nb1.hu

Szintet lép a tudomány: jönnek a biomechanikai eszközök

Végleg lejárt a pörkölt és a fröccs ideje.

Már régen elmúltak azok az idők, amikor a labdarúgás csak arról szólt, hogy munka után, a jó kis pörkölt, ebédre történt beküldése után kimentek a focisták a pályára, gimnasztikáztak kicsit, majd játszottak egy jót, utána levezetésként lábteniszeztek egy nyilván parádésat, majd bevertek egy-két fröccsöt vagy inkább többet edzés után.

Vannak persze, akik még ezt csinálják, de ők nem a profik világához tartoznak.

A professzionális labdarúgás évtizedek óta a szórakoztató-ipar egyik legfontosabb szegmense lett (más kérdés, hogy ez jó vagy nem, mindenkinek joga van megítélni), és azért, hogy minél jobb legyen a játék, minél gyorsabb is és minél több meccset lehessen megrendezni, a tudomány is óriási szerepet kapott benne.

Nemcsak a mérkőzések elemzéseikor, a taktikai hadrendek kialakításaikor, hanem a fizikai felkészítésben is.

 

Már régóta minden játékos mutatóit mérik a világ jobb helyein, melyekből megfelelő következtetéseket lehet levonni. A vér adataiból például napokkal előre meg lehet mondani, hogy a balbekk mennyi ideig tud teljes erőből pörögni majd a hétvégi meccsen, így hiába szidják a szurkolók az edzőt, hogy miért cseréli le, amikor jól játszott, a szakmai stáb tagjai pontosan tudják, pár perc múlva már nem vennék hasznát. Azaz, nem utólag, hanem előre orvosolják a bajt. Persze van, hogy akkor is cserélni kell, ha valaki rosszul játszik, hiába van jó erőállapotban.

 

Az adatsorokból egyébként hetekre, de akár hónapokra előre is meg lehet határozni, hogy ki, milyen állapotban van és lesz.

Ha a magyar labdarúgás (és egyébként a teljes magyar sport, mert újításokat mindenhol használnak) lépést akar tartani a világgal, vagyis fel akar zárkózni a legjobbak mellé, akkor a tudományos módszerek alkalmazására is nagy gondot kell fordítania. Tudás és anyagiak szempontjából is.

A minap Felcsúton találkoztak a kiemelt akadémiák képviselői, a legjobb honi akadémiának tartott, kispesti MFA általános igazgatója, Herczeg Vince a Honvéd honlapjának mesélt el fontos részleteket:

„Az Emberi Erőforrások Minisztériuma mindig szezon végén jelentést kér arról, hogy mit csináltunk az elmúlt egy évben, három fő szempont alapján, és ezeket a feladatokat beszéltük át Takács Mihály irányításával. Bemutatta, hogy a felcsútiak milyen vázlatot állítottak össze, egyúttal felhívta a figyelmünket arra, hogy a következő szezontól kezdve a 10 kiemelt akadémia közös adatbáziskezelő rendszert (Talent X) használ majd, és ennek is bemutatták a működését. A Magyar Futball Akadémián már két rendszert is használtunk, ennek is meg tudunk majd felelni, és az összes adat hozzáférhető lesz a Magyar Labdarúgó Szövetség számára, így sztenderdizáltan tudjuk elvégezni és összevetni a különböző felméréseket. Az EMMI segítségével az akadémiák biomechanikai eszközöket kapnak, amelyek segítségével mérhetik majd a játékosok teljesítményét, az adatok ismeretében pedig edzésről edzésre optimálisan lehet majd beállítani az egyes játékosok számára szükséges terhelést. Az adatelemző rendszer és a biomechanikai labor együttes célja, hogy nyomon lehessen követni a tehetségek fejlődését, és ki lehessen emelni a hirtelen nagy fejlődésnek indult ifjú titánokat.”

Egyébként a tudományt és a technológiát az élet minden területén alkalmazniuk kell azoknak, akik nem szeretnének lemaradni, de persze nem mindegy, hogyan teszik azt meg.

Ezért is kellennek a szakmai tapasztalatcserék, amik egyébként a világon mindenhol és minden sportágban folyamatosak.

Tedd meg első befizetésed, és legyen tiéd az akár 20.000 Ft értékű sportfogadási bónusz! (x)

Megosztás:
Kapcsolódó hírek
DVSC
DVTK
Ferencvárosi TC
Kecskeméti TE
Kisvárda Master Good
Mezőkövesd Zsóry FC
Fehérvár FC
MTK Budapest
Paksi FC
Puskás Akadémia FC
Újpest FC
ZTE FC