nb1.hu

„Nem adod fel, Attila! Járd tovább az utadat és meglátod, hogy végül sikerülni fog!”

Mentális erővel az élsport nehézségein át

Sajnálatos módon még mindig kevésbé közismert tény, hogy a sportolók sikeressége nem feltétlenül csak a fizikai felkészültségen múlik. Testünk edzése és formában tartása magától értetődő. De a mentális erő, valamint azok fejlesztése (pl.: egy sport mentáltréner segítségével) igencsak megbújik az árnyékban. Pedig ezt a területet is pont ugyanolyan bánásmódban kell(ene) részesíteni.

Az élsport mentális küzdelmeiből a magyar labdarúgó-válogatott védőjének, Szalai Attilának is kijutott egy nagy „csokorral”. Pont ennek kapcsán érdemes bemutatni, mit tehetünk azért, hogy a karrierünk során személyünket ért negatív és sokszor váratlan körülményekből (formahanyatlás, sérülés, mellőzés stb.) is nyertesen kerüljünk ki.

Mielőtt a mentális erő fortélyaira helyeznénk a hangsúlyt, nézzük meg, az eddigiek során Attila mely csapatokban fordult meg.

Eddigi pályafutásáról röviden

1998-ban született, Gödön ismerkedett meg a labdarúgás alapjaival. Innen egy váci kitérő után a Vasas csapatában kötött ki. 2012-ben a Rapid Wien figyelt fel tehetségére és a próbajáték során meg is győzte a klub szakembereit, így szerződést kötöttek vele.

A képzeletbeli ranglétrán szépen haladt felfelé. Az ifjúsági csapatot a harmadosztályú tartalékcsapat követte, sőt, 2016-ban az első osztályban is bemutatkozhatott. 2017-ben Mezőkövesdre igazolt, ahol két egész idényen keresztül játszott.

2019-ben már a ciprusi élvonalban szereplő Apóllon Lemeszú szerezte meg játékjogát. Itt különösen a 2020/21-es év őszi idényében tündökölt. 19 mérkőzésen 3 gólpasszt és ugyanennyi gólt is feljegyeztek a neve mellé.

2021 januárjában bekövetkezett az igazi ugrás az élsport irányába, a Fenerbahce játékosa lett. Ha igazak a hírek, a török együttes 2,3 millió eurót sem sajnált Szalai megszerzéséért. A beilleszkedése villámgyorsan sikerült. Stabil, illetve megbízható játékával hamar kivívta a szurkolók és a vezetők elégedettségét.

Mindez olyannyira sikeresnek bizonyult, hogy egyes hírek szerint a Premier League-ből és a La Ligából is figyelték szereplését. Végül mégsem Anglia vagy Spanyolország lett a végállomás, ugyanis szerződésének lejárta előtt, 2023 júliusában Hoffenheimban kötött ki.

Az előjelek sokat ígérőek voltak: Európa egyik élbajnokságában mutathatja meg tudását hétről hétre. Sőt, a szakemberek még egy újabb szintlépést is lehetségesnek tartottak. Akár a Bundesliga egyik meghatározó klubja sem tűnt hiú ábrándnak.

A Bundesliga váratlan akadályai

Az eddig lépésről lépésre épülő pályafutás Németországban hirtelen megtorpant. A 2023/24-es kiírásban először kupamérkőzésen lépett pályára csereként. A találkozót a Hoffenheim 4-1-re megnyerte, így Attila bemutatkozása is pozitív kicsengésű volt. Jó eséllyel ennek köszönhetően, az idény első bajnoki mérkőzésén kezdőként kapott szerepet, amelyen egy szerencsétlen mozdulatot követően öngóllal juttatta vezetéshez a Freiburgot. Még a szünet előtt megduplázódott a hátrány, így Szalai a második félidőre már nem is ment ki, edzője lecserélte.

