nb1.hu

La Ligából az NB I-be: „Életem eddigi legjobb döntése”

Kenan Kodro 2019-ben az Atléticónak is betalált, idén újra szeretne 15 gólig eljutni Fehérváron. De tényleg hasonlít a játéka Benzemáéhoz? Interjú.

A MOL Fehérvár FC bosnyák játékosa, Kenan Kodro Spanyolországban született, hiszen ott futballozott az édesapja, Meho Kodro, aki 1996-ban két gólt lőtt a Barcelona-Real Madrid (3-0) El Clasicón. A 29 éves csatár játékán azóta is érződik az apja hatása és a spanyol iskola, ő maga az Osasunában, a Bilbaóban és a Valladolidban is játszott, és 16 gólig jutott a La Ligában. Kenan Kodro az NB1.hu-nak beszélt a modern csatárok szerepéről, a Fehérvár idei bennmaradási esélyeiről és a bosnyák válogatottal kitűzött céljairól is.

San Sebastianban születtél, mivel az édesapád Spanyolországban futballozott. Kérdés volt egyáltalán, hogy belőled is labdarúgó lesz?
Mondhatjuk, hogy labdával a kezemben születtem meg, és nagyon korán elkezdem a labdarúgást. Mindig is az volt az álmom, hogy labdarúgó legyek, és ezért nagyon sokat is tettem. Tizenkilenc éve profi futballista vagyok, így elmondhatom, hogy valóra váltak a gyerekkori álmaim.

Melyik nyelvet tanultad meg először?
Bár Spanyolországban éltünk, a szüleim bosnyákul beszéltek hozzám. Így az első nyelv a bosnyák volt, amit megtanultam, a második pedig a spanyol.

Az édesapád fantasztikus játékos volt, egyszer Ivan Zamorano mögött második helyen végzett a spanyol góllövőlistán, és rengeteg gólt szerzett a La Ligában a Real Sociedad, a Tenerife, sőt a Barcelona játékosaként. Utóbbi csapatban ráadásul a legendás Johan Cruyff volt az edzője. Milyen sztorikkal tudott elkápráztatni?
Nagyon sok történetet mesélt nekem gyerekként, kerek pályafutása volt, és sok-sok gyönyörű pillanatot megélt mindegyik klubjában. Ha csak egyet kellene említenem, az az 1996-ban lejátszott Barca-Real Madrid (3-0) mérkőzés lenne.

A világ összes csatárának az az álma, hogy egy El Clasicón gólt lőjön. Neki ez sikerült, ráadásul kétszer is, így nem csoda, hogy ez egy felejthetetlen nap az ő életében.

Két évig az edződ is volt az édesapád a Real Sociedad B csapatánál. Szigorú volt veled?
Kissé furcsa helyzet volt, mindig nehéz egy edzőnek, ha a fia is tagja a csapatnak. Különleges dolog, de jól kezeltük ezt a helyzetet. Tiszteltük egymást, és közelebb kerültünk egymáshoz ezáltal, hogy ugyanannak a csapatnak a sikeréért harcoltunk. Szép élmény volt, sokat tanultunk belőle, és összességében ez az időszak a karrieremnek egy nagyon pozitív időszaka volt.

Mit jelent számodra, hogy ti vagytok az első apa-fia, akinek mindkét tagja eljutott a bosnyák válogatottságig?
Már eleve az óriási megtiszteltetés, hogy a hazámat képviselhettem, de ez így még különlegesebb és nagyon szép, hogy az édesapámmal mindketten tagjai lehettünk a válogatottnak. Remélem, a jövőben nekem még sokszor lesz erre lehetőségem.

Hogyan értékeled a válogatott két Eb-selejtezőjét? Bosznia, veled a soraiban 3-0-ra legyőzte Izlandot, majd nélküled 2-0-ra kikapott Szlovákiától.
Ma már szerencsére több válogatottnak van esélye kijutni a németországi Európa-bajnokságra, hiszen a csoportok első két helyezettjei mellett a harmadikok is részt vehetnek egy pótselejtezőn. Az Izland elleni mérkőzésünk nagyon jól indult, kontrolláltuk a játékot, és végül remek győzelmet arattunk. A második meccsünkön viszont nem teljesítettünk jól. Szlovákia nagyon jól játszott, kissé mintha könnyedén vettük volna a találkozót. Pedig a szlovák csapat remek játékosokból áll, tisztelni kell minden ellenfelet. De még sok mérkőzés van hátra, nagyon remélem, hogy elérhetünk valami nagyszerűt, és kijutunk a 2024-es Eb-re.

Kenan Kodro

Mit szóltál Magyarország bolgárok elleni 3-0-s sikeréhez?
Nem láttam a meccset, de tudom, mi lett a vége, megnéztem az összefoglalót. Egészen nagyszerű a fiatal játékosokból összeállított magyar együttes, amely főleg hazai pályán nagyon erős, és reális esélye van arra, hogy ott legyen majd Németországban.

