Nagyító alatt: Myenty Abena.
Parázs kupamérkőzést játszott egymással szerdán a DVSC és az FTC, amely a tizenegyesek mellett a piros lapokkal sem maradt adós. Utóbbiból csak a vendégek kaptak: Dejan Sztankovics vezetőedző mellett a belső védő, Myenty Abena jutott a kiállítás sorsára. A szurinámi bekket így egy ferencvárosi év alatt immár harmadszor zavarta az öltözőbe a játékvezető. Mindehhez 29 mérkőzésen 1778 játékperc kellett neki, vagyis minden hetedik, 90 perces „etapjában” kiállítják.
A cél gyakran szentesíti az eszközt, egy piros lap esetében pedig nem automatikus, hogy az elkövető a fő felelős. A „nem zörög a haraszt” kezdetű mondásnak is áldozva viszont egy ilyen figyelemfelkeltő statisztika esetén érdemes lehet okokat keresni.
A szerdai esetben például helyből jár egy részleges felmentés Abenának. Az eredő hiba ugyanis Cebrail Makreckis számlájára írható, aki könnyelműen szórt el egy labdát saját térfélen. A Loki egy kiváló kiugratással egyből helyzetbe is hozta szélsőjét, aki jól ugrott ki a veszélyre nem számító FTC-védők között.
A társa hibáját orvosolni igyekvő Abena viszont előbb felgyorsulni, majd lelassítani nem tudott. Előbbi a szélvészgyors Brandon Dominguessel tempóhátrányból versenyezve erőn felüli lett volna, utóbbi azonban elkerülhetetlenné tette az ütközést a védő és az elé okosan belépő támadó között.
Korábbi két kiállítását 2023 tavaszán szedte össze: egyet a Paks, egyet a Kecskemét ellen. Előbbi alkalommal egy sima – és talán vitatható – feltartást követett el az őt felfűző csatárral, egy bizonyos Varga Barnabással szemben. A kettőből utóbbi szemléletesebb: a kontrával meginduló Horváth Krisztofert rántotta le egy második sárgáért.
Az egy év alatt kapott három piros lap azonban nem durvaságra, vagy tudáshiányra utal. Abena a folyó szezonban például összesen két sárgát kapott. Ugyanakkor rámutat arra, hogy a Ferencváros jelenlegi játékában Abena játékosprofilja számára miért „nehezebb a terep”.
Minőség és milyenség
A fentebbi szituációkban közös, hogy Abena tempóhátrányból és előnytelenebb testhelyzetből kényszerült (volna) versenyfutásra. Ehhez viszont nincs meg a kellő gyorsulása és fordulékonysága. A posztján amúgy kielégítő végsebességét ugyanis erős testfelépítése miatt hosszabb távon tudja elérni, mint mondjuk Cissé vagy Mmaee. (Szintén nem előny számára, hogy Henry Wingóból időközben remek belső védő lett.) Ezt alátámasztja, hogy mindkét kiragadott esetben láthatóan el akarta kerülni a sprintversenyt, helyette azonnal a testi párharc lehetőségét kereste.
Ez egyébként jellemző is a játékára, a Ferencváros belső védői közül magasan ő vívja a legtöbb védekező párharcot: 90 percenként 8,22-ot. (Mmaee: 6,02, Cissé: 5,81, Wingo: 5,67). Hatékonyságban viszont már a sor végén van: amíg Wingo és Cissé 80%-körül nyerik ezeket, Mmaee 69%-kal éppen előzi a 67%-os Abenát.
A kétharmados sikerarány egyébként úgy sem rossz, hogy posztriválisai mellett nem fest olyan jól. Abena 26. ezzel az NB I-es játékosok rangsorában, a mezőny azonban sűrű, Mmaee két százalékpontos előnye hét helyezést jelent.

A szurinámi játékos a legtöbb egyéb védekező mutatót illető hatékonyságban is a Mmaee-Cissé páros mögé szorul, ennek ellenére nem vitás, hogy az NB I belső védői között az élmezőnybe tartozik. Fentebb említett gyengesége azért szorítja a kispadra, mert azokra az erényekre, amiket ő hozzá tud tenni, a Ferencváros játékában kevés alkalommal van szükség.
Testi ereje a legtöbb csatárral szemben instant dominanciát kölcsönöz neki a párharcokban, a fentebbi példák viszont kidomborítják, hogy – főleg magasra tolt védővonalban – kitett a gyors ellentámadások során. Elhárító védőnek remek, a rest defenceben viszont sebezhető pont. Háborús hasonlattal: inkább várvédőnek jó, mint hátul határőrségnek. Erősségei jobban kidomborodnának egy olyan csapatban, amelyik mélyen védekezve, az eredmény őrzésére törekedve futballozik.
A Fradi játékában márpedig mostanság erre a karakterre limitált alkalommal van szükség. Az NB I-ben nemigen van csapat, ami ellen az FTC ne a dominanciára törekedne. A nemzetközi kupában pedig éppen azt a szintet szándékozik meglépni a csapat, hogy minél többet tudjon kezdeményező jelleggel fellépni.
Egy esetleges BL-kvalifikáció esetén az ellenfelek szintje miatt máris más lenne a leányzó fekvése, ezáltal a keretmenedzsment szempontjából logikus, hogy a zöld-fehéreknek legyen egy ilyen karakterű játékosa is. Abena számára viszont játékosprofilja a legfontosabb mérkőzéseken pillanatnyilag helyjegy a kispadra.
Ezt igazolják a Konferencia-ligában kapott játékpercei is. Firenzében az utolsó percekre cserélték be, amikor a fáradó Fradinak pont a fentebb említett „várvédői” képességekre volt szüksége. Genkben kényszerű okokból, Ibrahim Cissé sérülése miatt jött be a szünetben. A Csukaricski otthonában a sérült Mmaee hiányában kezdett, a 69. percben, 0-1-es hátránynál viszont a taktikai átalakítás áldozata lett.