nb1.hu

Négy éve történt a csoda, amikor Rossi a karanténból dirigálta ki a válogatottat az Eb-re: a történelmi Izland elleni meccs kulisszatitkai, főszereplők emlékei

Négy válogatott jutott ki a csoportunkból.

Ma van négy éve annak, hogy a koronavírus-járvány miatt üres Puskás Arénában a magyar válogatott Izland ellen kiharcolta, hogy részt vehessen a 2021-re halasztott Európa-bajnokságon. Az NB1.hu azon nagyon kevés médium közé tartozott, amely ott lehetett a legendássá nemesült találkozón.

A MECCS ÉS A HANGULATA

Kezdés előtt

Amikor a magyar válogatott megszerezte a második helyet a Nemzetek Liga C divíziójában, kevesen gondolták volna, hogy ez még jelenthet valamit. De a futballban néha különös dolgok történnek: az A és B osztály csapatai nem használták fel az összes pótselejtezős helyet, így a sors – vagy nevezzük inkább szerencsének – nekünk is osztott egy újabb lapot.

A sors iróniája, hogy ezen a különleges estén Marco Rossi, a csapat mestere nem lehetett ott a kispadon. Egy pozitív koronavírusteszt miatt négy és fél kilométerrel arrébb, a lakásából kellett „távvezérelnie” a csapatot, míg hűséges segítője, Cosimo Inguscio vette át a „közvetlen irányítást”.

A Puskás Aréna ezen az estén magányosan, de méltóságteljesen állt. Üres lelátók, de a nemzeti színekben pompázó stadion egyik kapuja mögött ott feszült a Szózat első két sora és alatta a „Mindent bele!” üzenet – mintha csak azt súgta volna: ma este minden lehetséges.

Első félidő

És akkor kezdődött a dráma. Az első felvonásban Gulácsi még hősként védett egy közeli fejelést, de aztán jött az a pillanat, amit minden szurkoló szeretne kitörölni az emlékezetéből: egy ártalmatlannak tűnő szabadrúgás kapusunk bakija miatt valahogy utat talált a hálónkba. Megint itt álltunk, ismerős helyzet: hátránnyal küzdve, látszólag minden ellenünk.

De ez a csapat más volt. Negyedóra után felébredtünk, és elkezdtük szőni a támadásokat. Orbán fejese, Sallai és Holender lövései, Szoboszlai szabadrúgása – mind-mind azt üzente: itt vagyunk, nem adjuk fel. Az izlandiak átengedték a területet, mi pedig türelmesen építkeztünk, mint aki tudja, hogy a futballban mindig van remény.

Szünet után

A második félidő már-már egy ostromra hasonlított. Szoboszlai sarkazása után Szalai Attila lövése még elakadt, és ahogy teltek a percek, kezdett úrrá lenni az az érzés, amit minden futballszurkoló ismer: mi van, ha ma este sem sikerül? A támadások jöttek, de az izlandi védelem állt, mint a szikla.

És akkor, amikor már sokan feladták volna, jött a csoda. Először Nego – igen, a csereként beállt Nego! – talált be, majd a hosszabbításban Szoboszlai írta be magát a magyar futballtörténelembe egy olyan góllal, amit még unokáinknak is mesélni fogunk.

TÖRTÉNELEM

Történelmi tett volt ez, több szempontból is. Először fordult elő, hogy a válogatott kétszer egymás után kijutott az Európa-bajnokságra. De ami még különlegesebb: a selejtezőcsoportunkból négy csapat is ott lesz a kontinensviadalon. Hogyan lehetséges ez? Horvátország és Wales simán, egyenes úton jutott ki. Szlovákia, akárcsak mi, a pótselejtezőn harcolta ki a részvételt, amikor hosszabbításban 2-1-re verte Észak-Írországot.

A legszebb az egészben, hogy ez korábban elképzelhetetlen volt – egy csoportból négy csapat egy nagy tornán? De a Nemzetek Ligája új lehetőségeket teremtett, és mi éltünk vele. Szlovákia harmadikként, mi pedig negyedikként végeztünk a csoportban, mégis ott leszünk. Ha végignézzük a többi csoportot – a G-t az észak-macedónokkal vagy az I-t a skótokkal – egyik sem produkált ilyen bravúrt. Mi vagyunk az egyetlenek, akik negyedikként is kijutottunk.

És az Eb-n ott vártak ránk a németek, a világbajnok franciák és a címvédő portugálok. De ez már egy másik történet. Ezen az estén csak az számított, hogy a magyar futball újabb fejezetet írt a lehetetlen megvalósításának művészetéből.

A 2020-as mérleg (5 győzelem, 2 döntetlen, 1 vereség, 12-6-os gólkülönbség) az elmúlt 22 év legjobb szereplése. A megszerzett pontokat tekintve az akkori, 70,8%-os statisztikai mutatónál jobbat utoljára 22 évvel ezelőtt, 1998-ban produkált a magyar A-válogatott.

A GÓLOK TÖRTÉNETE

11. perc: Az izlandiak szabadrúgáshoz jutottak a magyar 16-os jobb sarkához közel, Gylfi Sigurdsson középre tartó lövése pedig átcsúszott Gulácsi kezei között (0-1).

