Az MLSZ eddig ellenállt az élvonalbeli kluboknak.
Az M4 Sport interjút készített dr. Barczi Róberttel, az MLSZ sportigazgatójával, amelyben szó esett az utánpótlás-nevelésről, a válogatottakról és a bajnokság lebonyolításáról. Barczi szerint jelenleg nincs realitása a 16 csapatos NB I-nek, és az osztályozó mérkőzések bevezetése is napirenden van. Az ügyben megkérdeztük Margitai Zoltánt, a Gyirmót FC Győr cégvezetőjét és az NB II-es bizottság elnökét.
MLSZ-munka és együttműködés
„Először is szeretném leszögezni, hogy azt a munkát amit MLSZ és többek között személyesen Barczi Róbert végez csak támogatni lehet, és meggyőződésem, hogy közép és hosszú távon eredményes lesz az egész magyar labdarúgás tekintetében. Ebből mindenki csak profitálhat, a klubok a labdarúgók és a nézők is. Persze az együttműködés és az együtt gondolkodás során vannak olyan sarokpontok, amikben nem minden esetben értünk egyet a szövetséggel. Illetve nem csak a szövetséggel, hanem például az NB I-es ligával sem.”
Osztályozó kérdése és az igazságosság problémája
„Egyik ilyen pont az osztályozó kérdése. Abban egyetértek az MLSZ-szel és az igazgatóval, hogy jelenleg nincs realitása a tizenhat csapatos NB I-nek. Igaz én más okokban látom a problémát. Meggyőződésem, hogy az NB II-ben is meglennének a tőkeerős tulajdonosok és menedzsmentek az NB I-re, sőt stadionokkal sem lehetne gond, de jelenleg nincs ennyi megfelelő szintű játékos.
Sajnos az NB I tele van külföldivel, és jól látszik, ha valaki feljut – ugye többnyire csupa magyar játékossal – az 80-90 %-ban külföldi játékossal erősít. Ha pedig kiesik az NB I-ből vagy elküldi a külföldieket vagy elveszíti az MLSZ támogatást. És ugyanez a kardinális kérdés merül fel az osztályozó mérkőzésekkel kapcsolatban is. Tudom, hogy ez nem MLSZ kezdeményezés, ezt az NB I-es csapatok szeretnék már vagy 10 éve bevezetni. Eddig az MLSZ – az NB II-es bizottság hatására – ellenállt a kérdésben, de most újra előtérbe került a kérdés.
Sajnos az NB I-es csapatok úgy gondolkoznak, hogy ha csak az utolsó esik ki akkor az NB I-es csapat az osztályozón bent tud maradni. És ekkor jön a kérdés, hogy össze szabad-e engedni az NB I-es csapatot az NB II-essel? Véleményem szerint ez súlyosan sportszerűtlen és igazságtalan.”
16 csapatos lehet az NB I? Az MLSZ sportigazgatója reagált a felvetésre
Anyagi különbségek az NB I és NB II között
„Gondoljanak bele, hogy egy NB I-es csapatnak milyen anyagi lehetőségei vannak, a támogatás például többszöröse az NB II-esnek. A reklám lehetőségeik is sokkal jobbak mivel az NB I valamennyi mérkőzését közvetíti a TV. Vagy ott van pl. a VAR ami az NB I-ben működik az NB II-ben pedig nem. Szinte teljesen más a bajnokság, sokkal jobbak a körülmények.”
Fiatal játékosok szerepe és a külföldiek hatása
„De a legnagyobb gond a csapatok összetételével van. Amíg az első osztályban „csak” pénzt kapnak a fiatalok – 2004-es labdarúgók – szerepeltetéséért, addig az NB II-ben kötelező szerepeltetni folyamatosan idén egy fő 2005-öst, jövőre pedig 2 fő 2006-os labdarúgót. Ráadásul az is súlyosan ellentétes az egyenlő versenyszellemmel, hogy az NB I tele van külföldivel az NB II pedig csak magyar labdarúgókat szerepeltet.”
Ki járna jól az osztályozó bevezetésével?
„Ráadásul az NB I-es klubok jobban tudnak meríteni, hiszen nagyrészt náluk vannak az akadémiák, ahonnan a fiatalokat be tudják emelni a kereteikbe. Persze megértem, hogy így nagyobb az esély a bennmaradásra, de az MLSZ-nek fent kell tartania az egyensúlyt a két liga között. Épp elég probléma ha feljut egy NB II-es csapat akkor mennyi idő alatt tud versenyképes NB I-es csapatot építeni, hogy bent maradjon.”
NB1.hu gyorsvélemény
Akármilyen döntés születik majd meg, az kulcsfontosságú lehet a magyar futball jövője szempontjából.