Budapest – Lerántjuk a leplet a norvégok elképzeléseiről!
November 12. és november 15.: rég voltak ennyire fontos dátumok a magyar válogatott életében. A nemzeti együttes ugyanis az 1986-os világbajnokság óta először indulhatna nagy nemzetközi tornán, az Eb-re pedig története során harmadszor juthat ki, erre legutóbb 1972-ben volt példa. A mieink legutóbb Jugoszlávia ellen játszottak pótselejtezőt. 1997-ben a világbajnokság – az 1998-as franciaországi – volt a tét, akkor Jugoszlávia 12-1-es mészárlással törte szét a magyar álmokat, most Norvégia ellen már összejöhet a francia utazás.
Magyarország 34 éve nem győzte le a norvégokat, azóta öt döntetlen mellett négyszer kikapott tőlük. Hogy mi lehet a kulcs a skandináv csapat elleni átok megtörésében? Honlapunk annak járt utána, a norvégok milyen formációkat alkalmaztak az Eb-selejtezőjében, kik voltak és lehetnek a kulcsfigurák, vajon a mieink ellen melyik hadrendet alkalmazhatja majd Per-Mathias Högmo kapitány.
Norvégia az Olaszország elleni hazai vereséggel kezdte a selejtezősorozatot, akkor a 4-1-4-1-es felállás nem vált be. A Red Bull Salzburg támadója, az egyetlen ék, Havard Nielsen gólképtelen maradt, míg a középpályán Stefan Johansen egyedül kevés volt az olasz támadások megszűréséhez.
A következő, Málta elleni összecsapásra formációt váltott Högmo, ám nagy valószínűséggel nem az olaszok elleni hazai vereség miatt, inkább a játékerőben tapasztalható különbségek sarkallhatták erre, ennek megfelelően jóval támadóbb felfogásban, négy védő mellett három középpályással és ugyanennyi támadóval lépett pályára Norvégia. A Tarik Elyounoussi, Joshua King, Mats Möller Daehli támadó hármas pedig hozta is az elvárt pontokat.
Az első két mérkőzés „szárnypróbálgatásai” után Högmo két taktikai felállást erőltetett, így nagy valószínűséggel a mieink ellen is ezen formációk egyikével veheti fel a harcot Norvégia. A hátralévő nyolc meccs közül három alkalommal a 4-4-2-vel – két játékos a védekező középpályás – 6-os – pozícióban, míg ötször 4-4-1-1-el játszottak, érdekesség, hogy az utolsó négy találkozón az utóbbi taktikával.
A 4-4-2-es formációban két alkalommal Alexander Tettey és Stefan Johansen, majd egyszer a Havard Nordtveit és Stefan Johansen kettős szerepelt a 6-os pozícióban. A csatároknál már nagyobb volt a fluktuáció, King-Elyounoussi, Nielsen-Elyounoussi és Söderlund-King párossal is próbálkozott Högmo.
És akkor maradjon a végére a legvalószínűbb felállás, 4-4-1-1-es formáció, amellyel a selejtezők felén játszott Norvégia. Ebben a tizenegyben is fontos szerepe van a két védekező középpályásnak, a Tettey-Johansen kettősnek, a játék szervezése az AZ Alkmaar középpályására, Markus Henriksenre hárult, míg az egyetlen csatár pozícióját Alexander Söderlund bérelte ki magának. Az utolsó négy összecsapáson egytől-egyig az említett játékosok játszottak ezen pozíciókban.
Persze azt nem tudhatjuk, mi jár Per-Mathias Högmo fejében, és azt sem, mi Bernd Storckéban, így továbbra is marad a bizakodás, hogy nem csak akaratban, hanem taktikailag is felülmúljuk majd a riválisunkat és ott leszünk jövőre Franciaországban.
H.G.
Legvalószínűbb formáció: 4-4-1-1
A várható felállás: Nyland – Aleesami, Forren, Hovland, Elabdellaoui – Berget, Tettey, Johansen, Skjelbred – Henriksen – Söderlund
Norvégia, H-csoport
Norvégia–Olaszország 0–2 (Zaza 17., Bonucci 62.)
Formáció: 4-1-4-1
Málta–Norvégia 0–3 (Daehli 22., King 26., 49.)
Formáció: 4-3-3 (támadó)
Norvégia–Bulgária 2–1 (Elyounoussi 14., Nielsen 72. ill. Bodurov 43.)
Formáció: 4-4-2 (két játékos a védekező középpályás – 6-os – pozícióban)
Azerbajdzsán–Norvégia 0–1 (Nordtveit 25.)
Formáció: 4-4-2 (két játékos a védekező középpályás – 6-os – pozícióban)
Horvátország–Norvégia 5–1 (Brozovic 30., Perisic 54., Olic 66., Schildenfeld 87., Pranjic 94., ill. Tettey 81.)
Formáció: 4-4-1-1
Norvégia–Azerbajdzsán 0–0
Formáció: 4-4-2 (két játékos a védekező középpályás – 6-os – pozícióban)
Bulgária–Norvégia 0–1 (Forren 57.)
Formáció: 4-4-1-1
Norvégia–Horvátország 2–0 (Berget 51., Corluka 69. – öngól)
Formáció: 4-4-1-1
Norvégia–Málta 2–0 (Tettey (19., Söderlund 52.)
Formáció: 4-4-1-1
Olaszország–Norvégia 2–1 (Florenzi 73., Pelle 82. ill., Tettey 23.)
Formáció: 4-4-1-1
Látnotok kell, ahogyan Simeone megőrült csapata 93. percben szerzett győztes góljától smile hangulatjel VIDEÓ!
Dárdai új célokról beszélt. De nem az európai kupaszereplésről. Akkor miről?
Nyert a Barca, Neymar gólját látni kell! – VIDEÓ
NB III: botlott az FTC, nagy zakót kapott az Újpest. Vidi verte Felcsút. Tischler és Sallói sem segített
NB II: láthatatlan meccset nyert az újonc és már a második
Dortmund-Schalke: öt gól, feszültség, remek perc, kakaskodás miatti szünet a vége előtt
Az AS Roma nyerte a városi rangadót! VIDEÓ!
Moldova: Ha van igazság, nem jutunk ki az Eb-re. A Kossuth-díjas író keményen beszólt Dzsudzsáknak!
Magyar Kupa: a 4. forduló visszavágóinak a kezdési időpontjai
A vasárnapi élő televíziós futballközvetítések
NB II, NB III: a vasárnapi program
Program: a kiemelt bajnokságok mai meccsei