Kun Bertalan becsült piaci értéke 250 ezer, Cody Gakpóé 45 millió euró - pedig mindketten eindhoveni tehetségként kezdték.
Sok hasonlóság van Kun Bertalan és Cody Gakpo között, a két labdarúgó pályafutása mégis egészen másképp alakult. Majdnem egy napon születtek, mindketten a PSV Eindhovenben szerepeltek tiniként, mégis – Kun Bertalan most fél év csapatkeresés után a másodosztályú Kozármislenyben kötött ki, míg Cody Gakpo a vb-n szerzett három góljának is köszönhetően bekerült a legnagyobb klubok célkeresztjébe. A magyar játékost, a menedzserét és a gyerekkori edzőjét egyaránt arról kérdeztük, lehet-e visszaút a legjobbak közé a 23 éves Kun Bertalan számára.
Kun Bertalan 1999. május 6-án született Veszprémben, Cody Gakpo egy nappal később, 1999. május 7-én Eindhovenben. A magyar labdarúgó 2011-ben, mindössze 12 évesen édesapjával Eindhovenbe költözött, és Hollandiában járta végig a szamárlétrát, ugyanúgy, mint Cody Gakpo, akivel csapattársak voltak, és jó barátok lettek. Mindketten a PSV Eindhovenben tanulták meg a futball alapjait, tiniként szépen fejlődtek, tagjai voltak országuk utánpótlás-válogatottjainak.
"Technikailag mindenképpen egy jó alapot nyújtott a holland időszak, megtanultam a nyelvet, csak jót kaptam Hollandiától" – nyilatkozta az NB1.hu-nak a németalföldi évekről Kun Bertalan. De míg Gakpo maradt Eindhovenben, és felnőtt holland válogatott lett, addig Kun 2019-ben hazatért a másodosztályú ETO FC Győrbe, majd az élvonalbeli Zalaegerszeg szerződtette, de eddig nem sikerült maradandót alkotnia Magyarországon. "Amikor az ETO-ba igazoltam, akkor a szezon közben érkeztem, és a bajnokságot hamarabb befejezték a covid miatt. Zalaegerszegen megint kevés lehetőséget kaptam, úgyhogy itthon még tényleg nem sikerült letennem a névjegyem."
Huszonhárom meccs a szerb első osztályban, majd sikertelen csapatkeresés
Úgy tűnt, az első osztályú szerb Proleter csapatában talán újra magára találhat, az előző szezonban 23 mérkőzésen kapott lehetőséget. "Az alapszakaszban 18 fordulóban játszottam, majd 5 mérkőzésen szerepeltem a rájátszásban is, alapemberként számítottak rám. Az első fél év jól sikerült egyéni és csapatszinten is, a második fél év már nem volt ilyen sikeres. A végén sajnos nem tudtunk bennmaradni, de így is sokat tanultam. A bajnokság színvonala a magyar NB I, NB II-höz hasonlítható, az infrastruktúra nem volt tökéletes, a pályák nem mindig voltak megfelelő állapotban, ami nem segítette a kreatív játékot. Ez egy elég kemény bajnokság, sok kemény párharcot megéltem, ami szintén a fejlődésemet segítette."
Csakhogy a csapat kiesésével minden megváltozott. "A másodosztályban nem szerettem volna maradni, és sajnos nem érkezett olyan ajánlat, amely megfelelő lett volna a számomra. Meg Szerbiában azért pénzügyileg sincsen minden rendben, az a néhány szóba jöhető klub pedig nem jelentkezett be értem."
Pedig Kun Bertalanról tudni kell, hogy 2016-ban Premier League- és portugál csapatok is vitték volna Eindhovenből. "Utánpótlásszinten voltak érdeklődők, de én sem voltam rossz helyen. Általában a szerződéshosszabbítás előtti időszakban érdeklődtek, de úgy döntöttem, hogy maradok. Nem bántam meg, hogy maradtam az Eindhovennél."
Imád edzeni, és ez a megyei I. osztályban is látszott
A szerbiai év után nem talált magának új klubot, fél évig a Balatonalmádi megyei első osztályú csapatánál edzett. "Egyéni edzésterv alapján készültem. Egy gyerekkori, veszprémi edzőmhöz jártam, és csatlakoztam a csapatedzésekhez is."
A Balatonalmádi klub szakvezetője, Kozma Csaba két-három évig volt az utánpótláskorú Kun Bertalan edzője, és azóta is folyamatosan figyeli a pályafutását. "Miután megszűnt a szerződése Szerbiában, bejelentkezett, hogy edzeni szeretne nálunk, amire természetesen igent mondtam. Berci maximalista, aki eldöntötte, hogy tényleg topfutballista szeretne lenni. Hogy ez eddig miért nem jött össze neki, csak ő tudja. A tehetsége, a képességei megvannak ahhoz, hogy ott legyen az első vagy a másodosztályban" – vélekedik Kozma Csaba.
A balatonalmádi edző szerint Kun Bertalan természetesen kiemelkedett a csapatból az edzéseken, és felvitte a színvonalt. "Minden mozdulatán látszott, hogy amikor a futballt tanították neki, akkor jó helyen, Hollandiában volt. NB I-es képességű játékos, bízom benne, hogy sikerül is neki, nem véletlen, hogy a szerb első osztályban is tudott játszani. Ott volt minden edzésen, én meg voltam elégedve vele. Imád edzeni, és ez nagyon fontos szempont."