Innentől mondhatni kegyvesztett lett, alig jutott szóhoz, így bekövetkezett az elkerülhetetlen: kölcsönadták. A sors fintora, hogy pont a „megbélyegzést” adó találkozó ellenfeléhez, a Freiburghoz került. Szokták mondani, hogy a baj csőstül jön. Ez most ismét beigazolódott, a szólás az élsportra is igaz. A Werder Bremen ellen csereként kapott lehetőséget, de egy rövidre sikeredett hazaadásból a vendégek egyenlíteni tudtak.

A fórumokat ellepték a kritikus hangok. Néhányan egyből a távozását követelték. Sokat elmond az edző bizalmáról, hogy a legtöbbször még a mérkőzés keretében sem adott neki helyet. Patthelyzet alakult ki, hiszen valahol mindkét fél érdeke az volt, hogy játéklehetőséghez jusson. Egyrészről a szerződés szerint 2027-ig a Hoffenheim játékosa, másrészről meccsrutin nélkül a piaci ára is csökkenhet.

Standard Liège

Sokáig Törökországot szellőztették meg a bennfentesek mint következő állomást, de végül Belgium lett a befutó. A Standard Liège-nél folytatja pályafutását kölcsönben. A 23. fordulóban megtörtént a bemutatkozás, a 84. percben állt be az amúgy 1-0-ra megnyert mérkőzésen.

A belga bajnokság természetesen nem üti meg a Bundesliga színvonalát, de különösebb szégyenkeznivalója sincs. Szalai elmondása alapján erős bajnokságba akart igazolni, Belgiumban pedig a meccsenkénti futómennyiségek is tetszettek neki.

Egy biztos, a Standard Liège megfelelő helynek tűnik ahhoz, hogy újból felépítse magát. A csapatba kerülésért folytatott harcot nem fogja elkerülni. Így munkamorálja és mentális ereje segítségével elérheti a célját. A csapat akár még a dobogóért folytatott küzdelembe is beleszólhat, hiszen 34 pontjával 6 ponttal van lemaradva a 3. helyezett Royal Union mögött.

Ha a számokat nézzük, a Standard Liège védelme 24 forduló alatt 23 kapott gólt hozott össze, ami teljes mértékben az élmezőnybe tartozó hatást váltja ki. Ami viszont nagyon szembetűnő, hogy a komplett mezőny legkevesebb gólját, szám szerint 17-et szerzett. Ehhez képest a listavezető Genk 49, míg a 2. helyen álló Club Brugge 54 góllal terhelte meg az ellenfelek hálóját. Ez alapján valóságos csoda ez a 7. hely.

Fentiekből egyelőre úgy tűnik, hogy inkább egy megbízható és produktív csatár lett volna sürgető, mintsem a védelem megerősítése. Remélhetőleg Attilának nem fog gondot okozni, hogy egy összeszokott védelem mellett is bejátssza magát a kezdőbe.

A mentális erő felépítése

Térjünk rá a történések mentális oldalára és most leginkább Szalai Bundesligában szembejövő nehézségeire gondolunk. Azt, hogy mi történt pontosan tudjuk, de hogyan lehet ebből kijönni a lehető legjobban, ha úgy tetszik még inkább megerősödve?

A tehetség és a képesség viszonya

A tehetség szót nemcsak az élsporttal kapcsolatban halljuk gyakran, a mindennapok aktív részese is. Talán csak kevesen gondolunk bele, pontosan mit jelent. Ez egy velünk született képesség, amin nem tudunk változtatni életünk során. A tehetséget mindennapjainkat körülvevő összes tényező kapcsán is megvizsgálhatjuk. Mennyire jó a látásunk vagy a hallásunk, milyen gyorsan tanulunk, a választott sportágunkban hogyan fejlődünk. És folytathatnánk a sort még hosszú ideig.

Egyszerűen kifejezve, minden képességünk a tehetségünkből indul ki. Fejlődést úgy érhetünk el, ha az adott képességgel összefüggő gyakorlatot végzünk rendszeresen. Azt pedig a veleszületett tehetségünk dönti el, mennyire könnyen vagy gyorsan jutunk el a tervezett szintre.