Miért döntöttél úgy 2021-ben, hogy a sokkal erősebb spanyol bajnokságból az NB I-be igazolsz?
Az élet éppen azért csodálatos, mert soha nem tudhatjuk, mit hoz a jövő. Akkortájt nem a legjobb időszakomat éltem, előtte mintegy egy éven keresztül sérülések nehezítették a boldogulásomat. Szerződés kötött az Athletic Bilbaóhoz, amikor ajánlatot kaptam a Fehérvártól.

Nagy változás volt egy topligából egy kisebb bajnoksághoz igazolni, de most már őszintén mondhatom, hogy életem eddigi legjobb döntése volt a futballkarrieremet illetően. Fehérváron visszanyertem a régi énemet, és képes voltam ismét ugyanolyan minőségben futballozni, mint korábban, a legjobb időszakomban.

Beszéltél-e az átigazolásod előtt a Fehérvár két korábbi bosnyák légiósával, Anel Hadziccsal és Armin Hodziccsal?
Természetesen kapcsolatba léptem velük, és jó dolgokat említettek. Éveken át szerepeltek a Fehérvárban, és szép pillanatokat éltek meg a csapattal, nyertek bajnokságot és kupát is. Segített meghoznom ezt a nagy döntést, hogy jó véleménnyel voltak a klubról.

A 2021/22-es szezon első felében 11 meccsén kilenc gólt szereztél, míg az ideiben 13/7-es mutatóval nyitottad az őszt. Aztán mindkétszer visszaesett a gólerősséged januártól. Van valami oka, hogy miért ment sokkal jobban a gólszerzés két alkalommal is a szezonrajt után?
A futball néha különleges dolgokat produkál, ráadásul nagyon sokszor nem csak a csatáron múlik, hogy mennyire eredményes a kapu előtt. Sok tényező befolyásolja a gólszerző képességet. Például az, hogy éppen hogyan érzem magam, milyen mentális állapotban van a csapat, mennyire szoktak össze a játékosok. Néha előfordul, hogy semmi nem jön össze, a labdarúgás nem matematika, nem lehet megjósolni, hogy ki mikor fog gólt lőni. A futballban vannak jó és rossz pillanatok is, és egy labdarúgónak készen kell állnia mindkettő elfogadására.

Amikor jó formában vagyok, a pályán igyekszem minden pillanatot kiélvezni, próbálom mindenben segíteni a csapatot. Fordított helyzetben pedig nem tudok mást tenni, minthogy keményen dolgozom, igyekszem hinni magamban és a csapatban is. A játékos néha sem mentálisan, sem fizikálisan nincsen topon, ilyenkor keményen kell dolgoznod, és hinned kell önmagadban – én legalábbis ezt teszem. Itt, Fehérváron én most leginkább arra koncentrálok, hogy a folytatásban is minél több gólt tudjak szerezni, hiszen ezzel segíthetem a leginkább a klubot.

Tavaly második helyen végeztél a magyar bajnokság góllövőlistáján. Mit jelentett ez a számodra?
Nagyon jó eredménynek tartottam, hiszen a gólszerzés a feladatom, ezért vásárolt meg a klub. De az is nagyon motivált, hogy a góljaimat változatos módon sikerült elérnem. Sok minden változott az idei szezonra, de nekem továbbra sem megy rosszul a gólszerzés. Ennek érdekében igyekeztem megállás nélkül dolgozni, hogy képes legyek a legjobb énemet megmutatni a pályán. Jelenleg tíz gólnál járok, és remélem, sikerül megismételnem a tavalyi teljesítményemet, amikor is 15 gólig jutottam.

Erősebb vagy gyengébb a magyar bajnokság az előzetes várakozásaidhoz képest?
A spanyolnál természetesen gyengébb, ami nem meglepő, hiszen a La Liga a világ bajnokságai közül az egyik legkiemelkedőbb. Tudtam, hogy egy gyengébb bajnokságba érkezem, de amint elkezdtem játszani, rögtön érzékeltem, hogy igencsak versenyképes csapatokból áll az NB I.

Mindegyik élvonalbeli csapat ellen nehéz nyerni, nekünk idén különösen meggyűlt a bajunk a győzelmek hajszolásával. Erős a magyar bajnokság, sok jó játékossal találkoztam, és nagyon komolyan kell vennie a futballt annak, aki itt el szeretne érni valamit.