88. perc: Nikolics passzát Arnason Palssonra rúgta, úgy pattant a labda Nego elé, aki az ötös jobb sarkáról a jobb alsó sarokba lőtt (1-1).

92. perc: Szoboszlai a 16-os előteréből, középről a bal alsó sarokba lőtt, a labda a kapufáról vágódott a hálóba (2-1).

REAKCIÓK

Rossi helyettese

A meccs után sajtótájékoztatón Cosimo Inguscio megbízott edző, valamint Botka Endre és Szoboszlai Dominik vettek részt.

Cosimo Inguscio elmondta, hogy sokkal nagyobb volt a csapaton a nyomás, mint Wales-ben, ami néhány játékoson meg is látszódott. Az első 20 perc után azonban átszakadt a mentális gát. A félidőben úgy érezte a csapat, hogy kicsúszik a kezéből a lehetőség, azonban mindenki felfogta, hogy ez az utolsó esély. A megbízott kapitány szerint senki nem mondhatja, hogy nem érdemelte meg a csapat a győzelmet.

Inguscio folyamatosan kapcsolatban állt Marco Rossival. A szünetben videókonferenciát tartottak, megbeszélték, hogy min kell változtatni, valamint a cserékről is megegyeztek. A megbízott edző szerint nagyon fontosak voltak a szövetségi kapitány észrevételei, mert azok döntően befolyásolták a meccs alakulását.

Elmondása szerint az Izland elleni győzelem egy nagyon messziről induló projekt gyümölcse volt. Inguscio mérlege egyébként kiváló a magyar válogatott élén. Három mérkőzésből hármat nyert meg, amit viccesen Rossi orra alá is dörgölt a lefújás után. Azonban elmondta, hogy nem az szokott dönteni a mérkőzéseken, ki van a kispadon, hanem a professzionális előkészítés.

Inguscio Marco Rossi és a teljes stáb nevében megköszönte a támogatást, valamint azt, hogy bizalmat szavaztak nekik. Külön köszönetet mondott Gera Zoltánnak, aki aznap az U21-es válogatottal vívott mérkőzést, azonban a felnőttválogatottat segítette csütörtök este. A megbízott edző szerint nem könnyű külföldiként egy válogatottat vezetni, azonban nagyon jó a kapcsolatuk minden magyar stábtaggal, akik nélkül nem sikerülhetett volna a kijutás.

Játékosok

Botka Endre szerint az egy kapott gólon kívül nem igazán alakítottak ki helyzeteket az izlandiak. A Fradi játékosa elmondta, hogy ezt az őszt már nem lehetett fokozni. Klubjával a BL-ben szerepeltek, míg a válogatottal kijutottak az Eb-re. Hasonló volt a helyzet a magyar válogatottnál, mint a Ferencvárosnál. A cél a csoportkörbe való bejutás volt, utána pedig minél több pont megszerzése.

Botkát ezután Szoboszlai váltotta a sajtótájékoztatón, a győztes gólt szerző játékost taps fogadta a maroknyi újságíró részéről. A focista szerint nem egyedül ő a hős, hiszen a csapat nélkül nem sikerült volna. Hétfőn, amint megtudta, hogy jöhet a válogatotthoz, azonnal kocsiba ült. A gólja után nem teljesen tudta felfogni, hogy kijutott a válogatott az Eb-re. Hamar távoznia kellett a Salzburg kiválóságának, akinek átöltöznie sem volt ideje, mert doppingteszt várt rá.

Magyarország-Izland: Maradona legendája – OSZTÁLYOZÓNAPLÓ

Eb-pótselejtező, A divízió, döntő:
Magyarország-Izland 2-1 (0-1)

Puskás Aréna, zárt kapus, v.: Björn Kuipers (holland)
gólszerzők: Nego (88.), Szoboszlai (92.), illetve G. Sigurdsson (11.)
sárga lap: Szalai A. (63.), illetve G. Sigurdsson (5.), Ingason (95.)

Magyarország: Gulácsi – Botka, Orbán, Szalai A. – Fiola (Lovrencsics, 61.), Kalmár (Sigér, 61.), Nagy (Nego, 84.), Szoboszlai, Holender (Nikolics, 72.) – Szalai Á. (Könyves, 84.), Sallai

Izland: Halldorsson – Palsson, R. Sigurdsson, Arnason, Magnusson – Sigurjonsson (Ingason, 87.), Gunnarsson (Skulason, 83.), G. Sigurdsson, J. Gudmundsson (Bodvarsson, 73.) – Bjarnason, Finnbogason (A. Gudmundsson, 73.)

Kipróbálnád a sportfogadást? A legjobb helyen jársz! (x)

Megosztás:
Kapcsolódó hírek
DVSC
DVTK
ETO FC Győr
Ferencvárosi TC
Kecskeméti TE
Fehérvár FC
MTK Budapest
Nyíregyháza Spartacus FC
Paksi FC
Puskás Akadémia FC
Újpest FC
ZTE FC