A labdarúgásban ott van például a fejelés képessége, ami Szalai Attilának is az egyik erőssége. Egyszerűnek tűnik, ám ez mégis nagyon összetett dolog. A labda sebességéből ki kell számítanunk, mikor és milyen magasra kell felugranunk, hogy sikeres legyen a mozdulat. Valakinek ez jön zsigerből, míg mások számára szinte megtanulhatatlan, mert az ütemérzék tekintetében nem olyan kiemelkedő tehetséggel rendelkeznek.

Számítsunk a rosszra!

Egy teljes sportkarrier tele van kisebb nagyobb hullámvölgyekkel. Bármennyire is figyelünk, lehetetlen elkerülni a negatív töltetű történéseket. Egy sérülés vagy egy jelentős formahanyatlás sosem jön jókor. Szalai Attila mentális képességeit a mellőzöttség tette próbára, ráadásul kőkeményen.

Elég volt egyetlen hiba és az addig felfelé ívelő csillaga máris kevésbé ragyogott. Tény, az időzítés sem volt a legszerencsésebb. Ha ez 3 hónapnyi meggyőző játék után történik, a legtöbben csak legyintenek rá, hiszen mindenki hibázik.

Szalai egy rendkívül szerény, magas munkamorállal rendelkező fiatalember, akinek ráadásul a fejében is rend van, amely a mentális erő alapja. Ő maga mondta, hogy pályafutásának legnehezebb szakaszában az edzésekbe menekült. És milyen jól tette! Kevesebb mérkőzés egyenlő a kisebb terheléssel, így a formában maradás zálogát a keményebb tréningekben kell keresni.

Nézzük meg, melyek azok a mentális tulajdonságok, amelyekre feltétlenül szükségünk van, ha például a mellőzöttség keserű piruláját kell lenyelnünk.

A reziliencia

A reziliencia elsőre idegennek hangozhat, mégis ez a kulcs a hasonló szituációkra. Jelentése rugalmas ellenálló képesség. Sportnyelven akkor rendelkezik valaki magas reziliencia szinttel, ha az élsport okozta stressznek kellőképpen ellen tud állni. Ilyen stresszt a már említett sérülés, formahanyatlás, mellőzés okozhat leginkább.

De az is idetartozik, hogy ki mennyire képes megtartania fókuszát, ha például az ellenfél játékosai vagy szurkolói próbálják kizökkenteni a nyugalmából. Esetleg a játékvezető nem túl kedvező ítéletei sem vetik vissza tudatos jelenlétét (azaz mindvégig a fő célra, legtöbbször a győzelemre koncentrál).

A mellőzöttség ugyanúgy kikezdi eddigi elveinket és gondolkodásmódunkat. Beletesszük minden energiánkat az edzésekbe, de egyetlen hiba miatt hosszú időre kimaradunk a csapatból. Sőt, még a meccskeretből is. Igazságos? Egyáltalán nem. Előfordulhat? Sajnos igen.

Amit az ehhez hasonló helyzetekben tehetünk, az az, hogy továbbra is töretlenül hiszünk az elvégzett munka gyümölcsében. Bízunk tudásunkban és tudatunkat pozitív gondolatokkal töltjük fel. Azaz a bennünk lakozó mentális erőre támaszkodunk. Ez bizony igen nehéz mutatvány, nem véletlenül kell hozzá az a bizonyos reziliencia.

A rezilienciát támogató eszközök

Szerencsére azoknak sem kell csüggedniük, akik eleve kisebb ellenálló képességgel rendelkeznek, mert a szintje különböző gyakorlatokkal hatékonyan fejleszthető. Vegyük hát szemügyre közelebbről melyek azok az eszközök, amelyekkel révbe érhetünk.

  • Komfortzóna elhagyása: a komfortzóna fogalma meglehetősen tág kereteken belül mozog. Az átlagos napirendünk, az étkezési szokásaink, a választott útvonal a munkahelyünkre mind a komfortzónánkon belül található. Otthonosan érezzük magunkat benne, mert hozzá vagyunk szokva.

Ha ezeket mesterségesen megváltoztatjuk, az fárasztóbb és stresszesebb lesz szervezetünk számára a szokatlanság, illetve ismeretlenség folytán. A stressz nem mindig az ellenségünk, mivel igazi fejlődést csakis annak jelenlétében érhetünk el a mentális erő tekintetében. A komfortzóna elhagyásának az a lényege, hogy kimozdítsuk tudatunkat a megszokottból.