A sorstárs menedzser sokat tud segíteni
A várakozás azonban lelkileg megviselte a 23 éves játékost. "A szüleim, a barátnőm nagyon sokat segített, de a menedzserem is, akivel nemrég kezdtem együtt dolgozni. Mindenki azon volt, hogy ezt a nehéz időszakot átvészeljem. Volt egy nehezebb időszak, úgy érzem, abból kijöttem, de ebből a periódusból is tudtam tanulni."
Farkas II Balázs személyében egy olyan menedzserrel sodorta össze az élet, aki tudja, milyen egy külföldi nagycsapattól fiatalon hazatérni. Farkas ugyanis 18-22 éves kora között a Dinamo Kijevben szerepelt, válogatott is lett. De onnan ismét Magyarországra igazolva kellett újra bizonyítania. Ez többé-kevésbé sikerült, de a kisebb-nagyobb sérülések összességében megakadályozták abban, hogy kiteljesedjen a pályafutása.
"Nekem is volt ilyen tapasztalatom, így empatikus vagyok az olyan futballistákkal, akik tőlem így talán jobban elfogadják a tanácsokat. De nem szoktam megmondani, hogy mit csináljanak vagy mit ne csináljanak. Elmondom, milyen útirányok vannak, ők pedig eldöntik, melyiket választják. Bercivel rövid idő alatt megtaláltam a közös hangot, mert vannak nálam olyan srácok, akik hasonló cipőben járnak, mint ő. Olyanok, akik nagyon nagy tehetségnek indultak, de aztán a pályafutásuk félresiklott."
Fotó: Getty Images
Szerinte Kun Bertalan is ilyen helyzetben volt, elég sokan leírták, holott tavaly a szerb első osztályban játszott. "Én szeretek az olyan típusú emberekkel dolgozni, akikben tudom, hogy megvan a tehetség, és ha motiválom őket, akkor velük könnyebb dolgozni, mint azokkal, akiknek nem olyan jók a képességeik. Egybevágott a profilunk, mert Bercinek támogatásra, törődésre volt, van szüksége, én pedig nagy energiákat mozgósítok az ilyen játékosok boldogulása érdekében" – fogalmazott Farkas II Balázs.
A lelkiállapot nagyban befolyásolja a teljesítményt
A még mindig csak 33 éves Farkas egyértelműen úgy látja, hogy a középpályás karrierje fordulatot vehet. "Érték nagy sikerek és kudarcok is. De megvan benne az eltökéltség, meg akarja mutatni, hogy megvan benne a 'csak azért is', én pedig hiszek benne. Hiszek benne, hogy jó futballista, látom az adottságait. A motiváltság, a lelkiállapot azonban nagyban befolyásolja a teljesítményt. Előfordulhat, hogy valaki nem jó időben, nem jó helyen van."
Erre Farkas szerint is jó példa Kun és Gakpo eltérő pályaíve. Míg a magyar játékost fél év csapatkeresés után a minap az NB II-ben a kiesés ellen harcoló Kozármisleny szerződtette, addig Gakpo élete formájában van, a katari focivébén a hollandok húzóembere volt, mindhárom csoportmeccsen gólt szerzett, és most a legnagyobb klubok szeretnék szerződtetni. "Nagyon jó volt látni, Hollandiában elég szoros barátság alakult ki közöttünk. Én is ugyanúgy tudtam a sikerének örülni" – jegyezte meg Kun Bertalan.
Menedzsere szerint Gakpo eljutott oda, ahová vágyott, Kun meg nem, és ezt feldolgozni és cipelni magaddal hosszú időn át, nem könnyű, még egy felnőttnek sem, nemhogy egy fiatalembernek. "De egyértelmű cél, hogy most tavasszal megmutassa, mit tud. Azt várom, hogy kiviruljon, és jól teljesítsen a Mislenyben, sok időt töltsön a pályán, és ezáltal az önbizalmát visszaszerezze. Ha egy jó flow-ba kerülne, bőven tudna játszani az NB I-ben is. Fizikálisan rendben van, jól terhelhető, ballábas, képzett játékos – nem akarok jóslatokba bocsátkozni, de azt szeretnénk, hogy olyan teljesítményt nyújtson tavasszal, hogy felkeltse több csapat érdeklődését is, és látható legyen, nyugodtan lehet rá építeni a jövőben. Én most ebben az új közegben rohamos, gyors fejlődést várok tőle."
"Két hete keresett meg a Kozármisleny, a klubvezetők nagyon szimpatikusak voltak már az első perctől kezdve, éreztem, hogy komolyan számolnak velem” – emlékezett vissza a közelmúltra Kun Bertalan. "Az is mellettük szólt, hogy NB II-es szinten az egyik legtöbbet passzoló csapat. Ez ha az eredményeken még nem is látszik meg, azon leszek, hogy a jó játék eredménnyel is párosuljon. A bennmaradás a kitűzött cél, és azon leszek, hogy a csapat rákerüljön egy új útra."
Azt pedig nem felejtette el Berci, hogy honnan indult, miközben arra koncentrál, ahová el szeretne jutni. "Gyerekkoromban, amikor elkezdtem focizni, voltak elég merész álmaim. Most arra gondolok, hogy a karrieremből ki szeretném hozni a maximumot. Minél jobb játékkal, sok góllal, gólpasszal szeretnék bizonyítani. Minden adott, és minden rajtam múlik, hogy mit hozok ki ebből a fél évből."
Kipróbálnád a sportfogadást? A legjobb helyen jársz! (x)