nb1.hu

A Kisvárda trénere elmerült az angol utánpótlásban

Kisvárda – Mi a különbség a magyar és az angol gyerekek között?

 

Amíg Magyarországon, télen szünetel a futball, addig Anglia azon országok közé tartozik, ahol a karácsony és az újév sem akadálya annak, hogy pattogjon a labda. Megéri tehát tanulmányútra menni, ahogy azt a Kisvárda FC szakmai igazgatója, Révész Attila is tette az esztendő elején.

 

„Nem szórakozni mentünk, utunkat alapos szervezőmunka előzte meg. Gelei Károllyal, FIFA-licences mérkőzésszervezővel keltem útra, neki kiválóak az angliai kapcsolatai, több szigetországi sztárklub érkezett már magyarországi vendégjátékra az ő közbenjárásával. Nyugodtan mondhatom, jóvoltából olyan ajtók is kinyíltak előttünk, ahova kevesen tehetik be a lábukat” – mondta Révész Attila a Kisvárda honlapjának.

 

A négynapos út során Révész Attiláék jártak a Chelsea-nél, de esetükben tanulságosabb mindaz, amit a másodosztályban jelenleg feljutó helyen álló Brightonnál tapasztaltak. Ott ugyanis az akadémiai rendszert tanulmányozták, ami Révész Attila esetében azért különös fontosságú, mert ő felügyeli a kisvárdai és a munkácsi utánpótlásnevelő-műhely létrejöttét is.

 

„A Chelsea-nél más szempontokat is figyelembe vesznek, ez érthető, hiszen megtehetik, hogy összevásárolják a világ legjobbjait. Az angol másodosztályban, vagyis a Championshipben ugyanakkor szeretnék elérni, hogy a klubokban harminc százalékos legyen a saját akadémiáról kikerülő játékosok aránya, és ezért rengeteget dolgoznak. A brightoni a huszonkét kiemelt brit elitakadémia közé tartozik, amelynek nagyon szigorú kritériumai vannak, az ő működésüket is éppúgy a Double Pass nevű cég felügyeli, mint a magyarokét. A tapasztaltak alapján meggyőződhettem arról, miért is van az, hogy tizenhat-tizenhét éves korig tartják a lépést a magyar játékosok a nyugatiakkal, utána azonban ellépnek tőlünk” – folytatta a Kisvárda szakmai igazgatója.

 

Révész Attila vallja: a magyar gyerekek semmivel sem tehetségtelenebbek angliai „kollégáiknál”, sőt… Az edzések felépítésében sincs már sok különbség, hiszen a nemzetközileg ellenőrzött edzőképzéseken kontinens szerte ugyanazt tanítják. Akkor hol a probléma? – merül fel a kérdés.

 

„A mentalitásban, a szervezettségben és az infrastruktúrában. Utóbbiban előbb-utóbb elérünk egy jobb szintet, hiszen a magyar kormány és az MLSZ sokat áldoz a fejlesztésekre. A másik két területen viszont nagyon hosszú út és sok idő vezet odáig, hogy megközelítsük az angolok szintjét. Angliában tizenhat éves korig nincs szervezett bajnokság, csupán barátságos meccseket játszanak a csapatok. Amikor ott jártunk akkor a Brighton éppen az Arsenallal mérkőzött. Így aztán az edzők szemlélete is teljesen más, csak a gyerek fejlődését nézik, nem a korosztályos eredményekért remegnek, mint itthon. Szakmai grémium figyeli a gyerekeket, ők döntenek arról, kivel érdemes tizenhat éves korukban szerződést kötni. A legjobbak felkerülnek a nagycsapathoz, a második kategóriába tartozókat kölcsönadják más felnőtt csapatokhoz, a többiek maradnak a korosztályos rendszerben U23-as korig. A lényeg, hogy az igazán tehetségesek mindig idősebbek között szerepeljenek, így készítve fel őket a felnőtt futballra.”

 

Azt is láthatták, hogy szemben a magyarországi akadémiai rendszerrel, Angliában családoknál laknak a gyerekek. Már egész pici korban odafigyelnek a táplálkozásukra, a srácok jól tudják, hogy mit kell fogyasztaniuk meccs napján, meccs előtti és utáni vagy általános napokon. Több helyen ki van táblázva, hogy mennyi pluszmunkát kell elvégezni egy-egy gyorsétteremben elfogyasztott szendvics, energiaital, cukros üdítő esetleg alkoholtartalmú ital után.

„Bírjuk a brightoniak ígéretét, hogy a szezon után szakembereik ellátogatnak hozzánk, edzéseket tartanak majd, és megismerkednek a mi körülményeinkkel – jelezte a hétpecsétesként kezelt szakanyagokhoz is hozzájutó Révész Attila, hogy hosszabb távú lehet az angliai kapcsolat.

 

Természetesen a felnőtt futball sem hiányozhatott a programból, Révész Attiláék FA-kupa-mérkőzéseket láthattak a helyszínen. Előbb azt, ahogy a Brighton hazai pályán 2–0-ra nyer a harmadik vonalbeli Milton Keynes ellen, majd pedig a Stramford Bridge–en mindazt, hogy a Chelsea 4–1-re múlta felül a harmadosztályú Peterborough-t. Csak itthon szokatlan, Angliában elfogadott, hogy a kupában az alacsonyabb osztályban játszó csapat is lehet vendég, az ominózus hétvégén így ért el a negyedik vonalbeli Plymouth gólnélküli döntetlen a Liverpool vendégeként, és harcolta ki az éppen szerdai újrajátszás lehetőségét.

Kipróbálnád a sportfogadást? A legjobb helyen jársz! (x)

Megosztás:
Kapcsolódó hírek
DVSC
DVTK
ETO FC Győr
Ferencvárosi TC
Kecskeméti TE
Fehérvár FC
MTK Budapest
Nyíregyháza Spartacus FC
Paksi FC
Puskás Akadémia FC
Újpest FC
ZTE FC