nb1.hu

Újpest: 135 éves szenvedély

Piactéri tanteremből lett legendás a klub.

ÍME, AZ ÚJPEST FC MEGEMLÉKEZÉSE:

"Elindult egy sikertörténet, egy szenvedély, ami örökké tart
Idén ünnepeljük a lila-fehér színkombináció 135. születésnapját

A 19. század végén, amikor Újpest még Budapest határain kívül eset, nagyságrendileg 7000 lakost számlált a nagyközség. Itt, ezen a településen tanított Goll János kereskedelmi iskolai tanár, akinek lakásán a Deák utcában többször jöttek össze a sportolni szerető és vágyó barátaival, és egy szép napon egy koccintással szentesítve megalapították az Újpesti Torna Egyletet. Az első „alapító gyűlésen” Goll János mellett jelen volt Berényi Antal, Székely-Sonnenfeld Ábris és Ugró Gyula.

Nem sokkal később, pontosan 135 évvel ezelőtt, tehát 1885. 06. 15-én hivatalosan is megalakult az UTE, a piactéri iskola egyik tantermében 20 alapító tag részvételével. Teljes egyetértésben megválasztották az egyesület vezetőit, elnökként természetes, hogy Goll Jánosra esett a választás. Kimondták továbbá a klub jelszavát: Épség, Erő, Egyetértés, és meghatározták, hogy a lila-fehér színpár jelképezze klubunkat.

Mivel akkoriban a testmozgás leginkább a tornát jelentette, így nem csoda, hogy az lett az első sportág, ami köré az UTE épült. A tornasport egyeduralmának az ugyancsak divatos vívó szakosztály megalakulása vetett véget, majd jött az atlétika 1900-ban, és még ugyanebben az évben megjelent örök szerelmünk, a labdarúgás, melyet 1899-ban alapítottak Újpesti Football Club néven, így csatlakozott ehhez a nagy családhoz.

Az Egyletet az 1901-es Nemzeti Bajnokságban a másodosztályba sorolták, 1905-ben pedig felkerült a legmagasabb osztályba. Egyszer még, egyetlen évre, visszacsúsztunk az alsóbb ligába, de 1912 óta minden évben az első osztályú versenyfutásban veszünk részt. Az első lila-fehér bajnoki trófeára 1930-ig kellett várnia a drukkereknek, amelyet gyorsan további négy követett, ezzel is jelezve a IV. kerületi sportklub erejét. Ekkor jöttek az első nagy sikerek nemzetközi szinten is, kétszer is KK-győzelmet ünnepelhetünk, és az első bajnoki cím mellé 1930-ban diadalt arattunk a Nemzetek Tornáján, ami a mai napig a legnagyobb nemzetközi sikerünk.

A legszebb aranykort egy 14 éves ciklus jelezte, 1967 és 1980 között, ekkor 9 arannyal, 4 ezüsttel és 1 bronzzal zártuk a hazai megmérettetéseket. Ebben az időszakban minden szerényteleség nélkül állíthatjuk, hogy komoly, európai szintű csapatunk volt, évről-évre nagy menetelést bemutatva a nemzetközi porondon is. Ez csúcsosodott ki VVK-döntőben, BEK-negyeddöntőkben és elődöntőben. Ekkor értelemszerűen a magyar válogatott gerincét is javarészt lila-fehér játékosok adták, és értek el további érdemeket a magyar labdarúgás számára.

Nagy átszervezést okozott a klub életében, hogy 1999 nyarán a professzionális labdarúgó-csapat gazdasági társaság formájában folytatta tovább működését, így kikerült az UTE fennhatósága alól. Az akkor komoly anyagi gondokkal küzdő labdarúgó szakosztály ma már gazdaságilag teljesen önálló futballklubként, Újpest FC néven működik.

Szentélyünk, a Szusza Ferenc Stadion, ami az egyik legnagyobb játékosunkról kapta később nevét, 1922. szeptember 17-e óta áll rendelkezésünkre a Megyeri úton. Ez a IV. kerületi polgárok, újpesti szimpatizánsok segítségével épült fel, és helyi vállalkozások adták össze rá a támogatást, nélkülük nem jöhetett volna létre. Az eredeti terveket a kor egyik polihisztora, Hajós Alfréd készítette. Akkori fejlettségét mi sem illusztrálja jobban, hogy az első stadion volt hazánkban, ami vasbetonból épült. Az első találkozón ősi riválisunkat fogadtuk, és 15 ezer lelkes szurkoló előtt 2:1-es győzelem született.

Több világhírű futballistát adott a magyar labdarúgásnak az Újpest család. Íme csak néhány, hogy akik még nem hallottak róluk, ha lenne olyan, kedvet kapjanak hozzá: a Fogl testvérek, Zsengellér, Szusza, Göröcs, Bene, Fazekas, Zámbó, Dunai, Fekete és Törőcsik, de a sor ennél jóval-jóval hosszabb.

Az anyaegyesület 135 éves történelme során 20-szoros magyar bajnok, 10-szeres kupagyőztes és háromszoros Szuperkupa nyertes címet zsebeltek be a lila-fehérek. A a magyar labdarúgás három ezüstcipőssel lehetett gazdagabb, Fazekas László, Fekete László és Dunai II Antal személyében, míg utóbbi egyszer a bronzcipőt is kiérdemelte. Válogatott szinten világbajnoki ezüstök, Európai-bajnoki bronzok, míg az olimpiákon a teljes éremgarnitúrából kivette Újpest a részét, van több első, második és harmadik helyezés is az ötkarikás játékokról."

Tedd meg első befizetésed, és legyen tiéd az akár 20.000 Ft értékű sportfogadási bónusz! (x)

Megosztás:
Kapcsolódó hírek
DVSC
DVTK
Ferencvárosi TC
Kecskeméti TE
Kisvárda Master Good
Mezőkövesd Zsóry FC
Fehérvár FC
MTK Budapest
Paksi FC
Puskás Akadémia FC
Újpest FC
ZTE FC