A Fehérvár tavaly negyedik lett, míg jelenleg a kiesés ellen küzd. Mi változott?
Nagyon sok minden. 2021-ben remek pillanataink voltak a szezonrajttól egészen decemberig, aztán nehezebb időszak következett, edzőváltásra is sor került, ez pedig mindig nehézségekkel is jár. 2022 tavaszán az utolsó 6-7 meccsünkön egyre jobban játszottunk, kezdtek jönni az eredmények, mindenki egyre inkább felszabadult, a csapat pedig a negyedik helyen végzett. Idén aztán újra megtapasztaltuk, hogy minden egyes élvonalbeli csapat ellen nagyon nehéz győzelmet aratni, jelenleg pedig már a harmadik edző ül a csapat kispadján. Úgy gondolom, hogy most rákerülhetünk a jó útra, mert a csapatban megvan a minőség, jó futballistákból áll. A fiatalok képesek a jó munkára, mi, tapasztaltabb játékosoknak pedig készen állunk arra, hogy őket is segítve rávezessük a csapatot a győztes útra. Amint alkalmazkodtunk az új edző elképzeléseihez, újra képesek lehetünk az eredményes játékra, csakúgy, mint az előző szezonban.

A Fehérvár az előző fordulóban legyőzte a Honvédot. Ebben mennyire van már benne Bartosz Grzelak vezetőedző keze?
Amikor új edző érkezik egy csapathoz, mindenki izgatott, és meg akarja mutatni magát. Ez teljesen normális. A játékosok tudják, hogy nincs a legjobb formában a csapat, de ha a csapatért együtt harcolunk és megmutatjuk egyenként a karakterünket, akkor átlendülhetünk ezen a helyzeten. Természetesen az edző is sokat segít, megnyugtatta a csapatot, és mindenki optimistán tud a jövőre, a hátralévő kilenc mérkőzésre tekinteni.

Milyen a kapcsolatod honfitársaddal, a vasárnapi ellenfél Ferencvárost erősítő Muhamed Besiccsel?
Jó viszonyt ápolunk, a válogatottban csapattársak vagyunk. Volt most egy komoly sérülése, nagyon drukkolok neki, hogy mihamarabb vissza tudjon térni a pályára, ezt kívánom neki.

Hogy érzed magad Magyarországon a családoddal? Mit csinálsz a szabadidődben?
Budapesten élünk, és nagyon boldogok vagyunk itt, egy csendes zöldövezeti helyen élünk. Szeretünk kávézókba járni, a kedvenc hobbim pedig a golf, ez most eléggé hiányzik.

Egy korábbi elemzésünkben azt írtuk rólad, hogy hasonló felfogású csatár vagy, mint Karim Benzema. „Kodrót nem csak lehet, de érdemes is olykor kimozgatni a középcsatár szerepéből, játékintelligenciája és technikai tudása ugyanis lehetővé teszi, hogy gyors, pontos átadásokkal segítse csapata offenzíváit” – olvasható a cikkünkben. Te is így látod a saját, spanyol iskolából eredeztethető szerepedet?
Úgy gondolom, igen. Karim Benzema történetesen éppen az a játékos, akire a leginkább felnézek. Nagyon kedvelem a stílusát, és úgy gondolom, egy modern csatárnak segítenie kell a csapatát, amikor csak tudja, például részt kell vennie a labdakihozatalban.

A csatár dolga tehát nemcsak a gólszerzés, az összjátékból ki kell vennie a részét, hogy megannyi támadási variációt lehessen alkalmazni. Ezt gyakorlom már nagyon fiatal, akadémista korom óta. A jövő csatárának szerintem ilyennek kell lennie. Ma már nem csak annyi egy csatár feladata, hogy a 16-os körül ólálkodjon, és jól érkezzen a beadásokra. Gyorsan fejlődik a modern labdarúgás, a játékosoknak ehhez alkalmazkodniuk kell, a csatároknak pedig jóval kreatívabbnak kell lenniük az összjáték szempontjából, mint a múltban.

Talán sokan nem értenek velem egyet, de én így látom a futballt, és én az említettek taktikai elemek figyelembevételével szerzem a góljaimat.

Ha lehetne három kívánságod a futballkarrieredet illetően, mi lenne az?
Az első, hogy Boszniával kijussak egy nagy világeseményre, legyen az egy Eb vagy egy vb. A második: szeretnék valamilyen címet nyerni a Fehérvár csapatával, ez nagyon-nagy örömmel töltene el. A harmadik pedig, hogy egyszer szeretnék gólkirály lenni.

Tedd meg első befizetésed, és legyen tiéd az akár 20.000 Ft értékű sportfogadási bónusz! (x)

Megosztás:
Kapcsolódó hírek
DVSC
DVTK
Ferencvárosi TC
Kecskeméti TE
Kisvárda Master Good
Mezőkövesd Zsóry FC
Fehérvár FC
MTK Budapest
Paksi FC
Puskás Akadémia FC
Újpest FC
ZTE FC