Vegyünk az élsportból is egy példát. Ha egy labdarúgó edzés időpontját hirtelen áttesszük 2 órával későbbre, az nem lesz a játékosok ínyére. Ellenben edzeni fogják agyukat arra az esetre, amikor valamilyen oknál fogva később kezdődik egy mérkőzés.

  • Belső monológ (self-talk): ez tulajdonképpen saját magunk számára intézett pozitív kicsengésű biztatás. Fontos, hogy E/2. vagy E/3. személyben intézzük. Kicsit olyan, mintha kilépnénk saját testünkből és így beszélnénk hozzá. Ha a csüggedés és a feladás árnyai jelennek meg, bátran vissza kell beszélni ezeknek a hangoknak. „Nem adod fel, Attila! Járd tovább az utadat és meglátod, hogy végül sikerülni fog!”

Ez a belső monológ némely esetben lehet negatív töltetű is. Akkor működhet, ha valamiből fel kell rázni fásultságunkat. „Ennyit tudsz mindössze? Ez kevés, ennél többre lesz szükség!”

  • Cél meghatározása: egyetlen nap sem telik el célok nélkül, elég csak az evésre vagy ivásra gondolni. Elsősorban azért tesszük, mert nélkülük nem tudnánk életben maradni. Fontos, hogy karrierünk kevésbé fényes szakaszaiban is állítsunk fel célokat. Ne legyenek túl könnyűek, de elérhetetlennek se bizonyuljanak. Legyenek rövid-, közép- és hosszútávú céljaink is.

Ha nem játszat az edzőnk, koncentráljunk a formában maradásra, valamint az előremutató, pozitív gondolkodásmód kialakítására és fenntartására. Fő célunk pedig nem lehet más, mint a csapatba való visszakerülés.

  • Vizualizáció: itt arról van szó, hogy egy olyan mozgóképet képzelünk el, amelynek mi vagyunk a főszereplői. Leginkább fő célunk beteljesülése zajlik lelki szemeink előtt. Kritikus feltétel, hogy minél részletesebb és valósághűbb legyen ez a „videó”. Lássuk milyen színű mezben vagyunk, melyik stadionban, mennyi néző előtt lépünk újra pályára.

Szalai Attila nyilatkozataiból és az utóbbi időben a válogatottban mutatott teljesítményéről az árulkodik, hogy mentális erő vonatkozásában egyáltalán nem áll rosszul. Arról nincs információ, hogy sport mentáltréner vagy más szakember segítségét igénybe vette-e. Erről manapság kevés labdarúgó (és más versenyző) beszél. Pedig a mai élsport világában természetes, hogy különböző támogatásokkal javítanak helyzetükön.

Mit hoz a jövő?

Sokkal okosabbak leszünk nyár elején, hiszen addigra véget ér a belga bajnokság. Azaz kiderül, sikerült-e Attilának „beverekednie” magát a Standard Liège kezdőcsapatába. Egy dologban biztosak lehetünk, ő mindent meg fog tenni céljai eléréséhez.

Nem kérdés, hogy tudása, intelligenciája, az élsportban megszerzett tapasztalata és hozzáállása alapján helye van a Bundesligában is. Így – ahogy ő is fogalmazott – a visszatérésről sem mondott le. Rajtunk nem fog múlni. Mi szurkolunk neki, ahogy bizonyosan Marco Rossi szövetségi kapitány is teszi. Egy önbizalomtól, mentális erőtől duzzadó és erős bajnokságban pallérozódó Szalai Attilára nagy szüksége van a válogatottunknak is.

borítókép: tsg-hoffenheim.de

 

 

 

DVSC
DVTK
ETO FC Győr
Ferencvárosi TC
Kecskeméti TE
Fehérvár FC
MTK Budapest
Nyíregyháza Spartacus FC
Paksi FC
Puskás Akadémia FC
Újpest FC
ZTE FC