nb1.hu

Hemingway: Az MLSZ bevezeti a futballjobbágyságot

Budapest – A Honvéd tulajdonosa szerint óriási kárt okoznak a magyar utánpótlásnak.

George F. Hemingway, a Budapest Honvéd FC tulajdonosa rendkívül kritikusan fogalmazott a Sport TV Mai helyzet című műsorában az MLSZ új, utánpótláskorú labdarúgók átigazolására vonatkozó szabályozásával kapcsolatban. 

 

„Az MLSZ hozott egy olyan szabályt, ami szerintem rossz irányba viszi el az utánpótlást. A cél az nagyszerű volt, hogy kis klubok kapjanak valamennyi pénzt. A másik cél, hogy a gyerekek ne menjenek egyik klubból a másikba, szerintem nem egy jó cél, mert a szabadság jó a gyerekeknek. Ha valaki egyik klubból a másikba akar menni, akkor menjen. Eddig az volt, mint mindenhol nemzetközileg, hogy ha valaki elmegy amatőrből profinak, akkor annak a klubnak, amely a profi szerződést adja, egy bizonyos összegben nevelési költségtérítést kell fizetni a nevelő kluboknak. Az MLSZ ezt jóváhagyta, mindig így is volt. Most egy új szabályt vezettek be, amelynek alapján nem csak akkor kell fizetni, ha valaki profi szerződést kap, hanem akkor is, amikor egyik klubból átmegy a másikba semmilyen szerződéssel, csak azért, mert átmegy. Van egy táblázat, ami szerint ez a költségtérítés történik. Két baj van ezzel, az egyik az, hogy a jobbágyságot eltörölték Magyarországon még valamikor, de most ismét bevezetjük, ezt futballjobbágyságnak hívnám. Egy gyerek jön hozzám, és azt mondja, hogy voltam öt évet mondjuk a Haladásnál Szombathelyen, és felköltözök Budapestre, szeretnék idejönni, nekem 15 millió forintomba kerülne átvenni ezt a gyereket” – fogalmazott George F. Hemingway az MLSZ új szabályával kapcsolatban.

 

A klubvezető három példával is szemléltette az érveit. Mivel három kategóriába (I., II., egyéb) sorolják az utánpótláscsapatokat, egy fiktív 16 éves, például a Haladásnál (I. kategória) 2010 óta játszó gyerekért 15 millió forintot kellene fizetnie a Honvédnak (I. kategória), ha oda szeretne igazolni, de ha két év múlva nem kap profi szerződést, 0 Ft-ért mehet át egy az alsó, egyéb kategóriába sorolt klubhoz. Az alsóbb kategóriákban alacsonyabb a költségtérítés, ha egy 15 éves, 2010 óta játszó fiatal egy BLSZ III-as csapatból érkezik (egyéb kategória), 900 ezer forintjába kerülne a klubnak, és három év múlva egy második kategóriába sorolt klubhoz 1.2 millió forintért igazolhatna. Amennyiben az átigazolás során mindkét csapat a legalsóbb, egyéb kategóriában szerepel, 450.000 forintért válthatna klubot egy 15 éves labdarúgó (a csatolt videóban táblázatok mutatják be az összefüggéseket 2 perc 52 másodperctől).

 

 „A gondolat az volt, én azt látom, hogy vannak nevelőegyesületek, ahonnan eljönnek a gyerekek, és adjunk nekik valamennyi pénzt. Valaki adhat nekik valamennyi pénzt, ez nagyon jó, de mondjuk a Honvéd, amelyik semmit nem kap, csak tovább költ pénzt a gyerekre addig, amíg nem ad neki profi szerződést, fizet óriási összegeket. Mikor profi szerződést adunk, 10-ből egy vagy két gyerek kap azt, akkor megfizetjük azt, ami a képzésért járt, ezzel nincs semmi baj, egyetértek. De hogy amatőrből amatőrbe miért kell fizetni, ez érthetetlen. A másik dolog, hogy ez megakadályozza, hogy a gyerek mozogjon, ez jobbágyságba taszítja a futballistát. A gyerek nem tud Szombathelyről Budapestre jönni, a Honvédtól az MTK-hoz, Felcsútról a Vasasoz menni és fordítva. Azt mondták, a két klub megegyezhet alacsonyabb összegben is. De az a klub, amelyik kapja a pénzt, miért egyezne meg alacsonyabb összegben? Mi is beszéltünk klubokkal, eszük ágában sem volt megegyezni alacsonyabb összegben. Mi még kölcsönösen ajánlottuk bizonyos kluboknak, hogy legyen kölcsönös, fizessük csak 10 százalékát az összegnek ők is meg mi is, eszükben sincs. Ez egy száz százalékosan negatív dolog, amit ha nem függesztenek fel, és nem fordítanak meg, ez a magyar utánpótlásnak óriási kárt okoz”- mondta a klubvezető.

 

„Óriási meglepetésemre június 16-án kaptunk egy levelet, ami azt mondja, hogy július elsejétől ez lesz a rendszer. Ez azért rossz még, mert az egész tavaszi szezonban beszélgettünk gyerekekkel, szülőkkel, hogy hozzánk szeretnének jönni. Azt mondják, hogy OK, nincs szerződés, ide jöhetsz júliusban, amikor megindul az akadémia, vagy megindul az alsóbb korosztálynak az edzés, és itt fogsz beiskolázni, itt fogsz lakni…Na most ez totál zéró, eljön július elseje, és kiderül, hogy a gyerekért, aki úgy volt, hogy ingyen jön, 15 millió forintot kellene fizetni. Hát tudja, mikor fogok 15 millió forintot fizetni?” – nyilatkozta a rendszer bevezetéséről George F. Hemingway.

 

A többi klub reakciójáról is beszélt: „Van olyan, aki borzalmasan ellenzi, mint mi, aki azt gondolja, hogy totális botrány, mint például az MTK, ahol jó akadémiák vannak, és vannak olyanok, akik azt mondják, hogy nekünk jön a pénz, tehát jó dolog, vagy azt, hogy nekik annyi pénzük van, hogy ez őket nem érdekli.”

            

Próbáld ki nálunk a sportfogadást! (x)

Megosztás:
Kapcsolódó hírek
DVSC
DVTK
ETO FC Győr
Ferencvárosi TC
Kecskeméti TE
Fehérvár FC
MTK Budapest
Nyíregyháza Spartacus FC
Paksi FC
Puskás Akadémia FC
Újpest FC
ZTE FC