Stiller személyében. Dacára annak, hogy négy kulcsember, Manuel Neuer, Ilkay Gündogan, Toni Kroos és Thomas Müller is lemondta a további válogatott szereplést.

Kapusok: Marc-André ter Stegen (Barcelona), Alexander Nübel (VfB Stuttgart), Oliver Baumann (Hoffenheim)
Védők: Waldemar Anton (Borussia Dortmund), Benjamin Henrichs (RB Leipzig), Joshua Kimmich (Bayern Münchenf), Robin Koch (Eintracht Frankfurt), Maximilian Mittelstädt (VfB Stuttgart), David Raum (RB Leipzig), Nico Schlotterbeck (Borussia Dortmund), Jonathan Tah (Bayer Leverkusen)
Középpályások: Robert Andrich (Bayer Leverkusen), Emre Can (Borussia Dortmund), Chris Führich (VfB Stuttgart), Jamal Musiala (Bayern München), Aleksandar Pavlović (Bayern München), Angelo Stiller (VfB Stuttgart), Florian Wirtz (Bayer Leverkusen)
Támadók: Maximilian Beier (Borussia Dortmund), Kai Havertz (Arsenal), Niclas Füllkrug (West Ham United), Deniz Undav (VfB Stuttgart)

A jól működő rendszer, amit Nagelsmann nem kíván megbontani

Ha Nagelsmann nem csak altat nyilatkozatával, akkor bizony érdemes abból kiindulni, amit az Eb-n láthattunk a Nationalelftől. A kontinensviadalon a német válogatott az egyik legnépszerűbb formációban, 4-2-3-1-es alakzatban állt fel.

Ám az erre jellemző játékszisztémákhoz képest volt egy csavar. Nagelsmann ugyanis nem használt kiköpött tükör-, vagy klasszikus szélsőket (magán a játékon a szótári szélső, Sané későbbi csapatba kerülése sem változtatott markánsan). Ehelyett három tízes szerepkörű futballistát rakott fel, ami persze nem jelenti azt, hogy a csapat feladta volna a széleken történő helyzetkialakítást.

A német válogatott aggregált passzhálója a 2024-es Európa-bajnokság mérkőzésein (ábra: Cube, xfb Analytics)

A fentebbi aggregált passzháló a német csapat teljes Eb–jére vonatkozik. Minél vastagabb egy adott poszt piros köre, annál több passz folyt át az ott szereplő labdarúgón. A passzvonalak esetében pedig minél inkább egybefüggő a vonal, annál több átadás ment az adott irányban.

Szembetűnő, hogy a német csapat erőteljesen túltöltötte a pálya középső hosszanti harmadát. A három darab tízes pozícióba ugyanis valóban a szerepkörhöz illő stílusú (Musiala, Wirtz, Gündogan) játékosokat pakolt Nagelsmann.

Mindezt nem egy az egyben úgy kell elképzelni, ahogy a képen látható. A valóságban Wirtzék nem egymás lábát taposták. Az ábra ugyanis átlagos(!) pozíciókat jelöl, amelyet torzítanak az alkalmankénti helycserék. Az viszont tükrözi a valóságot, hogy a három támadóközéppályás relatíve szűken futballozott, helyet teremtve ezzel a felhúzódó szélsővédőknek.

A német válogatott Eb-n mutatott játékáról az xfb Analytics adatelemzője, Borbély Imre beszélt bővebben az NB1.hu elemzőműsora, a Gegenpressing legújabb adásában.

Megjósolhatatlan kezdő?

Nagelsmann fentebbi nyilatkozatát alapul véve ha a játékszisztémában nem is, a kezdőcsapatban lehetnek majd meglepetések. Biztos pontnak tűnik ugyanakkor a kapuban Marc-André ter Stegen, aki fölül a válogatottságot lemondó Manuel Neuer árnyéka vonult el.

Rajta kívül alapesetben az újdonsült csapatkapitány, Joshua Kimmich játéka sem lehet kérdés. A jobbhátvédben és a középpálya tengelyében is klasszis teljesítményre képes játékos tavaly komoly csörtét vívott akkori klubedzőjével, Thomas Tuchellel pozícióját illetően, ő ugyanis állítólag a középpályára vágyott. Hogy a kapitánnyal nincs konfliktus, azt a karszalag is jelzi. Gündogan és Kroos kiválása pedig akár álmai posztjára is utat nyithat Kimmich számára.

A védelemből hiányzik Rüdiger, aki a hírek szerint saját kérésére maradt távol az erőltetett meccsnaptár miatt. Hiányában Tah és Schlotterbeck alkothatják a belső védők kettősét. De ha már kísérletezés, a Stuttgartban remek szezont futó Anton is képbe kerülhet.

Ha már Stuttgart, akkor pedig Deniz Undavról is érdemes egy szót ejteni, akit Harry Kane mellett csak ékpárja, Serhou Guirassy és a lipcsei Openda múlt felül gólszerzésben.

Egy biztos: akármilyen összetételben is állnak fel a németek, könnyű dolga nem lesz a mieinknek. Az Európa-bajnokságon ellenük mutatott játékkal, jobb helyzetkihasználással és több szerencsével viszont lehet keresnivalója a magyar válogatottnak.

 

Próbáld ki nálunk a sportfogadást! (x)

Megosztás:
Kapcsolódó hírek
DVSC
DVTK
ETO FC Győr
Ferencvárosi TC
Kecskeméti TE
Fehérvár FC
MTK Budapest
Nyíregyháza Spartacus FC
Paksi FC
Puskás Akadémia FC
Újpest FC
ZTE FC